Obilí Polák 5895

Popisy modelů, odkazy na recenze, srovnávací testy.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Obilí Polák 5895

Příspěvekod Střelec » sob 12 úno, 2022 7:28 pm

Někdy před vypuknutím morové rány jsem na burze od pana Poláka koupil jednu (víc jich zrovna neměl) krabici vysokého obilí. Nějaký čas před tím jsem tramtéž při nákupu klasického nízkého obilí (ideální pro TT) skuhral, že cca do konce šedesátek byla většina obilí po ramena a ne nad kolena či do pasu a že by to pro stavitele starších epoch chtělo zohlednit v nabídce. A nejspíš výsledkem téhle filipiky byla krabice s vysokým obilím, tedy úředně "Obilné pole zralé (velikost H0) s číslem 5895, které jsem konečně použil. Ve standardní Polákově průhledné krabici 25x20x2,5 cm najdeme kus obilného pole o stejné ploše. Barva je skvělá, výška porostu je 1,5 cm. Podklad tvoří blíže nespecifikovaný nepravidelně rýhovaný materiál přibližně světlé skořicové barvy, který by patrně dokázal správně pojmenovat Hank jakožto papírenský odborník. Jde patrně o nějaký druh tenké lepenky, na omak má blízko ke kreslící čtvrtce. Není problém vytvořit potřebné tvary nůžkami, aby k sobě naporcované díly sedly bez viditelných spár, je třeba okraje podkladového materiálu zastřihnout, aby porost lehce přečníval přes podklad. Na terén se obilí lepí klasicky (v mém případě Duvilaxem), po dobu schnutí se samozřejmě musí k podkladu přišpendlit jak po okrajích, tak v ploše (ideálně dlouhými krejčovskými špendlíky s velkou kulatou hlavičkou), aby se foliáž dobře přilepila. Výsledný efekt je o několik tříd lepší, než u nízkého obilí, které mělo podklad z jakési hnědé gumovité hmoty. U něj se díly napojovaly hodně špatně a spoje byly patrné jako vyšlapané cestičky v obilí. Výsledek je efektní a teď už nezbývá, než čekat na strniště s panáky (poslední jsem viděl z vlaku někde mezi Hydčicemi a Žichovicemi krátce po roce 1970).

Fotky:
Štítek výrobce, pohled na zbytek foliáže z vrchu, pohled na podkladový materiál.
Přílohy
DSCN7715.JPG
DSCN7715.JPG (149.36 KiB) Zobrazeno 5288 krát
DSCN7714.JPG
DSCN7712.JPG
DSCN7712.JPG (107.03 KiB) Zobrazeno 5289 krát
Naposledy upravil Střelec dne sob 12 úno, 2022 7:38 pm, celkově upraveno 1
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Obilí Polák 5895

Příspěvekod Střelec » sob 12 úno, 2022 7:35 pm

Pohled z boku na foliáž a aplikované obilné pole na dílci šoupaliště (ze čtyř kusů).
Přílohy
DSCN7713.JPG
DSCN7707.JPG
DSCN7710.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Obilí Polák 5895

Příspěvekod hank » sob 12 úno, 2022 8:18 pm

To je normálně hozená rukavice :lol: , kterou ale zatím nedokážu zvednout. :oops: V papírenské branži existuje spousta specialit, které si podle fotky netroufnu specifikovat. Já si toho snad budu muset pro tento účel kousek objednat... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Obilí Polák 5895

Příspěvekod Dusan » ned 13 úno, 2022 10:37 am

Zajímavý,ale na té fotce ta struktura moc obilné pole nepřipomíná. K tomu napojovani předchozích foliazi, přechody by se dali zamaskovat vyjetymi kolejemi traktorem.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Obilí Polák 5895

Příspěvekod Střelec » pon 14 úno, 2022 5:25 pm

Vršky "klasů" jsou v detailu něco mezi ovsem a "vybuchlým" orobincem, ale už z půl metru je evidentní, že je to obilné pole. A to je přesně podle mých potřeb. Pole z doby, kdy se pro praktické upotřebení musela sláma řezat na polovic, jinak se hodila jen na povřísla. Už chybí jen ty panáky a snopy, ale ty se časem určitě taky objeví - někdo to určitě udělá aspoň v podobě naloženýho žebřiňáku se zápřahem...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Obilí Polák 5895

Příspěvekod Vicki » úte 15 úno, 2022 8:54 am

Taky jsem si pořídil Polákovo pole a zrovna jsem zkusil tvorbu vlastního a můžu říct, není to žádná sranda.
Obilí.jpg
Vicki
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv 14 říj, 2010 7:19 pm


Zpět na Recenze modelů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků