Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod rvyskovsky » ned 20 lis, 2011 1:08 pm

Zdravím všechny modeláře a prosím o radu k problému, který popisuji dále ...
Asi po třiceti letech jsem se rozhodl zprovoznit dnes již vpravdě historické modelové kolejiště N, které mi otec vyrobil asi před čtyřiceti lety. Rád bych ho dnes "postoupil" další generaci, aby jim dělalo radost stejně tak, jako mně tenkrát.
Vyčistit zoxidované koleje, výhybky, závory apod. dalo sice dost práce, ale nakonec se mi podařilo zprovoznit úplně všechno. U vagónků logicky žádné zásadnější problémy nebyly a tak jsem se pustil do oprav mašinek, které většinou také pochází z doby před cca čtyřiceti lety. Opravit mechanické závady jako utrhané drátky, zohýbané sběrací kontakty u koleček atd. (jako dítě jsem tomu asi dával dost zabrat ...) byla sice práce titěrná, ale nakonec úspěšná a tak se zdálo, že nejzáludnějším úkolem budou bandáže. S těmi se zatím poněkud potýkám, ale i zde jsem se snad už dobral řešení - gumová hadička nakrájená na "kroužky". Jen sehnat takhle malou byl trochu problém, ale snad je již na cestě. Nicméně pokud máte někdo dobrou radu, jak na to, nebo kde se dají na N-ko sehnat originální, budu rád za jakékoli informace.
Jenže po nadějném začátku přišel další problém, a s ním si vůbec nevím rady. Některé mašinky jsou v pohodě a jezdí krásně (většinou Atlas, výroba pravděpodobně v bývalé Jugoslávii), ale jiné (většinou Piko) po chvíli jízdy jedním směrem začnou ztrácet rychlost a výkon až se úplně zastaví. Pustím-li je v tu chvíli opačně, normálně vyrazí plnou rychlostí, ale za čas také začnou zpomalovat. Když znovu otočím směr, tak zase chviličku jede dopředu, ale to už ne moc rychle a zase se zastaví, jízda zpět pak zase funguje, ale také již hůř, tak že nakonec bych v podstatě skončil u popojíždění asi tak půl metru dopředu a dozadu v podstatě krokem. Když ji nechám třeba hodinu stát, tak je to zase chvíli OK no a pak se celá situace opakuje. Čili pro "normální provoz" nepoužitelné ...
Zkusil jsem tedy jednu takovou mašinku rozebrat na "prvočinitele", kde by mohl být problém. Myslel jsem, zda to např. nemůže způsobovat nějaká z těch asi odrušovacích součástek, které v mašince jsou, a tak jsem zkusil motorek zapojit úplně samostatně, napřímo. Tím jsem vyloučil mechynický problém na převodech i jakékoli další sočástky. Nicméně motorek se takto chová i zcela samotný. Rozebral jsem ho, kompletně vyčistil včetně uhlíků, sestavil a furt to samé - chvíli běží krásně a pak začne zpomalovat. A tak Vás zde prosím všechny o radu, čím by to mohlo být a co s tím - pokud s tím tedy něco vůbec jde udělat ... A v horším případě, pokud ne, tak zda a kde by se daly případně sehnat motorky do těchto starých mašinek ...
Předem vřelé díky za Vaše rady a jsem s pozdravem!
R. Vyškovský, ml.
Uživatelský avatar
rvyskovsky
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 lis, 2011 12:26 pm
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod vojtas » ned 20 lis, 2011 2:44 pm

To vypadá na prach z uhlík, v komutátoru,případně spálené vinutí jedné cívky,zkus třeba kartáčkem na zuby vyčistit ty drážky v tom komutátoru,případně mám rotor z jednoho nkového motorku doma,tak bys to mohl zkusit,že bys rotor v motorku vyměnil a pak by to mělo být ok...
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod vojtas » ned 20 lis, 2011 2:46 pm

ještě,tyto motorky se dají sehnat i s celým podvozkem z mašinky v Praze na burze něco kolem 200,-.A trochu OT,nejste syn toho R.Vyškovského,který kreslí vystřihovánky?
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod rvyskovsky » ned 20 lis, 2011 5:26 pm

Zdravím.
Díky za radu, zkusím tedy ten motorek znovu rozebrat a ještě jednou důkladně vyčistit. Je samozřejmě možné, že prach z uhlíků (i další ...) se tam uhnízdil hodně fest a teď to tedy dělá problémy. To spálené vinutí cívky mi přijde zvláštní - proč by to chvíli běželo a pak ne ... ? Leda že za studena by drátek měl kontakt všude a za tepla by se pak rozpojil. Na druhou stranu, pak by se v tu samou chvíli přece motor nechtěl točit ani na druhou stranu, nebo se pletu ... ? Moc se v tom nevyznám - opravdu se k tomu vracím po dlouhých letech a tehdy jsem to měl ještě coby dítě jen na hraní. A později jsem se více zabýval RC modely se spalovacími motory než kolejištěm no a v poslední době na modelařinu nějak už vůbec není čas, což mně samozřejmě žere. No a tak alespoň teď po letech se k tomu zase chci vrátit s našimi dětmi, a to jak k vláčkům, tak snad později i k těm RC-čkům ...
A ještě se zeptám, pro případ, že by čištění nepomohlo (ale nejen pro ten případ) - kdy a kde se koná (ideálně v Praze) nějaká burza, kde by se snad dalo na naše N-ko něco sehnat ... ?
Jinak ano, ten Vyškovský, který navrhuje papírové modely, je opravdu můj otec a právě díky tomuto kolejišti se vlastně k té práci dostal ...
Richard
Uživatelský avatar
rvyskovsky
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 lis, 2011 12:26 pm
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod vojtas » ned 20 lis, 2011 8:34 pm

Burza bude 26.listopadu,tedy tuto sobotu,konají se v Opletalce,když vystoupíte z metra na Hlavním nádraží a půjdete dolů směrem k Masaryčce,uvidíte v jednom z domů dveře s nápisem: MENZA jednota (bude odtamtud určitě někdo vylézat s plnou néručí modelů :D ) a tam sejdete dolů,zaplatíte 20,- vstupného a můžete se prorývat davy,když se budeme moct nějak potkat,tak vám tam vezmu rotor z Nkového Piko motorku,tak se kdyžtak domluvíme,nevím,jestli ty podvozky a další šrot z Nkových mašinek tuto burzu seženete,protože ten chlap,který to tam nosí už to 2X!!! zapoměl a to mu to pokaždý připomínám,tak snad to bude mít,dá se tu sehnat cokoliv od kusu drátu až po malosériové modely za desetitisíce,jenom se musíte mačkat v davech...

EDIT: termíny burz naleznete na http://bankovi.cz/ruzne/burza.htm
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod rvyskovsky » ned 20 lis, 2011 9:45 pm

Trafo používám původní, tedy cca 40 let staré :oops: , od Pika, tak s tím by asi problém být neměl. Uhlíky se mi zdají zatím všude dobré, ale určitě asi budu stejně muset nějaké pořídit do zásoby. Stránky výrobců snad nějak dohledám - Piko není problém, ale ty mašinky od Atlasu, tam tedy zatím nevím ...
Richard
Uživatelský avatar
rvyskovsky
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 lis, 2011 12:26 pm
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod rvyskovsky » ned 20 lis, 2011 9:52 pm

Tak nevím, někam se mi ztratila odpověď na tohle

vojtas píše:Burza bude 26.listopadu,tedy tuto sobotu,konají se v Opletalce,když vystoupíte z metra na Hlavním nádraží a půjdete dolů směrem k Masaryčce,uvidíte v jednom z domů dveře s nápisem: MENZA jednota (bude odtamtud určitě někdo vylézat s plnou néručí modelů :D ) a tam sejdete dolů,zaplatíte 20,- vstupného a můžete se prorývat davy,když se budeme moct nějak potkat,tak vám tam vezmu rotor z Nkového Piko motorku,tak se kdyžtak domluvíme,nevím,jestli ty podvozky a další šrot z Nkových mašinek tuto burzu seženete,protože ten chlap,který to tam nosí už to 2X!!! zapoměl a to mu to pokaždý připomínám,tak snad to bude mít,dá se tu sehnat cokoliv od kusu drátu až po malosériové modely za desetitisíce,jenom se musíte mačkat v davech...

EDIT: termíny burz naleznete na http://bankovi.cz/ruzne/burza.htm


čili ještě jednou ...
Díky za info i za nabídku, vidím to celkem reálně. Nejsem právě ranní ptáče, ale zkusím to nějak překousnout ... :)
Navrhuji cinknout si v době konání, telefon pošlu jako SZ, případně poprosím také o kontakt ...
A ještě mám k těm motorkům jeden dotaz - je na něm potřeba něco promazat (např. uložení osičky), nebo ho nechat suchý ... ?
Richard
Uživatelský avatar
rvyskovsky
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 lis, 2011 12:26 pm
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod vojtas » pon 21 lis, 2011 1:41 pm

heleďte,já ty motorky mazal,stačí kápnout do obou krajních ložisek,ale na chod to vlim prakticky nemá...
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod fruafru » čtv 24 lis, 2011 1:17 pm

vojtas píše:heleďte,já ty motorky mazal,stačí kápnout do obou krajních ložisek,ale na chod to vlim prakticky nemá...

Dovolím si s tím nesouhlasit. Kromě motorku je třeba se starat i o převody. Namazat motorek a převody nechat na sucho opravdu nepřinese zlepšení jízdních vlastností. Kapka oleje do všech míst kde dochází k pohybu součástí udělá divy. To co je už tak vylágrované že olej bez účinku proteče mažu vazelínou. Každý namazaný stroj obrátím vzhůru nohama a nechám protočit na co nejnižší napětí několikrát na jednu a druhou stranu. Některé moje kusy mají i víc než dvacet let 8) Ještě malá poznámka, každému mazání předchází vyčistění, na mastné součástky se hodně lepí prach.
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod maayaa » pát 25 lis, 2011 9:13 pm

řekl bych,že problém je v motorku,ale ne na uhlikách,ale v magnetech.Pravděpodobně už netáhnou jak by měly a tím,že se zahřejí přijdou i o poslední zbytky svých vlastností.Nevim jestli má smysl shánět nějaké nové motorky,vzhledem k tomu o jaké stroje se jedná.Asi bych zkusil spíš koupit nějaké jeté od Fleischmana,nebo Roca.Jo a co se mazání týká,tak maximálně nějaký osy,ale zuby moc nemazat a čim míň tim líp.Pak se tolik nechytá prach a bordel.Už jsem měl v ruce pár mašin,který majitelé mazali tak dlouho,až přestaly jezdit :lol:
TTe moduly,TT,polní dráhy
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod rvyskovsky » pon 28 lis, 2011 9:04 pm

Díky za námět k zamyšlení. Vzhledem k tomu, že jsem ty mašinky už vyčistil a sešteloval tak, že takhle nebyly ani z výroby, tak tohle je asi poslední věc, co by na nich nemusela být funkčí, což mně předtím vůbec nenapadlo. Uhlíky asi fakt nemají důvod nebýt funkční, na vinutí bych to taky neviděl a mechanickou závadu bych asi už klidně vyloučil. Ale že by ty magnety po letech ztratily sílu je dost dobře možné, a hlavně by to celkem korespondovalo s tím postupným ztrácením výkonu v závislosti na teplotě. Kdyby to bylo vinutím, patrně by se to projevovalo spíše skokově.
Ale znovu "namagnetovat" permanentní magnet (proč se vlastně říká permanentní, když to na furt není ... ?!) by přeci mělo jít a neměl by to být až takový prolém. Vím, že něco podobného dělají "veteránisti" se starými startery a pod. Ti to ovšem řeší vytvořením magnetického pole pomocí svářečky a to bych ten motorek asi už nikdy nenašel ... Nevíte tedy někdo o někom, kdo by se tím zabýval ...?
Vím, že koupit jiné a mnhem lepší mašinky by nebyl zdaleka takový problém, ale já asi nejsem úplně typický modelář a ani to kolejiště nechci jen pro děti na hraní. Mám k němu, a potažmo i ke všem těm mašinkám, domečkům a dalšímu příslušenství velice osobní vztah a navíc dnes je to opravdu již i kus historie. A tak, jako právě např. majitelé veteránů opravují a udržují svoje miláčky ve stále funkčním stavu a nejdou si místo toho koupit Fabii, tak bych to taky chtěl dát dohromady a celé zprovoznit. A když třeba jednou budou peníze a čas, tak fajn, pak k tomu třeba přistavět další panel s využitím všech dnešních dostupných možností - digitál, napojení na PC atd. ...
Uživatelský avatar
rvyskovsky
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 lis, 2011 12:26 pm
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - motorky (hlavně Piko)

Příspěvekod Tomas Zmrzlík » ned 29 dub, 2012 1:10 pm

Permanentnímu (trvalému) magnetu se říká tak, protože dokáže automaticky přitahovat feromagnetické materiály. Elektromagnet jen tehdy, pokud je elektrický proud v cívkách okolo magnetu. Namagnetovat slabý magnet lze pomocí druhého permanentního magnetu.

V České Republice disponuje "magnetovačkou" firma Wamag.
Tomas Zmrzlík
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 29 dub, 2012 12:51 pm


Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků