Pojezdy pro přestavby v N ?

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod Dusan » čtv 10 zář, 2009 6:53 pm

Zdravím vás všechny ve spolek. Rád bych se zeptal jaké jsou možnosti využití stávajících vyráběných modelů, respektive jejich pojezdů, pro přestavby na modely ČSD ?
Tak jako třebas v HO jsou využitelné pojezdy (po úpravách) pro mašiny ČKD třebas od Roca BR 290, apod. nebo americké ATLASky.
Máte někdo nějaké tipy pro N. Chtěl bych si postavit nějaké modely z leptů a řeším pojezdy. Samozřejmě drobné odchylky od skutečnosti, bez těch to snad ani nejde :D
Děkuji předem za ochotu a odpovědi.
Dušan
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Dan Buchtela » čtv 10 zář, 2009 9:44 pm

Ahoj Dušane,

použitelní jsou tyto americké modely:
SW8 od Life Like
NW2 od Kato (převod do podvozků kardany)

Oba pojezdy sedí rozměry na našeho kocoura T466.2, T466.3

Dále jsou použitelné i pro většinu ostatních dieselů z ČKD, podvozky mají přesný rozvor, ale nesedí vzdálenost otočných čepů, takže je potřeba nový rám a znovu řešit pohon k jednomu z podvozků.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod Dusan » pát 11 zář, 2009 6:40 am

Ahoj Dane,
děkuji za odpověď, důležité je , že odpovídá rozvor, upravit vzdálenost ot. čepů je asi jednodušší :)
Díky.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod czhunter » ned 25 pro, 2011 4:12 pm

Ahoj, jakožto zřejmě budoucí Nkař - chudý začínající pracující :) - mě toto téma zajímá a chtěl bych, aby se trochu obnovilo. SW8 a NW2 jsou docela známé, ale docela by mě (a jistě nejen mě) zajímaly další pojezdy, které by se daly použít.
Co jsem se díval, zajímavé produkty jsou třeba tyto:

Kato vyrábí pojezdy pro tramvaje za velmi dobré ceny, dvounápravové KA 11-103 a 11-104:
Obrázek
s rozvorem 28 mm (4480 mm) což nemá žádná česká lokomotiva, ale T239/709 je dost blízko. Nicméně asi se nedá použít, protože má velmi malé kola (d 5,1 mm = 860 mm)
a čtyřnápravové 11-105, 11-106 a 11-107, ovšem ty mají velmi malý rozvor náprav 11 mm (1800 mm).
Lepší by byly čtyřnápravové 11-101 a 11-102 s větším rozvorem (přesné číslo jsem bohužel nezjistil) a vzdáleností otočných bodů 95 mm (15200 mm), ale ty se nedají sehnat.


Spoustu čtyřnápravových pojezdů pro "light rail" (to u nás nemáme, v Japonsku, Anglii a USA je toho spousta, něco mezi vlakem a tramvají) vyrábí Tomytec Tomix, celá tabulka je zde:
http://www.trainweb.org/tomix/ChassisDim.htm
Průměr kol je zhruba jako u našich motoráků (5,6 mm => 900 mm, ale někde píší i 6 mm, asi měří různé věci nebo není pravda, že jsou všechny stejné), rozvor 14 nebo 16 mm ( 2240 nebo 2560 mm), vzdálenosti čepů různé, nejvíc však 95 mm, takže délkou na naše nejdelší motoráky to nestačí, ale jde nastavit.
Ceny příznivé, kolem 25 dolarů za kus na americkém eBayi.

Dále je tu firma Microace, bohužel jediné, co se mi podařilo zjistit je, že dělá taktéž pojezdy pro japonské motoráky a že jsou delší než ty od Tomytecu (ty se označují "20m", Microace dělá "21m", ale to je vždy podle celkové délky vozidla).

Pak od firmy Bandai dvounápravový podvozek, ale ten má pro nás zvláštní rozvor 23 mm (3700 mm) a moc bych mu nevěřil, protože je to pojezd pro takové hračkové vláčky, vyloženě "dětský" (nicméně asi stále lepší, než nějaké staré Piko).


Asi je toho ještě víc, ale víc jsem zatím nehledal.
Nastává ovšem zásadní otázka - dají se japonské pojezdy použít? Pokud vím, jsou pro dvoukolejnicové systémy, pro měřítko 1:150, což by nemělo vadit, v Japonsku je v zásuvce 110V, ale ani to by nemělo činit žádné potíže, do kolejí jde mnohem míň. Jsou ještě nějaké možné háčky?

Edit: drobná omluva východoasiatům, Tomytec/Tomix je čísnká firma, nikoliv japonská
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod czhunter » stř 28 pro, 2011 2:13 pm

Dobře, odpovím si sám :)

Pojezdy Tomytec apod. se docela často používají v Anglii a USA, občas je někdo používá i u nás. Nejčastěji se používá Tomytec TM-01 (nebo TM-03, rozvor náprav 14 mm, poháněn dvě nápravy, sběr proudu ze všech), protože se dá snadno natahovat, takto vypadá:
Obrázek
Takže provoz u nás by neměl být žádný problém.

Další firmou dělající pojezdy je GreenMax, ten dělá i pojezdy s rozvorem 15 mm (2400 mm v reálu), na většinu lokomotiv je však pojezd dlouhý a na většinu motorových vozů krátký (vzdálenost otočných bodů kolem 90 mm = 14400 mm v reálu), ale to se dá napravit.

Další zajímavý pojezd by mohl být od MicroAce pojezd pro Shinkansen, který má (v reálu) rozvor 2500 mm, průměr kol 860 mm, vzdálenost otočných bodů 17500 mm, je to jediný typ vlaků, který je v Japonsku v Nku zmenšený 1:160.

Obecné poznatky jsou takové, že tyto pojezdy jsou po stránce mechanické velmi dobré, i když kvalit nejlepších současných modelů nedosahují. Nemají žádnou přípravu pro DCC ani pro osvětlení, je to čistě jen mechanická část pojezdu + základ elektřiny.

A kolik taková sranda stojí? Skoro všechny tyto pojezdy jdou koupit na http://www.1999.co.jp/eng/rail/ , což je i českými modeláři prověřený obchod.
Pojezdy KATO stojí kolem 2000 yenů (500 kč), GreenMax stojí 3200 yenů (800 Kč), Tomytec 2000-3000 yenů, Tomix kolem 3500 yenů, MicroAce kolem 4000 yenů (1000 kč). Samozřejmě je třeba připočíst dopravu, možná i DPH a CLO (nevím jak se to teď přesně z Japonska platí).

Co myslíte, vyplatí se to?
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod Michael Hille » čtv 07 bře, 2013 9:26 pm

Zdravím,
zkoušel už někdo z eNkařů postavit na podvozku sw8 třeba bangli nebo brejlovce????
Koukal jsem na net a našel rozborku,ale zalekl jsem se celokovového rámu.
Jak se pak řeší nastavení rámu na brejlovce????
HO-Märklin M-Gleis,dříve ještě TT a dneska už jen eNko
Michael Hille
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 28 úno, 2013 6:01 pm
Bydliště: Velký Šenov-severní čechy

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod Jiří Kubík » čtv 14 bře, 2013 8:20 pm

Zdravím všechny N kaře, odpovídám na dotaz pojezdu SW-8 na Brejlovce.
Je možno použít stejný typ, jako jsem použil na model Kocoura. Jen je třeba zvětšit patřičně rozvor podvozků
a prodloužit hřídel motoru. Brejlovce mám právě ve stavbě. Je podstatně větší než Kocour, má dostatek místa pro dekodér .
Popis Kocoura je na webu :Honzíkovy vláčky.
J.K Nvlaky
Jiří Kubík
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 14 bře, 2013 6:40 pm

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod Michael Hille » pát 15 bře, 2013 11:11 am

Děkuji za info,už jsem si vlákno pročetl a je dosti informativni.

Dííky
HO-Märklin M-Gleis,dříve ještě TT a dneska už jen eNko
Michael Hille
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 28 úno, 2013 6:01 pm
Bydliště: Velký Šenov-severní čechy

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod vvitty » pát 15 bře, 2013 11:36 am

czhunter:
Plati se DPH 21% a CLO 0% (deklarováno jako hračky nebo modelová železnice - toys, toy parts, model trains).
A poplatek poště - 96 Kč, resp 180 Kč.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod pegas » stř 22 kvě, 2013 10:56 am

Zdravím páni,
Rád by som sa pustil do stavby 163 z odliatku od p. Číža. Chcel by som sa opýtať či si niekto túto mašinu z odliatku stavial a aký pojazd by bol vhodný bez úprav rozmerov, ak taký vôbec existuje, pravda 372 od Kuehna nerátam.
PEGAS
aď nám to jezdí...
Uživatelský avatar
pegas
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 11 pro, 2011 7:47 pm
Bydliště: Košice

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod Pitrs69 » stř 22 kvě, 2013 6:29 pm

take by me zajimal pojezd na 163 na odlitek, prave ho mam pripraveny na stavbu :) a take 230 laminatku, kdo uz neco postavil? Budem radi za rady ;)
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod Honza168 » pát 23 srp, 2013 8:49 pm

Jiří Kubík píše:..... Brejlovce mám právě ve stavbě. Je podstatně větší než Kocour, má dostatek místa pro dekodér .
Popis Kocoura je na webu :Honzíkovy vláčky.
J.K Nvlaky

Ten popis Kocoura od Jirky Kubíka je zde: http://www.honzikovyvlacky.cz/2011/09/16/t-466-2-%e2%80%9ekocour%e2%80%9c-v-meritku-n-%e2%80%93-stavba-pojezdu/
A hotový Brejlovec od téhož Pana Modeláře je tu: http://www.honzikovyvlacky.cz/2013/06/21/brejlovec-v-n-ku-od-jirky-kubika/
Zdraví hlav
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod Stanin » stř 20 lis, 2013 8:15 pm

Zdravím, řešil jste někdo pojezd na M152? Dělá ho někdo u nás?
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod Franta Krása » ned 24 lis, 2013 10:55 am

M152.0 vyrábí J. Heráček i TH Model. Jirka dokonce předělal pojezd, aby lépe "seděl" a sbíral proud. Viz zde:
viewtopic.php?f=17&t=5325
Něco málo na pojezdy se dá sehnat zde:
http://www.sb-modellbau.com/index.php?cPath=66
Jak jednonápravové, tak dvounápravové komponenty, ale zda to někdo dováží nevím. Také to není zrovna moc za "lidovku". :-(
Nkové moduly, FREMO, DCC, III-IV, http://1-160.webnode.cz
Uživatelský avatar
Franta Krása
 
Příspěvky: 45
Registrován: ned 24 bře, 2013 8:21 am
Bydliště: Praha

Re: Pojezdy pro přestavby v N ?

Příspěvekod milan ferdián » ned 12 říj, 2014 10:37 am

Potřeboval bych informace,zda tyto pojezdy jsou k dostání u nás,cena,možnost digitalizace atd.Předem děkuji.
Obrázek
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků