Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod Fox » čtv 06 čer, 2019 6:19 am

Vážení kolegové, ačkoliv jsem TTčkář, přesto jsem si řekl, že se pokusím (zatím jen cvičně :D ) překreslit jeden námět jak by to vypadalo v N-ku. Pracuji s WT, kolejivo bych chtěl použít PECO CODE55. Je sice v knihovně a chápu, že chybí jak oblouky, tak přímé kusy (anžto flexi). Protože o N nic nevím, pídil jsem se po geometrii, něco podobného jak máme v TT, kde se lehce najdou výkresy zhlaví s rozměry, rozteče souběžných kolejí, jak ve stanici, tak i na širé trati a vše co je třeba vědět. Ale k mému překvapení jsem k N NIC nenašel. Pouze je v WT symbol pro odměření roztečí (26,6 a 53,2mm). Někde tady jsem četl, že ve stanicích je dopručená rozteč 30mm...tak jak? Abych mohl něco zkusit, potřeboval bych alespoň:
- rozteče kolejí ve stanici (obyčejné sypané nástupiště)
- jaké výhybky se ("obvykle") používají a kde. K tomu pak poloměry oblouků za výhybkami pro souběžné staniční koleje (a jejich délky) - snad se vyjadřuji srozumitelně...
- pro konstrukci zhlaví dále: jaké jsou nutné doplňky rovnými kolejemi mezi výhybkami (pro dodržení vzájemných vzdáleností souběžných kolejí. Tohle bych sice dokázal ve WT odměřit a zkonstruovat, ale zeptat se můžu :D )
- pro širou trať: jaké jsou nejmenší přípustné poloměry a jaké jsou "obvykle používané" hlavně pro lokální tratě
- čeho se vyvarovat a na co si naopak dát pozor.
Mám ideu, že bych si (hlavně pro tvorbu zhlaví) ve stanicích udělal příslušné rovné i obloukové koleje ve WT (funkce Create Track), které se pak dají používat jako standardní koleje z knihoven. Každá dobrá rada či odkaz je vítaná, nicméně na tom nechci strávit - ehm - stáří.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod hank » čtv 06 čer, 2019 9:03 am

Fox: Norma NEM 112 stanoví pro N v přímé rozteče kolejí na trati 25 mm a ve stanici 28 mm.

PECO Code 55 - délky jednoduchých výhybek: 123, 136,5 a 164 mm. Zkus Anyrail - v něm příslušná knihovna je.

Poloměry oblouků při používání flexi jsou cochcárna. Záleží, co projedou tvoje vozidla. Nejmenší poloměr kolejiva KATO je 103 mm. (To je ovšem extrém - tramvajové kolejivo... :mrgreen: ). Jinak běžné rozumné nejmenší poloměry už od dob kolejiva PIKO N jsou kolem 193 mm. Velké parní mašiny (BR 52 apod.) by měly projet nejméně 225 mm.

Jinak za hotové kolejivo s rozumnou geometrií považuji Fleischmann s podložím. S flexikolejivem ji můžeš snadno napodobit.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod Fox » čtv 06 čer, 2019 9:26 am

Díky Hanku za informace, s tímhle se už někam dostanu. Pro zkoušky zkusím použít ty "prostřední" výhybky, osovou vzdálenost kolejí ve stanici dám 30mm, poloměr (jako náhradu za TT R310) zkusím R230 (přibližný přepočet podle měřítek 120/160, stejnou metodou udělám i případné jiné oblouky), no a hin se hukáže... jsou to jen hokuspokusy.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod HonzaM » čtv 06 čer, 2019 11:10 am

Nějaké informace můžeš najít i na http://zababov.cz/sekce/n-scale/iii-sta ... struction/, i když je to prioritně zaměřeno na modulovku.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod knavi » pát 07 čer, 2019 1:05 pm

informace o enkovém kolejivu se tu probírá: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=17&t=2067&hilit=geometrie
Uživatelský avatar
knavi
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15 pro, 2008 3:24 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod PetrLuk » sob 08 čer, 2019 6:55 pm

jinak tady je italská stránka s přehledem, něco už je asi možná neaktuální, je to z roku 2014.
https://scalaenne.wordpress.com/2014/07 ... curvatura/
PetrLuk
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 24 pro, 2011 3:08 pm

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod HonzaM » sob 08 čer, 2019 8:24 pm

PetrLuk píše:jinak tady je italská stránka s přehledem, něco už je asi možná neaktuální, je to z roku 2014.
https://scalaenne.wordpress.com/2014/07 ... curvatura/

Velmi zajímavý a užitečný přehled.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod Fox » ned 09 čer, 2019 2:01 pm

Díky všem. S pomocí všech informací už bude možné laborovat a dělat základní pokusy s převedením TT na N.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod Fox » ned 29 zář, 2019 8:08 am

Moc času není, tak to zatím spí. Ale po studiu různých podkladů jsem nikde nenašel, jak se "správně" dělá jednoduché zhlaví (CODE 55). Konkrétně:
- výhybka krátká (příklad PECO SL-E392F) R305
- vzdálenost paralelních kolejí ve stanici zvoleno (dle MF) 30mm
- nevím, jaký poloměr použít u odbočky: mám použít R304 jako je poloměr odbočení u výhybky, nebo např. R1 =228,6 mm, nebo R2 =263,5 mm...
nebo to je jedno, stejně to bude v praxi z Flexi? Jde mi spíš o návrh ve Wintracku, tj. jaké si udělat vlastní symboly do knihovny. Díky.
PS:jak říkal už Komenský: pro názornost obrázek...
N zhlaví.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod Dusan » ned 29 zář, 2019 12:59 pm

Já jsem už nějaký ten návrh ve WT udělal v N. Používám střední 395/396 výhybky, opačné oblouky dělám v poloměru 457, stejný jako má výhybka, vložku u vyhýbek "za sebou" dávám 40mm, u vyhýbek "proti sobě" 20mm, pak je osová vzdálenost 30mm nebo 29mm, ono to má určitou chybu, ale pro návrh je to úplně fuk.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Návrh layoutu N programem Wintrack (for beginner)

Příspěvekod Fox » ned 29 zář, 2019 5:17 pm

Díky Dušane, trochu se v tom začínám orientovat. A bohužel pozdě jsem našel i to správné vlákno tady viewtopic.php?f=17&t=2067. Kde je 90% odpovědí na moje dotazy. A taky hořké zjištění, že miniprojekt předělaný z TT na N s CODE 55 asi nedám - rozhodně ne rozměrově lépe než v TT. (snad s výjimkou Kameniček a spol. :D ).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy


Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků