Výměna spřáhel

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti N (1:160).

Moderátor: Michal Dalecký

Výměna spřáhel

Příspěvekod hank » stř 22 zář, 2021 1:17 pm

Stala se chyba. :( Omylem jsem si nechal poslat model vozu se spřáhly Profikupplung v kinematice. Čím je nahradit? Přesně řečeno: Jak má vypadat "normální" eNkové spřáhlo, resp. ten jeho konec, který přijde do šachty kinematiky? Podle toho, co jsem zatím našel, se obávám, že ani "normální" spřáhla určená do kinematiky neexistují v jednotném provedení...

Edit: Teď ještě koukám, že normální spřáhlo, které je o fous výš než profi, se dá zaháknout do profispřáhla tím svislým čudlíkem na spodku, který má asi sloužit pro zvednutí spřáhla při rozpojování kolejovým rozpojovačem... Nějak to spolu drží, no. Ale tyto dva typy spřáhel asi nejsou určeny ke vzájemnému spojování tímto způsobem, nebo...?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod czhunter » stř 22 zář, 2021 6:32 pm

Možná nerizumím otázce, ale normálně se dnes v Nku používají spřáhla do šachty dle NEM355, viz příloha, celková délka spřáhla může být různá (ta kóta 5,8 mm může být delší), podle potřeby délky vyložení, i ta "hlava" může být různá.

Funguje to i zjednodušeně, bez toho "rozštěpu" na konci a bez 30° zkosení.
Tady je asi nejjednodušší řešení zadní části - kvádr ze kterého trčí čep, který se zacvakne do šachty:
https://www.ambmodely.cz/l949115-pevny- ... 0e/d-11816

Zaklesnutí pomocí toho spodního kolíku bych určitě nepoužíval. Asi to fungovat může, ale není to stavěné na takový provoz.
Přílohy
NEM 356-357 capture.jpg
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod hank » stř 22 zář, 2021 7:01 pm

czhunter: Děkuji, přesně tak jsem ten dotaz myslel. V nabídce jsou spřáhla s hlavami různého provedení, tedy jestli je hlava ten konec, který se zasunuje do šachty. Takže bez ohledu na tvar té hlavy by každé spřáhlo mělo pasovat do normované šachty?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod czhunter » stř 22 zář, 2021 7:33 pm

Obecně každé spřáhlo, které má zakončení které vypadá tak nějak podobně do té šachty i pasuje (samozřejmě pokud ten konec vypadá _úplně jinak_, pak ne).
Třeba všechny 4 z přílohy pasují do stejné šachty, i když i ten konec vypadá trochu jinak.

Bohužel může nastat problém, že kvůli celkové geometrii to spojení nebude fungovat (typicky třeba u dlouhých vozů se v malých obloucích o sebe zaklesnou spřáhla a vyhodí vagony z kolejí). Jenže to se už většinou musí vyzkoušet - a je to problém hlavně dlouhých vozů (26m+) a malých oblouků - proto se také to standardní spřáhlo (Normalkupplung na obrázku) dělá v několika délkách. Staif/Festkupplung se také dělá v několika délkách, ostatní tuším ne.
Přílohy
kupplungsvergleich.jpg
kupplungsvergleich.jpg (59.34 KiB) Zobrazeno 5070 krát
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod hank » stř 22 zář, 2021 9:24 pm

Děkuji.
Když už jsme u toho, tak jak je na model uchycen a jak by se vyměnil tento typ spřáhla?
41DF0005QWL._AC_.jpg
41DF0005QWL._AC_.jpg (19.89 KiB) Zobrazeno 5050 krát

Existuje i normální spřáhlo s takovou hlavou?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod JenikPluto » čtv 23 zář, 2021 8:43 am

Tohle je sprahlo, ktere se obcas vyskytuje u lokomotiv Fleischmann (nejmin jednu takovou mam). Vymena spociva v odsroubovani spodniho krytu podvozku, sprahlo je tam nasazene na plastovem trnu a kryt ho jisti proti vypadnuti. Zkusim odpoledne najit a vyfotit. Pokud vim, tak varianta s hlavou podle NEM 356 neni, ale asi by se dala snadno vyrobit.

JP

PS: Krome kinematiky dle NEM 355 jsou jeste sprahla "klasicka" s uchytem ve tvaru T.
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod hank » čtv 23 zář, 2021 10:34 am

JenikPluto píše:Krome kinematiky dle NEM 355 jsou jeste sprahla "klasicka" s uchytem ve tvaru T.


To jsou ta s pružinkami, které se tak rády ztrácejí? Jak jsem ke svému překvapení zjistil, i ty pružinky jsou dvojí: Pérko nebo plíšek.

Suma sumárum, ať žije dokonalá normalizace... :roll:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod JenikPluto » čtv 23 zář, 2021 11:06 am

hank píše:To jsou ta s pružinkami, které se tak rády ztrácejí? Jak jsem ke svému překvapení zjistil, i ty pružinky jsou dvojí: Pérko nebo plíšek.


Ano, to jsou presne ona. PIKO jina nemivalo, Arnold, Roco i Trix je u svych modelu take v ruznych variantach (rozumej: ruzne delky) mivalo leta. Ja jsem je vzdycky povazoval prave za ta "normalni", az nedavno jsem zjistil, ze normalizovana jsou ta s uchycenim ala Fleischmann... :roll: Ale mam pocit, ze to tak nejspis nebylo vzdy.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod Cendam » pát 24 zář, 2021 7:29 am

Standardní sprahla s tímto uchycenim existují, pokud je potřeba, tak mám na výměnu a nasel byh i plišky pokud vyskočily do neznáma.
Přílohy
20210924_res.jpg
N ep I, II
Cendam
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 21 led, 2011 2:15 pm

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod hank » pon 11 říj, 2021 6:33 pm

Prosím ještě o radu. Mám model s kinematikami bez spřáhel. Viz přiložená fotka. Který druh spřáhel patří do této kinematiky? A dají se tam spřáhla vložit nějak jednoduše, bez speciálního nářadí a/nebo demontáže?

kinematika.jpg


(Omlouvám se za nekvalitu fotky. V mém prastarém přístroji přestala fungovat funkce makro.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod czhunter » úte 12 říj, 2021 6:05 pm

Důležité je, jak vypadá ta šachta zepředu - ta díra do které se spřáhlo strká
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod Dan Buchtela » úte 12 říj, 2021 7:31 pm

czhunter píše:Důležité je, jak vypadá ta šachta zepředu - ta díra do které se spřáhlo strká
Přesně! Z té fotky bohužel opravdu není poznat, o jaký typ spřáhlového domku se jedná. Bude to chtít lepší a ostřejší foto a z jiného úhlu...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod hank » stř 13 říj, 2021 12:24 pm

Tak ještě jednou, lépe a radostněji...

kinematika.jpg
kinematika.jpg (16.47 KiB) Zobrazeno 4448 krát

Víc už toho z foťáku opravdu nevyrazím.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod Pavel 152 » stř 13 říj, 2021 2:42 pm

Není úplně stejná jako v TT?
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Výměna spřáhel

Příspěvekod czhunter » stř 13 říj, 2021 5:01 pm

To je na 99 % normální šachta dle NEM 355/356, čili to stejné, co jsem dával v 2. a 4. příspěvku tohoto vlákna.

Nejspíš je to kinematika PEHO 101, kam se tato šachta dává
https://www.elriwa.de/media/image/08/3e ... 101-gr.jpg
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Další

Zpět na Velikost N (komunita N)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků