Ohýbání odlitku

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Ohýbání odlitku

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 17 dub, 2014 6:00 am

Zdravím vespolek. Kolegové, pořídil jsem si Wapku od Detailu a řeším drobný problém. Brzdařská plošinka je na jedná straně mírně, avšak znatelně ohnutá vzhůru. Zajímalo by mne, je-li možné odlitek např. v teplé/horké vodě mírně tvarově upravit. Raději se ptám předem, než něco podělám. Tato deformace plošinky je problém, protože je tam otvor na nárazník, který je díky tomu také výše, takže pouhé zbroušení vršku plošinky do roviny nic moc neřeší, probrousil bych se do otvoru. Napadlo mě také plošinku odříznout a udělat ji komplet novou, ale to až v případě, že nebude možné ji tvarově upravit. Předem díky za postřehy.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Ohýbání odlitku

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 17 dub, 2014 7:03 am

tou vodou to zkus ,ale hned to přilepit bude to mět tendenci se to zase kroutit po schládnutí...
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Ohýbání odlitku

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 17 dub, 2014 7:09 am

Tam není co lepit. S dovolením jsem si půjčil fotku od Vojty z http://www.mojett.cz. Při pohledu na plošinku je strana po naší pravé ruce ohnutá, zvednutá (na mém modelu, ne na fotce, tu mám jen pro ilustraci). Potřebuji ji ohnout zpět dolů. Tam není co jak fixovat. Je nutno, aby to drželo po vychladnutí ten tvar, který tomu dám (je-li to vůbec možné).

Obrázek
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Ohýbání odlitku

Příspěvekod Ferda » čtv 17 dub, 2014 7:19 am

V horké vodě to samozřejmě změkne a po vychladnutí to bude držet tvar, jaký tomu dáš při chladnutí. Teplota vody nemusí být vysoká. Stačí něco kolem 50-60°. Nech to vychladnout pomalu. Nevznikne v tom zbytečné pnutí.
Dej pozor, aby se ti to nezkroutilo v jiném místě. Teplo může právě uvolnit pnutí, které v tom je nyní.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Ohýbání odlitku

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 17 dub, 2014 7:22 am

Pokusím se smočit jen tu plošinku. Když to dopadne dobře, dám vědět. Když to dopadne blbě, dám taky vědět, že to dopadlo dobře, abych nebyl za nešiku. :D
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Ohýbání odlitku

Příspěvekod TTmili » čtv 17 dub, 2014 9:18 am

Sice všichni chválí "vodní metodu" pro rovnání odlitků, ale musím říct, že mě se nikdy neosvědčila. Při rovnání odlitků tohohle typu (kdy jde hlavně o menší lokálně pokřivené části) používám obyčejnou lampičku z Ikei, je v ní taková ta 20W žárovička, a celkem slušně to topí. Kousek od lampičky chvilku držím odlitek tak aby šlo co nejvíc tepla na místo kam potřebuji a potom jenom srovnám v prstech (chce to nechat zahřát jen tak aby se to ještě dalo udržet v ruce). Většinou to chce dělat na víckrát, ale vcelku se mi to osvědčilo.

Jinak u Detailáckých stavebnic je různé kroucení odlitků poslední dobou docela častá záležitost (nebo jsem měl jen smůlu). Nadruhou stranu, zrovna u Wapek není problém potkat celý zkroucený a prohnutý vůz, takže ono to mnohdy není na škodu.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Ohýbání odlitku

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 17 dub, 2014 9:23 am

Souhlasím s tím, že i vreálu se Wapky kroutí, ale ta zkroucená plošinka a nárazník trčící "někam" mi zrovna moc nevoní. :) Díky za další typ, už se těším, až si najdu zase chvilku a sednu k tomu. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Ohýbání odlitku

Příspěvekod pospa » čtv 17 dub, 2014 9:27 am

Ten samí problém jsem řešil taky.Jedině namočit do horké vody.50 - 60 stupnů je málo.Aby odlitek opravdu změknul se mi osvědčilo mít vodu ve varu.Po vytáhnutí z vody pak v křivém místě srovnat a držet do částečného schládnutí.Radím foukat.Celý odlitek jsem srovnal na několikrát na rovné podložce.Podobně sem rovnal i boky rámů z Gbs ze stavebnice z Peček.
pospa
 
Příspěvky: 71
Registrován: sob 25 říj, 2008 2:38 pm

Re: Ohýbání odlitku

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 17 dub, 2014 4:08 pm

Přátelé, tedy: Horká voda z vodovodu nefungovala, musel jsem do akce zapojit varnou konvici. Poté se podařilo plošinku srovnat bez problémů a drží. Díky všem za konzultaci, výsledek sem příležitostně vložím (když nezapomenu) :D. Hezký večer přeji.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků