Zápisky čerstvého Nkaře..

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod HonzaM » pon 02 říj, 2023 8:32 am

Abe Simpson píše:
Dostupnost je pro mě na prvním místě, stejně tak údržba, dávno jsou časy, kdy jsem si říkal že 120cm přece nějak dosáhnu :D (Ach to mládí). Používám denně pracovní stůl o klasické šířce 80cm a to mi přijde jako naprosté maximum, které jsem schopný tolerovat. U traťového patra bych pak nešel na víc než 40cm(možná 50), a to jen proto aby okolo tratě mohlo vzniknout dost okolí a vlak měl "kudy" jezdit. Hodně inspirace sbírám u amerických kolejišť která jsou designovaná většinou právě tak aby se všude dosáhnout a vše bylo udržitelné

Asi jsi myslel na míň než 40 cm.
Nejde jen o výšku pater, ale také třeba tunely, nebo jiné příčiny možných problémů. Na kolejišti mám proto odnímatelné veškeré prvky znemožňující nebo znesnadňující přístup a už se mi to mnohokrát osvědčilo při vykolejení vlaků, když třeba vlak najel do vozu nebo části soupravy který zůstal v tunelu. A buď pečlivý při kladení kolejí ve spirále a nedělej malý radiius. Na kolejšti jsem měl spirálu o průměru 55 cm a kvůli problémům s vykolojováním jsem na příším kolejišti raději spirálu nepoužil.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod StandaR » pon 02 říj, 2023 11:12 am

Myslel jsem Víc než 40, pro větší hloubku horního patra nevidím důvod. Výšku budu řešit až podle vlastních zkoušek.

Na volné trati jinak neočekávám žádný tunel, spíš mosty (Ideální představa je sestava modulů trati od modulářů Chrudim - Řeka https://www.zmchrudim.cz/modul-reky/).
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod StandaR » čtv 05 říj, 2023 5:52 pm

Stavba 150 ČD - část první

Dnes jsem vyzvedl 3D tisk od Altomodels ve velikosti N a dostal jsem se k podrobnější prohlídce i pro případné zájemce. Docela dost mě oslovila dostupnost těchto stavebnic a jejich jednoduchá montáž na pojezdy Kuehn. Jde o můj první (vědomý) kontakt s touto technologií a dojmy jsou tedy vcelku pozitivní.
Screenshot 2023-10-05 at 19.18.11.jpg
Obsah balení + připravený pojezd + doplňková sada Hocan


Stavebnice je dodávaná včetně výbavy střechy, zasklení a stanovišť pro strojvůdce.

Výrobce vše detailně popisuje v návodu, včetně toho že model nemusí být 100% přesný pro nýtaře, ale pro mě je to víc než dostačující. Zmiňuje se i o určité nevyzpytatelnosti Resinu a občasné potřebě ho trochu napravit. A zdá se že můj kus nebude vyjímkou, jedna strana lokomotivy v okolí nárazníků je mírně křivá, na fotkách to moc nevynikne. Nejspíš mi v řešení tohoto problému pomůžou dokoupené leptané doplňky od Hocana, takže prohlou část trošku zabrousím do rovna a problém schovám pod leptaný čelník. Stát se to asi může a od prvního svého modelu v této velikosti stejně nemám nejvyšší očekávání, tak si aspoň osvojím práci a následnou opravu resinu :D
Screenshot 2023-10-05 at 19.19.25.jpeg
Pravá spodní strana


Screenshot 2023-10-05 at 19.16.52.jpeg
povrch strany lokomotivy budí vizuální dojem hrbatosti, ale jsou perfektně hladké


Na pohled je skříň lokomotivy v pořádku a splňuje zatím moje podmínky "Vypadá to tak jak si to vybavuju", překvapila mě detailnost tisku stanovišť strojvůdce, nepočítal bych s tím že i tahle část dostane relativně velkou péči. Zatím je brzo na to abych stavebnici všem radostně doporučoval, tohle je spíš jen takové okoukání, ale rozhodně bych se výrobce nebál využít znovu (ještě pár lokomotiv budu potřebovat do depa, Bastardi to všechno neodtahají)

V další fázi budu muset odstranit vnitřní výztuhy, schůdky do kabiny které nahradím lepty. A hlavní úkol bude drobná úprava pojezdu a vymyslet osvětlení, které bude muset být vedeno jinak než u Bastarda
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod StandaR » čtv 05 říj, 2023 5:52 pm

Ještě přihodím foto stanoviště
Přílohy
Screenshot 2023-10-05 at 19.13.17.png
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod Jirkátor » stř 25 říj, 2023 4:59 pm

Ty šedozelené Y na Modelbazaru prodáváš ty? :wink:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod StandaR » stř 25 říj, 2023 6:10 pm

Ahoj, zatím tam jsou no :roll: Mám za sebou další zkušenost a další upřesnění toho co chci/nechci. Za chvilku si tady napíšu "nekonečný konceptualista a nic nedělač, všech měřítek" . Přál bych si mít tu pevnou rozhodnost jako většina lidí co staví a jezdí, ale já si na to nějak musím přijít sám postupně.

Jsem za tento, i když relativně krátký, výlet do mikro světa Nka rád, člověku ta velikost umožní strašně moc. To po čem vždy v podstatě toužil. A ve finále to klasicky není dost, asi to bude nějaký zabudovaný problém v osobě. Nko je parádní, ale osobně jsem vlastně došel i na to, že až tak velké soupravy taky nejsou ono a menší se vejdou i v tom zlatém středu, tak si dám na chvilku zase odstup.. Počkám jak se situace vyvine a ono to nějak dopadne. Někdo tu pro tu srandu být musí :D a já rád pobavím. Je potřeba vyzkoušet všechno než se člověk usadí na tom co mu sedne nejvíc, s tím jak se vyvíjím do dopadne tak že ještě zkusím 0ku, TTčko, Ztko, mezitím nějakou Úzkou a tím budu mít uzavřenou základní domácí sadu a přesunu se do zahrady. Doufám jen že nikoho toto téma nebude pohoršovat.

Ale zatím to stojí peníze jenom mě, tak snad to není taková katastrofa, já si příště vymyslím zase další blbost se kterou se pochlubím a pak začnu měnit :D

Je možné že toho na tom bazaru přibude ještě hodně :D, ale zatím můžu tady někomu nabídnout tu krysu od Alto včetně doplňků od Hocana za 600 dohromady.
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod Jirkátor » stř 25 říj, 2023 7:04 pm

Abe Simpson píše:... Doufám jen že nikoho toto téma nebude pohoršovat. ...

Nevím čím by mělo. :wink:

Jen si říkám, že život je celkem krátký a tak v něm není moc času na dlouhé rozhodování. :P
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod HonzaM » čtv 26 říj, 2023 7:03 am

N už jsi tedy definitivně zavrhl? Pokud ano, co Tě k tomu vedlo? Co Ti u něj chybí, co Tě odradilo? Jak je to co Ti chybí důležité?
Zajímají Tě více možnosti provozu, nebo nabídka vozidel, nebo dokonalost provedení?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod StandaR » čtv 26 říj, 2023 7:43 am

V podstatě s Nkem není nic špatně, nebudu psát definitivně zavrhl, nebo se tu zase za rok sejdeme a já budu nadšeně nakupovat co bude na trhu :roll:

Neřekl bych přímo že i tady něco chybí, možná trochu větší podpora Firem, které tvoří i české modely (ale tak s tím musí člověk počítat hned jak volí velikost). Paradoxně ale Nko mi ukázalo, že bych neměl ozvučování zavrhovat jako doteď, naopak jsem se mu začal víc věnovat a dostávám se díky tomu i hlouběji do digitálu a nějakého programování/automatizace.

Ono to ve finále je stejně o tom že u každého měřítka prostě něco chybět bude, já teď musím zase trošku odstoupit a po vyzkoušení si co jaké měřítko dává si v tom udělat pořádek. Třeba budu za chvilku zase prodávat nějakou další sadu. Jsem povoláním v podstatě ex SW Tester, takže se mi to možná přehouplo i do Hobby a musím všechno odzkoušet ze všech stran, příště jen radši nebudu zakládat oslavná témata dalšího skoku napříč měřítky.
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod Ivan » čtv 26 říj, 2023 8:56 am

No vida, třeba pochopíš a skončíš u TT :mrgreen:

ber to samozřejmě jako vtip, kdybych se měl dnes rozhodnout, bylo by to těžká volba mezi N a TT, ale nakonec bych asi zůstal u TT. Přeci jen, mám rád i polní drážky a ty bych v N fakt nechtěl řešit.

Každopádně jen přispívej dál, třeba to čte i další váhajici a pomůžeš mu v těžkém rozhodnutí.

Mimochodem, jak problematické je ozvučení modelu v N?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod HonzaM » čtv 26 říj, 2023 9:36 am

Jako ve všech oblastech života je i tady nutný kompromis a je potřeba si ujasnit, na čem trváš, a čeho jsi ochoten se vzdát. Minulý týden jsem se účastnil multiměřítkového výročního setkání FREMO ve třech halách veletržního areálu, kde byly opravdu velké layouty v měřítkách N, TT, H0 a kousek trati i v měřítku 1. Ivan by se asi divil, co vše se v Nku dá realizovat, i tu polní drážku v N by tam viděl. Nikdy jsem nelitoval že jsem přešel na Nko jakmile to bylo možné - jako asi každý v té době jsem začínal u H0 PiKO. Jakmile se v NDR objevil výrobce TT, přešel jsem na tento rozměr, bylo to ale stále moc velké a tak jakmile přišlo PIKO s N-kem, byla volba jasná. Měl jsem štěstí v tom, že jsem měl možnost služebních cest na Západ a moji oblibou byly rychlovlaky, takže jsem postupně pořídil TGV, TGV Duplo, Thaly, ICE, Eurostar, samozřejmě vše v plné délce deseti vozů. V té době jsem se nezajímal o české dráhy, takže mi nechyběl nedostatek vozidel ČSD. Volby rozměru N jsem nikdy nelitoval, přestože mám k dispozici místnost, do níž by se vešlo i celkem slušné kolejiště v H0. TT podle mne není ani tak perfektní jako H0, ani neumožňuje takové provozní možnosti jako N. Není nijak překvapující, že ve více zemích a u více výrobců se rozměr TT nenajde. Pro někoho je TT zlatá střední cesta, pro jiného to není ani ryba ani rak a vyberou si buď dokonalost modelů a šíři nabídky vozidel NO, nebo obrovské možnosti provozu N.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod Ivan » čtv 26 říj, 2023 10:33 am

Však nedivil, vím že v N toho lze spoustu realizovat, ostatně jako dítě jsem ho i měl.
Vše má výhody a nevýhody, čistě pro mne je TT vhodnější. Psal jsem, že bych teď vážně N zvažoval, ale asi bych do něj nešel. I kvůli vozům, avšak to se teď trochu zlepšilo.

Honzo,poslední dotaz, ta polní drážka v N, neboli Nf, byla jen maketa nebo funkční?

Lze v N doma svépomocí bez ztráty nervů ozvučnit loko N?

kdo zná modely Body-ho nebo pana Malinovského v TTf tak ví, kam tím mířím.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod StandaR » čtv 26 říj, 2023 10:47 am

Ivan píše:Mimochodem, jak problematické je ozvučení modelu v N?


Přijde mi že je většinou potřeba nějaký zásah do rámu, nemusí to být asi nutně pravidlo, a pro někoho to bude taky forma modelařiny si s tím vyhrát, poupravit, pozapojovoat. Věřím že pokud by se někdo schopný zaobíral jen elektronikou v Nku tak tam místo na až překvapivě kvalitní zvuk najde vždycky, dost často i s interierem a průhledem kabin, ale to už by bylo potřeba aby nad tím výrobce přemýšlel od začátku.. Miniaturní součástky na to určitě jsou, ale ono by to hnalo cenu nahoru a to je pak zase problém pro trh :roll: Já nejsem zase takový elektrikář abych zkoušel tvořit vlastní plošňáky :D

HonzaM píše:Jako ve všech oblastech života je i tady nutný kompromis a je potřeba si ujasnit, na čem trváš, a čeho jsi ochoten se vzdát.

Tímhle je potřeba začít no

HonzaM píše:... a kousek trati i v měřítku 1....

No už jsem párkrát koukal na záběry z modulů v 1 a to je taky velká paráda, stejně tak i 0ka od Lenze (Ti bohužel nemají na vyzkoušení nějaký pěkný startset s něčím jiným než Köffem)

HonzaM píše:Ivan by se asi divil, co vše se v Nku dá realizovat, i tu polní drážku v N by tam viděl.

Já myslím že nikdo by se dnes už nedivil ničemu, v Nku jdou tvořit perfektní kolejiště libovolné předlohy. Jen je potřeba mít ještě širší pokrytí onoho modelářského desetiboje, něco se prostě koupit nedá
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Zápisky čerstvého Nkaře..

Příspěvekod JenikPluto » pát 27 říj, 2023 5:57 am

Abe Simpson píše:No už jsem párkrát koukal na záběry z modulů v 1 a to je taky velká paráda, stejně tak i 0ka od Lenze (Ti bohužel nemají na vyzkoušení nějaký pěkný startset s něčím jiným než Köffem)


Tak si dej pauzu a zkus napresrok zajet na Hobbymesse do Lipska, nejen, ze si tam muzes prohlednout v akci modely od Z az po 1:1 (pravda, to nebyva model), ale treba zjistis, ze mnohem vetsi sranda jsou modely nakladaku 1:8 nebo neco podobneho :).

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Předchozí

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků