Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod hank » pon 09 bře, 2020 9:55 am

mikinko: Nejdřív dotaz. Co to je klasická lepenka a čemu říkáš lakovaná lepenka? Jak je to deklarováno výrobcem nebo obchodníkem? Kdybys znal výrobce nebo aspoň obchodní značku, pomohlo by mi to.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod hank » pon 09 bře, 2020 2:31 pm

mikinko: Slovpap je velkoobchod. Jestli jsou seriózní, na dotaz jistě sdělí výrobce nebo aspoň zemi původu zboží. Zboží by mělo být označeno nějakou obchodní značkou a deklarováno podle použití - lepenka kartonážní nebo knihařská, podle způsobu výroby - lepenka šedá strojní nebo bílá ruční nebo skládačková, podle složení - recyklovaná nebo z primárního vlákna/buničiny nebo směsná, případně podle počtu vrstev z odlišných materiálů použitých na jednotlivých sítech - jednovrstvá, duplex, triplex, kvadruplex (to poslední se ale týká skládačkových kartónů a lepenek).

Takže pořád mi není jasné, co je to klasická surová lepenka... Laik by ale měl aspoň poznat odstín - šedý, hnědý, béžový, nažloutlý, skoro bílý?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod hank » pon 09 bře, 2020 4:47 pm

mikinko píše:Je to také sivé ....


Takže šedá strojní lepenka, pravděpodobně 100% recyklovaná. Přesto by mě docela zajímalo, co ti v tom Slovpapu řeknou, jestli se jich zeptáš.

Mělo by platit, že neuděláš chybu, když sáhneš po materiálech pro ruční knihařské zpracování. Ale i tady pozor, např. v Holandsku se vyrábějí recyklované lepenky deklarované jako knihařské, které se pro zvýšení hladkosti požadované při zpracování na knižní desky ve velkých strojních knihárnách potahují šedým papírem, tak těm se raději vyhni.

Se samotným laserováním sice nemám vlastní zkušenost, ale měl jsem v ruce laserované stavebnice z různých materiálů. Při vlastní stavbě se nejlépe chovaly materiály skoro bílé, tj. čistě nebo hlavně z buničiny, případně nažloutlé, tj. s vyšším podílem dřevoviny. Podle teorie bych řekl, že by měly nejlépe vyhovovat i pro to vlastní laserování. Takže si myslím, že nejlépe skutečně vyhovuje bílá ruční lepenka - i když je ze všech materiálů nejdražší. Jestli máš možnost získat bílou ruční lepenku skoro bílého odstínu i nažloutlou, zkus si obě porovnat sám. Teoreticky bych řekl, že lepší bude ta nažloutlá, ale v praxi to možná bude skoro jedno; nicméně kterákoli z nich by měla být lepší než ta šedá. A kdybys narazil na materiál spíš do hněda, pozor na něj: Buď je dobarvovaný, aby se tvářil jako něco jiného než co doopravdy je (což je oblíbená finta u materiálů pro zákazníky např. v jižní Evropě, kteří to vyžadují třeba na krabice na boty) nebo je převážně z recyklovaných krabic z vlnité lepenky, což mu sice dodává dobré mechanické vlastnosti, ale jeho zpracování bude obtížnější.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Jan+Bjoern » pon 09 bře, 2020 5:41 pm

Take zalezi na tom jaky laser se k tomu pouziva (vlnova delka, vykon, staly/pulsujici paprsek, ohnisko, prumer paprsku)
a zda ma spravne nastaveny stlaceny vzduch, aby se rezany material nepalil.
Jan+Bjoern
 
Příspěvky: 134
Registrován: stř 22 led, 2020 6:09 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Střelec » pon 09 bře, 2020 6:20 pm

Hank:
V archivu většinou používáme archivní kartony od Emby - buď levné žluté, nebo střední třídu (z celkem asi pěti druhů), které jsou nové pěkně šedé a časem žloutnou. Chodí to po paletách a placaté kartony jsou občas proložené čtvercem či obdélníkem materiálu odpovídající barvy, ale poněkud nižší tloušťky (odhadem 1,5-2mm). Povrch je hladký, ale některé šarže mají tendenci se v ohybech loupat po vrstvách. Jak bys hodnotil použitelnost takového materiálu?

Taky uvažuju, jakou lepenku strouhají výrobci do cigaret místo tabáku. Většinou to na větší vzdálenost smrdí jako zapálený krabice od banánů :twisted: , což je proti dýmkovému nebo doutníkovému tabáku dost výrazný rozdíl. Má-li se hrdý majitel kochat kroužící soupravou na domácím kolejišti za doprovodu kvalitního pitiva a vhodné hudby(nebo kvalitního zvuku stroje), neměl by požitek kazit nevhodným kuřivem.... :)
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod PaMi » pon 09 bře, 2020 6:36 pm

Zajdi do malířských potřeb a chtěj "lepenku na paspartování obrazů". Oni už budou vědět. To je ta pravá. Čistý řez, žádné špinění.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod hank » pon 09 bře, 2020 7:10 pm

Střelec: Jak už jsem psal jinde, Emba je výrobce ručních lepenek, takže ten materiál lze obecně považovat za vhodný. Na ty proklady ale určitě používají výmět, který nesplňuje jakostní parametry, takže u něj nebude zaručeno nic. O tom svědčí i to rozvrstvování, ke kterému by u kvalitního materiálu nemělo docházet. Ta žlutá barva: Nejsem si jistý, jestli to není dobarvované. Jestli to dobarvují, aby zakryli, že jde o materiál z nejhorších druhů netříděného sběráku, tak raději nebrat.

K tomu tabáku: Byl jsem ve Francii ve fabrice, která zpracovává tabákový odpad do laciných cigaret nebo do sypaného tabáku. Ten stroj měl některé uzly shodné s papírenskými stroji. Tabákový odpad včetně smetků z podlahy při výrobě cigaret apod. se smíchá s nikotinovým koncentrátem, pak se to rozvlákní, odvodní na nekonečném papírenském sítě a v papírenských ždímacích a sacích lisech, takto odvodněný materiál velice podobný papíru se pak roztrhá na malé kousky podobné skutečnému tabáku a suší v teplovzdušném tunelu. V běžně prodávaných laciných cigaretách bývá poctivého tabáku max. 40%, zbytek je tohle svinstvo.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Morris Zapp » čtv 12 bře, 2020 10:17 am

Střelec píše:Taky uvažuju, jakou lepenku strouhají výrobci do cigaret místo tabáku. Většinou to na větší vzdálenost smrdí jako zapálený krabice od banánů :twisted: , což je proti dýmkovému nebo doutníkovému tabáku dost výrazný rozdíl.
Přesně :!:
Zatímco společnost kuřáků doutníků vyloženě vyhledávám (a zvažuju, že bych se to sám naučil - aspoň by mi měla doktorka co zakázat :mrgreen: ), tak cigarety (vč. jejich konzumentů) mi příšerně smrdí :roll:
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Střelec » čtv 12 bře, 2020 6:03 pm

Hank:
Díky za oba výklady.
Na cigarety jsem se ptal, protože lepenkový smrad cigaret mi pokaždé připomene popis německých "ersatzcigaret" z jakéhosi válečného románu sovětské provenience - v cigaretách měl být místo tabáku papír sycený nikotinem. A díky tobě mám jistotu, že to sedí...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: "Kyklop" T499.0 ČSD od MTB

Příspěvekod Ronoath » čtv 26 bře, 2020 3:19 pm

Existuje pěkný web, kde tyhlety kousky jsou uvedeny od jiných výrobců jako "nereálné modely". Viz http://1-2-8.net/mwva/nex/modely/H0-nereal.htm

Hranice mezi nereálným modelem a "co kdyby" je dost úzká a každý modelář ji bude mít jinak. Mě třeba neuráží jak celočervený kyklop, a ještě zajímavější by byl třeba v nátěru dnešní 754.013 - světle modrý s béžovým pruhem, nebo třeba 753.006 - červený s béžovým pruhem. Několikrát mě napadlo udělat si celé kolejiště "what if", kde by mohl takový kyklop potkávat na trati ČD 440 (plánovaná rekonstrukce 853 na elektrický vůz), dlouhé přívěšáky odvozené od 854, společně se svým nástupcem 755 (nerealizovaný návrh nástupce "brejlovců" a podobně. Stejně tak mě neuráží na výše uvedeném webu ČSD T499.1002 - BR 218 v zeleném nátěru ČSD, proč ne. Spíše mi připadá hloupá BR 218 s číslem Ragulina. To je na mě třeba moc.

Osobně bych si Kyklopa vůbec nekoupil, ale chápu, že je třeba využít výlisků skříně a vytřískat z toho co nejvíce. Už se těším, až MTB udělá ŽSR 755 "tatranský orol", a bude ho prodávat v provedení ČD s blesky :lol:
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: "Kyklop" T499.0 ČSD od MTB

Příspěvekod jamik22 » čtv 26 bře, 2020 3:22 pm

keby napríklad Tillig vyrobil kocúra v nátere Najbrt

Tillig kdysi vyrobil modrého Sergeje ČDC a dnes je to sběratelská rarita :D
podívej na ebay kolik stojí Tilligovy freelance Railjety.
Jo, trh kašle na fňukající estéty :D :D
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: "Kyklop" T499.0 ČSD od MTB

Příspěvekod MOL » čtv 26 bře, 2020 3:23 pm

mikinko píše:Ale aj tak som zvedavý, ako by ste komentovali, keby napríklad Tillig vyrobil kocúra v nátere Najbrt, blonski ...

Je to na internetu, problém vyřešen :arrow: Obrázek
Uživatelský avatar
MOL
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17 črc, 2009 4:06 pm

Re: "Kyklop" T499.0 ČSD od MTB

Příspěvekod Pavel 152 » čtv 26 bře, 2020 4:34 pm

Už se to tady probíralo

e: Novinky TT 2020
Příspěvekod radula63 » pon 10 úno, 2020 1:11 pm

Novinka MTB na jaro 2020 https://mtb-model.com/pages/product.php ... meritko=TT
JARNÍ EDICE 2020

p.s. pro šťouraly - je to Aprílové vydání, tedy nesrovnávejte barevnou mutaci se skutečností.
Raďula 63 -TT
http://www.kzm-praha.cz/
Psi štěkají, karavana jede dál...
Uživatelský avatar
radula63

Příspěvky: 987
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres Třebíč
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: "Kyklop" T499.0 ČSD od MTB

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 26 bře, 2020 4:43 pm

Tohle nejspíš mikinko něčítal.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: "Kyklop" T499.0 ČSD od MTB

Příspěvekod BohousP » sob 28 bře, 2020 3:11 pm

Vojtěch Vorel píše:To, že MTB vyrábí kyklopa v hypoteticky možném nátěru bych neviděl jako problém, spíš jako zajímavé obohacení trhu i našich modelových dep ...

Naprostý souhlas. Žádný výrobce nebude produkovat jen pro fajnšmekry, ale i pro ty, kteří to berou jako hračku. Pro ty je důležité, že to jezdí, svítí a houká.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků