lze kombinovat tyto značky kolejnic?

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

lze kombinovat tyto značky kolejnic?

Příspěvekod klok0577 » čtv 12 srp, 2010 2:50 pm

Zdravím. Jsem začátečník a fanda do modelové železnice. Rozhodl jsem se pro mého malého syna /teda to jsem řekl manželce ale splním si i svůj sen/ sestavit model. železnice. Koupil jsem model krajiny na dodělání. je na něm položeno cca 50% koleji. Jedná se o koleje výrobce Arnold ale ty se mě nedaří nikde sehnat, podařilo se mi zjistit, že by údajně neměl být problém je kombinovat /i podle stejného způsobu napojení /s výrobcem kolejí Roco nebo Fleischmann. Proto bych byl rád za radu zda-li to tak je a hlavně se chci zeptat. Mám možnost mít za dobrou cenu potřebný zbytek kolejiva, jsou to starší koleje asi Piko ale velmi zachovalé a cenově taky lákavé /propojeni je nasunutím vlevo kolík vpravo dírka, mám za to, že takové koleje jsem měl jako malej před 20lety/ nenastal by problém mezi přechodem z Arnolda na tento typ kolejí??? Co mě poradíte, lze je použít nebo raději koupit Roco..../ Děkuji moc za radu a pomoc. Zdravím všechny.
klok0577
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 12 srp, 2010 2:19 pm

Re: lze kombinovat tyto značky kolejnic?

Příspěvekod Zdeněk » čtv 12 srp, 2010 3:47 pm

Zdravím, pokud jsem dobře pochopil, tak původní koleje jsou Arnold PROFILOVÉ. To znamená plný profil koleje. Ty"výhodné" jsou Piko plechové,ještě z NDR. Já osobně bych v ŽÁDNÉM případě do toho nešel!! Teď vypadá to tak, že cena je super, ale začnou problémy. Rez, špatný kontakt, nevalné jízdní vlastnosti. Já bych šel do těch od Fleischmanna, nebo ještě lépe PECO/CODE55. Jsou to profilové koleje a ty se s plechovýmy nedají srovnat.
N/Nm-scale, DCC, domácí kolejiště
Uživatelský avatar
Zdeněk
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:52 am
Bydliště: Ostrava

Re: lze kombinovat tyto značky kolejnic?

Příspěvekod milan ferdián » čtv 12 srp, 2010 5:55 pm

Problém budeš mít v rastru.U Arnolda byl rastr 30mm,kdežto u Fleischmana a Roca je 33,6mm.Dle tohoto rastru jsou dán sortiment kolejiva.Úhly výhybek u všech tří výrobců jsou stejné 15°.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: lze kombinovat tyto značky kolejnic?

Příspěvekod klok0577 » čtv 12 srp, 2010 9:28 pm

Díky za rady. Tak tu myšlenku použít staré i když levné plechové koleje opouštím. Ty koleje Arnold které mám víc jak na pulce kjolejiště asi zkusím doplnit flexi kolejivem, všechno jsou to profilované koleje se stejným napojením. takto by snad mohlo jít kolejiště dokončit a přitom ponechat část kolejiva Arnold. ještě jednou dík za případné další rady.
klok0577
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 12 srp, 2010 2:19 pm

Re: lze kombinovat tyto značky kolejnic?

Příspěvekod Dan Buchtela » pát 13 srp, 2010 6:40 pm

Ahoj, jsem teď na dovolené, tak nemám možnost to ověřit, ale pokud mě pamět neklame, tak jsou tyto rozdíly:
1) Arnold měl spojovací kolíky na jiné straně než ostatní výrobci profilového kolejiva, což vadí, pokud je zakončení kolejnice ve stejné rovině se spojovacím kolíkem
2) Prodil kolejiva Arnold není typická profilová kolejnice I, protože má rozšířenu pouze patu koleje, nikoliv hlavu
3) Arnold má identickou geometrii s kolejivem Piko (že by soudruzui z NDR opisovali od prvního výrobce N-ka?) :-)
Suma sumárum ani já Ti nedoporučuji použití starého kolejiva Piko, viz přípěvky v jiných vláknech na toto téma. Arnold snad na části ponechat můžeš, ale dal bych ho spíše do skrytých částí. Budeš-li další koleivo přikupovat, rozhodně doporučuji Peco Code 55, i když si budeš muset vyrobit nějaké přechodové koleje v místě napojení.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL


Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků