seznam.cz

Vše co se vám k provozu fóra líbí nebo nelíbí. Připomínky adminovi.

Moderátor: Michal Dalecký

seznam.cz

Příspěvekod hank » čtv 02 kvě, 2024 2:33 pm

Tak se nám seznam.cz zařadil do té stále rostoucí skupiny internetových predátorů, kteří nás nutí buď platit nebo souhlasit se šmírováním našeho chování na internetu z jejich strany.

Má to jednu poněkud nečekanou souvislost. Jak je známo, seznam.cz přebírá zpravodajství ze serveru novinky.cz. Ten paywall se tedy vztahuje na všechny zprávy z Novinek, ke kterým se přistupuje přes Seznam. Když se však chci podívat na stejnou zprávou přímo na server novinky.cz, jde to i bez toho paywallu.

Příklad. Před chvílí sem Michal Šuhajda dal odkaz na zprávu Novinek o nehodě na dobříšském pacifiku. Link na tuto zprávu vede na Seznam a vypadá takhle:
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-u-m ... .seznam.cz
To znamená, že když na to kliknu, vyskočí na mě to okno "plať nebo budeme šmírovat".
Když to však chci obejít, stačí, když z toho řetězce v adrese odmáznu tu část od toho křížku (tj. tohoto # znaku) včetně - pak ten link vypadá takhle:
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-u-m ... e-40470158
a zavede mě přímo na Novinky.

Dtto platí i pro zprávy ze všech ostatních cizích zdrojů, které Seznam přebírá, jako například ze serveru zdopravy.cz.

Rád bych všechny zdejší uživatele poprosil o to, aby si dali tu práci a posílali sem odkazy ze Seznamu na cizí zpravodajské zdroje až po zmíněné úpravě, tj. po odmazání té části odkazu začínající křížkem.

Jenom ještě doplním, že pokud přistupujete do e-mailových schránek na seznam.cz přímo, tj. např. přes tento link
https://email.seznam.cz/
tak tento přístup se (zatím?) za ten paywall nesnaží schovat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6158
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: seznam.cz

Příspěvekod zdeno » čtv 02 kvě, 2024 3:00 pm

pokud na mne vyskoci podobny hejt, proste to smazem a kaslem na nich.
Pokud nejde o zivot, jde o hovno.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: seznam.cz

Příspěvekod Zlámalík » čtv 02 kvě, 2024 3:36 pm

Já se omlouvám, ale o co ti hanku jde? Výroba obsahu něco stojí a provozování datacenter taky. A buď se to uživí z reklamy, nebo ne. Se snižující ochotou uživatelů nechat si na sebe vyskakovat reklamy (já třeba úspěšně používám uBlock) se takto snižuje příjem vydavatelů a ti proto hledají finance jinde. Logicky. Jak se říká - když je něco zadarmo, zbožím jste vy.
Za druhé, proč proboha bych měl konzumovat články třeba na zdopravy.cz přes Seznam? Zdopravy.cz snad má svůj web a můžu se podívat přímo, ne? A proč bych měl vůbec něco hledat na Seznamu?
Takhle se na netu chová můj otec - mám Seznam a co tam není, neznám.

Zkus se trochu porozhlédnout a nevázat se na tu jedinou pravdu, kterou ti tam servírují. Existuje třeba agregátor pravednes.cz, kde se ti ukazují titulky všech článků prakticky ze všech médií u nás a můžeš si nastavit, která z nich chceš zobrazovat a jak. A je to zdarma.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1888
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: seznam.cz

Příspěvekod JaroHo » čtv 02 kvě, 2024 3:51 pm

Hankovi to vadí a mě taky, akorát že já to doma přejdu tak, že jelikož tam mám e-mail tak se na seznam zaloguju a dám pak znova načíst stránku a otravná stránka zmizne, svině jedna. Už jsem hmyslel že odtamtud prostě odejdu, zruším e-mail. Zatím se to dá obejít
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1440
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: seznam.cz

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 02 kvě, 2024 3:56 pm

Upraveno. Priznavsm, že podobné “fígle” neznám. Obavám se, že po “vlastní” úpravě budou jiné odkazy nefunkční. Nebo to, že za # mažu je obecné pravidlo?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2391
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: seznam.cz

Příspěvekod JaroHo » čtv 02 kvě, 2024 4:08 pm

Zlámalík píše:Já se omlouvám, ale o co ti hanku jde? Výroba obsahu něco stojí a provozování datacenter taky. A buď se to uživí z reklamy, nebo ne. Se snižující ochotou uživatelů nechat si na sebe vyskakovat reklamy (já třeba úspěšně používám uBlock) se takto snižuje příjem vydavatelů a ti proto hledají finance jinde. Logicky. Jak se říká - když je něco zadarmo, zbožím jste vy.
Za druhé, proč proboha bych měl konzumovat články třeba na zdopravy.cz přes Seznam? Zdopravy.cz snad má svůj web a můžu se podívat přímo, ne? A proč bych měl vůbec něco hledat na Seznamu?
Takhle se na netu chová můj otec - mám Seznam a co tam není, neznám.

Zkus se trochu porozhlédnout a nevázat se na tu jedinou pravdu, kterou ti tam servírují. Existuje třeba agregátor pravednes.cz, kde se ti ukazují titulky všech článků prakticky ze všech médií u nás a můžeš si nastavit, která z nich chceš zobrazovat a jak. A je to zdarma.


no kdyby ten obsah za něco stál tak přimhouřím obě oči, ale oni hlavně otravují s polohou a kde jakým šmírováním.
seznam a novinky jsou poslední dobou největší zvratky, hlavně nasírat a nebo zastrašovat lidi například třeskutými mrazy -1°C a nebo bleskovými suchy a kdejakýma nesmyslama
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1440
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: seznam.cz

Příspěvekod hank » čtv 02 kvě, 2024 4:10 pm

Zlámalík: uBlock samozřejmě znám a používám ho. Tohle sdělení Seznamu o paywallu uBlock nefiltruje, protože to není reklama.

Kromě toho nekritizuju sám fakt, že Seznam zveřejňuje reklamu, ale že si vyhrazuje právo zacházet s návštěvníky svých stránek jako s dobře prodejným zbožím. (Na druhé straně to aspoň poctivě přiznává; nevzpomínám si, že bych takové explicitní přiznání někde viděl, aspoň ne v českých zdrojích.) Možná těch našmírovaných dat o uživatelích bude používat jenom pro svou cílenou reklamu, ale možná taky ne. Pokušení prodávat je někomu, kdo si za ně zaplatí, bude jistě značné.

A jinak jsi mě asi dost dobře nepochopil. Opravdu nejsem na Seznamu závislý, opravdu pro mě informace tam zveřejněné nejsou Slovo Boží, opravdu ho nepoužívám jako agregátor zpravodajství. Jak sis doufám všiml, já naopak dávám těm, kdo přes něj bona fide odkazují na jiné zdroje, návod, jak se Seznamu vyhnout. Omlouvám se tímto Michalu Šuhajdovi, že jsem ho použil jako příklad, ale ono tu bývá odkazů na třetí zdroje přes Seznam víc než dost. Chtěl jsem jenom ukázat, že zbytečně.
Naposledy upravil hank dne čtv 02 kvě, 2024 4:32 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6158
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: seznam.cz

Příspěvekod hank » čtv 02 kvě, 2024 4:25 pm

JaroHo píše: seznam a novinky jsou poslední dobou největší zvratky, hlavně nasírat a nebo zastrašovat lidi například třeskutými mrazy -1°C a nebo bleskovými suchy a kdejakýma nesmyslama


To se ale mýlíš, tyhle clickbaitové titulky zpráv o počasí jsou především specialitou obou největších soukromých českých televizí, které Seznam přebírá taky. Stejně jako přebírá i zprávy a komentáře v celé šířce spektra, pokud jde o politické a/nebo ideologické zaměření; na jedné straně Echo24 a Forum24, na druhé A2larm a Deník Referendum - oni opravdu berou ze všeho, co jim přijde pod ruku, snad kromě takových senkruven jako jsou Parlamentní listy nebo některé hlásné trouby ruského režimu.

Jinak algoritmy, které ty zprávy do agregace vybírají (nebo živí editoři, pokud ještě nevymřeli...) velice dobře znají jeden ze závěrů kognitivních věd, totiž že vztek a strach jsou nejlepší zárukou toho, že návštěvníci setrvají na jejich stránkách co nejdéle. Oni to nedělají proto, že by je bavilo nasírat nebo strašit; oni "jenom" chtějí udržet pozornost publika co nejdéle, protože to je pro ně výdělek.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6158
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: seznam.cz

Příspěvekod hank » čtv 02 kvě, 2024 4:31 pm

Michal Šuhajda píše:Upraveno. Priznavam, že podobné “fígle” neznám. Obavám se, že po “vlastní” úpravě budou jiné odkazy nefunkční. Nebo to, že za # mažu je obecné pravidlo?


Na Seznamu ten křížek a všechno za ním odkazuje na adresu u nich, kde visí obsah z cizího zdroje. Odmazání toho řetězce od křížku počínaje funguje spolehlivě, protože na začátku linku až po ten křížek je vždycky platný odkaz na původní zdroj. Jinde jsem to zatím nezkoumal; řekl bych, že něco podobného bude fungovat i jinde, ale jestli používají taky křížek nebo něco jiného, to fakt netuším.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6158
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: seznam.cz

Příspěvekod Zlámalík » čtv 02 kvě, 2024 5:20 pm

hank píše:Zlámalík: uBlock samozřejmě znám a používám ho. Tohle sdělení Seznamu o paywallu uBlock nefiltruje, protože to není reklama.

Kromě toho nekritizuju sám fakt, že Seznam zveřejňuje reklamu, ale že si vyhrazuje právo zacházet s návštěvníky svých stránek jako s dobře prodejným zbožím. (Na druhé straně to aspoň poctivě přiznává; nevzpomínám si, že bych takové explicitní přiznání někde viděl, aspoň ne v českých zdrojích.) Možná těch našmírovaných dat o uživatelích bude používat jenom pro svou cílenou reklamu, ale možná taky ne. Pokušení prodávat je někomu, kdo si za ně zaplatí, bude jistě značné.

A jinak jsi mě asi dost dobře nepochopil. Opravdu nejsem na Seznamu závislý, opravdu pro mě informace tam zveřejněné nejsou Slovo Boží, opravdu ho nepoužívám jako agregátor zpravodajství. Jak sis doufám všiml, já naopak dávám těm, kdo přes něj bona fide odkazují na jiné zdroje, návod, jak se Seznamu vyhnout. Omlouvám se tímto Michalu Šuhajdovi, že jsem ho použil jako příklad, ale ono tu bývá odkazů na třetí zdroje přes Seznam víc než dost. Chtěl jsem jenom ukázat, že zbytečně.


Asi nepochopil, sorry. Začal jsi tam plivat na predátory, co tě šmírují. Nevím, co ti teda vadí, vše má snadné řešení.
Nechceš reklamu vůbec? Dej si uBlock (nebo něco jiného). Samo sdělení o tom, že se bude (moci) platit, není reklama, to tady neřešme.
Chceš přispět tvůrcům? Zaplať. Třeba pak nebude muset být žádná reklama (viz ono zdopravy.cz).
Vadí někomu blbé titulky a články, jak píše JaroH0? No tak tam nelezu! :-D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1888
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: seznam.cz

Příspěvekod Ivan » čtv 02 kvě, 2024 6:00 pm

Hanku, já tam žádný podobný text nevidím, oba odkazy se mu otevřou bez hlášky a na seznamu nejsem přihlášen. No a reklama je snad v pořádku, když je něco "zadarmo ke čtení" :roll:

Navíc, nikdo nikoho nenutí tam chodit, kupte si lidi noviny (to bylo myšleno obecně, ne na Hanka)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1706
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: seznam.cz

Příspěvekod Dovi » čtv 02 kvě, 2024 6:14 pm

já tam žádný podobný text nevidím, oba odkazy se mi otevřou bez hlášky a na Seznamu nejsem přihlášen

To je proto, že Tvůj PC o sobě (a tím pádem částečně taky i o Tobě) sděluje "všem všechno".
Buďto už dlouhodobě, nebo alespoň teď aktuálně.
Možná už o tom ani nevíš (respektive nesleduješ to, netrápí Tě to).

Když si ale promažeš "historii" svého prohlížeče (hlavně všechny ty postupně z různých webů nachytané cookies a spol.) a pak poprvé vlezeš na Seznam, práskne Tě tím Seznam do očí.
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 553
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: seznam.cz

Příspěvekod Ivan » čtv 02 kvě, 2024 6:20 pm

Dovi píše:
já tam žádný podobný text nevidím, oba odkazy se mi otevřou bez hlášky a na Seznamu nejsem přihlášen

To je proto, že Tvůj PC o sobě (a Tobě) sděluje "všem všechno".
Buďto už dlouhodobě, nebo alespoň teď aktuálně.
Možná už o tom ani nevíš (respektive nesleduješ to, netrápí Tě to).

Když si ale promažeš "historii" svého prohlížeče (hlavně všechny ty postupně z různých webů nachytané cookies a spol.) a pak poprvé vlezeš na Seznam, práskne Tě tím Seznam do očí.


To samozřejmě vím, ano, "sušenky" na některých serverech povoluji. Ovšem nikde na mne nevyskočila hláška, zaplať. Už ale asi chápu, jak to hank myslel, tedy, že když nechce sledování, server ho nutí zaplatit si. Ovšem osobně si myslím, že i tak je sledován.

A ano, líbilo by se mi to bez cookies, ale v zásadě mne to zas tak moc netrápí, když web cidí, kam lezu.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1706
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: seznam.cz

Příspěvekod vvitty » čtv 02 kvě, 2024 7:21 pm

hank píše:Tak se nám seznam.cz zařadil do té stále rostoucí skupiny internetových predátorů, kteří nás nutí buď platit nebo souhlasit se šmírováním našeho chování na internetu z jejich strany.


Ostatni to delaji taky, akorat Ti o tom nerikaji tak otevrene.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2634
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: seznam.cz

Příspěvekod radula63 » pát 03 kvě, 2024 2:57 am

HANKu . Výdycky platilo a bude platit, že co je na netu zadarmo, tak pro tu firmu jsi zbožím ty. Proto reklamy, proto šmírování... S tím prostě nic nenaděláš.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1312
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Další

Zpět na Připomínky k fóru

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků