kolejivo N

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: kolejivo N

Příspěvekod HonzaM » stř 13 led, 2016 10:41 am

Jirka P. píše:Ahoj,

mám doma H0 a chtěl jsem něco menšího na stůl, tak jsem si pořídil digitalni start set od Fleischmanna. Vypada to moc hezky, i když tam samozřejmě není tolik detailů. Ale co jsem se chtěl zeptat, se týka výhybky. Set je s kolejivem a jednou výhybkou bez podloží. Konkrétně levá ruční výhybka 22253. Pokud ji dám na odbočení a couvám na ní s vagonama napřed, tak vagon na ní tak v 80% poskočí, neodbočí a jede rovně , lokomotiva potom odbočí a celý vlak samozřejmě potom vykolejí. A to ať jedu pomalu nebo rychle. Pokud jede první lokomotiva, tak s tím problém není. Je tohle u velikosti N normální?

J

Normální to u N-ka rozhodně není, mám třeba soupravu RailJet se sedmi vozy a protože poslední je řídicí vůz, se soupravou běžně jezdím jako sunutou a bez problému projíždí přes výhybky i angličany do odbočky. Kolejivo mám PECO Code 55. Ve start setech bývají levnější varianty, týká se to jak hnacích vozidel, tak vozů. Například vozy mohou být lehčí s plastovými kolečky a podobně. Příčinou může být i samotná výhybka, například jazyk netvoří s kolejnicí dokonale plynulý oblouk, konec jazyku není dostatečně tenký a kolejnice k níž příléhá není v místě styku vybroušená. Kolečko pak najede okolkem na hrot výhybky a kolečko nepokračuje plynuje do odbočky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejivo N

Příspěvekod HonzaM » stř 13 led, 2016 10:48 am

fulda píše:Celkově poloměry pod R=250 jsou vhodné spíš pro Zetko.

S tím si dovolím nesouhlasit, třeba radiusem R=220 projíždějí všechny vlaky naprosto bez problému. Používám ovšem kvalitní výhybky PECO Code 55 s úhlem odbočení 10°.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejivo N

Příspěvekod Jirka P. » pát 15 led, 2016 12:17 pm

Vagony maji kovova kolecka. Dokopil jsem jeste výsypné vozy Fals od Trixe a taky to dělá. Nejspíš to bude asi váhou, když u lokomotivy není problém. Co se týče kolejiva, vypadá to, že Fleischmann jiné nedělá (bez podloží), takže to nebude "méněcenným" kolejivem ve start setu. Myslel jsem si, že Fleischmann patří k nejlepším, ale jak jsem koukal tady, většinou se doporučuje PECO. Možná tedy bude lepší. U toho Fleischmann jsem na tu vyhybku pozorněji koukal a nezdá se mi, že by to měla zabroušená, aby to lépe dosedlo.
Jirka P.
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 12 led, 2016 1:37 pm

Re: kolejivo N

Příspěvekod Stanin » pát 15 led, 2016 12:53 pm

Jirka P.: Peco se doporučuje hlavně pro jeho modelovější vzhled. Hlavně výška kolejnice je blíže reálu, než to "zábradlí" u výrobců, jako je Fleischmann, Minitrix a např. Arnold (u všech najdeš Code 80, což je dobré pro H0 a ne N). V tvém případě bych se přikláněl ke špatné výhybce.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: kolejivo N

Příspěvekod fulda » pát 15 led, 2016 12:57 pm

Jirka P. píše:... Myslel jsem si, že Fleischmann patří k nejlepším, ...
Podle mého osobního názoru je namístě mluvit v minulém čase.
Fleischmann patřil k nejlepším.
Krom toho že kolejivo 222xx je roco kolejivo a jen se branduje jako flm.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: kolejivo N

Příspěvekod HonzaM » sob 16 led, 2016 8:22 am

Jirka P. píše:...Myslel jsem si, že Fleischmann patří k nejlepším, ale jak jsem koukal tady, většinou se doporučuje PECO.

PECO je především modelovější (mám na mysli Code 55, u ostatních, třeba jmenovaného Fleischmannu je Code 80) a má větší výběr prvků, například má tři délky výhybek.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejivo N

Příspěvekod modeln » sob 16 led, 2016 3:54 pm

HonzaM píše:
Jirka P. píše:...Myslel jsem si, že Fleischmann patří k nejlepším, ale jak jsem koukal tady, většinou se doporučuje PECO.

PECO je především modelovější (mám na mysli Code 55, u ostatních, třeba jmenovaného Fleischmannu je Code 80) a má větší výběr prvků, například má tři délky výhybek.

Jasne Peco je modelovejsie,ale je na kazdom ktore si vyberie.Ja napríklad staviam na Rocu,a vyhovuje mi,idem stavat na nom i nove kolajisko Telgartska slucka-je vo vlakne modelove kolajiska,pre mna +-0,5 mm nehra rolu.I modely v N-ku nie su presne kopie skutocnych,proste sa vsetko neda preniest do meritka,dokonca ani v TT,HO-tak naco to riesit. :wink:
modeln
 
Příspěvky: 427
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:42 am

Re: kolejivo N

Příspěvekod HonzaM » sob 16 led, 2016 7:24 pm

modeln píše:
HonzaM píše:
Jirka P. píše:...Myslel jsem si, že Fleischmann patří k nejlepším, ale jak jsem koukal tady, většinou se doporučuje PECO.

PECO je především modelovější (mám na mysli Code 55, u ostatních, třeba jmenovaného Fleischmannu je Code 80) a má větší výběr prvků, například má tři délky výhybek.

Jasne Peco je modelovejsie,ale je na kazdom ktore si vyberie.Ja napríklad staviam na Rocu,a vyhovuje mi,idem stavat na nom i nove kolajisko Telgartska slucka-je vo vlakne modelove kolajiska,pre mna +-0,5 mm nehra rolu.I modely v N-ku nie su presne kopie skutocnych,proste sa vsetko neda preniest do meritka,dokonca ani v TT,HO-tak naco to riesit. :wink:

Samozřejmě záleží na tom čemu dává modelář přednost. Má-li jít o dokonale věrný model kolejiště a jeho okolí, třeba na modulu, pak je nutné použít modelově nejvěrnější kolejivo. Jde- li především o provozní stránku a realizaci zaměřenou na celkový dojem, pak vlastní kolejivo není tak podstatné.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejivo N

Příspěvekod Martin Justiz » úte 26 led, 2016 3:59 pm

modeln píše:
HonzaM píše:
Jirka P. píše:...Myslel jsem si, že Fleischmann patří k nejlepším, ale jak jsem koukal tady, většinou se doporučuje PECO.

PECO je především modelovější (mám na mysli Code 55, u ostatních, třeba jmenovaného Fleischmannu je Code 80) a má větší výběr prvků, například má tři délky výhybek.

Jasne Peco je modelovejsie,ale je na kazdom ktore si vyberie.Ja napríklad staviam na Rocu,a vyhovuje mi,idem stavat na nom i nove kolajisko Telgartska slucka-je vo vlakne modelove kolajiska,pre mna +-0,5 mm nehra rolu.I modely v N-ku nie su presne kopie skutocnych,proste sa vsetko neda preniest do meritka,dokonca ani v TT,HO-tak naco to riesit. :wink:

mužu se jen zeptat proč ses rozhodl pro roco, a jak bubeš řešit napajeni jazyku?
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: kolejivo N

Příspěvekod modeln » čtv 28 led, 2016 4:32 pm

rybizek:s jednoduchého dovodu:mam s nim dobre skusenosti,mal som na nom postavene i moje prve kolajisko,mal som ho i na moduloch a s prejaydnostou neboli ziadne problemy.A co sa tyka napajania srdcoviek:proste nijak,uplne stacilo len napojenie kolaji na vyhybku,prechadzala bez problemov cez ne,i mala para BR 80 od Fleischmana,a to na moduloch zst.Podbrezova musela prejst i cez 4 vyhybky-samozrejme bola digitalizovana/loko/ a dalsi dovod je,ze kolajiva ROCO mam nakupene dost/flexi/,dokupim len par výhybiek a budem moct stavat :wink:
modeln
 
Příspěvky: 427
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:42 am

Re: kolejivo N

Příspěvekod milan ferdián » čtv 03 bře, 2016 4:24 pm

Koukám že Hobby-shop nabízí polským kolegům celkový sortiment kolejiva PECO/CODE055.Srovnával jsem ceny s e-shopem NSCALE.Pro porovnání cen jsem vzal potaz jen výhybku dlouhou.
HS - 496,- Kč (79,48 zl/kurs 6,24 Kč)
NS - 425,- Kč
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: kolejivo N

Příspěvekod BaWiS » pát 04 bře, 2016 9:11 pm

milan ferdián píše:Koukám že Hobby-shop nabízí polským kolegům celkový sortiment kolejiva PECO/CODE055.Srovnával jsem ceny s e-shopem NSCALE.Pro porovnání cen jsem vzal potaz jen výhybku dlouhou.
HS - 496,- Kč (79,48 zl/kurs 6,24 Kč)
NS - 425,- Kč
HobbyShop i když to nemá uvedeno v nabídce tak po dotazu je schopný sehnat kde co. Tzn. že pokud třeba na prodejně má výhybky PECO 55 (viděl jsem), tak stačí si domluvit, co chcete dotat. Takže jako nejen polákům.
Uživatelský avatar
BaWiS
 
Příspěvky: 345
Registrován: čtv 27 lis, 2008 8:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: kolejivo N

Příspěvekod hank » pát 02 pro, 2016 2:50 pm

Přátelé, máte někdo zkušenosti s kolejivem N Tomix poloměrů < 200 mm? (Vyrábí se r=177, 140 a 103 mm.) Jaký nejmenší poloměr je sjízdný pro 2nápravový motorizovaný pojezd Kato 11-103?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: kolejivo N

Příspěvekod fulda » pát 02 pro, 2016 3:32 pm

Našel jsem TADY, že na 140 už to není dobré.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: kolejivo N

Příspěvekod hank » pát 02 pro, 2016 4:18 pm

Fulda: Děkuji, ale ten odkaz se týká výhybek s odbočením o poloměru 140 mm. Mně jde o hladké oblouky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků