Moje N-ko

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Moje N-ko

Příspěvekod pixel123 » stř 08 zář, 2021 6:52 am

Inak viem ze uz tu bol nejeden skrachovany pokus o 810 v 3d a ja sa tiez (zasmejte sa ) chystam ist si po svojom lebo som nespokojny s tym co je. Lepty su fajn ale doplnky a podvozky budu 3d a odlievanie. A moj pokus nieje odkazany na rentabilitu ani sialene predstavy o vstrekolisoch a formach za tisice, ide mi iba o to spravit proporcne spravny 3D model pre moje potreby, je dost mozne ze z neho budem derivovat aj lepty. A kedze ma k tomu zenie vlastny zaujem, verim si ze to dotiahnem. 3d modelovanie ma aj zacalo bavit tak uvidime
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Moje N-ko

Příspěvekod pixel123 » stř 09 bře, 2022 11:34 pm

Určite viete že existujú ľudia ktorým keď niečo poviete že sa nedá, oni to naschvál spravia. Ja som práve ten typ. A dokonca rád dokazujem aj sám sebe že som sa mýlil. Pred časom som napísal že stupačková lampa v N je sériovo nepredstaviteľná. Rozhodol som sa to vyvrátiť.

Celý výrobný postup je séria krokov ktoré musia byť presne a dôsledne vykonané, ináč sa celý reťazec pretrhne a skončí v koši. V domácich podmienkach je to technologicky veľmi náročné a keďže som vylaďovaním strávil mesiace, bola by škoda si svoje poznatky nechať pre seba. Takže pre tých čo radi robia všetko sami :

Začneme od piky, základ je dobrá predloha. Mňa prekvapilo ako moja stará šmejdová HP tlačiareň dobre tlačí. Kúpil som priesvitné fólie pre atramentové tlačiarne. Ale ... na to aby vôbec predloha na osvit na niečo bola treba mať dobrý návrh. Ja som strávil desiatky pokusov a mesiace len vývojom samotnej predlohy. Od nej totiž záleží ako sa lept bude správať pri opracovaní. V mojom prípade to je kritický bod, lebo stupačky sú široké 0,15mm x hrúbka plechu. Vytlačiť predlohu tiež nieje len tak. Treba správne nastaviť tlač pre sýtosť predlohy, správne orientovať (vertikálne či horizontálne, podľa potreby), vytlačenú predlohu nechať vysušiť pár hodín, následne ju nechať vyzrieť na UV svetle. V opačnom prípade nevyzretá predloha poškodzuje fotorezist a pri vývoji odplaví vývojka všetko.

Naniesť fotorezist positiv20 tiež chce skúsenosti.

Osvietiť, vyvolať, a leptať. Pri leptaní treba lept aspoň 4x otočiť alebo zaistiť prietok roztoku aby leptalo rovnomerne. Čas medzi práve už doleptaným a preleptaným, keď stupačky začnú odpadávať, je asi 2 minúty. Treba teda sledovať a presne stihnúť tento čas. Teraz je už lept extrémne krehký a aj prúd vody dokáže stupačky ohnúť. Preto ho kúpem jemne vo vode, následne dám fotorezist dolu silnou vývojkou.

Človek by si myslel že už len nalepiť ale tudle..

Plech je vždy nerovný a prehnutý a časom som zistil že na narovnanie nestačí predleptať lomy a zahnúť do uhla. Dá sa to od oka narovnávať a vyohýbať ale to je naozaj sériovo nereálne.

Tu nastupuje najlepšia investícia akú som v živote urobil. Prusa mini . Vďaka tejto 3d FDM tlačiarni som sa technologicky posunul o dekádu dopredu. Nielen že rapid prototyping je teraz otázka pár hodín, Ale akýkoľvek nástroj, dobre navrhnutý tiež. A toto je kľúčové pri výrobe týchto lámp. Tiež trvalo nejaký čas vyvinúť správne postupy a nástroje, pretože ono ten lept treba držať zaistený v rovine, zalepiť stupačky mikrokvapkami sekundového lepidla pomocou tenkého drôtiku, toto je už aj pre mňa náročná časť. Nesmiem naniesť veľa lebo bude hrča. Nesmiem drôtikom príliš tlačiť na stupačku lebo ju ohnem. Nesmiem vyvíjať horizontálny tlak lebo ju ohnem. Nesmiem ani na sekundu zastať s drôtikom lebo sa mi prilepí a ohnem ju. Nesmiem sa ani škaredo pozerať lebo sa všetky ohnú samé. Nechať zaschnúť pár hodín. Krídla leptu sa ale nemôžu dať len tak vyhnúť a oddeliť. Ohýbaním sa poškodia stupačky. Na toto mám presný mikro nástroj ktorý uzavrie stožiar tak, že drží len stupačky. Musí byť dokonalé hladký a rovný aby ich nepoškodil. Uzavriem, pritlačím a krídla leptu oddelím. Tým sú stupačky úspešne na stožiari.

Prikladám náhľad na môj stôl s nástrojmi, predlohou a hotové stožiare. verím že inšpirujem
Přílohy
IMG_20220309_202259_881.JPG
IMG_20220309_202221_1.jpg
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Předchozí

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků