Točna N

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Točna N

Příspěvekod brejsak » pát 30 pro, 2022 7:42 pm

Na starém modulu jsem se rozhodl vyřadit ruční točnu a zabudovat na její místo točnu elektrickou. Ale to jsem ještě netušil, co mě čeká, i když zprávy o různé funkčnosti jsem vnímal minimálně 20 let, ale zčásti jsem nevěřil všemu, co se o točnách psalo a mluvilo a navíc, ruční fungovala spolehlivě, jen to nastavování mostovky proti kolejím byl problém.
Proto jsem se rozhodl pro točnu od soukromého výrobce s tím, že použiji ovládání točny včetně pohonu od MGP. Samotné ovládání a pohon tímto systémem je vynikající, ale měřítko 1 : 160 je proti! Od výrobce jsem točnu obdržel, zaplatil a po asi 3 týdením zkoušení a testování zjistil, že tudy cesta nepovede. Jakákoliv i setinová odchylka se v tomto měřítku neodpouští a pokud koleje na jedné straně jsou naprogramovány dobře, při otočení o 180 stupňů už to nepasuje. Samozřejmě hned jsem si uvědomil, že modelařit v H0 nebo 0 by to fungovalo, v eN-ku už ne a že problém není elektronika, ale mechanické provedení točny a s tím si žádná elektronika neporadí, pokud je mostovka vyosená do strany, tak toto nastane.
Tak jsem hledal jiné řešení a našel ho v tovární točně od Arnolda, kterou jsem na e-bay koupil za 12,-eur jako typický "bastler". Měla však všechno, co jsem na přestavbu potřeboval, odstrojil mostovku a vymontoval z ní původní pohon a začal s výrobou nových dílů pro rekonstrukci točny. Výsledek se dostavil, točna je tovární výroby a tudíž přesná, nyní není problém s nastavením vjezdových i výjezdových kolejí, elektronika od MGP je i s krokovým motorem a převody spolehlivá, programuje se tlačítky nebo přes mobilní aplikaci, kde je i čeština a zatím jsem s takto přestavěnou točnou spokojen, opravdový test však proběhne až připojením k části školního kolejiště a samotným provozem, který ukáže jak je to vlastně se spolehlivostí při vlastním provozu.
Kdyby jste někdo měl zájem a chtěl vidět fotky z rekonstrukce původní koupené i tovární točny, napište na e-mail.
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: Točna N

Příspěvekod fulda » sob 31 pro, 2022 3:00 pm

Ahoj Karle,

asi nemá cenu ti "po boji" říkat něco o tom, že jsi tradičně zvolil jednu z dražších a složitějších cest. Tradičně se ve tvé cestě objevují nevhodně použité komponenty, které někomu určitě fungují dobře, ale mezi "někomu" a "každému" je trochu rozdíl.
Pokud by jsi k původní ruční točně "jen" doplnil VHODNOU elektroniku, mohl jsi si ušetřit nákup dvou točen. Pokud jsi si chtěl pořídit nějakou modelovější nebo tak něco, tak jsi zase mohl použít elektroniku, která umožňuje práci s kompenzací. Testováno na Honzovi (nefunguje mu web).
Ale znáš to, komu není rady, tomu není vzájemné hospodářské pomoci.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna N

Příspěvekod brejsak » sob 31 pro, 2022 5:18 pm

Ahoj Jindro,
dík za Tvé poznatky ohledně mojí točny.
1. Ruční točnu jsem potřeboval vyměnit jednak pro značnou opotřebovanost díky stáří modulu, a také pro malý průměr, neotočil jsem na ní Hektora se služebním vagonem.
2. Proto jsem se rozhodl pro točnu většího průměru a dal na rady zkušenějších, kteří nakoupili od soukr.výrobce a funguje jim. Ovšem jak jsem psal výše, ve větších měřítkách, tady jsem opravdu šlápl vedle a byl to jediný zbytečný výdaj.
3. Elektronika na pohon a ovládání točny mě vyšla na cca 1 200,-Kč, ostatní komponenty jsem si vyrobil sám nebo ve spolupráci s kamarády a nákup za 12,-eur je 350,-Kš + poštovné.
Takže nevím, co bych měl použít jiného když mě funkční točna N vyšla na částku do 2 000,-Kč a práci, kterou jsem tomu dal sám.
Samozřejmě jsem ještě kupoval 2 ložiska o vnitř, průměru 4 mm, ale se všemi dodělanými věcmi se pohodlně vejdu do té celkové částky.
Myslíš, že mi někdo vyrobí, osází elektronikou a zprovozní točnu za 2 000,-Kč? Pokud ano, dej mi prosím kontakt a já další stavět nebudu.
brejsak
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L


Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků