Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Ceny modelů ............... (a jiné plky)

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 09 led, 2014 5:42 pm

Mě se také líbí minikolejišťata od Milana. Kdo nemá prostor, je to řešení a je to nádherné. Ale ruku na srdce, kdo je zvyklý na kolejišti opravdu jezdit a třeba jako já několik hodin v kuse, jak dlouho mu bude stačit jezdit tam a zpátky s motorákem a třeba dvěma malými náklady? Za chvíli se bude nudit. Naopak ti, co ten prostor mají a dodrží všechny poloměry, délky zhlaví atd, tak se v podstatě sami okradou o rozmanitost provozu. Takže kompromisy budou vždy a záleží na každém modeláři, čemu dá přednost, jestli simulaci skutečného provozu nebo perfektnímu modelu opravdové krajiny se železnicí s jedoucím vlakem. Před několika lety jsem na svém kolejišti řešil, zda vybudovat ještě jednu lokální trať. A stál jsem před otázkou: Buď utáhnout hodně oblouky až na hranu sjízdnosti pro větší motorák a také velký sklon, kde souprava o 5-6 vozech už bude muset mít postrk a nebo prostě lokálku nemít, protože jinak ji na víceméně hotové kolejiště nedostanu. Samozřejmě jsem se rozhodl pro, i když modelovost dostala na frak, ale zase si lépe zajezdím. Kompromis, kompromis a ještě větší kompromis... :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Ceny modelů ............... (a jiné plky)

Příspěvekod Tomáš » čtv 09 led, 2014 6:52 pm

Mě se jako kompromis nedostatečného prostoru jeví ideální kolejiště jako má Michal (Trainmania) Pokud by chtěl jezdit někdo dokola stačí obě staničky vybavit vratnou smyčkou za kulisou. Délka hada, je pak dle vkusu každého soudruha. :D ..Vlak jezdí z bodu A do bodu B. Možná by tam šlo použít i toho mega poloměru A ani není třeba budovat podzemní skryťák, který ,nic proti, ale na mě působí dost divně. Vlak jede polovinou kolejiště nějakým shlukem polystyrénů a překližky. Nic není vidět zato však monstrózně slyšet, protože v té díře to pěkně rezonuje. Ano na neznalého pozorovatele to působí efektně. Vlaky se různě střídají a předjíždí.
Navíc co vím tak to má Michal prakticky v rovině, takže můžu táhnout i 10 ypsilonů :roll:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Ceny modelů ............... (a jiné plky)

Příspěvekod Trainmaniak » pát 10 led, 2014 9:33 am

Pravdou je, že moje kolejiště "bydlí" už ve třetím bytě a zatím mělo všude prostor na to, aby mohlo být postaveno a provozováno. Dokonce bylo po přechodnou dobu kolem stěhování uskladněno na dvou dalších místech, což nebyl díky segmentové koncepci žádný problém. Nejlepší je současný stav, kdy je krom Podlesí postaveno natrvalo, ničemu nepřekáží, je kryto proti prachu a ještě se na něj můžou dávat různé lehčí dekorační kravinky. Naštěstí na to má milovaná moc netrpí, takže tam mám spíš svůj bordýlek, tzn. rozpracované modely a pod. Ale vždy jen dočasně, sám jsem radši, když je tam uklizeno. :) A když chceme jezdit, je to otázka 5 minut, než sundáme dekly, namontujeme 4 nohy a zapojíme pár kabelů.
Mám tam min R 310 mm, ovšem to jen díky tomu, že v době stavby jsem poloměry neřešil, vycházel jsem z R286, pod nějž jsem jíti nechtěl. Nakonec jsme nešel ani pod R310. Kdybych to měl stavět nyní, tak při prakticky stejné kolejové figuře bych byl schopen dostat min R ještě výše za cenu menších úhlů a tedy i nižší "klikatosti" tratě. :) Rozhodně s tím nemám problém, provozuji osobní vlak (nikoli rychlík) s 2-3 Y a Brejlákem. Jezdím i s patry od Kuehna. Láme se to, ale nedá se svítit. Prostě podmínky jsou takové.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Ceny modelů ............... (a jiné plky)

Příspěvekod czhunter » pát 10 led, 2014 9:41 am

Jenže přestože většina domácích kolejišť má lokálkový charakter, naprostá většina sortimentu výrobců vozidel odpovídá rychlíkům (minimálně z epoch IV-VI), EC a těžkým nákladním vlakům.

Z vagonů to máte "velká hovada" typu Y a Bmto (nicméně je pravda, že žádné malé osobní vagony v těchto epochách už nejsou) a z lokomotiv dostanete Brejlovce, Zamračenou ... nebo třeba Taurus, a kdybyste chtěli něco malého na posun, tak třeba ... Čmelák nebo Sergej, že.
Jasně, existují malosérie, ale továrna je továrna ...
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Ceny modelů ............... (a jiné plky)

Příspěvekod Tomáš » pát 10 led, 2014 2:03 pm

czhunter píše:Z vagonů to máte "velká hovada" typu Y a Bmto (nicméně je pravda, že žádné malé osobní vagony v těchto epochách už nejsou) a z lokomotiv dostanete Brejlovce, Zamračenou ... nebo třeba Taurus, a kdybyste chtěli něco malého na posun, tak třeba ... Čmelák nebo Sergej, že.
Jasně, existují malosérie, ale továrna je továrna ...


Ano o tom jsem se už někde také zmínil. Plně souhlasím. Z osobních vagónu není moc na výběr. Dají se koupit přípojáky k 810 a tím to asi hasne. III. epocha je na tom podstatně líp. Je tam toho na výběr hodně IV. a V. mají ale smůlu. Balm 020 nikdo nedělá.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Ceny modelů ............... (a jiné plky)

Příspěvekod milostt » pát 10 led, 2014 2:06 pm

[, a kdybyste chtěli něco malého na posun, tak třeba ... Čmelák nebo Sergej, že.
Jasně, existují malosérie, ale továrna je továrna ...[/quote]

Na posonun tu máš určite továrního Hektora už v dostatečném rozsahu epoch .
S maloserie pak T 211
milostt
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Ceny modelů ............... (a jiné plky)

Příspěvekod Tomáš » pát 10 led, 2014 2:08 pm

milostt píše:[, a kdybyste chtěli něco malého na posun, tak třeba ... Čmelák nebo Sergej, že.
Jasně, existují malosérie, ale továrna je továrna ...


Na posonun tu máš určite továrního Hektora už v dostatečném rozsahu epoch .
S maloserie pak T 211
milostt[/quote]

Kdo dělá T 211, na to jsem nikde nenarazil, pokud nemyslíš pouze lept?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Ceny modelů ............... (a jiné plky)

Příspěvekod milostt » pát 10 led, 2014 2:25 pm

Kdo dělá T 211, na to jsem nikde nenarazil, pokud nemyslíš pouze lept?[/quote]
mám na mysli lept, a ktomu maloseriové pojezdy
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Ceny modelů ...... (a jiné plky)

Příspěvekod milan ferdián » pát 10 led, 2014 2:29 pm

Že je totální absence modelového vozového parku ČSD ve všech modelových měřítek,není třeba ani rozepisovat.Vždyť nejde složit vlakové soupravy ani v III/IV.epoše.Když si vzpomenu na stavebnice osobních vozů Bi/Ci od LPH Jičín,tak to vypadalo,že se konečně něco u nás hnulo dopředu a spolu Dsk,šlo již sestavovat osobní vlak tažený 423.0(byť přestavba).Vím,že je to otrava nemít možnost si jít koupit to co modelář potřebuje na své kolejiště.Jenže jsme Česká republika,uramcená,věčně s něčím nespokojena a v podstatě jsme malý nezajímavý trh s malou kupní silou pro zahraniční výrobce o kterém zde již několikrát z vás psalo.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Ceny modelů ...... (a jiné plky)

Příspěvekod Tomáš » pát 10 led, 2014 3:24 pm

Musíme si proto stále osvěžovat známe rčení... udělej si sám.. a měl jsem možnost někde číst že Čechoslováci jsou nejlepší bastlíři na světě. :lol:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Ceny modelů ............... (a jiné plky)

Příspěvekod chameleon » pát 10 led, 2014 4:38 pm

TTmili píše: do toho všeho se kvůli tomu, že jsem na kolejišti (pardon, vlakodromu) použil poloměry i kolem R300, a protože kritizuju a nakupuju modely (hračky) od velkovýrobců, tak se ani nemůžu nazvat modelářem. Tak co vlastně většina z nás je?

No já třeba na viditelné části nemám pod r500, a přesto se za modeláře zatím nepovažuji :D

Podle mě je modelář ten, kdo model (kolejiště/modul/diorama) dokončil i s krajinkou a je to celé jako komplet koukatelné a připomíná to kus reality.. :wink: Kvalita provedení/poloměry/atd je o možnostech a schopnostech daného modeláře.

Pokusům o modelaření zdar!
:wink:
J.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Ceny modelů ...... (a jiné plky)

Příspěvekod vorech » pát 10 led, 2014 4:59 pm

Pánové, řada z vás se může za modeláře považovat. Když vidím vaše výtvory, tak smekám. Situace na trhu je podstatně lepší než před léty:-) Je mi 33 let a zažil jsem i krušné zážitky modelaření a byl jsem rád i za domky z ABC. Tak asi člověk má potřebu se vykecat a dávat témata, proto je to diskuzní forum:-) Jen je škoda, že když člověk poprosí o radu, tak zůstane občas nevyslyšen. Hodně zdaru všem a neupadejte do depresí :D Proto to děláme, aby jsme se potěšili!
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Ceny modelů ...... (a jiné plky)

Příspěvekod milan ferdián » pát 10 led, 2014 5:12 pm

vorech píše:Pánové, řada z vás se může za modeláře považovat. Když vidím vaše výtvory, tak smekám. Situace na trhu je podstatně lepší než před léty:-) Je mi 33 let a zažil jsem i krušné zážitky modelaření a byl jsem rád i za domky z ABC. Tak asi člověk má potřebu se vykecat a dávat témata, proto je to diskuzní forum:-) Jen je škoda, že když člověk poprosí o radu, tak zůstane občas nevyslyšen. Hodně zdaru všem a neupadejte do depresí :D Proto to děláme, aby jsme se potěšili!

No otázkou,je na co se potřebuješ zeptat?Kdo ví,ten odpoví.Když není odpověď,těžko se odpovídá :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Ceny modelů ...... (a jiné plky)

Příspěvekod vorech » pát 10 led, 2014 5:19 pm

Třeba a nebo je to jen lenost najít a poslat :-)
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Ceny modelů ...... (a jiné plky)

Příspěvekod milan ferdián » pát 10 led, 2014 5:22 pm

vorech píše:Třeba a nebo je to jen lenost najít a poslat :-)

Jenže to pravidlo platí i pro tebe :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Colonel32 a 8 návštevníků