Obchodní zástupci pro ČR

Tipy, ceny, zkušenosti, poznatky.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod Scoot » čtv 29 pro, 2011 7:59 pm

Na začátku tohoto ožehavého tématu, chci říci: kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde...ALE!!!
Pokusme se nějak objektivně ohodnotit situaci na českém trhu žel modelů.(1-5 jako ve škole...udělá mi někdo anketu PIKO, ROCO, TILLIG)
Zajímají mě vaše postřehy, názory, zkušenosti, když už chválíme či kritizujeme různé obchodníky pojďme se podívat na jednotlivé obchodní zástupce českého trhu. Obchodní zástupci společně s obchodníky spoluvytvářejí prostředí českého trhu a mě osobně přijde jako by byl obchodník jenom poskokem, kdy mu obchodní zástupce určuje nejen doporučené ceny (což je mimochodem nezákoné), ale i to kde a jak mají být umístěné modely atd. (Kupte mi vitríny, dodejte mi stojan na prospekty atd,...ok to beru) Vytratilo se zde partnerství důvěra...místo toho zde funguje jakýsi "BONZ KLUB" TY TY TY zazvoní telefon tady obchodní zástupce tenhle model máte moc levný...BUBUBU... ale jak chcete...vy ten nový model ještě nemáte?... to se nám to asi někde opozdilo....
Scoot
 
Příspěvky: 166
Registrován: pát 18 čer, 2010 8:40 am

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod Donatelli » pát 30 pro, 2011 1:57 am

To máš nějakou osobní zkušenost ? Pokud já vím ( v době kdy jsem ještě tak na půl fungoval na druhé straně barikády pultu v prodejně ) tak nevím a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by nějaká firma, potažmo její obchodní zástupce požadoval nákup vitrín, stojanů nebo regálů. Naopak, pokud obchodník vzal za x peněz dostal třeba stojan ( co si pamatuju tak Roco nebo Noch,) nebo takový papírový organizér ( Auhagen na stromky nebo desky ), nebo dostával etikety na cenovky s logem firmy ( Piko, Roco, Tillig ). Občas chodily i reklamní předměty ( Auhagen - pravítka, tužky, bloky, samolepky pro děti, Roco - tužky, Tillig, Auhagen - pexeso a vystřihovánky ). Samolepky s logem firmy byla témeř samozřejmost. Na vyžádání a při určitém odběru byla možnost i vlajky s logem. Vždy to ale záleželo na tom kolik obchodník dokázal prodat.
Donatelli
 
Příspěvky: 355
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 30 pro, 2011 10:39 am

Tohle se mi taky nějak nezdá...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod Scoot » pát 30 pro, 2011 8:37 pm

Tak třeba nejde pouze a jen o pokřivený český trh..(jak někdo psal)
že tu funguje "bonzklub" o tom není pochyb...doporučené ceny atd.
A zeptejte se třeba Michala a dalších proč již nemají ve svém sortimentu f. PIKO.
Proč by český modelář měl mít dražší modely než třeba v německu, kde je jiná kupní síla a doporučené ceny se zde také nedodržují.
Oni je oficiálně nedodržují ani čeští obchodníci (pro dobré nakupující se dá přece s cenou hnout... ale pšt nesmí se o tom mluvit)
A když už modely prodává i obchodní zástupce..tak je dle mého něco špatně (ať už to prodává jeho manželka či děd to je jedno)
Všichni mají plná ústa lásky k modelům, ale všem jde přeci jen o korýtka...
Je lépe podnikat v jiném oboru.
Výrobci zástupci neustále naříkají jak je vše drahé...v ČÍNĚ???HAHA. Kdo má z modelu nejvíce peněz?... výrobce ta obchodníkova marže je směšná. Jaká asi je výrobní cena železničního modelu?
Jeden příklad z jiného oboru.
RC VRTULNÍK
U asijského obchodníka se dá koupit létající vrtulník za 300Kč (dobře asi neplatí daně ale platí obchod žíví rodinu a tak)
Někdo to v té továrně musí vymyslet (okopírovat) nakoupit materiál vyrobit dopravit to do čech (zaplatit clo nebo něco uplatit)
Je tam dural, něco plastu,převody, motory, elektornika, čip, akumulátor, světla,vysílačka.
A funguje a dobře to lítá. že se prodá velké množství vrtulníků...prodá protože je to levné
Pokud by bylo více levných železničních modelů...bude i více nových modelářů.
Naposledy upravil Scoot dne sob 31 pro, 2011 2:51 pm, celkově upraveno 1
Scoot
 
Příspěvky: 166
Registrován: pát 18 čer, 2010 8:40 am

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod radekkrupka » pát 30 pro, 2011 9:04 pm

No, někdo plete hrušky s jabkama, někdo z toho rovnou dělá marmeládu... přemýšlím, jestli se mám nad tvýma názorama smát nebo brečet. Na jedné straně obhajuješ neplacení daní a porušování patentů, na druhé straně osočuješ lidi, ... no dále snad ani nebudu komentovat.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod pekl024 » pát 30 pro, 2011 9:32 pm

Já jen doufám , že kdo tady naráží na obchod ať stojí na jedné nebo druhé starně jsou také obchodníci nebo živnostníci.

Petr

PS: Jestli ne tak si to zkuste v jakémkoli oboru sami :wink:, tím ale neomluvám zlodějimu atd..
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod Radek Strnad » pát 30 pro, 2011 9:55 pm

Ale on má kolega scoot v podstatě pravdu.Nevím,proč se mě nustále někdo snaží přesvědčit,že si mám někde v Praze v obchodě kupovat model za 4.000,-kč,když ten samý na burze,kde nikdo ceny nekontroluje,stojí 3.200,-Kč.A že v Praze obchodníci nemají na pultech modely Tillig.Asi je tedy něco špatně.Patrně je za ty peníze nikdo nechce.Ale ono za našimi hranicemi je to stejné.Např.Chemnitz nebo Zittau je to v bleděmodrém.Co je tedy špatně.Asi ta burza-být obchodníky(některými)loboval bych za její zrušení.A nebo že by už měli modeláři toho věčného zdražování,za souběžného snižování kvality dost???V H0 tento stav není.Proč????Protože tam je tolik výrobců a taková konkurence,že tam funguje normální trh.V TT je to samý truc-model,jen abych finančně vysílil konkurenci a pak je to taková anarchie,jaká je. V německu se běžně prodávají TT modely hluboko pod doporučenou cenou a nikoho to neirituje.Prostě výrobce dostal i tak peníze,co mu patří a zbytek je na obchodníkovi.Na burzách se tam také léta prodávají nové modely od Tilliga a vadí to tam někomu?Asi ne. Tady jsou neustálé tendence nacpat všechny ovce do jedné řady,tady máš model za tyhle peníze a buď zticha a jakmile někdo vybočí z řady,jako se to po několik let dařilo té partičce zmiňované v jiném tématu,tak šup...nabonzovat,zadupat,zrušit.Objeví se po dlouhých letech marného čekání nový český výrobce TT,který má šanci se prosadit a to samé:nejlépe pohanět,jak to jen jde,a zrušit.Ale proboha jsem tu já-zákazník.Já to nakonec celé platím,takže nechci,aby za mě někdo rozhodoval,jestli mám právo si koupit model na burze či jinde.Prostě si ho chci koupit tam,kde je to pro mě nejvýhodnější a na tom místě také předpokládám,že svůj model najdu.Ať se to jiným obchodníkům líbí nebo ne.A pokud ten model není kradený,což též předpokládám,tak tím,že ho koupím levně přeci nikoho nepoškozuji.Výrobce dostal,co mu náleží-ten se přeci jen tak pro nic,za nic neošidí a další je na obchodníkovi,kolik chce vydělat.Naopak-levný model přiláká začínajícího modeláře a tím se podpoří trh do budoucna.Který kluk si dnes začne stavět vláčky-je jich málo,spíš čím dál míň.Je to vidět na burzách,jak stárneme a mladého potěru nějak není.Tímto stylem obchodní politiky za chvíli asi ani nebude komu prodávat a pro těch pár skalních cvoků bude průměrná cena mašinky 10.000,-Kč.Kolegové dělající H0 se asi smějí.No tohle je prostě specifikum TT.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod pekl024 » pát 30 pro, 2011 10:27 pm

Já se ani nedivím , že obchodník nemá vše a ani chuť :wink: .

Pokud platíte nájem, elektriku, prodavače, poplatky státu atd. s marží 12-18% /odhad tak je to v mém oboru/ a každý chce slevu alespoň 5% slevu. A k tomu máte zboží za milion na skladě. Do toho internetový obchod s malou režií, burza, aukro atd.

Kouknete na dizkusi jak všichni těší na čs. modely nakoupíte a pak zjistíte že to není to pravé.Předpokládám že prodejci dělají předobjednávky a teď co s tím.

Zamysleme se.

Petr
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod vvitty » pát 30 pro, 2011 10:38 pm

Radek Strnad píše:...Asi ta burza-být obchodníky(některými)loboval bych za její zrušení...


aby se vam to prani jednou treba nesplnilo...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod Radek Strnad » sob 31 pro, 2011 7:51 am

vvitty píše:
Radek Strnad píše:...Asi ta burza-být obchodníky(některými)loboval bych za její zrušení...


aby se vam to prani jednou treba nesplnilo...

Ale to si kolego špatně pochopil.Právě že to není moje přání.To je jen obava z budoucnosti,aby to někoho nenapadlo.Jediné,co mě utěšuje,je,že je burza společná pro všechny velikosti.Co ale nemůžu rozdýchat je,že můj prodejce,ke kterému si léta chodím pro modely za velmi slušné ceny,takové modely najednou nemá,protože to prostě někdo zakázal,jelikož byly moc levné a že si tedy mám najednou kupovat ty dražší, za doporučené ceny.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod vvitty » sob 31 pro, 2011 11:57 am

ale ne, pochopil jsem to spravne, to bylo spise vyjadreni obavy z toho, ze zduraznovanim nekterych veci vic a vic takhle na verejnem foru by to k tomu drive ci pozdeji dovest mohlo...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 31 pro, 2011 12:24 pm

Pánové, řešíte tu vlastně stav současné globální ekonomiky - vojebat kohokoliv jakkoliv... Platí to bohužel v jakémkoliv odvětví, a věřte, že modelařina je hodně slabý odvar... Malé odbočení - nejmenovaný prodejní řetězec v ČR, v anketách spotřebitelské obliby na jednom z prvních míst... Realita - kdokoliv kdo chce do této firmy dodávat, se zavazuje ke každoročnímu automatickému snižování velkoobch. ceny o několik procent, bez ohledu na inflační koeficienty, o dalších aspektech nemluvě... Zaplatí tzv regálovné /či případně jinou formu všimného - "dary" do tombol, firemní dýchánky atp atp... Řetězec vymýšlí různé spotřebitelské akce (rozuměj slevy) bez ohledu na názor výrobců/dodavatelů sortimentu - výsledek - výrobci/dodavateli volá spousta naštvaných obchodníků, jak je možný že jim dodává za vyšší VOC cenu než danému řetězci, jinak přece není možný aby ta finální cena v regálu citovaného řetězce byla taková nízká, někdy i pod VOC deklarovanou cenou! Dodavatel/výrobce (mimochodem - obrovská zahraniční firma na nápoje a slané "pamlsky") se ohradí vedení řetězce, a výsledek - ze dne na den je s ní bez pardonu ukončena spolupráce (a tím i odběr za několik mio korun ročně...) bez ohledu na již vystavené objednávky a de facto již vyrobené zboží... Tak a ted přemýšlejte, na které straně je právo, prospěch, kde končí běžná obchodní politika a kde začíná hajz...ovina.

Výše uvedený princip ojebávání má za následek - cukr co nesladí (je ze třtiny, ze řepy už se dávno nevyplácí, že... On to zákazník stejně koupí, i když místo jedné lžičky musí dát do kafe tři... Aspon toho prodáme víc = větší produkce), salámy co viděli maso akorát tak ze slova řezník a masokombinát, mléko kde ho je tak málo že se raděj vymýšlí jiný název, auto co prý vydrží 10-12 let nerezavět ale podívejte se na něj po 4 letech běžného provozu (to už vám dávno skončila záruka), kvalitní elektronika co vyhodíte měsíc po záruce (LG dvd recorder) protože se od šéfa hlavního servisu pro ČR dozvíte " co byste nechtěl, dyk vám to fungovalo dva roky..." (osobní zkušenost, tak sprostej sem na nikoho ještě nikdy nebyl a doufám že dlouho nebudu...). Takže resume - přemýšlet, kupovat tam kde znám lidi face to face (at už burza nebo třeba v mém případě Michal D. či BEN pokud jde o vláčky), nebo chci-li ušetřit, bezohledně tam kde mi to vyhovuje nejvíc (samozřejmě s ohledem na dopravu, servis a případné další aspekty)
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod pekl024 » sob 31 pro, 2011 12:30 pm

Petře , máš pravdu, ale jak někdo může prodávat modely a jiné věci bez DPH nechápu. Jak nakoupil?
Já to nedokážu /v mezích zákonu a slušnosti/.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod TTBlecha » sob 31 pro, 2011 3:51 pm

Přátelé modeláři, jestli to taky není ta demokracie a neviditelná ruka trhu, kterou nám přednáší náš profesor (toho čase na hradě) už dvacet let ...
TT Blecha
TTBlecha
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát 17 dub, 2009 4:32 pm
Bydliště: Přerov

Re: Obchodní zástupci pro ČR

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 31 pro, 2011 3:57 pm

Petře,úplně stejně,jako se prodává třeba nábytek,opravují se auta atd.Jinak se tomu říká šedá ekonomika. :D A bude ještě lépe a radostněji :lol: takže to půjde pěkně šupem víš kam.Za chvíli si budeme věci nebo zboží vyměňovat jako v době kamenné. :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Další

Zpět na Modelářské obchody a výrobci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků