Brno a okolí

Komunikujte s modeláři ve vašem městě či obci....

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Lubomír » sob 23 črc, 2011 6:05 pm

Nazdar cipisku, nevím, jestli není ze stavebího hlediska větší šílenost kutat tunel pár metrů por zříceninou hradu nebo 10 cm před portálem zřídit nechránění přejezd... :) , ale krajinu máš, musím uznat, moc pěknou.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Tomas_C. » sob 23 črc, 2011 6:10 pm

cipisekmp píše:Silenci delat radius R=10m. Preju at se dari Cipisek


žádná šílenost...nádhera...místo dvou rovných raději jeden krásně obrovský oblouk...fandím Lubomírovi a začíná se mi to zamlouvat...
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Brno a okolí

Příspěvekod cipisekmp » sob 23 črc, 2011 6:20 pm

Kdyz jim ten hrad zrovna vysel presne nad koleje a trat nesla vest jinudy kvuli prusakum vody chi. Prejezd je tam protoze ta polnacka tam byla driv nez tam udelali koleje. Je to zasobovaci chodnicek pro byvalou strazni vez, ktera chranila hranice pred najezdy nepratel. No nejak si tu kravinu clovek zduvodnit musi ze. Ahoj Cipisek
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Lubomír » sob 23 črc, 2011 6:35 pm

Tomas_C:
Ahoj Tome c, tebe jsem se chtěl ještě zeptat, čím jsi to natřel, než jsi to posypal hlínou (je to hlína?). Natíral jsi to před tou hlínou nějakou barvou nebo na ten tmel rovnou hlínu. Chtěl bych se teď dostat do fáze, jak máš http://model-railway.webnode.cz/news/prvni-zasilka/ dvě fotky před zatravnatěním bez kolejí. Myslím, že to máš perfektní.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Tomas_C. » sob 23 črc, 2011 7:08 pm

Ahoj Lubomíre na ten tmel (mimochodem se jedná o stavební lepidlo), je to pak potřené duvilaxem a zasypáno jemně přesátou hlínou..pokud necheš aby tolik prášila tak ji přesej mokrou cestou...to je odkoukané od martina...až to zaschne tak to zklepu a zbytek vysaju přes hadr vysavačem /hadr je tam kde ústí trubka do vysavače/ martin to celé ještě zapráší směsí jaru lepidla a vody....
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Ferda » ned 24 črc, 2011 9:30 am

Lubomír píše:Přátelé, všechny vámi popisované metody jsou dobré, ale ja byste vytyčili oblouk o poloměru 10 m? Zde už dle mého názoru nezbude nic jiného, než to vytyčit tak, jako na skutečných stavbách, tedy pomocí souřadnic. Takto bych chtěl řešit dva moduly u Hevlína, kde mám poloměr 790 cm. Počátek souřadnicového systému uvažuji v ose koleje na počátku modulu a vytyčuji zvdálenosti na osách x a y. Zatím je to jen teoretický nápad, ale doufám, že se to povede i prakticky... :D

Na takové poloměry je nejjednodužší spojit moduly, vynést si 3 body a přiložit pružnou lištu. Pokud máš krajní body na konci rovné koleje a dokážeš konce lišty za těmito body udržet rovné (třeba opřením o další hranolky), pak ti to oblouk vykreslí perfektně i s přechodem.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Brno a okolí

Příspěvekod depo201 » ned 24 črc, 2011 10:15 am

je pravda, že poloměr R7900 tu ještě nebyl, pořád se člověk učí :)
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Lubomír » pon 25 črc, 2011 6:56 am

Ferda píše:Na takové poloměry je nejjednodužší spojit moduly, vynést si 3 body a přiložit pružnou lištu. Pokud máš krajní body na konci rovné koleje a dokážeš konce lišty za těmito body udržet rovné (třeba opřením o další hranolky), pak ti to oblouk vykreslí perfektně i s přechodem.


No jo, ale křivka, kterou pružná lišta opisuje není kružnice, ale sinusovka nebo parabola.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Brno a okolí

Příspěvekod marwin » pon 25 črc, 2011 7:42 am

Lubomír píše:Přátelé, všechny vámi popisované metody jsou dobré, ale ja byste vytyčili oblouk o poloměru 10 m? Zde už dle mého názoru nezbude nic jiného, než to vytyčit tak, jako na skutečných stavbách, tedy pomocí souřadnic. Takto bych chtěl řešit dva moduly u Hevlína, kde mám poloměr 790 cm. Počátek souřadnicového systému uvažuji v ose koleje na počátku modulu a vytyčuji zvdálenosti na osách x a y. Zatím je to jen teoretický nápad, ale doufám, že se to povede i prakticky... :D


V Lokti mam polomer oblouku 7 metru a pak prehazi do 4 metroveho. Vyresil jsem to tak, ze jsem si nechal vytisknout kolejovy plan stanice a navazujici trate v 1:1 na pauzak. Pauzak polozil na moduly a podle nej polozil koleje, ale stejnak jsem je pak dorovnaval podle oka, aby to pusobilo prirozene.
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Ferda » pon 25 črc, 2011 9:12 am

Lubomír píše:
Ferda píše:Na takové poloměry je nejjednodužší spojit moduly, vynést si 3 body a přiložit pružnou lištu. Pokud máš krajní body na konci rovné koleje a dokážeš konce lišty za těmito body udržet rovné (třeba opřením o další hranolky), pak ti to oblouk vykreslí perfektně i s přechodem.


No jo, ale křivka, kterou pružná lišta opisuje není kružnice, ale sinusovka nebo parabola.

Máš pravdu, že takto vykreslíš víceméně parabolickou křivku. Nicméně už při poloměru 3500 mm je rozdíl mezi kružnicí a takto vykreslenou křivkou do 3 mm. Bylo ověřeno empiricky! Kružítko máme celkem kvalitní :wink:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Moduly_z ... 140840.jpg
Při 7900 mm bude ten rozdíl ještě menší. Pokud si chceš hrát na desetinky milimetru, pak ti opravdu nezbude, než opravdu použít soustavu souřadnic. Jen mě napadlo. Jak budeš spojovat ty vynesené body aby to bylo na ty desetinky? :mrgreen: Nebude to nakonec totéž?
Jak myslíš, že se to dělá v reálu?
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Terasa_a ... 120029.jpg
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Terasa_a ... 008508.jpg
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Terasa_a ... 008516.jpg
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Lubomír » pon 25 črc, 2011 12:37 pm

Ferda: OK, lišta může být pomůckou pro podrobné body, které vytyčuji souřadnicemi po cca 10 cm. Stejně si ale musím vytyčit alespoň tři body, které budu mít přesně a zároveď lištu musím uchytit na obou koncích kolmo. Což se mi nezdá jednodužší. Celý oblouku vyšvihnout lištou bych si nelajzl, ale to asi jen proto, že námám takové zkušenosti, jako ty.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Lubomír » pon 25 črc, 2011 12:48 pm

Ferda píše:Jak myslíš, že se to dělá v reálu?

V reálu, jestli se bavíme u železničních tratích, se to dělá úplně přesně tak, jak jsem to představil u modelu.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Brno a okolí

Příspěvekod radekkrupka » úte 26 črc, 2011 5:42 am

Tak jestli jedete kluci tak jako v reálu, nezapomeňte na přechodnice, vzestupnice, převýšení a další prasárničky :lol: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Brno a okolí

Příspěvekod Lubomír » úte 26 črc, 2011 6:01 am

radekkrupka píše:Tak jestli jedete kluci tak jako v reálu, nezapomeňte na přechodnice, vzestupnice, převýšení a další prasárničky

http://kubickaparabola.wz.cz/moduly_TT/ ... blouku.jpg
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Brno a okolí

Příspěvekod airwar » stř 27 črc, 2011 11:56 am

Lubomír píše:Tomas_C:
Ahoj Tome c, tebe jsem se chtěl ještě zeptat, čím jsi to natřel, než jsi to posypal hlínou (je to hlína?). Natíral jsi to před tou hlínou nějakou barvou nebo na ten tmel rovnou hlínu. Chtěl bych se teď dostat do fáze, jak máš http://model-railway.webnode.cz/news/prvni-zasilka/ dvě fotky před zatravnatěním bez kolejí. Myslím, že to máš perfektní.


Tomášuv postup fungeje, už jsem ho i v soukromé korespondenci chválil, ale je potřeba dát pozor na jednu věc, a to je použité lepidlo. Já stejný postup zkusil z několika lepidly a nefungoval dobře, výsledkem bylo výrazné ztmavnutí a zlesknutí hlíny - to mě dělal Hercules a modrý Duvilax (měl jsem zbytek jednalo se o kancelářské lepidlo a přísadu do malt a betonů). Tomáš mě poradil červený Duvilax - je to lepidlo na dřevo (dělají se tři Duvilaxi) a s tím jsem podobný problém nezaznamenal.

Postup jsem použil následující, na nabarvenou krajinu modulu jsem rozetřel neředěný Duvilax, nasypal hlínu, lehce poválel ale né moc aby zůstala struktura sypání (důležité je mít přesetou hlínu hodně najemno). Nechal zaschnout lehce oklepal a když byl výsledek dobrý tak povrch z rozprašovače poprášil směsí 1,5 ml lepidla duvilax, 10 ml vody a jedné kapky jaru jako smáčedla, povrch byl kompletně vlhký a lepidlo nepochybně provzlínalo na podklad, ale po uschnutí je povrch barevně téměř shodný (možná drobné ztmavnutí, ale zcela nepatrné), není lesklý ale přitom nepřáší, na omak je to jako hodně jemný smirek i když takový měkčí, jakoby nalepený na houbičce. Dám večer i odkaz na fotku výsledného povrchu, hlína pořád vypadá jakoby prašně, ale prašná není.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

PředchozíDalší

Zpět na Region Morava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků