Stavba lokomotiv

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Stavba lokomotiv

Příspěvekod Pitrs69 » pon 08 dub, 2013 11:17 pm

Ahoj kolegove modelari,

vzhledem ke stehovani, jsem nucen dat pryc masinky velikosti HO, ale nechci o vlacky prijit uplne, tak jsem se rozhodl pro prechod na velikost N. S tim, ze se po vecerech zacinam postupne nudit, chtel bych zacit stavet lokomotivy. Chtel jsem se zeptat, jak stavite ceske lokomotivy Vy? Odlitky, lepty a co vse se da sehnat na Nko? Jde mi hlavne o brejlovce, zamracenou, laminatku a 810ku. Jake pouzivate pojezdy na tyto lokomotivy?

Doufam, ze jsem zbytecne nezalozil nove tema, pokud ano, tak se omlouvam.

Petr
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod Pitrs69 » úte 16 dub, 2013 7:30 pm

To nikdo nestavite lokomotivy v Nku?? Budu objednavat odlitky, tak abych mel nejakou predstavu, jak stavite. :) Dekuji
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod Michael Hille » stř 17 dub, 2013 12:36 pm

Ahoj,
vesměs všechny modely co jsi vyjmenoval,se daj sehant buď v odlitku(Číž),nebo jako lepty.
Co se týče odlitků,jsou to vesměs přestavby na starý pojezdy PIKO.
Sám jsem jich pář udělal a neni to ono.
Pan Heráček dělá pěkný modely lokomotiv a třeba brejlovce dělá taky TH-model.
Cena lokomotivy +-5000Kč,když je to malosérie a to většina.
Fleischmann dělá pár čsd párovek,ceny okolo 4000Kč
Laminátka se dá sehnat i od PIKa,ale je to 40let starej model,takže podle toho je i kvalita a zpracování.
Motoráky vesměs dělá DK-model-lepty,nebo hotové modely opět p.Heráček.
Suma sumárum za slušný model lokomotivy a motoráku člověk vysází 4000-5500Kč.
HO-Märklin M-Gleis,dříve ještě TT a dneska už jen eNko
Michael Hille
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 28 úno, 2013 6:01 pm
Bydliště: Velký Šenov-severní čechy

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod havrosu » pon 30 pro, 2013 10:18 pm

Lokomotivy i vozy jsem v eNku stavel, a snad i stavet budu... pritomny cas stavim jsem vynechal zamerne protoze casu je malo a tak si kratim chut dioramatkama. Prave ted dokoncuji lokomotivu Gigant (1A1) a mam rozpracovanou lokomotivu Olmutz (1845).
S enkem je to v techto kotlinach porad na stiru ale osobne bych doporucil lepty nez odlitky... ma osobni zkusenost. A nebo uplne nejlepe papir :)) Nesmrdi a da se uplne krasne zpracovat...

Mnoho uspechu a krasny rok 2014

P.
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod wendycrx » úte 31 pro, 2013 2:13 pm

Také jsem chtěl přeběhnout kuli místu k Enku ( od TT )...no jsem zpět u TT a jsem moc rád.

V enku je nevýhoda,že vhodných loko na přestavbu moc není.To samé potisky a doplňky na stavbu lokomotiv.Enko je dobrý rozměr pro někoho,kdo vyloženě nevyžaduje velký vozový park ČSD/ČD..
Jinak já jsem si udělal v Enku 2 zamračené a povedlo se,ale pozor.. jsou 2 druhy odlitků.Jeden je na staré piko ( ten už bych tedy dnes nebral ) a pak jeden,ten je velikostně správný.
Třeba je to jen můj pocit,že mnoho věcí na stavbu "našich" lokomotiv neni,jelikož v TT je toho mnoho a byl jsem zvyklý že co jsem chtěl,to jsem si vyjel...
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod havrosu » úte 31 pro, 2013 4:48 pm

No obcas jsem jako zaryty eNkar tise zavidel co vsechno bylo pro hanulkare a teckare k dispozici. Ja na tecku zacinal a bylo to krasne obdobi s BTTB :) Ale pak jsem presel k N a to byla zase na druhou stranu krasna vyzva a motivace. A je vlastne porad. I kdyz se stav mnohonasobne zlepsil. A diky vyvoji se daji dnes sehnat i uplne uzasne motorky a lepty a ja nevim co jeste... takze zaklad vlastne dobry. A to ze je malo ceskych vozidel... je a asi porad bude. Enkarsky trh je v cechach porad maly a ze sve vlastni zkusenosti vim, ze poustet se v tomto meritku do solokapru a limitovanych edic je pro projekt ekonomickou sebevrazdou. Ale zase je to stale dobrodruzstvi... a jeste vetsi je v Zetku ale to uz je jina kapitola :)))

P
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod Dan Buchtela » úte 31 pro, 2013 4:51 pm

Celkem slušný přehled o vozidlech ČSD a ČD pro velikost N lze najít u zababovských N-kařů na této stránce:
http://www.zababov.cz/index.php?id=166
Je tam zpracován přehled továrně vyráběných vozidel, malosériovek obou hlavních výrobců (Heráček, TH model), stejně jako stavebnic z leptů. V neposlední řadě jsou tam zmíněny pojezdy vhodné k přestavbě a také rozměry většiny trakřních vozidel přepočetěné do velikosti N.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod senkd » stř 15 led, 2014 11:34 pm

N-kaři z obou republik, spojte se!
To je nás fakt tak málo, že se nikomu nevyplatí stavět lokomotivy na zakázku (pominu-li pana Heráčka a TH-model, ale to jsou kusovky a malosérie s dlouhými dodacími termíny)?
Bojuji se stejným problémem, kde sehnat alespoň něco s českou předlohou. Nějaké lepty má DK-Model, něco je v N-Šopíku a dokonce i Hekttor má lept v N-ku (snad to není reklama, pokud ano, tak se omlouvám). Ale např. Bardotku už v leptu pro N-ko už jsem nenašel, našel jsem ji "jen" v odlitku.
Mám ale jiný dotaz => jaké pojezdy se hodí pro stavbu? T-čkaři používají např. V100 od Tilligu. Mají nějaký podobný model pojezdu i N-kaři? Na Zababově je uvedeno několik lokomotiv, ze kterých se dá použít pojezd, ale pro Mráču nebo Brejlovce, příp. M152 jsem tam nic nenašel. Nebo se dá vycházet např. z Kato NW2 nebo Trixu 12572 jako základu i v tomto případě a udělat si vlastní rám?
Kdo víte, poraďte nebo pošlete odkaz, prosím.
Díky David
senkd
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 01 led, 2014 3:31 pm

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod havrosu » čtv 16 led, 2014 11:00 am

No je to pravda. Mam osobni zkusenost - delat pojezdy a modely hotove jako kusovky pro okoli je temer nemozne, protoze lidi ochotnych to zaplatit je fakt malo. A delat stavebnice ( i to jsem zkousel) zase narazi na fakt, ze tech kteri (a doufam, ze se nikoho nedotknu) jsou schopni a ochotni si stavet vlastnosrucne exponencialne ubyva. Pamatuju casy kdy i stavebnice byla darem z nebes a dnes je problem uz pouha prestavba ve forme nalepeni tabulek nebo nalepeni masek podvozku :))
Taky mam obcas zachvaty neco zacit "vyrabet" ale pak si vzpomenu jak to dopadne a radeji toho nechavam...a kdyz tak vyrabim sam sobe pro radost a dnes uz i pro radost deti :))

Co ale podporuji, aby se eNkari spojili :))
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod Blazinek » úte 28 říj, 2014 5:00 pm

Mám dvě otázky: 1. čím vyřezávat z odlitků, čím okna 2. Šel by na pojezd starého motoráku VT4.12 od Pika dát odlitek elektrické jednotky 460? Reálné rozměry mají stejné
http://railmodeling.ocnk.net/product/867 ne, odsud motorák nechci kupovat, to je jen pro ilustraci
http://odlitkymodely.cz/n_motorove_vozy.html tento odlitek chci koupit
Blazinek
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob 27 zář, 2014 4:05 pm

Re: Stavba lokomotiv

Příspěvekod Stanin » pát 07 lis, 2014 1:21 pm

U oken stačí brousit odlitek z vnitřní strany a ono se to vybrousí. Zbytek doladíš pilníkem. Co se týká větších kusů, tak ty sjem odřezával žiletkovou pilkou.Víc ti asi poradí v modelářských technikách.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno


Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků