Zasekávání v obloukových výhybkách

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod MrD4we09 » pon 28 zář, 2015 5:39 pm

Ahoj, stavím malé kolejiště a loko se mi zasekává obloukových výhybkách (viz. video), není to nic hrozného, ale vadí to plynulosti jízdy, vůbec nevím co s tím, můžete mi poradit prosím? Jsem začátečník, tak se omlouvám, jestli to je hloupý dotaz...

Video: https://www.youtube.com/watch?v=FNlpFke4nBs
MrD4we09
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 25 srp, 2014 12:22 pm

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod pixel123 » pon 28 zář, 2015 5:50 pm

1. to video je soukrome
2. mslim ze to bude neco se sberem proudu, procisti kola a napruz sberace a taky je ocisti.
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod MrD4we09 » pon 28 zář, 2015 7:29 pm

díky aomlouvám se za to video, už by to mělo fungovat, zasekává se mi jen taurus ČD Railjet, model je docela nový a tak si myslím, že bych nic čistit nemusel, ale zasekává se tam jen ten Railjet, :(
MrD4we09
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 25 srp, 2014 12:22 pm

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod pixel123 » pon 28 zář, 2015 8:04 pm

MrD4we09 píše:díky aomlouvám se za to video, už by to mělo fungovat, zasekává se mi jen taurus ČD Railjet, model je docela nový a tak si myslím, že bych nic čistit nemusel, ale zasekává se tam jen ten Railjet, :(


i nove masiny muzou mit zanesena kola, videl sem to uz. kdyz dlouho stoji na sklade, oxidace muze udelat sve. proste ji rozeber a patrej od zberacu az po motor.
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod HonzaM » pon 28 zář, 2015 9:59 pm

pixel123 píše:
MrD4we09 píše:díky aomlouvám se za to video, už by to mělo fungovat, zasekává se mi jen taurus ČD Railjet, model je docela nový a tak si myslím, že bych nic čistit nemusel, ale zasekává se tam jen ten Railjet, :(


i nove masiny muzou mit zanesena kola, videl sem to uz. kdyz dlouho stoji na sklade, oxidace muze udelat sve. proste ji rozeber a patrej od zberacu az po motor.

V tomhle případě to oxidací nebude, mašina se vyrábí teprve několik měsíců. Vypadá to že některá náprava nebo celý jeden podvozek nesbírá proud. Položil bych mašinu kolečky vzhůru a pak bych zkusil postupně pomocí drátků napájet vždy jen jednu nápravu. Pokud se ukáže která to je, je potřeba zjistit příčinu - může to být znečištěný nebo nepřiléhající sběrač. Také mohou být příčinou nedostatečně napružené a nepřiléhající sběrače mezi podvozkem a pojezdem, to by ovšem vyžadovalo demontáž podvozků.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod Polabský » úte 29 zář, 2015 6:53 am

Pokud mi má zornička neklame,tak se lokomotiva nijak nezasekne (mechanicky) ale osvětlení lokomotivy při přejezdu výhybky mrkne.
Z toho vyvozuji dvě možnosti, respektive tři.
Lokomotiva blbě sbírá, možná jen jedním podvozkem.
Výhybka nemá propojky a kolejnice mezi srdcovkou a jazykem je bez napájení.
Třetí varianta je kombinací dvou předcházejících :oops: .
S přáním hezkého dne.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod HonzaM » úte 29 zář, 2015 7:30 am

Polabský píše:Výhybka nemá propojky a kolejnice mezi srdcovkou a jazykem je bez napájení.

Z videa není zřejmé, jaké je použito kolejivo a zda jsou srdcovky napájené. Samozřejmě je potřeba zjistit, zda sbírají oba podvozky. Mám lokomotivu téhož typu a výrobce, RailJet 1216, ale v červeném provedení, z dřívější výroby (asi před dvěma lety), jezdí perfektně i tam, kde mají třeba lokomotivy Bastard od Kuehna problém s odběrem (na místě kde je těsně za sebou několik výhybek a angličan), ale koupil jsem lokomotivu RailJet ČD a její kvalita je horší, domnívám se, že ji Fleischmann nechal vyrábět v Číně nebo u nějakého méně precizního výrobce. Konkrětně, u mého kusu je zřetelně méně kvalitní zvuk, u kolegova kusu je zřejmě problém s převody u jednoho podvozku, projevující se při větší zátěži a v obloucích. Nedivil bych se, kdyby u Tvé lokomotivy byly u jednoho podvozku špatně osazené nebo špatně adjustované sběrače mezi kolečky a podvozkem nebo mezi podvozkem a rámem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod MrD4we09 » sob 03 říj, 2015 9:03 am

Díky za odpovědi, zjistil jsem, ze srdcovky nejsou napajene a Railjet ma napájení na jedné nápravě. Takže asi nezbývá noc jiného než koupit jiné vyhybkách ze?
MrD4we09
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 25 srp, 2014 12:22 pm

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod MrD4we09 » sob 03 říj, 2015 9:54 am

Někdo mi poradil ze bych tu izolovanou srdcovky mohl natrit vodivým lakem, ze to před pomůže :)
MrD4we09
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 25 srp, 2014 12:22 pm

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod Polabský » sob 03 říj, 2015 1:33 pm

MrD4we09 píše:Někdo mi poradil ze bych tu izolovanou srdcovky mohl natrit vodivým lakem, ze to před pomůže :)



Ano, to je rada k nezaplacení !! V srdcovce se mění polarita podle toho jestli je postaveno rovně, nebo do odbočky.
Doporučuji, namalovat si to ve dvou barvách abys viděl jak to s napájením vypadá při průjezdu výhybkou.

Řešení jsou opravdu jen dvě:

Doplnit sběrače na další osy lokomotivy. To bych považoval za rozumné, i s ohledem na další jiná možná úskalí napájení na trati.

Případně vyměnit výhybky za provedení s vodivou srdcovkou a samozřejmě s jejím přepínaným napájením. Tato úprava zjednoduší i případný provoz drobných krátkých lokomotiv a traťových mechanismů s malým rozvorem.

Nejlepší by bylo, udělat obě úpravy.

Hezký den !!
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Zasekávání v obloukových výhybkách

Příspěvekod HonzaM » sob 03 říj, 2015 1:48 pm

MrD4we09 píše:Díky za odpovědi, zjistil jsem, ze srdcovky nejsou napajene a Railjet ma napájení na jedné nápravě. Takže asi nezbývá noc jiného než koupit jiné vyhybkách ze?

U lokomotivy RailJet 1216 od Fleischmanna je odběr konstrukčně řešen ze všech čtyř náprav. Pokud u jsi Tvého kusu zjistil odběr jen z jedné nápravy, pak jde buď o značištění (může k němu dojít velmi rychle), nebo vadnou montáž (bohužel o německé preciznosti už si můžeme nechat jen zdát). Napájené srdcovky lze samozřejmě jen doporučit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků