Dostupnost ND

Tipy, ceny, zkušenosti, poznatky.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Dostupnost ND

Příspěvekod Martin HO » sob 28 lis, 2009 8:50 pm

Možná že nemám dost informací, ale jsem zklamán nabídkou alespoň těch nejnutnějších náhradních dílů běžně prodávaných modelů lokomotiv, nutných pro zabezpečení jejich běžného provozu.

Ačkoli dnes kupující s koupí modelu dostane i přehled ND s příslušnými katalogovými čísly (a cenovou skupinou), není mu to příliš platné. V obchodě kde jste si model zakoupili ani tyto, pro provoz nezbytné ND, běžně nenakoupíte.

Příklad : Sergej H0 od Gützolda.

Odejde bandáž na kole. Bez ní nelze jezdit. Víte jakou máte koupit, ale nikdo ji nenabízí.

Navíc pro výměnu bandáže (i podle přiloženého návodu) musíte nejprve sejmout karoserii, což znamená vytáhnout 4 ztuha naražené nárazníky. Přestože jsem je vytahoval s nejvýše možnou opatrností a citem, jeden jsem přetrhl.

A hned musím škemrat a žadonit o individuální objednávku těchto dvou dílů, které nikde volně nekoupím a bez kterých není další provoz modelu možný.

Zřejmě asi většina modelářů v Česku s továrními modely nejezdí a má pouze vystavené ve vitrině. Jinak by snad alespoň tyto základní a pro běžný provoz nezbytné díly k nám dovezeným a u nás prodávaným modelům měli prodejci modelů na skladě.

Nebo je to jinak?

Jak to řešíte Vy ostatní ?

Předem děkuji za Vaše názory.
Martin HO
 

Re: Dostupnost ND

Příspěvekod michal_n_cz » sob 28 lis, 2009 11:51 pm

Martin HO píše:Možná že nemám dost informací, ale jsem zklamán nabídkou alespoň těch nejnutnějších náhradních dílů běžně prodávaných modelů lokomotiv, nutných pro zabezpečení jejich běžného provozu.
Ačkoli dnes kupující s koupí modelu dostane i přehled ND s příslušnými katalogovými čísly (a cenovou skupinou), není mu to příliš platné. V obchodě kde jste si model zakoupili ani tyto, pro provoz nezbytné ND, běžně nenakoupíte.
Příklad : Sergej H0 od Gützolda.
Odejde bandáž na kole. Bez ní nelze jezdit. Víte jakou máte koupit, ale nikdo ji nenabízí.
Navíc pro výměnu bandáže (i podle přiloženého návodu) musíte nejprve sejmout karoserii, což znamená vytáhnout 4 ztuha naražené nárazníky. Přestože jsem je vytahoval s nejvýše možnou opatrností a citem, jeden jsem přetrhl.

Tak bandáže možná někteří prodejci prodávají i v krámě. Konkrétně v BeKr Brno jsem kupoval aniž bych objednával Piko bandáže na 1250 kola co mají elektriky. Zároveň zrovna u bandáží můžeš v mnoha případech použít i od jiného výrobce pro příslušný průměr kola. Lepší menší než větší - natáhl jsem bandáže z Piko Desira co má menší kola na standartní metrové kolo a v pohodě.
Např. od Roco jsem párkrát objednával i jiné díly a v pohodě - před delší dobou v 5phobby - to dýl trvalo, ale to bylo Roco ještě před insolvencí 2005 a měly jinou logistiku, že to chodilo přes více ruk. Loni jsem objednával u Bena a bylo to velice rychle.
Ty nárazníky u toho sergeje se dají vhodným nástrojem vytlačit z druhé strany, když natočíš ten pluh co je na kinematice. Nevím jakés tam měl - jestli kulaté tak tam by tam u nás stejně měly být hranaté. Dá se to udělat tak, že použiješ zbytky těch čepů z původních, ty zkrátíš a zatlačíš je tak aby v trubce byla ještě díra hlubokácca 2-2,5 mm a dáš tam hranaté co jsou na Brejlovce od Čstrainu. Těm ten čep trochu zkrátíš a pokud by vypadával tak ho jen fixuješ kapkou disperze (Herkules atd.) aby se neztratil. Mám to tak už dlouho, dokonce ty původní zkrácené čepy tam mám jen 2 na každé straně do kříže jen jeden a stačí.
Jinak ty bandáže se dají pomocí dvou tenkých drátků a vhodně silného šprajcovátka natáhnout i bez rozebírání.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Martin HO » ned 29 lis, 2009 7:46 am

Michale děkuji za odpověď. Mimo jiné potvrzuje to, že podobný problém řeší víc modelářů.

"Zlaté české ručičky" si poradí se vším. Ale o to přeci nejde. Jde o to, že pořídím-li si výrobek v ceně řádu tisíců korun, měl by k němu v těchže prodejnách zajištěn potřebný servis včetně alespoň těch náhradních dílů zajišťujících jeho bezporuchový servis a vzhled.

Také jsme v dobách kamenných používali místo bandáží kroužky z rozřezaných vhodných dudlíků. To ale byla nejdražší lokomotiva za 100,- Kčs a vagon stál 10 - 25 Kčs.

Přeci koupím-li si vysavač, jsou k němu automaticky k mání prachové sáčky, a nikoho ani nenapadne, aby tam dával pytlík od rohlíků.
Martin HO
 

Re: Dostupnost ND

Příspěvekod Zippich » ned 29 lis, 2009 10:26 am

Martin HO píše:A hned musím škemrat a žadonit o individuální objednávku těchto dvou dílů, které nikde volně nekoupím a bez kterých není další provoz modelu možný.
Nebo je to jinak?


Martine, já musím říct, že mám naopak celkem pozitivní zkušenosti. Náhradní díl si obvykle sám najdu na netu na stránkách výrobce, pak se zmíním v obchodě a za pár dnů mi obchodník pošle mail, ať si to vyzvednu.
Poslední dobou chodím do dvou kamenných obchodů. Ústí nad Labem, nebo Modellbahnshop Sebnitz. Do obou mám zhruba stejně daleko. Naposledy jsem v Sebnitz chtěl nestandardní spřáhla Fleischmann v ceně asi 2€. Na skladě nabyla, ale paní je bez problémů a bez zálohy objednala. Navíc mám pocit, že tyhle drobnosti v rámci Německa chodí lépe. Obchodníky, kteří dávají najevo opovržení, když neuděláš útratu aspoň za 5 litrů, nenavštěvuji...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Příspěvekod Martin HO » ned 29 lis, 2009 12:25 pm

No ale já mám na mysli právě české obchodníky u kterých modely nakupuji.

Pokuď mám zkušenost, tak němečtí prodejci železničních modelů běžně toto zboží nenabízejí a nejsou ochotni je ani v rámci EU do zemí bývalého východního bloku zasílat.

Máš štěstí, že bydlíš v příhraničí. Pro mne návštěva jakéhokoli německého obchodníka znamená mnohaset korunový náklad na dopravu bez zaručeného výsledku.

Naopak čeští prodejci modelů by to měli vzít spíš jako záležitost své prestiže. Když u nich lidé nakupují zboží v řádech tisíců, tak by jim měli alespoň ty díly nutné pro provoz nakoupených vozidel nabídnout stejně jako modely.

Ale aby to nevypadalo že všechno je jen na nich. Možná že je tu i ne největší ochota dealerů dodávat pružně tyto "levné" díly.

Uvedu jen 2 příklady z období posledních 3 roků ve vztahu k Plzni.
1. Potřeboval jsem KKK od Gützolda - 2 ks. U tradičního prodejce neřešitelný problém, přes objednávku jsem se jich vůbec nedočkal. U druhého to byla záležitost 2 měsíců, navíc již zkrachoval.

2. U p. Daleckého jsem před cca 3 roky objednal drobný ND k lokomotivě ROCO.

Přes veškerou snahu se mu jej nepodařilo zajistit, takže mi nakonec potřebný díl zaslal ze svého zdarma sám s tím, že si tuto trapnou záležitost dořeší.

Každý výrobce aut, elektroniky, domácích spotřebičů, ...., dbá na to aby měl zajištěn servis svých výrobků, tedy i prodej ND. Nadto mám za to že je to dokonce jeho povinost ze zákona.

Jak správně píšeš u některých prodejců v Německu to funguje, u nás nevím o jediném, který by byl ochoten a schopen potřebný díl zajistit ze skladu na prodejně, nebo alespoň na objednávku v termínu o kterém se zmiňuješ.

A to by se mělo změnit.
Martin HO
 

Příspěvekod Martin HO » pon 30 lis, 2009 5:54 pm

Tak jedna příjemná zpráva :

Potřebné díly od Gützolda jsem objednal v Modeltrainu a obratem jsem obdržel zprávu, že budou za 14 dní.

Budu dál informovat.
Martin HO
 

Příspěvekod George V. » úte 01 pro, 2009 5:16 am

Tak to já mám u p. Daleckého skoro rok objednaný plastový díl na lokomotivu od Roca. Dodnes nemám aspoň zprávu, jestli díl bude, nebo ne. Párkrát jsem se na to optal, odpověděl mi, že se na to podívá (znovu se optal, jakýže to díl vlastně chci, vč. kat. č.), ale odpověď jsem nedostal. Pravda, lokomotiva se již nevyrábí, takže ten díl být už nemusí, ale donedávna se vyráběly jiné barevné mutace stejné lokomotivy, tak bych aspoň mohl objednat stejný díl v jiné barvě...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod Martin HO » pon 21 pro, 2009 6:28 pm

Martin HO píše:Tak jedna příjemná zpráva :

Potřebné díly od Gützolda jsem objednal v Modeltrainu a obratem jsem obdržel zprávu, že budou za 14 dní.

Budu dál informovat.


V sobotu na burze mi p.Švígler oznámil, že potřebné díly došly.

Teprve dnes mi od Gützolda poslali potřebné údaje IBAN a BIC pro převod 8,5 Eur na jejich účet.

Takž O.K.
Martin HO
 

Příspěvekod Vik » pon 21 pro, 2009 9:12 pm

Martin HO píše:
Martin HO píše:Tak jedna příjemná zpráva :

Potřebné díly od Gützolda jsem objednal v Modeltrainu a obratem jsem obdržel zprávu, že budou za 14 dní.

Budu dál informovat.


V sobotu na burze mi p.Švígler oznámil, že potřebné díly došly.

Teprve dnes mi od Gützolda poslali potřebné údaje IBAN a BIC pro převod 8,5 Eur na jejich účet.

Takž O.K.


A kolik zaplatíš na bankovních poplatcích? Dle zkušenosti to bude minimálně 250Kč pokud máš platit jen svoje!
H0
Uživatelský avatar
Vik
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09 led, 2008 1:09 pm

Příspěvekod Martin HO » úte 22 pro, 2009 6:16 am

Kdybych neměl možnost získat díly přes Modeltrain, tak by to bylo
+ 200,- Kč na poště nebo v bance, nejlevnější byla jedna italská banka (150,- Kč), ale za cenu zřízení účtu.

U Modeltrainu jsem platil pouze díly (109,- Kč), Gützold požadoval převod na účet ve výši 8,53 Euro.
Martin HO
 

Příspěvekod vvitty » úte 22 pro, 2009 7:54 am

www.paypay.com

tohle by Te vyslo na poplatcich tak na 30, 40 korun max...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin HO » úte 22 pro, 2009 6:29 pm

To by ale Gützold musel tento způsob platby akceptovat. Chtěli pouze převod na účet(y), ke kterým ale nezaslali potřebné kódy IBAN a BIC.
Martin HO
 


Zpět na Modelářské obchody a výrobci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků