Hektor (Velký) T458.1

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod vvitty » čtv 17 úno, 2022 2:08 pm

Peter píše:Hmm, keby tak niekto tie olovené závažia vyrábal, čo by boli kópiou ako orginál od výrobcu, iba že olovené...


Vyrobit ho neni problem, ale v kusovce se mi to uplne nevyplati a oficialne ho nabizet je v dnesni dobe ponekud problematicke.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod hank » čtv 17 úno, 2022 2:36 pm

vvitty píše:
Peter píše:Hmm, keby tak niekto tie olovené závažia vyrábal, čo by boli kópiou ako orginál od výrobcu, iba že olovené...


Vyrobit ho neni problem, ale v kusovce se mi to uplne nevyplati a oficialne ho nabizet je v dnesni dobe ponekud problematicke.


Kolegové, najděte si ve zdejších diskusích o modelu Kalugy v TT příspěvky uživatele Střelec. On se zabývá historickými zbraněmi a umí odlévat olovo (nejen) na výrobu kulí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod vvitty » čtv 17 úno, 2022 2:57 pm

Hank: ale s odlitim neni problem... takhle jednoduchej kus... odleval jsem mnohem slozitejsi veci. Akorat se me nevyplati zabyvat se tim kvuli jednomu kusu a prodavat to oficialne je mirne receno komplikovane.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod Peter » čtv 17 úno, 2022 4:37 pm

A v čom je to problematické? Ten tvar závažia asi patentovaný mať MTB nebude. Rovnako tak hádam niekto môže vyrábať aj iné vylepšené diely, napr. kovové ozubené kolieska, ktoré by sa dali vymeniť za tie umelohmotné čo sú v lokomotíve.

A až sa začne ten Hektor predávať aj oficiálne a bude ho mať viac ľudí, možno by sa ešte našli niektorí, čo by o to závažie mali záujem.
(ČSD - N, TT, H0)
Uživatelský avatar
Peter
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon 03 zář, 2012 1:36 pm

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod Dovi » čtv 17 úno, 2022 5:07 pm

Peter píše:A v čom je to problematické?

Tipuji, že problém je v počtu protonů v jádrech atomů tvořících ty oficiálně prodávané odlitky...

Je holt nová doba.
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod radula63 » čtv 17 úno, 2022 5:15 pm

Peter píše:A v čom je to problematické?

Je to kvůli obsahu "škodlivého" olova. Ze stejných důvodů se nesmí do maloobchodu dostat třeba trubičkový cín s olovem a pájka se tak smí nabízet pouze bezolovnatá.
Proto, i kdyby to závaží někdo odlil, tak to nesmí oficiálně nabízet dál k prodeji.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod Peter » čtv 17 úno, 2022 10:22 pm

To by sa hádam potom olovo nesmelo vôbec predávať. Pri spájkovaní je to ale iné, tam vznikajú výpary, preto sa tam už nepoužíva. No predať niekomu kus už vytvarovaného olova, to by azda nemal byť problém. Ale neviem, no, zákony nesledujem.

No na oficiálnu tvorbu výrobkov z kovu, je iste potrebné mať aj oficiálnu živnosť. Takže buď požiadať o tú živnosť, alebo to prípadne zastreší nejaký kováč z okolia.
Pričom ale tiež ak sa jedná len o pár kúskov, je asi aj možné to spraviť amatérsky, len tak bez všetkého, akurát to potom ponúkať ako zo svojich súkromných prebytkov.
(ČSD - N, TT, H0)
Uživatelský avatar
Peter
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon 03 zář, 2012 1:36 pm

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod vvitty » pát 18 úno, 2022 9:11 am

Peter píše:A v čom je to problematické? Ten tvar závažia asi patentovaný mať MTB nebude. Rovnako tak hádam niekto môže vyrábať aj iné vylepšené diely, napr. kovové ozubené kolieska, ktoré by sa dali vymeniť za tie umelohmotné čo sú v lokomotíve.

A až sa začne ten Hektor predávať aj oficiálne a bude ho mať viac ľudí, možno by sa ešte našli niektorí, čo by o to závažie mali záujem.


RoHS. Aneb budeme vas chranit az do uplneho zniceni. Proto uz taky delsi dobu na auto nesezenes olovena zavazicka ale jen ocelova nebo zinkova. Zustalo zatim par vyjimek... ale kvuli deseti zavazim netouzim po tom aby na me nejaky aktivista nebo nastvany zakaznik volal ourady.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod Peter » pát 18 úno, 2022 1:17 pm

Aby som náhodou niekoho neodradil od kúpy, tak upozorňujem, že ak sa tam dá to priložené zabandážované dojkolesie, tak už je ten Hektor parádne silný. To už má silu jak hrom.
Akurát bez tej bandáže je to slabé, ale nejaké 3 – 4 vagóniky ešte potiahne v pohode, aj viac, ak kolieska vagónikov majú dobrý voľnobeh. A je to krásna lokomotíva, oplatí sa ju mať.
Vyzerá lepšie než na fotke, tiež tým, že je to v eNku tak malé, to pôsobí o to viac okúzlujúco :)
(ČSD - N, TT, H0)
Uživatelský avatar
Peter
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon 03 zář, 2012 1:36 pm

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod Jirkátor » čtv 24 úno, 2022 7:09 pm

Ove píše:
czhunter píše:Všechny kusy T458.1180 byly staženy z prodeje z důvodů výrobní vady modelu (nevím přesně jaké, ale způsobuje kompletní nefunkčnost)

Ke mně se dostalo info, že problém při výrobě ozubených kol a následně se nepřenášely otáčky z motoru na pojezdy...

Chlapi, kdo ho tedy už má doma? Jezdí vám? Já ho zrovna dneska proháněl po kolejích a pořád bez výhrad.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1036
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod jirkakaminek » ned 10 dub, 2022 3:22 pm

Ahoj, před měsícem jsem si jednoho Hektora (toho modrého pořídil) a jak píšete, bez bandáže je slabá. A oproti brejlovci i hlučná. Navíc můj kus má jakoby menší rejd zadní nápravy, jízdou vzad mi v určitých zatáčkách vykolejuje, popředu ne. Nechci zasahovat do rámu kvůli záruce. Myslíte, že je to důvod k reklamaci?
jirkakaminek
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 30 bře, 2014 7:21 pm

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod Jirkátor » ned 10 dub, 2022 4:14 pm

Pokud se nepletu, tak minimální poloměr udává výrobce 200mm. Mně ale v pohodě zvládá 194mm. Kolik máš ty?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1036
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod jirkakaminek » ned 10 dub, 2022 5:30 pm

Nevím, jak je to v mm, ale je to tato N Trix 4912 Kolej oblouková R1 30°. Ale dělá to jen při jízdě vzad, po předku v pohodě.
jirkakaminek
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 30 bře, 2014 7:21 pm

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod Jirkátor » ned 10 dub, 2022 6:23 pm

MTB opravdu uvádí, že minimální poloměr je 200mm a R1 je 194mm, to ti reklamaci neznají. Máš tedy dvě možnosti: jestli je to koupené přes internet, tak to vrátit (ale to uz asi nestihneš), nebo sáhnout do rámu. Pro začátek jen koukni, jestli tam někde nepřekáží nějaký drát.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1036
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Hektor (Velký) T458.1

Příspěvekod Jirkátor » pon 13 čer, 2022 12:38 pm

Koukám na stránky MTB a už je zase ve výrobě. Už ho někdo koupil? Jezdí líp?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1036
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků