KB-model

Tipy, ceny, zkušenosti, poznatky.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: KB-model

Příspěvekod michal_n_cz » ned 17 črc, 2016 9:40 pm

bkk píše:http://www.kb-model.eu/fotky12928/soubory_pdf/NEW_2016_LAS_X051_Cukmantl.pdf

Je to sice stavba nerealizovaná v této podobě, ale kdo zná Zlaté Hory ví, že tam byla ramíza-výtopna v jedné budově s vjezdy ze dvou stran. No a původně to mělo vypadat takto.... druhý díl se připravuje, vše je podle původních stavebních plánů.


Pár postřehů a odkazů k modelu i předloze:
- fotografie stanice, mimo jiné i remíza: https://picasaweb.google.com/1174789632 ... directlink
- bourání předlohy - komentuje děda Matoušek:-) https://www.youtube.com/watch?v=WDoQpQWYAls
- generálně - stavby nebo jejich části z neomítaných cihel, drážní, industriál. atd. - běhonouvá vazba cihel je vhodná na hrázděné stavby, možná na nějaký plotek, na ostatní silnější stěny většinou vazáková nebo polokřížová. Při zdění rohu a pilířů se použijí tříčvrtky. Je to chybně na mnoha laser cut stavebnicích i třeba Igra to má blbě.
Obrázek
- doporučuji korekci proporcí oken dle fotek, to co tam je mi připadá jako by patřilo na jiný model, Zajímalo by mne co je na výkrese - tohle je stavba co se dá dělat defakto jen podle fotek. Doporučuji použít tmavě hnedý nebo černý papír.
- Vrata by taky zasloužily nějakou úpravu, to co vídím na fotkách mi přijde spíše jako nějaká improvizace či fantazie. Já předpokládám že ty vrata na mých fotkách co jsou od Mikulovic jsou sice dobastlená, ale kování a základ vypadá původně. Horní polovina byla pravděpodobně prosklená.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: KB-model

Příspěvekod jihous » čtv 21 črc, 2016 2:15 pm

Prosím Vás, přečtěte si ještě jednou, co jste citoval, pak zjistíte, že nemá smysl porovnávat stávající (či spíše již nestávající) stavbu a stavebnici, neboť ta je dělaná dle výkresu, viz Svět železnice č.49 a tam to sedí.

Co se týče gravírování cihel, tam s Vámi plně souhlasím, ale to pozná jen člověk co to má ve voku.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: KB-model

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 21 črc, 2016 4:18 pm

jihous píše:Prosím Vás, přečtěte si ještě jednou, co jste citoval, pak zjistíte, že nemá smysl porovnávat stávající (či spíše již nestávající) stavbu a stavebnici, neboť ta je dělaná dle výkresu, viz Svět železnice č.49 a tam to sedí.

Co se týče gravírování cihel, tam s Vámi plně souhlasím, ale to pozná jen člověk co to má ve voku.


Odkaz na fotky z nějakého důvodu nefuguje. Zde nový:
https://picasaweb.google.com/1174789632 ... directlink
Asi jsem nebyl moc konkrétní a proto jsi to špatně pochopil. Aniž bych se díval na výkres či fotografie - vidím:
1. Vrata mají příliš macaté kování, zároveň zvenku jen desky shora dolů - zdá se mi to zjednodušené - jako by tam něco chybělo, ale uměl bych doložit i takovéto provedení.
2. Okna na modelu mají tabulky čtvercové, obvyklejší jsou obdélníky na výšku
3. Vazba cihel - jasná věc.
4. Možná velikost šablon krytiny je nepatrně větší
Až pak se dívám na foto - je to tak.
Faktem je, že nemám ten výkres na stole. Zajímala by mne třeba přesně celková délka té remízy pro dva motorové vozy. Tak jak je uvedeno u KB, že v H0 je délka 300mm - předpokládám, že to vč. přesahu střechy, když to počítam např. na Gebusy (11,8m-12m v reálu 136-138mm model, případně ještě o chlup delší M131.1) Vychází mi to tak, že reálu by tam vešly dost natěsno ode zdi ke vratům, v modelu mohou ještě za nárazníky přečnívají spřáhla.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: KB-model

Příspěvekod rawen » ned 31 črc, 2016 5:11 pm

Nazdar,
chystám se použít "trafostanici Vršovice" v nespecifikovaném modulovém výrobním závodě. Podle mne by měla být poblíž rampy, kvůli transformátorům, ale na druhou stranu jsou tu nějaká ochranná pásma...
Zkoušel jsem googlit předlohu, ale neúspěšně, tak prosím o radu, jak ji umístit.

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: KB-model

Příspěvekod hank » ned 31 črc, 2016 6:21 pm

Ještě k tomu Cukmantlu: Karel Barták měl k dispozici tento výkres.

remiza_cukmantl_mala.jpg
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: KB-model

Příspěvekod FrantaHO » ned 31 črc, 2016 6:35 pm

hank píše:.....měl k dispozici tento výkres.


Tak to trefil pěkně! :D
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: KB-model

Příspěvekod jihous » úte 02 srp, 2016 7:13 am

Teď jsem z toho úplnej blázen, co je tedy za plán ve Světe železnice č.49, kde je návrh remízy o šesti okenních dílech, nocležnou s WC, což je sedmý díl. Moc to z časopisu kopírovat nechci, Coroně by se to asi nelíbilo.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: KB-model

Příspěvekod hank » úte 02 srp, 2016 9:45 am

jihous píše:Teď jsem z toho úplnej blázen, co je tedy za plán ve Světe železnice č.49, kde je návrh remízy o šesti okenních dílech, nocležnou s WC, což je sedmý díl. Moc to z časopisu kopírovat nechci, Coroně by se to asi nelíbilo.


V archívu ČD je těch variant víc, M. Leštinský v článku pro SŽ zřejmě použil jinou, než jsem si zkopíroval já. :?

Když už jsme u toho, tak v archívu ŘSD Olomouc se dochovala spousta výkresů nerealizovaných budov. Např. ÖLEG ještě před svým zánikem v r. 1894 stihla vyhotovit výkresy vlastní typizované řady budov speciálně pro dráhu přes Pomezí, z nichž se nakonec při její výstavbě v r. 1896 nepoužilo vůbec nic a budovy byly vystavěny podle normálií kkStB. Nebo kkStB v r. 1914 plánovaly rozšíření budovy na Ramzové v nádherném secesním slohu, bohužel jim v realizaci zabránila WWI. I projektanti ČSD byli produktivní. Z doby olomouckého působení tehdy ještě mladého architekta Dandy (1936-1939) se většina věcí z jeho rýsovacího prkna také nerealizovala (ale ty, které to štěstí měly, stojí za to, viz Teplice nad Bečvou, Hustopeče nad Bečvou, Heřmánky, Černotín...). Některé z Dandových výkresů existujících i neuskutečněných drobnějších staveb by se možná daly modelářsky využít jako vzor typické moderní architektury meziválečných ČSD. Kdyby měl někdo zájem, napište SZ.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: KB-model

Příspěvekod michal_n_cz » úte 02 srp, 2016 10:01 am

hank píše:...Nebo kkStB v r. 1914 plánovaly rozšíření budovy na Ramzové v nádherném secesním slohu, bohužel jim v realizaci zabránila WWI. ...

To může být zajímavé. Některé jiné budovy byly v tom období skutečně přestavěny i rozšířeny s těmi secesními prvky - asi nejznámější je Hrubá Voda díky Londinovu souboru plánů a je v té podobě zachována dodnes i když ve zchátralejším stavu. Pak pár dalších co mám fotky nebo plány byly trochu skromnější a dnes už jsou znovu přestavěny - Jeseník, Hlubočky, Krnov předměstí, Skrochovice...
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: KB-model

Příspěvekod jihous » úte 02 srp, 2016 12:24 pm

Bohatá je naše historie. Ale já si stejně pořídím remízu od KB, přepažím poslední okenní oddělení, zaslepím okna, doplním dveře a špaletový okna do nocležny a bude to útulek pro traťovku.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: KB-model

Příspěvekod hank » úte 02 srp, 2016 1:38 pm

michal_n_cz píše:
hank píše:...Nebo kkStB v r. 1914 plánovaly rozšíření budovy na Ramzové v nádherném secesním slohu, bohužel jim v realizaci zabránila WWI. ...

To může být zajímavé. Některé jiné budovy byly v tom období skutečně přestavěny i rozšířeny s těmi secesními prvky - asi nejznámější je Hrubá Voda díky Londinovu souboru plánů a je v té podobě zachována dodnes i když ve zchátralejším stavu. Pak pár dalších co mám fotky nebo plány byly trochu skromnější a dnes už jsou znovu přestavěny - Jeseník, Hlubočky, Krnov předměstí, Skrochovice...


Už jsme sice OT, ale dovolím si to ještě trochu doplnit.

Oblíbeným základem pro modifikace s použitím secesních a modernistických prvků byla původně lokálková normálie 252/H kkStB, použitá do r. 1914 např. ve Stožci nebo v Senici na Hané, ale dokonce ještě i začátkem 20. let podle ní ČSD dokončovaly nedodělky způsobené válkou při rozšiřování zastávek na nákladiště nebo dopravny, a to i na hlavních tratích, viz např. Hradec Kr.-Slezské předměstí nebo Libochovany.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: KB-model

Příspěvekod rawen » pon 08 srp, 2016 6:26 pm

V debatě o Cukmantlu trošku zapadla moje otázka. Proto ji s prosíkem opakuji.
Radek
rawen píše:Nazdar,
chystám se použít "trafostanici Vršovice" v nespecifikovaném modulovém výrobním závodě. Podle mne by měla být poblíž rampy, kvůli transformátorům, ale na druhou stranu jsou tu nějaká ochranná pásma...
Zkoušel jsem googlit předlohu, ale neúspěšně, tak prosím o radu, jak ji umístit.

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: KB-model

Příspěvekod milostt » úte 09 srp, 2016 10:49 am

Předloha v součastnosti
Přílohy
_vyrp16_159DSCN7272a.jpg
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: KB-model

Příspěvekod rawen » úte 09 srp, 2016 1:17 pm

Díky, tuto fotku jsem už někde viděl, ale kde to stojí, resp. jak daleko od kolejí?
To na náspu jsou koleje?

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: KB-model

Příspěvekod greenery » úte 09 srp, 2016 1:57 pm

Já myslím, že se vzdáleností od kolejí si až tak hlavu lámat nemusíš. Je to technická stavba s provozem přímo související.
Ochranná pásma řeší především odstupy staveb nesouvisejících a staveb cizích vlastníků kvůli zachování bezpečnostních (údržbových) koridorů.
Och. pásmo dráhy je 60 m od osy krajní koleje.
Nevím, možná se pletu, ale řekl bych, že je to tady:
https://www.google.cz/maps/@50.0625516, ... a=!3m1!1e3
https://goo.gl/maps/PnnttZLFLjo
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské obchody a výrobci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků