kolejivo N

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

kolejivo N

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 31 led, 2009 7:46 am

Dobrý den,chtěl bych se pustit do stavby kolejiště.Zatím sbírám zkušenosti zde na fóru,věci se od dob mého modelaření hodně změnily,takže mám prostý dotaz.Jaké kolejivo používáte,Rocco,Trix,Peco,Fleischmann s podložím?Díky za odpovědi,Míra
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Kolejivo

Příspěvekod milan ferdián » sob 31 led, 2009 8:21 am

Doporučuji PECO/CODE55. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

kolejivo N

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 31 led, 2009 9:43 am

Tak samozřejmě je toto kolejivo v hledáčku jako č.1,problém je v tom,že mi už neslouží zrak jako za mlada(2 dioptrie na čtení)a tudíž mám obavy,abych na to vůbec viděl.Z toho důvodu jsem uvažoval o kolejivu Fleischmann s podložím.Asi to bude chtít nejdříve "omakat" a pak se rozhodnout.Jak vidno,technologie jde stále dopředu,v N-ku se dají koupit i lokomotivy v digitálu a se zvukem,takže prostě paráda.Jako kluk jsem měl kolejiště v H0 na ploše 5x3,5 metru,to byla jiná.Dnes mám k dispozici max.3,5x1,3 což je na H0 málo,takže zvítězilo N-ko cca 2x1 m.Epocha III-IV,parní provoz,mechanická návěstidla atd.Míra
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod jobr » sob 31 led, 2009 9:45 am

Prestoze souhlasim s Milanem, sam jej pouzivam, je vice faktoru a rozhodnuti je na Tobe:
- dostupnost daneho kolejiva pro Tebe ( ne kazdy preferuje nakup prese internet )
- geometrie kolejiva, sortiment vyhybek, kvalita flexi kolejiva
- napajene / isolovane srdcovky vyhybek
- podlozi ( pokud se Ti nechce delat sam s podlozim a to firemni Ti vyhovuje z hlediska modelovosti je to idealni reseni )
- prestavniky - vetsina vyrobcu nabizi vlastni, je otazka zda je chces pouzit a pokud ne co to znamena.
- last but not least cena kterou jsi ochoten zaplatit
- kombinovat ruzne kolejivo neni v mnoha pripadech mozne ci minimalne problematicke
Urcite jsem jeste na neco zapomnel :oops:

Ale myslim, ze prvotni dulezite rozhodnuti je zda si chces hlavne "hrat" a nebo modelarit.
H0 DCC, navrat k masinkam kvuli detem :-)
Uživatelský avatar
jobr
 
Příspěvky: 124
Registrován: sob 01 bře, 2008 11:25 pm

kolejivo N

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 31 led, 2009 9:54 am

Tak hrát i modelařit,času bude na vše dost a peněz snad také.Modelaření je také o zábavě,i když jde občas o nervy. :lol:
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod dan » sob 31 led, 2009 11:39 am

Doporučuji peco code 55 velikostně je stejny jako fl s podložím :D
N TT H0 www.skoda100nacestach.cz
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod Dan Buchtela » sob 31 led, 2009 5:44 pm

Peco 55 je o třídu výš než všechna ostatní běžně dostuopná kolejiva, vřele doporučuji, i když nemá podloží.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod Dusan » úte 04 kvě, 2010 1:35 pm

Ahoj vespolek,
nechce se mi zakládat nové téma, takže poprosím zde o zodpovězení následujícího:
1. Jaké je ještě rozumně použitelné max. stoupání trati, předpoklad jsou soupravy spíše lokální tratě (pára+cca do 10 vozů) ?
2. Jaké lze použít minimální poloměry (tak aby byl bezproblémový provoz ve skrytých částech)?
3. Zásadní rozdíly mezi Peco code 55 a 80 ? (krom ceny a výšky kolejnice) je to kvalita provedení ?
K dispozici mám prostor pro kolejiště tvaru "L" 220x210 cm, hloubku panelů si mohu dovolit jen 60-65 cm.
Vím, že se to vše dá někde najít, ale pokud se najde někdo ochotný odpovědět, předem děkuji :)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 05 kvě, 2010 7:02 am

Ahoj Dušane

ad 1) čím míň, tím líp :-) Samozřejmě záleží na vagónech, u starého Pika bude jízdní odpor větší než o novějších vozů. Navíc odpory se sčítají, když jde o stoupání v prudkém oblouku. Oficiálně se udávají 3cm na metr, ale já bych skoro doporučil i méně, pokud máš tu možnost. Jinak nejlepší je provést jízdní testy s konkrétními vozidly.

Ad 2) Opět podobná odpověď, vše závisí na použitých vozidlech. A tady jsou bohužel obrovské rozdíly, něco snese i R1, což je kolem 20cm, něco neprojeden menším poloměrem než 40cm.

Ad 3) Nejvýraznější rozdíl je výšce kolejnice. Code 80 odpovídá v přepočtu výšce kolejnice 32cm, což už podle mne není kolejnice, ale spíš zábradlí! :-)
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod Dusan » stř 05 kvě, 2010 6:25 pm

Ahoj a děkuji za odpověď.
Tak to je v pohodě, 2cm stoupání na metr mi budou stačit na to co plánuju. S těmi poloměry to snad dá taky, jde mi o pohodlné otočení souprav, možná zkusím vymyslet v těchto místech prostor pro hlobku 70, aby byla rezervička.
Díky :)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: kolejivo N

Příspěvekod munro » ned 04 črc, 2010 9:37 pm

Taky hodim svuj dotaz sem.

Chtel jsem se zeptat, zda je mozne provozovat vozidla nekdejsi produkce Piko na kolejivu Peco code 55. Totiz jde mi o to, ze na mem stavajicim kolejisti mi plechove kolejivo ponekud zrezlo a uvazuji o kompletni rekonstrukci. Jelikoz jsem nikdy nezacal delat krajinu, nemam problem kompletne prekopat konstrukci na ponekud modelovejsi geometrii, takze asi bude stavba probihat v kombinaci vyhybky+drobne kolejivo prefabrikovane, ostatni flexi.

Diky

H.
Klub železničních modelářů DDM Jednička Dvůr Králové nad Labem

http://kzm.717.cz/
munro
 
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 01 črc, 2010 12:51 pm

Re: kolejivo N

Příspěvekod Dan Buchtela » úte 06 črc, 2010 7:51 pm

Ahoj, bohužel nedá se to říci o všech vozidlech. Zejména některá trakční vozidla mají okolky mnohem vyšší, než by odpovídalo normě NEM, matně si vzpomínám třeba na NOHABku. Většina vozidel je ale bez problémů... U vagónů stejně doporučuji vyměnit dvojkolí Piko za kvalitnější... Takže problémem Ti zůstanou trakční vozidla a tam je třeba vzít šupleru a měřit. Code 55=1,4mm.
Ahoj Dan
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: kolejivo N

Příspěvekod arthur » sob 17 črc, 2010 8:02 pm

Mám jen dotaz.
Roco přestalo dělat v eNku koleje? Nebo se mi jen zdá že ty samý dělá teď Fleischmann? A jsou opravdu stejný?
Uživatelský avatar
arthur
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 02 zář, 2009 5:08 pm
Bydliště: Jihlava

Re: kolejivo N

Příspěvekod Settebello » ned 18 črc, 2010 9:44 am

arthur píše:Mám jen dotaz.
Roco přestalo dělat v eNku koleje? Nebo se mi jen zdá že ty samý dělá teď Fleischmann? A jsou opravdu stejný?



Fleischmann přebral produkci a teď dělá to samé pod svojí značkou. Roco už velikost N nedělá.

Fleischmann dělá dvoje kolejiva - původní s podložím a teď i bez podloží původní Roco.
Tomáš
-----------------------------
N, A, DCC, ČSD-ČD, lll - V
Uživatelský avatar
Settebello
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon 27 črc, 2009 1:02 pm
Bydliště: Choceň

Re: kolejivo N

Příspěvekod Pitrs69 » úte 27 črc, 2010 4:22 pm

Ahoj, taky polozim svuj dotaz sem. Zacal jsem modelarit i ve velikosti N :) presto ze jsem zastancem HO, mi to nedalo a propadl jsem kouzlu teto krasne velikosti, takze ted delam jak HO tak N. Chci zacit stavet a jeste porad se rozmyslim jestli budu delat kolejiste nebo moduly, ale jde mi hlavne o to, ze mam hrozne moc starych koleji od Pika a rad bych je vyuzil aspon na skryte casti - nadrazi, je to mozne a jde napojit na nejake nove kolejivo? Rady bych zacal pouzivat flexi kolejivo. nebo je lepsi pikacke kolejivo pouzit spise na nejaka dioramata nebo to nekomu prenechat kdo by chtel stavet masinky a holt vic zainvestovat a rovnou stavet v novem? Diky za rady :) Petan
Uživatelský avatar
Pitrs69
 
Příspěvky: 59
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:41 pm
Bydliště: Dlouho nic, pak je konec světa a pak bydlím já :) Plzeň - jih

Další

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků