kolejivo Fleischmann Picolo a servo přestavníky

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

kolejivo Fleischmann Picolo a servo přestavníky

Příspěvekod fulda » sob 09 dub, 2011 8:19 am

Ahoj vespolek,

Zabejvám se myšlenkou, že bych na svém novém kolejišti použil servo přestavníky s kolejivem Fleischmann Picolo (to je to s podložím). Už to někdo řešil? V podstatě zatím sleduju dvě možnosti jak přestavník zakomponovat do vyhybek.
  • První je použít původní mechanizmus a servo připojit "ze strany" namísto původního přestavníku. To zní celkem logicky a jednoduše, ale znamená to, že bude muset bejt poměrně viditelná dírka u každé vyhybky a "mžitkový mechanizmus" přepínače uvnitř vyhybky bude zásadně protestovat proti pomalému přestavování.
  • Druhá možnost je zcela zrušit původní mechanizmus a připojit servo podobně jako je například u PECO vyhybek - tedy k jazykům každé vyhybky. To ovšem znamená, že budu muset rozebrat každou vyhybku a zrušit v ní celej systém přepínání napájení pro srdcovku a udělat ho venku - klasicky přepínačem jako u vyhybek ostatních výrobců. (což se mi moc nechce)

Pro doplnění fotka vyhybky "zespodu"
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: kolejivo Fleischmann Picolo a servo přestavníky

Příspěvekod kmet » čtv 14 zář, 2023 1:11 pm

Dovolím si využít toto vlákno a zeptám se.
Jak se dá nahradit originální přestavník výhybek u Fleischman Picoolo, tak abych mohl výhybku ovládat přestavníkem zespodu, nejlépe přestavníkem MP1 nebo podobným?
kmet
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob 27 led, 2018 2:48 pm

Re: kolejivo Fleischmann Picolo a servo přestavníky

Příspěvekod StandaR » čtv 14 zář, 2023 1:32 pm

Napadlo mě tam nadrzo vyvrtat dírku pro strunu, ale kolejivo neznám tak jsem se radši podíval po internetech a zdá se že už někdo tak drzý byl :D

https://www.youtube.com/watch?v=JGDAW4VmGc4
StandaR
 
Příspěvky: 635
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: kolejivo Fleischmann Picolo a servo přestavníky

Příspěvekod fulda » pát 15 zář, 2023 5:55 pm

Já jsem provrtal to táhlo, které je na obrázku úplně dole. To se z výhybky prostě vytáhne, není nutné jí nijak rozebírat. Provrtal jsem tedy výstupek a provlékl do něj strunu od přestavníku. Do výhybky jsem ho pak vrátil tím výstupkem dolů. To znamená pro montáž přestavníku "zespoda". Všechno ostatní nechávám. Používám přepínač polarity ve výhybce.
Je jedno, jestli strunou hejbe servo, nebo MP1.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: kolejivo Fleischmann Picolo a servo přestavníky

Příspěvekod kmet » pon 18 zář, 2023 1:54 pm

Děkuji Vám za odpověď.
kmet
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob 27 led, 2018 2:48 pm

Re: kolejivo Fleischmann Picolo a servo přestavníky

Příspěvekod HonzaM » úte 19 zář, 2023 6:41 am

Při této jednoduché úpravě zřejmě sice jazyky výhybky pohybovat motorický přestavník nebo servo, ale jazyky se nebudou přestavovat plynule jako v reálu, ale jako dosud skokem. Je to prakticky totéž jako když u výhybek PECO neodstraníme pružinku.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejivo Fleischmann Picolo a servo přestavníky

Příspěvekod Jirkátor » čtv 28 zář, 2023 7:24 pm

fulda píše:Já jsem provrtal to táhlo, které je na obrázku úplně dole. To se z výhybky prostě vytáhne, není nutné jí nijak rozebírat. Provrtal jsem tedy výstupek a provlékl do něj strunu od přestavníku. Do výhybky jsem ho pak vrátil tím výstupkem dolů. To znamená pro montáž přestavníku "zespoda". Všechno ostatní nechávám. Používám přepínač polarity ve výhybce.
Je jedno, jestli strunou hejbe servo, nebo MP1.

Používám stejný způsob přestavování už cca 2 roky (mám pod základní deskou serva) a funguje to naprosto spolehlivě. Trochu jsem se bál, že se to provrtané táhlo časem "vyžvejká",, ale zatím naprosto v pohodě, ono je celkem houževnaté.

HonzaM píše:Při této jednoduché úpravě zřejmě sice jazyky výhybky pohybovat motorický přestavník nebo servo, ale jazyky se nebudou přestavovat plynule jako v reálu, ale jako dosud skokem. Je to prakticky totéž jako když u výhybek PECO neodstraníme pružinku.

Mám to přes serva ovládaná MGP a když u něj nastavíš nízkou rychlost, tak je to pěkně plynulé. Není potřeba rychlý pohyb pro správné přestavení.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí


Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků