Velikost N vs. velikost H0

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod ToVa » sob 19 lis, 2011 8:02 am

Milí Nkaři (a nejen Vy),
čím více toho kreslím ve velikost H0, tím více se mi přestává líbit - a to mám možnost postavit kolejiště dlouhé i 5 metrů!!! Zdá se mi, že H0 je opravdu moc velké měřítko - na hraní na koberci se to dá, ale na solidní modelaření se mi zdá, že je tam spousta kompromisů - délka staničních kolejí, oblouky apod. Když jsem viděl na výstavě vláčků v Mikulově jen malinký ovál v Nku, začala se mi tato velikost převelice líbit. Obecně koluje mezi modeláři větších měřítek informace, že Nko je moc drobné, malý výběr vozidel ČSD/ČD... Musím se přiznat, že ze začátku jsem si to též myslel, ale pak jsem zjistil, že to není pravda. Na Nko jsem bez prolémů viděl, vozidel je dostatek - malosériové lokomotivy od pana Heráčka si vzhledem k svým finančním možnostem nemůžu dovolit, vozy myslím, že ano. Kdybych dělal lokomotivy v N, asi bych musel kupovat pojezd Pleticha a z internetu tisknout vystřihovánky nebo přestavovat, přeznačovat...
Dále se často říká, že Nko je moc náročné - není to pravda, každé měřítko je náročné... Finančně také ne - když si budu z internetu, jak jsem říkal tisknout vystřihovánky. Myslím úplně na všechno, tedy i na spřáhadla, na jejich uchycení, ty by byly pro mě trochu obtížnější, ale je určitě okolo mne spousta hodných lidí, kteří by mi pomohli.
Každý to pochopitelně vidí jinak, výše uvedené je jen můj názor na mé možnosti... Teď jsem dal modelaření pauzu a budu asi Nko studovat a přemýšlet o něm - velikost N je jedna z možností...
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod czhunter » sob 19 lis, 2011 10:12 am

Taky přemýšlím, že bych svůj projekt (který je zatím jen na papíře) předělal (ovšem z TT) do Nka.
Kolejivo není problém, ovládání, doplňky a kajinka taky ne, to je ostatně stejné jako v jiných měřítkách.

Problém jsou hlavně právě hnací vozidla. I když Nkaři tvrdí, že jich mají "dost", já jsem jich českých z epoch I-VI rozhodně moc nenašel a když, tak nebyly za zrovna lidové ceny. "Malé" lokomotivy typu 704/708 jsem nenašel už vůbec a dokonce ani jiné vhodné, které by se daly použít na stavbu pojezdu.
Ale taky to může znamenat, že jsem špatně hledal, vím že v USA a v Japonsku je v Nku dostupné obrovské množství lokomotiv, tak možná stačí jen najít ty pravé ...
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod ToVa » sob 19 lis, 2011 11:43 am

czhunter píše:Kolejivo není problém, ovládání, doplňky a kajinka taky ne, to je ostatně stejné jako v jiných měřítkách.

Problém jsou hlavně právě hnací vozidla. I když Nkaři tvrdí, že jich mají "dost", já jsem jich českých z epoch I-VI rozhodně moc nenašel a když, tak nebyly za zrovna lidové ceny. "Malé" lokomotivy typu 704/708 jsem nenašel už vůbec a dokonce ani jiné vhodné, které by se daly použít na stavbu pojezdu.
Ale taky to může znamenat, že jsem špatně hledal, vím že v USA a v Japonsku je v Nku dostupné obrovské množství lokomotiv, tak možná stačí jen najít ty pravé ...

Přesně tak, výběr kolejiva a ostatního je dokonce i lepší než v TT... Ceny nízké nejsou, ale já to beru tak, že pojezd někde seženu, kastli si vystříhnu s papíru, našel jsem 854, 812, 814, další nějaké z ABC... Stačí hledat, ony ty modely české předlohy jsou, ale nejsou tak vidět... :)
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod Honza168 » pát 23 srp, 2013 9:57 pm

Nejlépe se N-ku dělají izolátory na telefonní sloupy. To se na konec ohnuté sponky ze sešívačky nanese kapka bílé barvy na sklo, sponka se otočí a gravitace vykoná dílo... V "gigantických měřítcích" se tahle věc musí soustružit... :) :) :) :) :)
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod N-Rumcajs » ned 17 lis, 2013 7:30 pm

Ahoj,
Modulařím v N-ku,
N-ko a nakonec moduly byly racionálním rozhodnutím, i když panel zvící 5m v H0 by nebyl problém místo je.
Moduly proč ? No zajel jsem si tenkrát na moje první setkání v do Zákup jako host Dana Buchtely, už jsem vezl i vlastní modul (ten byl sice shledán nevhodným a já ho komplet předělal a jezdí dodnes :) ), ale setkání a atmosféra byli naprosto senzační. Dneska mám už čtyři velké moduly a pár žolíků více méně ze stavebnic které nabízí sekce. Parta dobrá legrace vynikající chuť nás naučit VELKÉMU hraní neutuchající :)
No a moduly si klidne můžu postavit i doma :)

Hnací vozidla málo nebo hodně? Ono je to o výběru epochy. Mašin je jako šafránu, ale objevuje se Jirka Heráček, TH model se širokou škálou takže vybrat si je možné.
Vagony se dají některé přeznačit a některé koupit lepší se to.

No a krajina?? Když věšíme na modulech na šňůry prádlo a zesnulému panu výpravčímu dá kolega na křížek na hrobě čepici v barvě tak nic není nemožné :)
N-Rumcajs
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 19 úno, 2012 6:47 am

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod Stanin » stř 27 lis, 2013 3:39 pm

N-Rumcajs: O krajinu a stavby bych strach neměl. To mě hodně u eNka láká spolu s malou prostorovou náročností, ale vozidla jsou mimo mě. Dát 5000 za takovou mrňku prostě nemůžu, mám jakýsi blok či co :)

Jinak N vs. H0 z mého pohledu:
- vozidla: Jendoznačně H0, dostupnost, cena, kus mašiny v ruce
- kolejiště: Tady vede eNko. Naživo jsem eNkové kolejiště neviděl snad nikdy. Ale můžu srovnávat TT a H0 a to TT prostě vypadá líp a prostorová náročnost je na tom logicky taky lépe, i když tady bych se držel klidně roměrů pro H0 a použil bych reálněji vypadající oblouky v N.
- moduly: Když prohlížím reportáže z modulovek, tak eNko vypadá nejlíp. Je to dané poměrem velikosti mašinek k modulu. Viděl jsem moduly TT a H0 v KŽM Brno a TT zase vypadalo líp. Nehledé na přepravu.. Jasně, že u H0 můžeš udělat taky např. 80 cm moduly, jako v N, ale 80 cm v H0 je "nula nula nic" proti eNku.

Závěrem.. Jde jen o můj subjektivní názor a nikomu ho nenutím, do tématu se hodí. Nedokážu se vzdát hánulky, ale při pomyšlení na tvorbu kolejiště se hned objeví myšlenky na menší měřítka a když už menší, tak se mi eNko jeví jako nejvhodnější měřítko. Jenomže přes ta vozidla se prostě nedokážu přenést, takže buď mi zbyde samo-domo tvorba, nebo budu bez nich a budu doufat, že se moje moduly budou líbit u N-scale :) Pokud se dostanu tak daleko, protože bych v eNku rád něco vytvořil.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod mariov8 » stř 27 lis, 2013 5:41 pm

Pokud bych dával přednost krajině a provozu, jednoznačně volím N.

Dnes už moc nezaostává proti H0 v možnostech techniky, jen holt za dokonalost se v malém musí občas trochu připlatit.

I s výše jmenovanýma nedostatkama to má smysl.

Holt bude mašinek trochu méně a později.
H0 a H0e, analog (zatím), III a IV epocha. Lepty. Prototypy. Technika a její vývoj - historie.
Uživatelský avatar
mariov8
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 10 dub, 2007 7:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod Ferda » stř 27 lis, 2013 11:17 pm

Můj subjektivní dojem je, že v čechách - co N-kař, tak aspoň 12 dioptrií.
Otázka zní: "Co bylo dřív? N-ko, nebo dioptrie?"
Pokud "B" je správně, pak jsem zatím nedospěl. :roll:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod fulda » čtv 28 lis, 2013 8:13 am

Ferda píše:Můj subjektivní dojem je, že v čechách - co N-kař, tak aspoň 12 dioptrií.
Otázka zní: "Co bylo dřív? N-ko, nebo dioptrie?"
Pokud "B" je správně, pak jsem zatím nedospěl. :roll:

Já jen 3,5 a byly dřív dioptrie.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod milan ferdián » čtv 28 lis, 2013 8:56 am

Ferda píše:Můj subjektivní dojem je, že v čechách - co N-kař, tak aspoň 12 dioptrií.
Otázka zní: "Co bylo dřív? N-ko, nebo dioptrie?"
Pokud "B" je správně, pak jsem zatím nedospěl. :roll:

Kluci,nevšímejte si Ferdu.Je to HO provokatér :mrgreen:

P.S.On má co mluvit o těch dioptriích.Startovní čáru již přešel. :lol:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod Noltha » pon 02 pro, 2013 6:46 pm

Ferda píše:Můj subjektivní dojem je, že v čechách - co N-kař, tak aspoň 12 dioptrií.


Znám dost N-kařů, kteří nemají brýle vůbec. Jen znáš vybraný vzorek, podle kterého nelze posuzovat 8)
Noltha
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 31 bře, 2012 8:22 pm

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod Jura » stř 29 led, 2014 5:11 am

Ferda píše:Můj subjektivní dojem je, že v čechách - co N-kař, tak aspoň 12 dioptrií.
Otázka zní: "Co bylo dřív? N-ko, nebo dioptrie?"
Pokud "B" je správně, pak jsem zatím nedospěl. :roll:



Ferdo nevím na co narážíš. N-ko dělám dlouho a dioptrie nikde :-D
N-scale
Uživatelský avatar
Jura
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon 26 kvě, 2008 7:59 am
Bydliště: Ostrava

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod Martin Justiz » stř 29 led, 2014 2:27 pm

no já jsem zvolil kompromis a to velikost H0e a sem spokojený, ale jestli budou jednou tovarní brejlovci a mráči pak to budu hodně uvažovat o Nku
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod Stanin » pát 15 kvě, 2015 9:11 am

Stanin píše:...
Závěrem.. Jde jen o můj subjektivní názor a nikomu ho nenutím, do tématu se hodí. Nedokážu se vzdát hánulky, ale při pomyšlení na tvorbu kolejiště se hned objeví myšlenky na menší měřítka a když už menší, tak se mi eNko jeví jako nejvhodnější měřítko. Jenomže přes ta vozidla se prostě nedokážu přenést, takže buď mi zbyde samo-domo tvorba, nebo budu bez nich a budu doufat, že se moje moduly budou líbit u N-scale :) Pokud se dostanu tak daleko, protože bych v eNku rád něco vytvořil.


Tak pánové, stalo se.. Momentálně nemám nic už delší dobu, ale malé kolejiště na 1 m2 by se mi jako ozdoba líbilo.. Může být čtverec i obdélník. Na co se chci ale v tomhle topicu zeptat je, jestli vy, kteří máte eNko, byste šli do této velikosti znovu. Neplanuju žádnou sbirku vozidel. Ale malé digitální kolejiště pro ozdobu a pro radost.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Velikost N vs. velikost H0

Příspěvekod fulda » pát 15 kvě, 2015 9:21 am

Stanin píše:Tak pánové, stalo se.. Momentálně nemám nic už delší dobu, ale malé kolejiště na 1 m2 by se mi jako ozdoba líbilo.. Může být čtverec i obdélník. Na co se chci ale v tomhle topicu zeptat je, jestli vy, kteří máte eNko, byste šli do této velikosti znovu. Neplanuju žádnou sbirku vozidel. Ale malé digitální kolejiště pro ozdobu a pro radost.

Já jo. :mrgreen: Zvláště na malém prostoru se to hodí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků