Pragomodel

Tipy, ceny, zkušenosti, poznatky.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Pragomodel

Příspěvekod hank » sob 14 kvě, 2022 6:53 pm

vvitty píše:Hmmm to vraceni dph je dost opruz...


Jako pro prodávajícího? Ale snad to patří k jeho práci, nicht wahr?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pragomodel

Příspěvekod HonzaM » ned 15 kvě, 2022 6:28 am

hank píše:
vvitty píše:Hmmm to vraceni dph je dost opruz...


Jako pro prodávajícího? Ale snad to patří k jeho práci, nicht wahr?

Jsi si tím jistý? Myslím že Britové o tuto možnost nákupu bez DPH přišli odchodem z EU. Prodávající by musel finančnímu úřadu prokázat, že zboží nebylo prodáno v ČR, což by se muselo prokážat potvrzením celnicí. Prodávající firma například z Dánska může zboží prodat obchodníkovi z ČR pouze, když kupující v ČR prokáže, že je firmou registrovanou v jiné zemí v rámci EU, která DPH naúčtuje kupujícímu a tuto DPH odvede finančnímu úřadu. Když něco koupím třeba v Japonsku nebo USA, tak jejich DPH platím, a k tomu ještě v ČR clo, jde-li o zboží podléhající clu. Zkoušel jsi něco koupit třeba v USA a přesvědčit prodávajícího, aby Ti účtoval cenu bez VAT? Mně se to nepovedlo a pak se mi protočily panenky, když jsem na celníci zaplatil clo a 21 % DPH.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Pragomodel

Příspěvekod Ivan » ned 15 kvě, 2022 6:55 am

HonzaM píše:
hank píše:
vvitty píše:Hmmm to vraceni dph je dost opruz...


Jako pro prodávajícího? Ale snad to patří k jeho práci, nicht wahr?

Jsi si tím jistý? Myslím že Britové o tuto možnost nákupu bez DPH přišli odchodem z EU. Prodávající by musel finančnímu úřadu prokázat, že zboží nebylo prodáno v ČR, což by se muselo prokážat potvrzením celnicí. Prodávající firma například z Dánska může zboží prodat obchodníkovi z ČR pouze, když kupující v ČR prokáže, že je firmou registrovanou v jiné zemí v rámci EU, která DPH naúčtuje kupujícímu a tuto DPH odvede finančnímu úřadu. Když něco koupím třeba v Japonsku nebo USA, tak jejich DPH platím, a k tomu ještě v ČR clo, jde-li o zboží podléhající clu. Zkoušel jsi něco koupit třeba v USA a přesvědčit prodávajícího, aby Ti účtoval cenu bez VAT? Mně se to nepovedlo a pak se mi protočily panenky, když jsem na celníci zaplatil clo a 21 % DPH.


Honzo, trochu pleteš jabka s hruškami. Kupující to nebral jako obchodník, ale jako koncový spotřebitel. A právě tím, že není občanem EU, si může nechat vrátit DPH. Viz např. zde.

V Pragomodelu jsou ignoranti bez slušného chování a očividně nechápou vztah obchodník zákazník. Sám jsem tam byl jen jednou před lety a stačilo. V jiném kamenném obchodě s vláčky jsem se s takovým přístupem nikdy nesetkal.
Vyplnit jeden formulář snad není takový problém, ovšem nemyslím si, že by to byla jejich povinnost. Spíš to mohli se zákazníkem řešit slušněji a omluvit se, že to prostě neumí...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Pragomodel

Příspěvekod HonzaM » ned 15 kvě, 2022 8:48 am

Ahoj Ivane, díky za poučení, tohle jsem neznal. Ono to není moc běžné. Je to ovšem vázáno na některá místa, kde zákazník může o vrácení DPH požádat, například ta letiště, kde je zřejmé, že opravdu ČR opouští a je občanem státu mimo EU. pokud správně chápu, jsou to jen uvedená letiště. A je to vázáno i na částku, která musí být větší než 2000 Kč.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Pragomodel

Příspěvekod fulda » ned 15 kvě, 2022 8:51 am

Ivan píše:Honzo, trochu pleteš jabka s hruškami. Kupující to nebral jako obchodník, ale jako koncový spotřebitel. A právě tím, že není občanem EU, si může nechat vrátit DPH. Viz např. zde.

Honza má v tomto případě pravdu a ty si přečti pořádně ten článek.

Ano, pokud kupující vyveze zboží mimo EU, může si nechat vrátit některé daně.
Vůbec nezáleží, jaké mám občanství, záleží kdy a kam zboží vyvezu. Mohu si ho nechat vrátit i já jako občan EU, pokud zboží vyvezu mimo EU. To se odborně jmenuje Export.
V tom článku na který odkazuješ jsou vyjmenovány časy pro vývoz od zakoupení, pokud k vývozu nedojde v tomto čase, tak si daně nemohu nechat vrátit, protože se má za to, že jsem zboží spotřeboval zde.
Ten článek je propagační článek agentury, která zde nabízí pomoc při zastupování při maloobchodním vývozu. Pro turistické oblasti s velkou návštěvností cizinců je běžné, že obchodníci používají služby těchto agentur a nabízejí tak zrychlený proces vyřízení (to bylo populární například v okolí česko-německých hranic v roce 90, dnes je to populární dejme tomu v Bangkoku a Dubaji). Pragomodel asi nemá zrovna moc zákazníků z oblastí, kde je možné odpočítat daně, takže takovou službu nenabízí.

V rámci svých obchodních povinností zcela jistě vystavil zákazníkovi doklad, který uvádí úplnou daňovou bilanci. S tímto dokladem se zákazník zastavil na celnici při odjezdu z EU a tam požádal o vrácení odpočitatelných daní. Tady v Praze je taková celnice třeba na letišti. Vzhledem ke geografické poloze tohoto státu je jich tu jako šafránu.

Také je reálně možné, že Pragomodel není plátcem DPH, v takovém případě tuto skutečnost také musel uvést na prodejní doklad a celníci použijí při výpočtu odpovídající model. Ten pravda není pro zákazníka moc výhodný, ale to je život. Pokud je pro zákazníka vrácená částka zásadní, musí si zvolit prodejce, který pro něj má výhodnou daňovou registraci.

Skutečně ne každý prodejce tady musí mít celní registraci a ani nemusí být plátcem DPH. V určitém smyslu se tuto situaci pokoušelo vylepšit EET, kdy si celníci mohli jednodušeji stáhnout potvrzení daňové bilance a tak dále, ale jak moc se v dnešní době tato funkcionalita používá nevím.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pragomodel

Příspěvekod hank » ned 15 kvě, 2022 10:04 am

fulda píše:Také je reálně možné, že Pragomodel není plátcem DPH...


Aha, to mě nenapadlo. Máš pravdu, není. Pak by ovšem prodávající měl tuto skutečnost zákazníkovi jasně a slušnou formou sdělit. Nejlépe zřetelnou cedulí, v Praze a dalších centrech turistiky samozřejmě v několika světových jazycích, viditelně umístěnou při vstupu do krámu

Snad toho nechci tak moc, když chci, aby se prodávající, které ten kšeft živí, taky jako profíci chovali. Přiznávám, že jsem v tomto ohledu podjatý, protože dvě třetiny pracovního života jsem něco prodával, ale slušné chování - tzn. i takové, aby nedávalo zákazníkům, nota bene zahraničním, záminku propírat to pak na internetu - by mělo být u prodejců samozřejmostí. Slušné chování prodávajících vůči cizincům, které je jedním z hlavních kritérií, jimiž nás cizina poměřuje, není ve zdejším obchodě a službách ani 33 let po převratě samozřejmostí. V obchodě platí pravidlo č. 1: Zákazník má vždycky pravdu, a to i v případě, že ji nemá. Jedna z prvních věcí, které se elévové obchodnického řemesla učí, je tato: Nikdy zákazníkovi neříkej ne. Když potřebuješ říct ne, řekni místo toho "ano, ale...". Typickou ukázkou je známé sofisma vkládané (bez záruky) do úst Henrymu Fordovi nejstaršímu v dobách největší slávy vozu Ford T aka Plechová Líza: "Náš automobil můžete dostat v jakékoli barvě, ale musí být černý."
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pragomodel

Příspěvekod vvitty » ned 15 kvě, 2022 11:15 am

hank píše:
vvitty píše:Hmmm to vraceni dph je dost opruz...


Jako pro prodávajícího? Ale snad to patří k jeho práci, nicht wahr?


Pro vsechny zucastnene.

PS: s ohledem na cestnost navstev cizincu z prislusnych krajin - se s timto pozadavkem asi dlouho nesetkali.
Skoro bych rekl ze ze strany zakaznika z UK to je tak poprve co to po nich nekdo chtel.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Pragomodel

Příspěvekod fulda » ned 15 kvě, 2022 11:56 am

hank píše:Aha, to mě nenapadlo. Máš pravdu, není. Pak by ovšem prodávající měl tuto skutečnost zákazníkovi jasně a slušnou formou sdělit. Nejlépe zřetelnou cedulí, v Praze a dalších centrech turistiky samozřejmě v několika světových jazycích, viditelně umístěnou při vstupu do krámu

Nechtěl bych tu být za nějakého kverulanta, ale nechceš toho nějak moc? Chápeš, že Pragomodel je obchodník z pohledu státu jen o něco málo horší, než vietnamská večerka v Dolní Lhotě? Takže i taková večerka si má vyvěšovat mnohojazyčné cedule?
Státní definice je jasná, na dveřích otevírací hodiny, jméno provozovatele, IČO, DIČ (pokud existuje).
Dojdi si k nejbližšímu Vietnamci koupit lahev koňaku a požádej ho o vyplnění papírů pro odpočet daně, protože ten koňak chceš dát tetě v Americe k narozeninám. Jsem zvědav, jak dopadneš.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pragomodel

Příspěvekod hank » ned 15 kvě, 2022 2:14 pm

fulda píše:...ale nechceš toho nějak moc?


Je to moc, když chci, aby se profesionální obchodník choval k zákazníkům profesionálně?

To s tou vietnamskou večerkou je argumentační faul.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pragomodel

Příspěvekod Ivan » ned 15 kvě, 2022 3:37 pm

fulda, díky za rozvedení, v zásadě však nejsme v rozporu :wink:
Ano, vím že článek je od zprostředkovatele, ale kloudnější jsem nenašel.

A nikde jsem netvrdil, že je to povinnost prodávajícího, jen se mohl chovat slušněji. Chápu, že to v modelářském obchodě nebude častý požadavek.

Také mne nenapadlo, že obchodník v kamenném obchodě není plátcem DPH. To mi slušně řečeno v lokalitě kde sídlí připadá podivné, anebo má obchod na více firem. Ale to už není podstatné.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Pragomodel

Příspěvekod JaroHo » ned 15 kvě, 2022 6:25 pm

kvůli takové prkotině tento obchod rozhodně nebudu odsuzovat :wink: na anglány mám podobný názor jako Petr Barchánek :mrgreen:
hezký večer :wink:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pragomodel

Příspěvekod hank » ned 15 kvě, 2022 7:29 pm

JaroHo píše:...na anglány mám podobný názor...

A jaký máš názor na čoboly, morgoše, jugoše, němčoury, taloše, čmoudy, ručníkáře a negry? :twisted:

Tady už to fakt začíná vypadat jako na K-reportu... :evil: Nejlepší by asi bylo celé tohle vlákno smazat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pragomodel

Příspěvekod prcek » ned 15 kvě, 2022 7:48 pm

hank píše:Tady už to fakt začíná vypadat jako na K-reportu... :evil: Nejlepší by asi bylo celé tohle vlákno smazat.


Stačí nepokračovat.
Chápu dobře, že bez ohledu, kdo má na koho jaký názor, chtěl Anglán vrátit DPH, ale Pragomodel není plátcem DPH a tudíž mu odmítli vyplnit formulář, ale účtenka by měla stačit, protože údaje tam jsou?

To, jak se kdo choval mechávám záměrně stranou, protože je to značně subjektivní.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Pragomodel

Příspěvekod hank » ned 15 kvě, 2022 8:56 pm

Bože můj, to je to fakt tak těžké pochopit...?

Takže ještě jednou a polopatě: Ještě víc než neprofesionalita ve kšeftě a službách mě nasírají lidi, kteří používají výrazy typu vychcanej anglán. A fakt jsem zvědav, kdy tohle a podobné výrazivo vzbudí zdejší moderátory.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pragomodel

Příspěvekod JaroHo » pon 16 kvě, 2022 3:17 am

hank píše:
JaroHo píše:...na anglány mám podobný názor...

A jaký máš názor na čoboly, morgoše, jugoše, němčoury, taloše, čmoudy, ručníkáře a negry? :twisted:

Tady už to fakt začíná vypadat jako na K-reportu... :evil: Nejlepší by asi bylo celé tohle vlákno smazat.


Hlavně klid, reagoval jsem na hladového aristokrata :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské obchody a výrobci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků