Pohon točny

Zbylo vám něco ze stavby? Nabídněte to ostatním. Pouze soukromé nabídky. Komerční věci okamžitě mažu....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Pohon točny

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 04 led, 2021 11:18 am

Ahoj,
našel by se někdo, kdo umí a je ochoten vyrobit pohon k točně? Moje představa je taková, že by točnu poháněl nějaký krokový motor s řízením, kde by bylo možno nastavit jednotlivé pozice bez nutnosti kontroly polohy mostu konc. spínači nebo optočleny, pouze s nějakou kalibrací ´možnost ručního ovládání. četl jsem, že se něco podobného řeší u přesuven v sekci kolejišť. Bohužel jsem v programování a slaboproudé elektronice naprostý laik, takže bych se v tom plácal s nejistým výsledkem. Proto upřednostňuji "hotové" řešení, které např. pouze přimontuji a "připojím pár drátů". Nepočítám s ovládáním přes DCC nebo počítač, stačí mi ovládání např. tlačítky. Taktéž nemohu kupovat celou točnu, protože mám atypický rozměr točny a tovární výrobky jsou buď příliš velké, nebo příliš malé.
Samozřejmě počítám s tím, že to bude něco stát, ale nemám ani představu kolik. Budu rád, když se mi ozvete.
Díky.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2384
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Pohon točny

Příspěvekod zdeno » pon 04 led, 2021 11:44 am

samdomo tocna je dost narocna vec. Postavil jsem jich asi 5 a ani jedna nebyla dokonala. Tim nemyslim, ze by nefungovala, ale vzdycky tam bylo neco, co mne hnevalo.
Napriklad pouziti prevodovky vyzadovalo kalibraci po kazdem zapnuti a teda najeti do nulove polohy. Nedalo se to natocit rukou.
Zase pokud se to dalo tocit rukou, tak to bylo haklive na spinu a vynechavalo to kroky.
---
Asi moje nejlepsi tocna zatim byla plne zakryta a pohanena gumovym koleckem na obvodu pomoci krokoveho motoru.
Ale to je extremne narocne na vyrezani a bez strojove (laser) rezacky nezhotovitelne. Tolerance jsou v desetinach milimetru.
Pokud by si chtel mostovou tocnu, tak se toto pouzit neda.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pohon točny

Příspěvekod jipol57 » pon 04 led, 2021 1:02 pm

Nenabízím výrobu, ale dám jen inspiraci, že na tom není nic těžkého pohon realizovat. Mně k tomu stačila koupená ruční točna, krokový motorek z GME: https://www.gme.cz/krokovy-motor-s-prevodovkou-1-64. , vyrobit si plošný spoj a umět programovat. Já to mám v PICu, ale dnes je populární arduino.
A ještě mi hodně pomohla Průšova 3d tiskárna.
Ale nemám ji ovládanou DCC, jen klasicky z panelu, každá kolej má tlačítko, a které zmáčknu, tak tam se natočí budkou (na obrázku zatím není, ale je poznat kam příjde).
Jen ještě k vývoji. Na prvním prototypu jsem měl přímý náhon, z motorku na most točny. Zdálo se to dostatečné, rychlost se dá naprogramovat jakákoliv. Ale praxe ukázala, že když je most zatížený mašinkou, tak to viditelně cukalo. Druhá a současná bezchybná varianta je, že jsem vytiskl ozubená kolečka, v poměru 1 : 6. Pohon je naprosto klidný, a zvýšila se taky citlivost pro přesné najetí na kolej. Dokola je to 18 022 kroků. To je citlivost víc než dostačující. Jen vůle v pohonu dělá 157 kroků, s čímž v programu musím počítat. A protože je motorek dostatečně silný, není rozdíl když se točí prázdná, nebo s mašinou.
Pár obrázků. Na posledním je v ještě nedokončeném kolejišti, ale plně funkční. Nemám kam dát video, ale opravdu se točí a přesně najede na určenou kolej.
Tocna.jpg
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pohon točny

Příspěvekod jipol57 » pon 04 led, 2021 1:32 pm

Znovu jsem si přečetl tvůj požadavek, a ta moje točna splňuje všechno, co požaduješ. Ovládání tlačítky a bez senzorů.
U mně je nutné, před prvním zapojení ji zkalibrovat, tj. kombinací tlačítek se dostanu do kalibračního režimu, a tam si přesně najedu na 1. kolej a od toho se odvíjí krokování ke všem kolejím.
Škoda že píšeš, že neumíš programovat. Já zvládám jen ty PICy, ale vystačím si s nimi na cokoliv co potřebuji. Řídím s nimi celé kolejiště. Nemám pro příslušenství DCC. Jenom pro dekodéry v mašinách.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pohon točny

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 04 led, 2021 2:02 pm

Ahoj,
Ta tvá točna opravdu splňuje mé požadavky, akorát programování čehokoli co je složitější než "Karel" nebo jednoduchá stránka v html je pro mě opravdu španělská vesnice. O arduinu leckde čtu a slyším chválu, ale obávám se, že by to byla křeč. Možná bych si s tím poradil, ale za cenu ztrát a nervů.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2384
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Pohon točny

Příspěvekod jipol57 » pon 04 led, 2021 3:13 pm

Kdybys nebydlel na opačném konci republiky, tak bych ti nabídl aspoň spolupráci. Ale jsi moc daleko. Ale i tak nabízím jakýkoliv poznatek co mám, kdyby jsi našel někoho v okolí. A taky soubory STL (pro 3dtisk) s kolečkama a držákem, co jsem při stavbě použil.
A na kolik kolejí ta tvá točna bude?
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pohon točny

Příspěvekod jipol57 » pon 04 led, 2021 3:35 pm

zdeno píše:Napriklad pouziti prevodovky vyzadovalo kalibraci po kazdem zapnuti....

Já to mám vyřešeno tak, že při každém dojetí na požadovanou pozici si kroky uložím do eeprom v PICu. Takže při vypnutí a opětovném zapnutí si tu polohu vyčte. Problém nastane jen kdybych ji vypnul napájení během točení. To by potom musela být nová kalibrace. A točení rukou nepřichází v úvahu, to by konstrukce asi nepřežila.
Počet zápisů do eeprom je omezen. Asi 1 milion. Tolik točení asi nezažiju.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Pohon točny

Příspěvekod hank » pon 04 led, 2021 4:03 pm

Zase mi nezbývá než ti doporučit Josefa Trejtnara z Ludgeřovic u Opavy, Trejtny@email.cz. Dělá hlavně točny ve všech hlavních modelových velikostech, nabízí je i na Aukru - třeba tady:
https://aukro.cz/tocna-tt-1-presuvna-mo ... 6978228784
Dá se s ním domluvit cokoli: Rozměry, počet kolejí (výjezdů z točny/paprsků, kolejí na mostě přesuvny a výjezdů z přesuvny), pohon, aretace, způsob napájení... Řemeslně je jeho práce velice pěkně a pečlivě provedená.
Mám od něj jednu přesuvnu a jednu točnu, obojí v dost atypickém provedení, a jsem s nimi spokojen.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pohon točny

Příspěvekod Charlie » pon 04 led, 2021 11:41 pm

Čím se ta točna od pana Trejtnara ovládá?
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Pohon točny

Příspěvekod ondřej001 » úte 05 led, 2021 4:44 pm

ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Pohon točny

Příspěvekod Vladimír_B » stř 06 led, 2021 4:39 am

Ahoj, asi bych ti dokázal pomoci, ale až tak na jaře, protože zatím nemám čas.
Zajímavou alternativou k pohonu by byl motor na otáčení talíře do mikrovlnky. Už je zpřevodovaný, velikostně jako dvě fidorky na sobě, ale je na 230V. Takže by se musel použít oddělovací transformátor, kvůli bezpečnosti. Pak už to jen brní a nekope. :D Motor mám, trafo možná...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pohon točny

Příspěvekod Scoot » stř 06 led, 2021 7:57 am

Scoot
 
Příspěvky: 166
Registrován: pát 18 čer, 2010 8:40 am

Re: Pohon točny

Příspěvekod ondřej001 » stř 06 led, 2021 11:03 am

Přílohy
post-11105-0-65896900-1384356376.jpg
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Pohon točny

Příspěvekod Vladimír_B » ned 10 led, 2021 8:42 pm

Jen dovětek, umím roztočit i ten krokový motor...
https://vladimirb.rajce.idnes.cz/Motor/
(A mám docela malé ruce :D)
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň


Zpět na Prodám, koupím

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků