Brejlovci od Minitrixu

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod HonzaM » čtv 01 zář, 2016 2:12 pm

Tak konečně jsou tady Brejlovci od Minitrixu. Dnes se na firemním online shopu objevila červená verse: http://www.trix.de/de/produkte/minitrix ... page%5D=10 , "ab Werk lieferbar", tedy k dodání z výrobního závodu. Již dříve byla v prodeji italská modifikace. Ostatní modifikace (zelenobílá ČD, ČD Cargo a slovenské modely) asi přijdou později. Zřejmě je to otázka dní, například včera ještě nebyla v prodeji ani ta červená ČSD verse.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod Martin Doležal » čtv 01 zář, 2016 3:23 pm

Honzo na DM toys je už ČSD v prodeji a skladem
Martin Doležal
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 08 dub, 2008 5:46 am

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod martin tichý » čtv 01 zář, 2016 6:19 pm

mno,..že by to na té fotce vypadalo kdovíjak zázračně...
Ciboch
martin tichý
 
Příspěvky: 308
Registrován: ned 19 črc, 2009 12:43 pm
Bydliště: Milovice

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod HonzaM » pát 02 zář, 2016 5:38 am

martin tichý píše:mno,..že by to na té fotce vypadalo kdovíjak zázračně...

Počkejme si jaké to bude In natura, fotky často klamou, ve skutečnosti může být model lepší než by se zdálo z fotografie.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod aldrin » úte 06 zář, 2016 1:10 pm

Tak na Italskyho ted zrovna koukam na stole. Na to, jak je malej, je dost tezkej. Jsem zvedavej na vecer, az prijdu dom z prace. Ale na prvni pohled je n N dost dobrej. Nejsem pocitac nejtu a nehodlam suplerou merit brejle na milimetr, ale podle fotek to je Italska masina. Jsou k nemu pribaleny vymenny plny pluhy. Strecha vypada taky jako u italskyho, tak za me spokojenost. Uvidim vecer, jak bude jezdit a brucet.

Jak jsem prijel domu, hned jsem ho strcil na koleje a jizdni vlastnosti supr. Projizdi bez problemu cokoliv. Na prvni stupen tahne, sune, suverene 25 vozu jako nic. Samostatny zapinani dalkovych svetel + reflektor. Ve tme je to docela rozdil, osvetleni na posun - 4 bily. Stanoviste taky sviti docela dobre. Ani moc ani malo.
Berevne se mi zamlouva, nenansel jsem extra chyby. Byl jsem zvedavej, jak se trix popasuje se strechou a je komplet nova. Tak treba bude do budoucna i CD modernizovana verze.
Co vidim jako minus je minimum CV v manualu na nastaveni. Tak lladeni zvuku bude asi trochu orisek.
Neznam N kovyho brejlovce od Bani, ale Trix se mi zamlouva. Oproti vetsine, N-nko mam v zapadnim provedeni, tudiz mam v rukach zelenyho Itala. Ceskyho jsem nevidel, nemuzu soudit. Jsem zvedavej na vase nazory a zkusenosti.
aldrin
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 12 úno, 2010 8:55 am
Bydliště: Praha / Jilemnice

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod HonzaM » pon 12 zář, 2016 10:56 am

Tento příspěvek je přesunut z vlákna o lokomotivách z produkce MTB, kam jsem jej dal omylem, za což se účastníkům konference i firmě MTB omlouvám.

V sobotu jsem obdržel z Německa zásilku s Brejlovcem ČSD a zde jsou první poznatky.
Jízdní vlastnosti jsou vynikající, lokomotiva jede velmi tiše a její výkon mne překvapil, utáhne vlak patnácti rychlíkových vozů do stoupání asi 4 % bez znatelného zpomalení (Bastard od Kühna tam velmi zpomalí už s pěti vozy). Jediným problémem bylo že neprojede kolem nástupišť na mém domácím kolejišti, naráží totiž schůdky – chyba je asi v nedodržení průjezdného profilu podle NEM u nástupišť. Provedení karoserie se mi jeví jako vynikající, jde o celokovový odlitek, čemuž odpovídá i hmotnost modelu (94 g). Bohužel nemám model od MTB, nemohu tedy porovnávat provedení detailů. Nejsem odborník a nedokážu ani posoudit věrnost proti originálu. Sympatická je matová povrchová úprava. Pro odejmutí karoserie se odejme plastová střešní nástavba, pod níž jsou dva šroubky. To jsem ale nezkoušel.
Funkce osvětlení a zvuku mne zklamaly, při počtu patnácti funkcí překvapuje že nelze samostatně zapínat horní reflektor, svítí vždy při zapnutí osvětlení. Zvuk má poměrně malou hlasitost, což zřejmě bude možné nastavit, v modelu je ale dekodér Trix (údajně vyrobený u Döhler&Haas), k němuž nemám žádnou dokumentaci a není ani v databázi DecoderPro u JMRI, při automatickém vyhledání typu dekodéru se objeví jen dekodér nemající zvukové funkce. Zvuk také postrádá nízké kmitočty, což je způsobeno tím že nemá ozvučnici, ale vyzařuje přímo mřížkou na spodku vozu. Výrobce se také asi moc nestaral o volbu hlášení – v modelu je ohlášení odjezdu autobusu z pražského hlavního nádraží na letiště, v češtině a angličtině. K modelu ze 70. let se to hodí jako pěst na oko. Jednotlivé funkce jsou následující:
F0 - čelní osvětlení
F1 - houkačka dlouze
F2 - zvuky při jízdě, motor atd.
F3 - osvětlení kabiny strojvedoucího (při zapnutém čelním osvětlení)
F4 - Vypnutí nastavených hodnot rozjezdu a brzdění (nastavených v CV3 a CV4).
F5 -Vypnutí kvílení brzd
F6 - vypnutí zadních světel při jednom směru jízdy
F7 - krátké houknutí
F8 - vypnutí zadních světel při opačném směru jízdy
F9 - staniční hlášení
F10 - houkačka (?)
F11 - píšťalka průvodčího
F12 - ventilátor
F13 - pískování
F14 - zvuk bouchnutí spřáhel
F15 - zapnutí čelního osvětlení na obou stranách současně

Všechny funkce jsou ovládány systémem zapnout/vypnout, žádné mžikové, i u funkcí majících časově omezenou aktivitu (třeba houkačka) je nutné dalším stiskem funkci vypnout, což je dost nepraktické.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 14 zář, 2016 6:46 am, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod aldrin » pon 12 zář, 2016 2:13 pm

Honzo F4 vypina nastaveny rozjezdovy zrychleni a brzdeni. Aspon u Italsky verze. Obdoba F4 u decoderu od Lenze a Zima.
aldrin
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 12 úno, 2010 8:55 am
Bydliště: Praha / Jilemnice

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod HonzaM » pon 12 zář, 2016 8:34 pm

aldrin píše:Honzo F4 vypina nastaveny rozjezdovy zrychleni a brzdeni. Aspon u Italsky verze. Obdoba F4 u decoderu od Lenze a Zima.

Ano, vyzkoušel jsem to a je to jak píšeš - ABV je tedy zkratka pro Anfahr-und BremsVerregelung. Tahle zkratka ale pokud vím není mezinárodně zavedená a proto by v anglické versi návodu být neměla.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod HonzaM » čtv 22 zář, 2016 8:38 am

Po vybalení z krabičky mne mašina příjemně překvapila, model má velmi precizně provedené detaily. Jediným rušivým prvkem jsou poměrně mohutné a mírně vykloněné schůdky, zjevně pro získání dostatku místa pro podvozky při průjezdu v obloucích. Těmi mašina projede bez problému včetně R1. Ze stejných důvodů jsou pružně uchycené (vyklánitelné) závěsky. Příjemným překvapením byl velmi tichý a naprosto pravidelný jízdní projev. Zklamání přišlo, když jsem zapnul zvuk. Zcela totiž postrádá nízké kmitočty a má poměrně malou hlasitost. Mám několik ozvučených lokomotiv, ale tak špatný zvuk nemá ani jedna z nich. Další problém se projevil při jízdě po mém domácím kolejišti – na řadě výhybek mašina ztrácela kontakt a buď přibrzdila, nebo se při pomalé jízdě zastavila. Nepříjemné je, že přitom v důsledku ztráty napájení vypadl zvuk a postupně znovu naběhl. Na vině je zřejmě způsob snímání proudu, údajně převzatý od firmy Kato. Na osy přečnívající přes kolečka je nasazen plíšek s otvory. Ten je s plošným s elektronikou spojen kablíkem. Na vnitřních dvou nápravách jsou vždy na jedné straně bandáže, ty jsou tedy umístěny do kříže. Podotýkám, že mám koleje pečlivě vyčištěné a mám napájené srdcovky, kolečka mašin také čistím, takže to nemůže být důvodem ztráty kontaktu. Všechny ostatní lokomotivy různých výrobců které mám zde projíždějí bez problémů, s výjimkou jedné lokomotivy od firmy Kato, mající stejný způsob snímání a rovněž bandáže do kříže. Ta se sice při pomalé jízdě zastavuje na méně místech, nicméně je i to nepříjemné. Kruhový reproduktor je umístěn na spodku lokomotivy v nádrži, která je opatřena mřížkou. Reproduktor nemá obvyklou ozvučnici. Tohle řešení není šťastné, určitě by bylo vhodnější použít běžně používaný obdélníkový reproduktor s ozvučnicí, nádrž by zde mohla sloužit jako ozvučnice (samozřejmě bez toho otvoru s mřížkou). Místa je zde ovšem na výšku velmi málo, pouze 4,64 mm plus případně ještě 0,4 mm při zeslabení spodku nádrže, jinde v lokomotivě místo na reproduktor není. Připojuji pár obrázků modelu ve srovnání s modelem MTB. Rozměry u Minitrixu lépe odpovídají reálu, model MTB je širší a delší, naopak schůdky u Minitrixu jsou příliš mohutné a zasahují do strany. Je sice dodržen normovaný průjezdný profil podle NEM, u nástupiště mi ale narážejí na nástupiště (tam ale já nemám dodrženu normu). Nešťastné je u Minitrixu řešení dekodéru. Jak je bohužel u Trixu běžné, nepoužívají se obvyklé patice dekodérů, takže záměna za jiný je prakticky nemožná, navíc u tohoto modelu jsou pokud mohu soudit některé funkce zajištěny elektronickými prvky na základní desce a nejsou tedy součástí samotného dekodéru. Funkcí je řada a k jejich volbě jsou použity funkce F0 až F14, jenže se mi zatím nepodařilo sehnat podklady pro nastavení dekodéru. Je škoda (a netýká se to jen tohoto modelu), že neexistuje norma pro používání obsazení funkcí, u tohoto modelu je například zvuk motoru na F2 a na F1 je houkačka, zatímco u ostatních je většinou motor na F1 (ale také mám model kde je na F4). Přiřazení funkcí je sice i dekodérů možné změnit, ovšem k tomu je potřeba mít manuál k dekodéru a ten bohužel k tomuto modelu není běžně dostupný). Je třeba hezké, že je možné samostatně vypnout zadní světla, jenže v jednom směru je k tomu potřeba použít F6 a v opačném F8. Úplnou nehorázností je zvuk staničního hlášení – je zde totiž hlášení odjezdu autobusu na letiště z pražského hlavního nádraží. To je zvlášť pikantní u modelu ČSD ze sedmdesátých let, ale také třeba u ČD Cargo.
Přílohy
IMG_5930_preview.jpg
IMG_5926_preview.jpg
IMG_5952_preview.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod JenikPluto » čtv 22 zář, 2016 12:47 pm

K nastavení dekodéru - podle diskuse zde a podle v ní uvedených odkazů se zdá, že by hlavním dekodérem mohl být klon D&H dekodéru D10HC (návody zde a zde), zvukovým pak klon Dietz X3 (návod zde).

Jinak pánové od Maerklina vyrobili velmi pěkný model, do vitríny... ;-)

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod HonzaM » čtv 22 zář, 2016 5:00 pm

JenikPluto píše:K nastavení dekodéru - podle diskuse zde a podle v ní uvedených odkazů se zdá, že by hlavním dekodérem mohl být klon D&H dekodéru D10HC (návody zde a zde), zvukovým pak klon Dietz X3 (návod zde).

Jinak pánové od Maerklina vyrobili velmi pěkný model, do vitríny... ;-)

JP

Klon Dietz X3 to asi nebude, na ty CV co jsou uvedeny v návodu nereaguje. Budu rád pokud někdo zjistí jak zvuky programovat.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod JenikPluto » čtv 22 zář, 2016 5:26 pm

To by ovšem nejspíš znamenalo, že střeva italské a československé verze jsou jiná. Podle této tabulky
Obrázek

prováděl jeden z majitelů změny nastavení zvuků (a programoval to Zephyrem). Pokud se mi ještě někdy dostane do ruky, zkusím si s tím pohrát.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod JenikPluto » pát 23 zář, 2016 11:42 am

Ti, kteří mají tyto modely k dispozici a chtějí si hrát, podívejte se také sem. Popis nastavení kombinovaného dekodéru pro modely Minitrix od roku 2015 (v tomto konkrétním případě v modelech lokomotiv řad 215, 217, 218 a 225), snad se dá předpokládat, že v těch Brejlovcích bude když ne stejný, tak hodně podobný (rozdíl bych v podstatě čekal jen v nahraných zvucích). Každopádně programování zvuků je otázka nastavení CV od 900 nahoru.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod HonzaM » úte 27 zář, 2016 2:31 pm

JenikPluto píše:Ti, kteří mají tyto modely k dispozici a chtějí si hrát, podívejte se také sem. Popis nastavení kombinovaného dekodéru pro modely Minitrix od roku 2015 (v tomto konkrétním případě v modelech lokomotiv řad 215, 217, 218 a 225), snad se dá předpokládat, že v těch Brejlovcích bude když ne stejný, tak hodně podobný (rozdíl bych v podstatě čekal jen v nahraných zvucích). Každopádně programování zvuků je otázka nastavení CV od 900 nahoru.

JP

Výrobce na mou žádost o podklady k nastavení dekodéru pouze sdělil, že hlasitost lze nastavit v CV902, rozsah nastavení je 1 až 255.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Brejlovci od Minitrixu

Příspěvekod HonzaM » úte 27 zář, 2016 2:37 pm

U tohoto modelu se projevuje ještě jedna nepříjemná vlastnost - při přerušení přívodu proudu a zapnutém zvuku se po obnovení napájení zvuk motoru spouští od startu. Jestliže tedy dojde ke krátkodobému výpadku kdy lokomotiva jen přibrzdí, třeba při průjezdu výhybkou, se zvuk přeruší a postupně nabíhá. To je velmi rušivé a ztrátu kontaktu to zdůrazní.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků