Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Miloš_P » stř 26 zář, 2018 10:45 am

V zásadě s tebou souhlasím, když si vzpomenu na svoje začátky, kdy jsem v asi 11ti letech postavil svoje první kolejiště, za vydatné pomoci mojí maminky, která byla strojařka (otec učil na UK a rozhodoval o našem vztahu k Pakistánu a Zimbabve :D :D a manuální zručnosti mu nebylo dáno), tak taky ke mě chodili spolužáci, taky jsem byl za hvězdu, ale nikdo z nich nic nepostavil a velká část z nich později skončila u TV a piva. Stejné to bylo v 18ti, kdy mě chytla muzika a začal jsem hrát v kapele. Zase většina jen přihlížela a TV a pivo vítězilo. Dneska mě to připadá stejné, akorát TV nahrazuje PC s YT a FB a to pivo zůstává. To, něco vytvořit, asi pořád zůstává výsadou menšiny. Dělá mi radost, když vidím fotky mláďat z modelářských kroužků a děkuju všem, kdo se o ně starají. Není to ztracené :D .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod vvitty » stř 26 zář, 2018 10:54 am

PC je out, kdyz uz tak chytrej telefon.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Miloš_P » stř 26 zář, 2018 10:56 am

vvitty píše:PC je out, kdyz uz tak chytrej telefon.

Jo, máš pravdu...
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod look23 » stř 26 zář, 2018 11:08 am

Jacek píše:..., dnešní generace je navyklá mít všechno teď hned.


Tenhle syndrom už psychologové zaznameli a už jej i popsali. Je to syndrom generace Z.
http://www.hrforum.cz/x-y-z-tri-pismena-tri-nejvyraznejsi-generace-soucasnosti/

Mimochodem to je také dané těma IT technologiema, kde je vše hned. Tak si na to nová generace rychle zvykla.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Miloš_P » stř 26 zář, 2018 11:49 am

Zajímavý článek. Jsem typický X :D, akorát ta dnes už dospělá Z-tka jsem měl docela brzo :D. Jinak to sedí.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod JendaTT » stř 26 zář, 2018 12:56 pm

Trochu mě vadí, že u těch mláďat někdy chybí vůle něco vyřešit, najít cestu jinudy, chtít objevovat. Někdy drobný nezdar hned znamená celý nápad zahodit... Asi jako když ve hře v nějakém levelu umřou a mají dalších x životů....
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Davca » stř 26 zář, 2018 2:30 pm

Nedávno u nás v obýváku ...
"Aňo, v říjnu máme zase ježdění. Nechtěla by jsi jet jako strojvůdkyně ? A taťko, jak to bude s platem ? Jak s platem ? :o :o :o :shock: :shock: :shock: :evil: :evil: :evil: Já bych potřebovala něco málo pro křečka a stojí to třista korun. Hmm, tak stovka na den by ještě šla."

Následující den ...
"Taťko, ptala jsem se ve škole kluků a Kuba by chtěl jet na ježdění jako mašinfíra taky. No, pěkně, a má taky křečka ? Ne, ale je to hánulkář."

Tak asi tolik k dnešní desetileté mládeži. :)

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Adam96 » stř 26 zář, 2018 5:42 pm

Zas taková tragédie to není, jen to holt chce, aby konkrétní děcko mělo rodiče ochotné se mu věnovat a pustit k tomu i korunu. Ne tu máš tablet a dej pokoj. A celkově je to asi zbytečná diskuze, protože ikdyž si to veřejnost mnohdy myslí, tak toto není koníček pro děti. Jednak se chtějí většinou fyzicky vyřádit, ne sedět nad modýlkem, druhak jsou to ty peníze a v taky k tomu je třeba už nějaká úroveň manuální zručnosti a trpělivosti. A to přichází většinou až po pubertě. Do té doby bohatě stačí Piko hobby startset na zemi v obýváku. :wink:
Ale je fakt, že mnoho mladých má sice nos nahoru a já já já, ale přitom mají nulovou trpělivost a sebevědomí k tomu, něco dotáhnout do úspěšného konce. Ale holt každá doba nese nějaký negativní fenoném.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Myšpulín » stř 26 zář, 2018 6:13 pm

Adam Buchal píše:.... Jednak se chtějí většinou fyzicky vyřádit, ...

Kdyby alespoň toto byla pravda. Já jsem z malého města, do přírody kousek, stejně ale každý někde posedává, už ani ty prkna, kola, brusle je nebaví. A chtít po nich takovou věc, jako aby někde popoběhli, udělali kotrmelec, ... Do švihadla jsou schopný se zamotat jako Brouk Pytlík do lasa, hodit míč tak, aby někoho při vybíjené vybili, když nejsou schopný přehodit soupeřovu polovinu hřiště, ...

No nic, třeba se to po čase změní a k lepšímu obrátí.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Adam96 » stř 26 zář, 2018 7:02 pm

Myšpulín píše:No nic, třeba se to po čase změní a k lepšímu obrátí.


Pravda, bylo teď období, kdy dětské hřiště zela prázdnotou, ale poslední dva roky se to zase obrací, alespoň já zde na sídlišti musím mít zavřené z jedné strany okna, jak tam fakani dělají bordel na hřišti.
Když si vzpomenu na sebe, zvláště druhý stupeň základky, tak do třídy jsme se zvoněním naběhli uřícení a zpocení, zakopnutí nebo pokusy o parkur odnesla nějaká ta lavice na chodbě ( třísky enem lítaly a školní řády se následně opisovaly ) a po škole jsme se stejná parta sešli venku a řádili v křoví, po opouštěných barácích.. Samozřejmě i zájem o železnici byl a tak jsem se po visutém potrubí asi 8m nad zemí "vloupal" na vlečku elektrárny, a zkoumal tam Fallsy a Rajky s vápencem, následný útěk před sekuriťákem. Asi na to měly vliv přečtené Foglarovy knihy, ale i tak to už v době Iphonů, PC, Xboxů apod. bylo super dětství ;)
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod sidlo » stř 26 zář, 2018 7:14 pm

Zajímavá připomínka Foglara. Já jsem nikdy nebyl knihomol. Ale Foglarovi Hoši od bobří řeky mě dostaly. Odpoledne jsem knihu otevřel a zavřel jsem ji až ve 2 ráno dočtenou. To se mi s jinou knihou už nikdy nepovedlo.
A včera jsem slyšel v rádiu, že nějaké nakladatelství chystá akci s Foglarovými knihami. Obávám se, že dnešním dětem to jméno nic neříká.
A to zkoumání železnice - mám podobné vzpomínky. Odpoledne po škole jsem vzal kolo a objížděl stanici. Vydržel jsem se celé odpoledne dívat jak jezdí vlaky. A v zimních měsících jsem lepil papírové stavby od Vyškovského na kolejiště.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Morris Zapp » stř 26 zář, 2018 7:58 pm

Imho je to celé o tom, že naše generace ještě neznala internet - jedině proto jsme blbnuli v přírodě, četli knížky a slepovali vystřihovánky. Jinak bychom byli dopadli stejně, jako dnešní děcka.

A na druhou stranu - armáda Spojených Států už rekrutuje obrýlené chlapečky s nadváhou, co strávili celé dětství u počítače: z nich jsou pak nejlepší operátoři dálkově řízených zbraní...

Ano, náš koníček možná vymře s námi - ale nám to už bude celkem jedno 8)
A i kdyby ne: naprostá většina modelářů dělá období svého mládí. Takže my modelujeme epochu IV s jejím bohatým provozem - ale mlaďasové přijdou s epochou VI s jejím tramvajovým provozem a prakticky mrtvou nákladní dopravou jinou, než v ucelenkách. Mě by to stejně nebavilo... :wink:
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod hank » čtv 27 zář, 2018 6:08 am

Morris Zapp píše:A na druhou stranu - armáda Spojených Států už rekrutuje obrýlené chlapečky s nadváhou, co strávili celé dětství u počítače: z nich jsou pak nejlepší operátoři dálkově řízených zbraní...


Navíc je to ideální manšaft pro lampasáky: Asociání deprivanti neschopní rozlišit virtualitu od reality, kteří nekladou (ani sami sobě) nevhodné etické otázky...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod vorech » čtv 27 zář, 2018 11:47 am

Morris Zapp píše:AA i kdyby ne: naprostá většina modelářů dělá období svého mládí. Takže my modelujeme epochu IV s jejím bohatým provozem - ale mlaďasové přijdou s epochou VI s jejím tramvajovým provozem a prakticky mrtvou nákladní dopravou jinou, než v ucelenkách. Mě by to stejně nebavilo... :wink:


Nonono :D , V a VI epocha má taky něco do sebe. Bohatý provoz v nákladní dopravě si v modelovém světě taky dokážu udělat.
Když vás tu tak čtu, tak já zažil bohaté dětství na sport a na kámoše venku na hřišti a přitom jsem se motal okolo vláčků, páč taky pocházím ze železničářské rodiny. Ale ve svém okolí jsem byl vždy a asi už i zůstanu osamělý modelář. Je to třeba taky tím, že u nás na klatovsku žádnej extra provoz není? A třeba s příchodem 3D tiskáren to bude pro PC maniaky zas o něco lákavější. Nejen, že se zdokonalí v kreslení a tím si i osvojí deskriptivu, ale i v mechanických otázkách i díky youtubu budou mít jasno. Prostě to chce zas dětem zatraktivnit. Mě taky v 80. letech nebavilo čumět na vlak, který lítá pořád do kola na stole bez krajinky! Jinak je vše jen a jen na rodičích, jak děti k vláčkům přivedou.
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Davca » čtv 27 zář, 2018 1:34 pm

Zdravím,
jako pantáta dvou malých dětí jsem před několika lety po šestnáctileté "modelářské" přestávce otázku epoch vyřešil nějak takto - děti může něco okolo železniční modelařiny zajímat i díky tomu, že "to" vidí na nádražích. Takže volba padla na V. pro taťku a VI. pro ratolesti. Obojí společně na kolejišti/modulišti jezdit víceméně jezdit může (myšleno, nebije to do očí) a co se týče stavby modulů, je snaha se kvůli kolegům držet zvyklostí období přechodu epoch IV. a V. I proto jsem si kvůli setkáním pořídil "historickou" soupravu T 478.3 + 4 x Y ČSD. 8)

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků