N kolejiště

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Příspěvekod gedash1 » ned 30 bře, 2008 12:59 pm

tak jsme zase trochu pokročili .... hotová je fabrika, částečně příměstká část.. a jen tak pro zajímavost, už je tam nasázeno přes 400 stromů !! :D
http://mikelovic-modely.wbs.cz/pravy_ro ... iginal.jpg
Nikdy neříkej, že něco nejde, vždycky se najde blbec, který neví, že to nejde a udělá to. :-))
gedash1
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 09 pro, 2007 1:42 pm

Příspěvekod gedash1 » pon 18 led, 2010 7:03 pm

Zdravím, tak po hodně dlouhé době jsem zpět. Kolejiště mezitím doznalo hodně velkých změn a to poměrně velké rozšíření. Dostal jsem k dispozici ještě jednu zeď v obýváku, takže kolejiště bude rozšířeno o velké nákladové nádraží, lokomotivní depo a skladový areál. Také jsme vyměnili skoro všechno kolejivo za Peco. Budou zde tedy tři nezávislé okruhy, do městského nádraží se vejde 7 rychlíkových vagonů, do nákladního zatím netuším, ale hodně :lol:
Tady je pár prvních fotek. Základní panel zůstane stejný prakticky k vjezdu do tunelu, ovšem druhá strana za hradem bude úplně jiná. Na nepořádek nekoukejte, zrovna jsem v nejlepším
Obrázek
Obrázek
Obrázek
:oops:
Nikdy neříkej, že něco nejde, vždycky se najde blbec, který neví, že to nejde a udělá to. :-))
gedash1
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 09 pro, 2007 1:42 pm

Příspěvekod kraliktom » čtv 04 bře, 2010 5:50 pm

Tak jsem se rozhodl taky si postavit kolejiště v Nku... sice normálně mám TT, ale teď nemám tolik peněz na realizování svýho tt snu :D- proto jsem nakoupil nějaký Nko a udělám si něco menšího pro radost ...
Koumák a budovatel, ale ne dokončovatel :), moje velikost je TT, ale nyní koketuji i s N
kraliktom
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 23 led, 2010 6:04 pm
Bydliště: Mnichovice u Prahy

Re: N kolejiště

Příspěvekod Zdeněk » pon 05 črc, 2010 6:55 am

Přehodil jsem to tady, více to zapadá do tématu.Tak něco přidám do placu, ať to tu není tak mrtvé. I když"dělám" TT, tak modely obdivuji velikost N. Chceme se synem stavět panel,no řekněme panýlek tak 2x1,2m sklopný k zdi. O něco ho rozšíříme přídavnýmy panely. Více nevyloudíme na manželce. :wink: Námět ještě pilujem, doba tak III-IV epocha, Švýcarsko, Německo.To švýcarsko je moje srdeční záležitost a to Německo synovo. Na panelu by mnělo být úvraťové nádraží, ze kterého by šly dvě tratě. Jedna do Německa a druhá do Švýcarska. Stanice by byla jako příhraniční s přepřahy vlaků. Německá větev by končila ve skryťáku a ta Švýcarská přes panel taky ve skryťáku. Líbí se mi totíž průjezdy krajinou přes mosty,hory, z tunelu do tunelu, atd. Panel by mnělbýt Švýcarsko. Tak uvidíme, prozatím zhromažďujeme vozidla. Věřím, že to dotáhneme do konce. Na začátku jsme uvažovali o úzké ve velikosti Nm, která by vedla od toho nádraží, přes přídavný panel a končila někde v horách. Jen, jestli by to nebylo už přeplácané a taky ceny těchto modelů nejsou moc lidové.
N/Nm-scale, DCC, domácí kolejiště
Uživatelský avatar
Zdeněk
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:52 am
Bydliště: Ostrava

Re: N kolejiště

Příspěvekod vojtas » pát 09 črc, 2010 7:48 am

Já jsem kdysi chtěl mít kolejiště N s kolejivem MINITRIX ,ale teď mám TT a jsem spokojen.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: N kolejiště

Příspěvekod gedash1 » ned 06 úno, 2011 7:03 pm

díky za přesun.. u nás po roce žádné významné změny.. manželka staví budovy do šuplíčku.. spíš teď materiál na stavbu kupujeme, než stavíme. Důvod je jednoduchý... naznali jsme, že už se se svýma koníčkama do bytovky fakt nevejdeme, takže jsme koupili starý velký statek a pro železnici budeme mít k dispozici půdu o velikosti 30x 5 m, takže do důchodu je co dělat. :lol: Teď je ovšem priorita zrekonstruovat byt tak, abychom se mohli na podzim přestěhovat.. Železnici ovšem přestěhujeme už teď na jaře, takže na ní budeme pomalu pokračovat :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde, vždycky se najde blbec, který neví, že to nejde a udělá to. :-))
gedash1
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 09 pro, 2007 1:42 pm

Re: N kolejiště

Příspěvekod MacaIV » ned 03 dub, 2011 5:36 pm

Zdravim,

Z prostorovych duvodu jsem se rozhodl, ze si postavim maly model zeleznice velikosti N. Ale nemam moc informaci, a proto bych chtel pozadat zda by mi nekdo neporadil se zacatkem, nebo kde najit zacatecnicke rady. Chci si postavit dva okruhy spojene v hlavnim nadrazi. Take bych rad, pokud je to mozne, ovladal cely model pres PC.
Otazky ktere mam jsou:
Zda je mozne ovladat cely model pres PC. Od ovladani vlaku, pres signalizaci a vyhybky a konce rozsvicenim a zhasnutim budov.
Pokud je to mozne, jak toto napojeni provest, jaky software pro PC pouzit a jake masinky pouzi. Chtel bych jednu malou masinku, ktera by tahla 2-3 male nakladni vagonky a dva osobni vlaky. Oba podobne velikosti jako nakladni
Jaky je pro male masinky minimalni radius zatacky
A jako posledni jake je maximalni stoupani pro pouzite masinky a kolik je treba nastoupat aby mohli jezdit nad sebou

Predem dekuji za jake koliv rady, pripominky a odkazy kde dane informace najit
MacaIV
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 03 dub, 2011 5:17 pm

Re: N kolejiště

Příspěvekod fulda » pon 04 dub, 2011 9:59 am

MacaIV píše:Z prostorovych duvodu jsem se rozhodl, ze si postavim maly model zeleznice velikosti N. Ale nemam moc informaci, a proto bych chtel pozadat zda by mi nekdo neporadil se zacatkem, nebo kde najit zacatecnicke rady.

Koukal jsi do fóra pro Začátečnické dotazy?
MacaIV píše: Chci si postavit dva okruhy spojene v hlavnim nadrazi.

Většina lidí konzultuje plánky a nákresy kolejišť ve fóru Modelové kolejiště, ale to pochopitelně není podmínkou.
MacaIV píše: Take bych rad, pokud je to mozne, ovladal cely model pres PC.
Otazky ktere mam jsou:
Zda je mozne ovladat cely model pres PC. Od ovladani vlaku, pres signalizaci a vyhybky a konce rozsvicenim a zhasnutim budov.
Pokud je to mozne, jak toto napojeni provest, jaky software pro PC pouzit a jake masinky pouzi. Chtel bych jednu malou masinku, ktera by tahla 2-3 male nakladni vagonky a dva osobni vlaky. Oba podobne velikosti jako nakladni

Trochu zásadní otázka je, jestli se rozhodneš pro analog a nebo digitál.
Jak již sám název napovídá - digitál je na to určen.
Pro digitál je na většinu otázek odpověď ANO.
Podívej se do fóra o digitálu a o software.
Taky se podívej po obchodech po něčem, co se jmenuje digitální start set.
MacaIV píše: Jaky je pro male masinky minimalni radius zatacky
A jako posledni jake je maximalni stoupani pro pouzite masinky a kolik je treba nastoupat aby mohli jezdit nad sebou

Za nejmenší se považuje pro N radius cca 190mm, ale je to opravdu nejmenší a občas s ním mají některé lokotky a nebo vagónky problém, takže se spíš používá 225mm.
Co se týká stoupání, tak jako modelové se považuje do 3%, pochopitelně krátká souprava zvládne větší, ale není to modelové.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: N code 55 vs80

Příspěvekod oldrich79 » pon 21 lis, 2011 7:27 pm

no ja se rozhodl pro 80tku chtěl bych aby me tam případně jezdil i starší model.
Další věc je ta že tam skoro nejsou uchyty pražcu a pruhled pod nima vizuelne je to trošku divné chapu že kolejnice 1,4 mm ja zas na druhou stranu lákadlo.
Asi pro vědšinu z vás bude dobrá kombinace obeho 80tka vhdná do skrytého nadr a useku a 55 na venek :lol:
oldrich79
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 21 lis, 2011 6:40 pm

Re: N code 55 vs80

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 21 lis, 2011 8:40 pm

oldrich79 píše:no ja se rozhodl pro 80tku chtěl bych aby me tam případně jezdil i starší model.

I starší modely (patrně máš na mysli Piko) jezdí bez problémů na code 55.
Jediný rozdíl je u Code 40 (bez příchytek), kde vozidla splňující NEM jezdí rovněž v pohodě, ale problém mají právě modely Piko, které nedodržovaly normu NEM pokud jdeo výšku okolku (ta má mít dle NEM 0,9mm)
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: N kolejiště

Příspěvekod brejlin » stř 21 pro, 2011 3:58 pm

Také jsem se rozhodl pro N-ko. Navíc Zababovští modeláři mě motivovali a budu stavět z modulů. Sice ne z jejich normovaných, ale přibližně ze stejných rozměrů. Ale již před kontaktem s nima jsem se rozhodl pro kolejivo Fleischmann Picolo.
Začal jsem opravdu na zelené louce....nebo spíše na podlaze v bytě, kde jsem si postavil koleje, připojil ROCO DCC a zkoušel. Kolejiště bude zatím s ručním ovládáním výhybek, posléze možná s analogem a řízení lokomotiv v DCC.
Nyní již mám lokomotivu v DCC V60 (T346) v červeném DB Cargo provedení s DCC. Jediná lokomotiva ale snad ne nadlouho. Dále moji flotilu tvoří 22 vagónků ve složení: 5x cisterna,3x uhlák roco, 6xkontejnerový, 5x osobní -prozatím se značením DR+ČSD zelené barvy ale přemýšlím že je přestříknu na světle zelenou s bílou a označím ČD, 3x klanicový, a nakonec jeden kolejový jeřáb s pomocným vozem.
Zítra začínám s tvorbou prvního modulu na dřevotřískovém podkladu a to s hlavním nádražíčkem. Rozměr desky je 400x1330 mm. Rovný vjezd středem i odjezd,jinak tříkolejné nádraží s hlavní průchozí kolejí ve středu.
Tak jsem zvědavý jak se mi bude dařit.Někdo určitě řekne že začínám od nejtěžšího, ale to jsem já.....mám rád výzvy.
Od 1.1. plánuju založit stránky kde bude veškerá fotodokumentace. Takže se pak s Váma podělím, ať se můžete zasmát :-D

Petr Kostrůnek
brejlin
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 26 zář, 2011 5:12 pm

Re: N kolejiště

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 21 pro, 2011 4:08 pm

Mohu se zeptat, když už moduly, proč ne normované?
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: N kolejiště

Příspěvekod brejlin » stř 21 pro, 2011 4:47 pm

Vzhledem k tomu že budu stavit z kolejiva výše uvedeného a předpokládám že s vaším Zababovským kompatibilní není. Nevylučuju že po vytvoření 4 modulů tvořících okruh, čili za pár let se napřesunu na na normované a kolejivo Peco abych se mohl k vám v Zababově přidat, jelikož mě to velmi zaujalo. A taky mě hodně tíží cena těch modulů. Nyní jsem si desku sehnal zdarma v práci a cenu modulů,které by byly potřebné 2 můžu zainvestovat do krajiny.
brejlin
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 26 zář, 2011 5:12 pm

Re: N kolejiště

Příspěvekod dedo » stř 21 pro, 2011 5:01 pm

Dôležité je začať... musí to baviť a tešiť :P ... to všetko ostatné sa bude krištalizovať postupne - nové nápady, nové postupy, nové výzvy... teším sa na tvoje stránky a najmä že niečo nové pochytím :wink:
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: N kolejiště

Příspěvekod brejlin » stř 21 pro, 2011 5:08 pm

No nevím co bude k pochycení. Jako dítě...asi ve svých 6 letech jsem dostal kolejiště TT o rozměrech 2x 160 cm. Vydrželo mi provozuschopné do mých 23 let. Pakbohužel selhala střešní krytina a zateklomi na ni. Více jak polovina kolejiště byla zničena. Jelikož pan modelář tehdy použil jednu cívku, myslím tím barvu vodiče na vše, tak se v tom vyznat nedalo, proto oncové rozhodnutí byla likvidace. Nyní jelikož bydlím na bytě a nemůžu si dovolit stálou velkou dráhu jsem se rozhodl pro onen typ řešení a to moduly. Přecejen se lépe uskladní 4 dílce kdyby 130x40 než jeden velký 200x100.
Zdůrazňuji že jsem v podnájmu a stavební úpravy povoleny nejsou :lol:
brejlin
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 26 zář, 2011 5:12 pm

Předchozí

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků