Výrobce MTB

Tipy, ceny, zkušenosti, poznatky.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Výrobce MTB

Příspěvekod AlexD » úte 31 kvě, 2022 11:11 am

Zdravím. Jako mnozí jsem uvítal výrobce Československých lokomotiv a vagonů a jejich nabídku. Postrádám ale od nich ve velikosti TT motorové vozy v provedení ČSD M240.0 "singrovku" z doby kdy byla nasazena do provozu. Tzn. ještě bez barevného výstražného pásu s původním číslováním. Vzhledem k tomu, že ho vyrábějí v pozdějších barevných mutacích a číslování , pojezd a kastli mají, jednalo by se jen o úpravu v značení ČSD a číslo motorového vozu. Navíc dle informací již připravují do prodeje přípojné vozy Bix 020 ČSD a Bix Post 015 dokonce vyrábějí (čeká na další sérii) . V době uvedení měli označení Balm a tuším BFalm. Takže zas jen úprava potisku.
Rovněž by mě potěšilo, kdyby místo zajímavého motorového vozu M 275.106 uvedli spíš na trh u nás daleko rozšířenější "kredenc" M262.0 ve verzi ČSD. Za úvahu by stála i výroba M131, druhého nejrozšířenějšího motorového vozu u nás.
Zkoušel jsem výrobce kontaktovat na jeho meilu (z jeho stránek na internetu), ale bez jak- koliv reakce. Předpokládám, že je nás takových víc. Pokud máte zájem o uvedené provedení modelů, či dalších motorových vozů, možná by stálo za to, kdybyste se na výrobce obraceli prosdtřednictvím Vašich oblíbených prodejců, se kterými výrobce jedná. Bude-li víc poptávek, je pravděpodobné, že bude výrobce regovat.
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: Výrobce MTB

Příspěvekod Petr Barchánek » úte 31 kvě, 2022 11:21 am

Vidím to tak, že takto velký výrobce si sám dokáže vypočítat, co se mu bude rentovat a co ne. Když se model dá nabarvit do řekněme pěti nebo deseti mutací, tak se v nich dřív či později taky objeví. V dnešní době se spíš než na nezájem zákazníků naráží na výrobní kapacity, nedostatek kvalifikovaných lidí a kovidem i válkou zpřetrhané vazby na dodavatele a dopravce. Takže na Vašem místě bych prostě vyčkal, až se zrovna ta konkrétní mutace objeví, nebo bych si koupil jinou a model přelakoval a přeznačil. Záleží na tom, jestli odvaha riskovat poškzení továrního modelu, ztrátu záruky a cenové výdaje spojené s přelakováním převýší potřebu mít dotyčnou mutaci ausgerechent teď a ne až na ní bude mít výrobce kapacitu.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Výrobce MTB, Bix 020 a Bix post

Příspěvekod AlexD » pon 31 črc, 2023 11:08 am

Tak jsem se dočkal od MTB přípojných vozů v TT, MTB CSD Bix 020 a Bix post. K modelu mám menší výhrady. Při montáži madel, jsem zjistil, že ne všechny madla zapadnou do otvorů. Pár jich šlo volně, pár se jich, muselo silněji přihnout, takže ve výsledku byly trošku vyboulené. Z bočního pohledu to není tak patrné jako při pohledu podél vozu. Domnívám se, že za tu cenu by výrobce mohl dodávat mosely osazené madly. U zakoupených vozů Bmx 050, byly zas madla volné, že vypadávaly a bylo je nutné fixxovat lepidlem.
Rovněž se spřáhly od MTB mám rozdílné zkušenosti. Některé fungují bezchybně a u některých jdou západky ztuha. Taky máte takové zkušenosti ? Jako by drážka pro západku nebyla čistá. Rovněž spřáhla by výrobce mohl dodávat osazená ozkoušená. Jak madla u schůdků, tak s přáhla bude chtít na vozech osazené každý zákazník. . Volitelné příslušenství by mělo být, hadice, hák atd...

!! "Problém, který se do třiceti dnů nevyřeší sám, nestojí za to řešit".
Našel jsem asi příčinu problému závady spřáhel. Původně jsem se domníval, že je špatný PVC výlisek. Pak jsem si podrobněji proti světlu prohlédl západku. Výrobce západky vyrábí pravděpodobně vyrážením z plechu. Zřejmě opotřebovaná raznice způsobí, že na okrajích západky vzniknou nepatrné hranky. Stačí je lehce strhnout pilníčkem, pak už se pohybuje volně. viz příloha (obroušené hrany i s barvou na kov). Je to mnohem lepší.
DSCN5573[1].JPG
západka spřáhla
Naposledy upravil AlexD dne ned 06 srp, 2023 4:11 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: Výrobce MTB

Příspěvekod Petr Barchánek » pon 31 črc, 2023 1:49 pm

Kuple v přívěšácích a motorácích MTB jsou děs, to teda bohužel potvrzuju. Já to vyřešil magnetickými spřáhly vlastní konstrukce z 3D tisku od kamaráda z jednoho statku u Berchtesgadenu na dohled od Hitlerova Orlího hnízda a je klid. Rozhodně to zabralo míň životní energie, než každičkou kupli i šachtu do nekonečna brousit, pilovat, štelovat a hledat, proč nekupluje.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Výrobce MTB

Příspěvekod rawen » pon 31 črc, 2023 5:04 pm

Tak se těmi spřáhly pochlub - z toho (p)opisu to nepoznám. (Nebo jsem ...)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výrobce MTB

Příspěvekod Petr Barchánek » pon 31 črc, 2023 8:55 pm

Vypadá to zhruba takto, možná má ta hlava trošku víc lichoběžníkový tvar, je to z filamentu světle šedé barvy. V hlavě jsou dva silné neodymové magnety o průměru cca 1 mm každý.



https://spur-n-teile.de/peho-333-magnet ... tueck.html

Magnety jsou pájitelné a vedou elektřinu, takže se jimi dá vést drátek a spojit vodivě motor s vlekem (tuto funkci nepoužívám).
Akorát ty drátky se dají vytáhnou zadem - tedy ve směru dříku spřáhla, ne kolmo jako tady na tom PEHO-spřáhle.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

magnetické spřáhlo

Příspěvekod sidlo » úte 01 srp, 2023 6:20 am

Náš náčelník https://kzm-chotebor8.webnode.cz/ to tiskne. Pasuje to do šachty kinematiky. Ty magnety jsou hodně silné. Na dva centimetry to přitáhne vagon.

IM25_353681896_7104083862941161_6319521757804065409_n.jpg
IM25_353681896_7104083862941161_6319521757804065409_n.jpg (17.06 KiB) Zobrazeno 2139 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: magnetické spřáhlo

Příspěvekod belgarat » úte 01 srp, 2023 8:00 am

Da se to nejak lidsky rozpojit ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

magnetická spřáhla

Příspěvekod sidlo » úte 01 srp, 2023 8:11 am

Pouze ručně za použití přiměřeného násilí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: magnetické spřáhlo

Příspěvekod JenikPluto » úte 01 srp, 2023 10:12 am

belgarat píše:Da se to nejak lidsky rozpojit ?


Jenom rucne; pokud jsou ve sprahlu dva 2mm magnety, tak je ta sila celkem primerena, dva 1mm se mi neosvedcily, ani v eNku to na udrzeni vagonu v tahu nestacilo (krome toho se blbe paji). Mne se magneticka sprahla osvedcila na propojeni souprav, ktere bezne nerozpojuju (pak obvykle prvni dva vozy soupravy sbiraji proud a sprahla rozvadi do zbytku, u osobaku s osvetlenim).

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Výrobce MTB

Příspěvekod rawen » úte 01 srp, 2023 11:57 am

Díky.
Spřáhla jsem vyměňoval/prodlužoval u Igra vagonů a tuším 250Kč za pár bylo nezapomenutelných. Proto se ptám po alternativách....

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výrobce MTB

Příspěvekod Petr Barchánek » úte 01 srp, 2023 2:52 pm

Tak jsem vzal šupleru a šel měřit:

Ten magnet má průměr 2mm, v jedné kupli jsou dva a na rozpojení 2 x 2 magnetů je třeba poměrně velká síla.
Pokud se táhne jen v axiálním směru, tak se dřív vytáhne kuple z kulisy, než rozpojí magnety od sebe. Pokud modelář chce rozpojit magnet a ne vytáhnout kupli z kulisy, tak je třeba táhnout mírně na ohyb.

Ono je to všecko otázka priorit. Někdo chce šíbovat a dělat různý kombinace a někdo chce koukat na jezdící soupravy a neřešit nějaké přeřazování vozů, zvlášť u motoráků. Mě už po skoro 40ti letech s modelama TT otravuje donekonečna řešit, jak tenhle vagon s tímhle vagonem lze svěsit, ale jen tohle čelo za támhleto a opačně ne. Každopádně 250 Kč za náhradní kupli u modelu za 1600 bych fakt nedal, to radši pevný spojky a fertig.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Výrobce MTB

Příspěvekod HonzaM » úte 01 srp, 2023 6:52 pm

Petr Barchánek píše:Vypadá to zhruba takto, možná má ta hlava trošku víc lichoběžníkový tvar, je to z filamentu světle šedé barvy. V hlavě jsou dva silné neodymové magnety o průměru cca 1 mm každý.
https://spur-n-teile.de/peho-333-magnet ... tueck.html

Pokud správně chápu, je to určeno na N-ko? Bohužel je v tom e-shopu uvedeno, že zboží aktuálně není na skladě.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Výrobce MTB

Příspěvekod Petr Barchánek » úte 01 srp, 2023 7:27 pm

Tohle je, Honzo, jen ilustrační obrázek na pochopení funkce. To, co jsem si nechal vytisknout, je adekvátně zvětšené z N do TT
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Výrobce MTB

Příspěvekod HonzaM » úte 01 srp, 2023 7:50 pm

Chápu, nicméně těší mne, že je to velikosti vhodné a použitelné i pro N. Odkud jsi získal ty magnety a jak jsou velké?
Honza
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Modelářské obchody a výrobci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků