Flokovačka

Zbylo vám něco ze stavby? Nabídněte to ostatním. Pouze soukromé nabídky. Komerční věci okamžitě mažu....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Flokovačka

Příspěvekod Pitrs69 » pon 25 lis, 2013 6:27 pm

S kamarádem jsme navrhli a zprovoznili flokovačku. Když by měl někdo zájem, můžeme poskytnout, buď složenou nebo jako stavebnici. Flokovačka je odlazená pro krásné sázení trávy a dokonce navržená tak, aby jsme mohli flokovat i mimo kolejište. Proto je napětí 15 – 20 kV(naprázdno). Cenu by jsme museli přesně dopočítat, bylo by to v podstatě jen za materiál a poštovné. Když už jsme se s tím babrali a kreslili s tišťákem atd, tak se rádi podělíme s ostatními. Kdo by měl zájem, tak buď sem nebo do SZ. Děkuji
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Re: Flokovačka

Příspěvekod rawen » pon 25 lis, 2013 6:41 pm

Ahoj,
po flokovačce se dívám, ale samozřejmě by mě zajímaly výsledky flokování a nějaké reference.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Flokovačka

Příspěvekod Pitrs69 » pon 25 lis, 2013 6:56 pm

Flokování funguje super a výsledek je díky odlazení napětí parádní. Fotky jak se mi podaří stáhnout, sice z telefonu, ale lepší než nic do počítače, tak rád poskytnu.
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Re: Flokovačka

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pon 25 lis, 2013 7:44 pm

Ahoj, taky bych se rad podival na nejake fotky. Pokud by to bylo uchazejici, tak zajem by urcite byl :wink: :) Jirka
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Flokovačka

Příspěvekod rawen » pon 25 lis, 2013 8:17 pm

Pitrs69 píše:Flokování funguje super a výsledek je díky odlazení napětí parádní. Fotky jak se mi podaří stáhnout, sice z telefonu, ale lepší než nic do počítače, tak rád poskytnu.

Ahoj,
dnešní mobily a kompakty mají téměř totožné vnitřnosti, tak hlavně aby na těch fotkách bylo něco krásného. :)
Ber to tak, že zdejší čtenáři jsou namlsaní fotkami modulářů a mnitky :D :D

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Flokovačka

Příspěvekod Ferda » pon 25 lis, 2013 8:33 pm

Pitrs69 píše:... napětí 15 – 20 kV(naprázdno).

20 kV je docela mazec. Doladili jste i bezpečnost?
Ta naše má max u 15 kV, ale je bezpečná. Mimochodem seje parádně.
Měl jsem však v ruce domavýtvor. Vypadal hezky, dával něco kolem 10 kV, ale když jsem dostal šlupku, tak mi brněla ruka ještě po hodině.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Flokovačka

Příspěvekod Pitrs69 » pon 25 lis, 2013 9:21 pm

je to stavěný, aby to trochu vypadalo, ale na tovární výrobek to nemá.

co se týče bezpečnosti, tak je to ošetřený, ale přesto proběhne ještě finální testování a jestli je to, tedy hlavně pro mě :) tzv. blbu-vzdorný :) :D

začínali jsme právě na 11kV a při tomto napětí nebyl dostačující efekt a nakonec výsledek, při kterém jsme byli spokojeni a sázelo to, jak jsme chtěli jsme skončili až u těch 20kV foto dodám brzy
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Re: Flokovačka

Příspěvekod zdeno » úte 26 lis, 2013 3:41 pm

uz jsem videl par domacich flokovacek a nekdy jsem doslova trnul, aby se nic nestalo. Treba vystupy z ruznych televizoru jsou docela o drzku ;-(
---
Dulezity je koncovy vystupni odpor, ktery musi omezit proud a tim i napeti pri zkratu. Idealni je pocitat 10M ohm na kazdy 1kV. Takze ten vas 20kV stroj by mel mit ochranu 200M ohmu na vystupu. Jinak napisane, 20 kusu do serie po 10M ohmu, pokud pouzivate klasiku odpory. Ti maji zarucenou bezpecnost 1kV na kus. Pokud si nejste jisty, tak se treba kouknout na datasheet toho odporu a podle toho upravit.
---
To jen tak na okraj, aby jste si nezadelali na problemy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Flokovačka

Příspěvekod Pitrs69 » úte 26 lis, 2013 8:38 pm

nějaké nové info, vše je upraveno tak, aby to bylo bezpečné!! Flokovačka je navržena tak, aby nemohla ublížit a při zkratu je omezen proud na minimum. Vše odzkoušeno a odlazeno. Jsou použity jen kvalitní součástky. Kamarád by nikomu nedal do ruky co by mohlo ublížit, kort, když se jedná o takovouhle hračku. Přikládám fotky z mobilu, které jsou foceny narychlo, z první zkoušky floku a foto dílů a pár výkresů.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Re: Flokovačka

Příspěvekod Ferda » úte 26 lis, 2013 9:06 pm

Tak teď už jen aby to selo i hnědého Poláka 6 mm. Podobně problematická bývá i jeho zeleň lesní.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Flokovačka

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 27 lis, 2013 8:15 am

Ferda píše:Tak teď už jen aby to selo i hnědého Poláka 6 mm. Podobně problematická bývá i jeho zeleň lesní.

zkušenější no by to mohli ukázat jestli to jde
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Flokovačka

Příspěvekod E27 » stř 27 lis, 2013 4:53 pm

Mňa by zaujímala cena.. Príkladne noch má za 149 Eur, vypadá to ako baterka, dá to 20kV, ale Polák 6mm má problémy. Neviem prečo...
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Flokovačka

Příspěvekod Pitrs69 » stř 27 lis, 2013 9:58 pm

Cenu musíme přesně dopočítat, ale předběžně ve značkových a kvalitních dílech to vychází na cca 1500,- když by to chtěl někdo složený a odměřený, tak by to bylo cca 1800,- ten polák 6mm by nás zajímal, jak jsem koukal v obchodech, kde nakupuji jsem nenašel :( mohl by mi někdo pomoci kde se dá dobře koupit? Popřípadě poskytnout vzorek, aby jsme mohli zkusit a mohli dát info? Děkuji
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Re: Flokovačka

Příspěvekod Pitrs69 » ned 01 pro, 2013 10:50 am

pár slov k finálnímu zapojení a finální konstrukci :

K zapojení, výrobek spadá do 2 konstrukční třídy, přes síťový spínač a bezpečnostní tavnou pojistku je sítové napětí přivedeno na 1. transformátor.

Úkolem tohoto 1. transformátoru je oddělit celou flokovačku od sítě a to galvanicky, čili bezpečně dle norem.

Dále následuje skupina tří menších transformátorů jenž trojnásobně (oproti síti – 230 V) zvýší střídavé napětí na cca 700V (špičkově až 1000 Voltů).

Pro další zvýšení napětí následuje dvojice kaskádních násobičů o 7 stupních v každé větvi, což znamená 7 + 7 x 1000V tj. 14000V (stejnosměrného, pulzního).
Takto vysoké napětí s minimálním možným výstupním proudem nazýváme vysokonapěťové, nebo také statické.

Dalo by se říct že se jedná o zdroj statického napětí, kde náboje, či drobné předměty nabité na jednom pólu budou následně přitahovány k pólu opačnému.
Velikost (hmotnost) elektrizovaných předmětů má vliv na přeskokovou vzdálenost. Lehké materiály budou přitahovány na delší vzdálenost než předměty větší.
To je spojeno hlavně s plochou použitých materiálů (větší plochy náboj ztrácejí rychleji).

Jelikož se jedná o zařízení používající síťové napětí a VN napětí na výstupu, jedná se o nebezpečné zařízení a je tedy nutné aby stavbu, úpravy či opravy prováděl vždy člověk znalý
a s patřičně legislativním oprávněním. Jako autor této konstrukce nepřebírám zodpovědnost za poškození majetku, či zdraví a jiných škodách vzniklých.

Zdroj – Flokovačka má výstupní póly pro zvýšení bezpečnosti (omezení nebezpečných impulzních proudů) opatřeny sériově řazenými rezistory s hodnotami 10megaohmů.
14000 V / 2 x 10 000 000 Ohmů = 0.0007 A = 0.7mA.

Při zapnutém zdroji vzniká ozon (O3), jedná se o jedovatý plyn (pouze ve větších koncentracích) proto při dlouhodobější práci doporučuji místnost větrat.

Zdroj by šel použít např. jako ionizátor vzduchu, čistič ovzduší od virů a různých alergenů (ventilátorem profukovaný vzduch prochází staticky nabitou mřížkou na které se vše spálí).
Po drobné úpravě by se dal zdroj použít např. i jako elektrický ohradník a mnoho dalšího.

Základní technické parametry :

vstup……………………………….. 220 – 240 V AC / 50 – 60 Hz
výstup……………………………... 15 000 V DC / max. 1 mA
příkon………………………………. 7 VA
indikace provozu……………… červená LED 3 mm
pojistka……………………………. 100 mA / 250V / 5x20 trubička

Přikládám foto jedné nedokončené flokovačky:
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Re: Flokovačka

Příspěvekod pixel123 » stř 18 pro, 2013 4:28 pm

Pitrs69 boli by ste ochotni poskytnut aj schemy ? ja by som si to zostrojil rad samodomo, kedze plosaky leptam ako nic, objednavky z elektrosuciastok robim casto.... :P
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Další

Zpět na Prodám, koupím

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pavel206 a 5 návštevníků