Tri-ang

Tipy, ceny, zkušenosti, poznatky.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Tri-ang

Příspěvekod hank » pon 11 úno, 2019 9:17 am

Na K-reportu přišla řeč na modely britského výrobce Tri-ang, jehož modely, nové jinak prodávané přes Hornby, se občas dají sehnat za slušné ceny na eBay, a to včetně stavebnic a separátně prodávaných pojezdů s pohonem. Zdá se, že některé pojezdy by se daly použít i pro modely ČSD. Jenže je tu problém, a to jsou atypická spřáhla. Máte s těmito modely a případně s osazením nových a/nebo výměnou původních spřáhel za "kontinentální" někdo nějakou zkušenost?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

Re: Tri-ang

Příspěvekod Petr S. » pon 11 úno, 2019 12:39 pm

:) , každé spřáhlo lze vyměnit .
Pravda , někdy je to složitější .
Tri-ang bych řadil do historie a počítal bych se zinkovými slitinami . Na druhou stranu , technologická kázeň při výrobě byla tehdy neporovnatelně vyšší a odlitky vydržely až do současnosti bez jakékoliv úhony . Nedávno jsem získal postarší vozy předměstského vlaku SNCF od Hornby - Meccano z 60tých let a jsou v naprostém pořádku .
Tuším , že Tri-ang dělal modely v H0 i v 00 .
Anglické měřítko 1:76 00 ) mě ale nijak neděsí . U SNCF bylo po 2.sv.v. asi 500 " sypáků " SVwf a přes 5000 celokovových uhláků Tzo a řádově desítky plošinových vozů britské konstrukční školy . Byla to obdoba podobných vozů , které byly v provozu ve V.Británii , jen byly trochu zvětšené do evropského obrysu .
Takže když si pořídíte stavebnici anglického vozu 1:76 třeba od " Cambrian " , tak s menšími úpravami postavíte model francouzského vozu v evropském 1:87 . Plus - mínus milimetr , viděl jsem to , neuráží to . Jen ty stavebnice vyžadují vložení modelářského potenciálu .
zdarec , Petr S.
Petr S.

Příspěvekod hank » pon 11 úno, 2019 1:44 pm

Aha... Já jsem zapomněl napsat, že jde o TT. :oops: Právě proto mě to zaujalo: Historie velikosti TT na britských ostrovech není tady ve střední Evropě zrovna moc známá kapitola. A Tri-ang je populární například i u australských protinožců nebo v Jižní Africe.

Ten kolega, se kterým jsme o tom diskutovali, si na eBay za pár šupů koupil nějaký starý víceméně šrot a teď s ním trochu experimentuje. S dvojkolími je to zřejmě podobné jako u modelů od Rokalu; ty starší modely s původními dvojkolími po dnešním profilovém kolejivu nejezdí, takže to je první věc, kterou je potřeba řešit. Nicméně Tri-ang byl na trhu pod svou značkou od roku 1955 až do r. 2011 a jejich modely se prodávají i nadále pod značkou Hornby, takže předpokládám, že museli na vývoj reagovat a že dnes i ve své britské ostrovní splendid isolation chtíce-nechtíce musejí dodržovat i normy NEM. Pokud jde o spřáhla, tak dotyčný mezitím referuje, že spřáhla Tri-ang jde v pohodě spojovat se starými "klecovými" spřáhly Zeuke. No a dál se uvidí.
hank

Příspěvekod Donatelli » pon 11 úno, 2019 2:07 pm

Já teda nevím, ale Tri-ang v TT ukončil svoji činnost v roce 1968. Nevylučuji, že tuto značku udržuje při životě někdo jiný, nicméně s původní firmou Tri-ang má společné maximálně jenom to jméno.
Donatelli

Příspěvekod hank » pon 11 úno, 2019 2:48 pm

Donatelli píše:Já teda nevím, ale Tri-ang v TT ukončil svoji činnost v roce 1968. Nevylučuji, že tuto značku udržuje při životě někdo jiný, nicméně s původní firmou Tri-ang má společné maximálně jenom to jméno.

Já jsem našel jako rok ukončení samostatné značky 1972. Jinak asi máš pravdu, že už půjde jen o tu značku, ale v neoficiální databázi Hornby se modely TT Tri-ang vyskytují i po roce 1972. Dokonce jsem na britském eBay našel i teď modely Tri-ang deklarované jako nové, včetně odpovídajících cen. A nevypadá to, že by ty ceny vyšroubovali sběratelé. Možná to při životě udržuje nějaká svépomocná komunita. Nevím, mohu se samozřejmě mýlit, pro mě je to zatím dost nové téma.
hank

Příspěvekod Donatelli » pon 11 úno, 2019 3:19 pm

Majitelem firmy byl Walter Lines, který převzal firmu Rovex Scale Models Ltd. vyrábějící modelovou železnicic Tri-ang 00 na počátku padesátých let. Při jedné obchodní cestě do Německa si přivezl soupravu Rokal a v únoru 1957 se už na londýnském veletrhu hraček objevily první dvě soupravy Tri-ang ve velikosti TT. Časem se sortiment rozšiřoval a jistou zajímavostí je, že modely pro francouzský trh se vyráběly ve Francii v Calais.... V roce 1964 vyšel poslední katalog Tri-ang, okolo roku 1966 zmizely poslední modely z obchodů a v roce 1968 prodali bratři Linesové zbytky výrobního programu Tri-ang......
Donatelli

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pon 11 úno, 2019 5:52 pm

No nevim. Ale kdyz jdu tady do modelarskeho obchodu, tak o modelove velikosti TT nemaji ani paru :mrgreen: :mrgreen: Nastesti pomucky pro tvorbu krajiny jsou univerzalni :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek

Příspěvekod PaMi » pon 11 úno, 2019 6:28 pm

Mám doma sbírku všech lokomotiv, které Tri-ang v TT vyráběl (chybí mi akorát jeden motorový vůz).
Přílohy
TriAng.jpg
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
PaMi

Zpět na Modelářské obchody a výrobci