Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Křeček » pon 23 bře, 2020 8:18 pm

Zdravím,
po několika letech jsem se konečně rozhodl si postavit stanici Hvězdonice jako modulovku. Nyní dávám dohromady podklady.
Našel jsem nějaké videa ze současnosti a fotky na pacifikem a i něco jsem si nafotil sám rok 2012. Stanici bych chtěl situovat do období 1970-1990.( v 80tém jsem se narodil, takže si nádraží pamatuji z pozdějších let).
Pokud máte nějaké podklady nákresy stanice, výpravní budovy atd. budu velice rád za cokoliv.

V tomto období byla výstavba dálnice D1 a za kusou kolejí 3a měly vést koleje, kde byl stavební jeřáb, ale to se mi nikde nepodařilo dohledat. Stanice byla využita pro dopravu stavebního materiálu k výstavbě právě D1.
Také nevím, proč výhybka má označení 2A a né v pořadí číslo 3?

Plánek stanice jsem našel viz příloha a překreslil do Scarmu. Stanici bych chtěl postavit dle skutečnosti a v plánu jsem měl od přejezdu k přejezdu, ale pak mi byla vnuknuta myšlenka zahrnout i dálniční most, což představuje cca 550 metrů (3,4 m v modulech) z důvodu místa mohu využít cca 3,2m (4 x modul po 80 cm) stanici bych zkrátil o 20 cm.

Nevíte na koho bych se mohl obrátit s vylaserováním staniční budovy?

Díky a držte mi palce. Čeká mě dlouhá šichta a snad jí dotáhnu do konce. Budu zde prezentovat pokroky:)
Přílohy
Hvězdonice nákres.jpg
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod hank » pon 23 bře, 2020 9:48 pm

Křeček píše:Nevíte na koho bych se mohl obrátit s vylaserováním staniční budovy?


Zkus Karla Bartáka:
https://www.kb-model.eu
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Křeček » úte 24 bře, 2020 8:37 am

Hanku díky za tip.
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Křeček » čtv 28 kvě, 2020 12:56 pm

Tak mi začala doba dřevěná a započal jsem to návěstními moduly.
Nevíte někdo zdali se dá sehnat už hotový návěstní opakovač na boky modulu viz příloha.
Abych nemusel vymýšlet něco co již někdo používá a funguje.
Díky.
Přílohy
3.jpg
1.JPG
2.JPG
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod HonzaM » čtv 28 kvě, 2020 2:59 pm

Tohle umístění je poněkud nepraktické, je potřeba odstoupit a sehnout se, abych na bok modulu viděl. U stanice Sklené nad Oslavou jsem měl opakovací návěstidla umístěna tak, že byla v plastové krabičce která se připevňovala na modul z boku podle potřeby na tu stranu kde chodila obsluha, LED byly ve vodorovné poloze v rovině plochy modulu. Výhodou tohoto umístění je i viditelnost z obou stran.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 28 kvě, 2020 5:52 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Křeček » čtv 28 kvě, 2020 4:38 pm

asi netrvám na tom, že by to mělo být zabudované, pokud by byl lepší nápad i jak uvádíš s krabičkou umístěnou dle potřeby.
Jen mi přišlo dobré to mít i na boku. Na setkání se to celkem hodilo.
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod HonzaM » pát 29 kvě, 2020 10:31 am

Křeček píše:asi netrvám na tom, že by to mělo být zabudované, pokud by byl lepší nápad i jak uvádíš s krabičkou umístěnou dle potřeby.
Jen mi přišlo dobré to mít i na boku. Na setkání se to celkem hodilo.

Krabičku lze připevňovat podle potřeby suchým zipem, připojení konektorem na sběrnici od návěstního dekodéru.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Dan Buchtela » sob 30 kvě, 2020 12:32 pm

HonzaM píše:
Křeček píše:asi netrvám na tom, že by to mělo být zabudované, pokud by byl lepší nápad i jak uvádíš s krabičkou umístěnou dle potřeby.
Jen mi přišlo dobré to mít i na boku. Na setkání se to celkem hodilo.

Krabičku lze připevňovat podle potřeby suchým zipem, připojení konektorem na sběrnici od návěstního dekodéru.
Záleží na rozsahu layotu. Čím více toho je při instalaci modulů třeba zapojovat a propojovat, tím více to zdržuje.
Při zabudovaném opakovači není žádná práce navíc...a bývá standardem, že je z obou stran modulu, takže viditelnost je dostačující v jakémkoliv umístění v layoutu.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod HonzaM » sob 30 kvě, 2020 8:32 pm

Dan Buchtela píše:
HonzaM píše:
Křeček píše:asi netrvám na tom, že by to mělo být zabudované, pokud by byl lepší nápad i jak uvádíš s krabičkou umístěnou dle potřeby.
Jen mi přišlo dobré to mít i na boku. Na setkání se to celkem hodilo.

Krabičku lze připevňovat podle potřeby suchým zipem, připojení konektorem na sběrnici od návěstního dekodéru.
Záleží na rozsahu layotu. Čím více toho je při instalaci modulů třeba zapojovat a propojovat, tím více to zdržuje.
Při zabudovaném opakovači není žádná práce navíc...a bývá standardem, že je z obou stran modulu, takže viditelnost je dostačující v jakémkoliv umístění v layoutu.

Připojení jednoho konektoru k té krabičce trvá několik sekund. Je to stejně jednoduché a rychlé jako připojení fredu k LN boxu. Stavbu layoutu to nijak nezdrží. Pro strojvedoucího je vodorovně umístěný opakovač přehlednější, vidí ho současně s tím jak na modulu sleduje vlak který ovládá. Nemusí pohled zaměřovat jinam, i když třeba jen na blok modulu. Návěstní modul je tak jako tak nutné propojit se stanicí, což se dělá až při stavbě moduliště. Samozřejmě je důležitý způsob ovládání a připojení návěstidel a tím i opakovačů
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod HonzaM » stř 10 čer, 2020 7:58 am

Na setkání v Dánsku jsem viděl řešení, kdy opakovací návěstidlo mělo jen dva signály, volno a stůj, což při modulovém provozu zpravidla stačí. Jaký je na to názor účastníků této diskuze? Prosím aby se zde vyjadřovali pouze modeláři, kteří mají s modulovým provozem osobní zkušenost. Zároveň uvítám názor na umístění opakovacího návěstidla z boku nebo v umístění v samostné krabičce upevňované na boku, kdy je možné pohodlnější sledování opakovacích signálů.
Předpokládám sběrnicový přenos návěstidlového signálu z nádražního modulu, například Scom, v tom případě buď by musely být v návěstním modulu dva nebo tři Scom dekodéry, nebo by mohl být použit jeden a z něj rozvedeny vodiče do obou nebo všech třech "návěstidel", nevím ale, zda se vyrábí Scom modul v provedení jiném než v provedení které znám, u nějž by bylo nutné vyřešit rozbočení výstupů a zda tyto dekodéry umožní na jeden výstup zapojit paralelně dvě nebo tři LED.
Zajímá mne i názor zda je třeba mít opakovací návěstidlo v případě umístění na boční stěně na obou stranách návěstního modulu, na setkáních obvykle strojvedoucí chodí jen po jedné straně. Na modulových setkánícb často není dost místa na odstoupení do vzdálenosti odkud je možné dobře vidět na bok modulu a pro sledování z těsné blízkosti by musela být světla vystouplá, což by komplikovalo transport. Vždy je třeba přistoupit na určitý kompromis.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Křeček » čtv 11 čer, 2020 4:37 pm

pokud to dekodér umožní mám v plánu, aby se znaky shodovaly s návěstí a bude to z obou stran modulu. Zveřejním až budu toto téma řešit. Zatím mám hotové návěstní moduly ve dřevě. Ve stanici bude vše řízeno od MGP.
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Křeček » úte 28 črc, 2020 5:43 pm

Zdravím,

doba dřevěná stále pokračuje. Trochu malý posun. Právě dělám na sestavování modulů.
Přílohy
IMG_20200723_124057.jpg
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Křeček » úte 30 lis, 2021 8:12 pm

no panečku ten čas, ale letí :lol: Dlouho jsem tu nebyl.
Malý souhrn, že se stále něco děje, ale jde to pomalu. Moduly na stanici mám připravené na pokládku kolejiva. Návěstní moduly čekají na návěstidla a dodělaní krajiny. Dále mám rozpracovaný modul mostu na kterém musím dodělat krajinu a mostovku dálnice. V mezičase jsem si připravil ovládací pult. Dlouho jsem také čekal na nějaké věci co jsem měl objednané. Už přes rok čekám na stavebnici nádražní budovy, tak snad se brzy dočkám. Malými krůčky se sunu kupředu:) Více na stránkách.
Přílohy
IMG_20210227_122233.jpg
IMG_20211127_164954.jpg
IMG_20210118_212410.jpg
IMG_20210118_212410.jpg (71.18 KiB) Zobrazeno 5497 krát
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Křeček » úte 30 lis, 2021 8:13 pm

ještě pult.
Přílohy
IMG_20210525_175458.jpg
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Hvězdonice - modulová stanice 1:160

Příspěvekod Křeček » úte 13 pro, 2022 11:06 am

malá aktualizace, stále něco dělám, ale jde to pomalu a jsou to takové drtky. např. kufřík s centrálou, nákladové karty k vozům, nákup potřebných komponent.
Přílohy
IMG_20220928_124302.jpg
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Další

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků