Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Morris Zapp » sob 20 říj, 2018 5:37 pm

To je platné formální kritérium; mně se ale zdá lepší to třídit podle skutečného účelu té tratě: tedy zda opravdu byla budována jen pro dopravní obsluhu svého okolí, či zda byl lokálkový zákon využit pro levnější stavbu tratě nadregionálního významu.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod radeksindy » sob 20 říj, 2018 5:43 pm

Morris Zapp: Ale lokálky měly tenkrát povolené nápravové tlaky tak do 12 tun ...

Je to malinko jinak :) Klasický lokálkový svršek XXIVa měl maximální nosnost 7,25 t na kolo, tedy 14,5 t na nápravu. To platilo, pokud se to správně vyfutrovalo pražcema a doplnilo všechno drobné kolejivo. Jenomže málokterá lokálka se od začátku pokládala tak, aby to splňovala. Často se podkladnice se třemi hřeby používaly jen v obloucích pod 250 m, v přímé byly použity podkladnice jen ob pražec, hřeby stačily už jen dva. Trať z Rakovníka do Bečova je příkladem, kdy se to udělalo už při stavbě naplno. Už před první světovou válkou začalo ministerstvo tlačit na lokálky, aby doplněním drobného kolejiva zvedly únosnost k maximu. Důvodem byly 20 t vozy, protože prázdný uhlák měl cca 9 t a do toho se naložilo 20 t nákladu. K dolnění kolejiva většinou došlo, zejména u těch co měly už delší dobu v provozu. Horší to bylo u lokálek stavěných na starších typech svršků, tak taková úprava mohla vyjít o dost dráž. U mých oblíbených s lokálek v Posázaví se tak stalo všude, do roku 1912 se vyztužil i starší úsek původní Tellerovy dráhy ze Sedlce do Kutné Hory, kde to znamenalo výměnu původného kolejiva ÖNWB. Ve druhé epoše bylo lokálek s únosností 12 t už jen málo, standard ležel výše. Proto si ČSD mohly dovolit objednat 423.0. Na druhou stranu bylo u ČSD pár tratí, kde i 12 t na nápravu byl nedosažitelný luxus. V roce 1935 jsou pod 12 t na nápravu vedeny tyto úseky:
Krupá-Kolešovice, Městec Králové-Činěves, Čáslav-Močovice, Sadová-Hořiněves, Domousnice-Dolní Bousov (4,7 t na kolo!!!), Dětěnice-Dobrovice m. a Hustopečská lokálka.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Morris Zapp » sob 20 říj, 2018 5:58 pm

Dík. Předpokládal jsem, že do toho vstoupí někdo, kdo mé dojmy uvede na exaktní míru :wink:
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Sergej TT roco

Příspěvekod MirekTT » stř 01 kvě, 2019 6:04 am

Jsem zvědav, kam se vyšplhá cena https://aukro.cz/roco-dieselova-lokomot ... 20dieselová%20lokomotiva%20t679%20-%20sergej,%20zvuk,%20sbírkový%20stav%20m.denikplus.cz&utm_term=
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Sergej TT roco

Příspěvekod ttmodelar » stř 01 kvě, 2019 8:54 am

MirekTT píše:Jsem zvědav, kam se vyšplhá cena https://aukro.cz/roco-dieselova-lokomot ... 20dieselová%20lokomotiva%20t679%20-%20sergej,%20zvuk,%20sbírkový%20stav%20m.denikplus.cz&utm_term=


Podle mě tak 9000-10000
ttmodelar
 
Příspěvky: 85
Registrován: pát 07 led, 2011 11:14 am

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod tabletrain » sob 04 kvě, 2019 5:25 pm

340 za model HO a cca 500 za model TT ? Igra ma už dlhodobo irituje svojím termínovým produkčným zavádzaním a nespoľahlivosťou, no a teraz k tomu pribudla aj cena. Za takúto cenu by museli tie autá byť diaľkovo ovládané :D. 350÷390 by som ešte možno prežil.
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod Lubomír » sob 04 kvě, 2019 8:03 pm

Vždy je možno vyrábět doma a nenadávat nad vysokou cenou lidského úsilí. Ale chápu, že jednodušší je nadávat a nevyrábět.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod BohousP » ned 05 kvě, 2019 6:25 am

Pokud tomu odpovídá kvalita provedení, nedovolím si tvrdit, že 500 za autíčko je moc v porovnání s vagonkem za 900 Kč.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod Radek Strnad » ned 05 kvě, 2019 8:25 am

BohousP píše:Pokud tomu odpovídá kvalita provedení, nedovolím si tvrdit, že 500 za autíčko je moc v porovnání s vagonkem za 900 Kč.
........................................No tedy při tom porovnání tam ten rozdíl vidím. A to vcelku velký. Ten vagón za 900,- Kč(jsou i levnější)zařadím do vlaku, jezdím s ním, může třeba i svítit a zhasínat, můžu s ním posunovat ke složišti/rampě, nandat/sundat náklad. Autíčko za pětikilo někam zaparkuju a tam bude jako statický model, který se(kvůli malým rozměrům) v kontextu celého kolejiště naprosto ztratí. Samozřejmě můžu ho taky podomácku teoreticky "rozsvítit", snad i sundat/nandat náklad, ale zase to bude jen svítící statický model, takže skoro nesmysl. Takových pětikil mám po kolejišti " poházených" asi deset, a já, ani nikdo z kamarádů si jich prostě nevšimne, pokud na ně neupozorním. Jediné, co občas přiláká pozornost, jsou Stalinec nebo jeřáb či bagr od Permo Modell, které jsou "větší" a mají zajímavou nástavbu nebo auto naložené na vagónu. Takže když to sečtu, mám na kolejišti za 5.000,-Kč auta, o kterých ani nevím, že je mám. Za ty peníze jsem mohl mít parní lokomotivu, která by mi nadělala víc parády a " provozních zážitků". Ale je každého věc, do čeho směřuje své investice. Já jsem z těch, co na kolejišti preferuje kolejová vozidla a auta jdou až ve...…..páté? linii a míře pouze toho nejnutnějšího. Kdo dělá dioramata, je v jiné situaci, neboť na malém prostoru taková věc více vynikne.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod prcek » ned 05 kvě, 2019 8:45 am

Radek Strnad píše:Autíčko za pětikilo někam zaparkuju a tam bude jako statický model, který se(kvůli malým rozměrům) v kontextu celého kolejiště naprosto ztratí.


Ale tyhle detaily proste tvori cast dojmu z kolejiste. I kdyz nikdo neoceni presne modelove zpracovani, preci jen je rozdil, jestli tam postavite u nas bezny typ, nebo nejakou exotiku, pripadne jestli to pusobi jako model, nebo jako hracka. Respektuji vas nazor, ze je to hodne penez, ale pokud tomu kvalita odpovida, tak bych to za zlodejinu nepovazoval.
(nakonec vam nikdo nebrani hlasovat penezenkou a proste si to nekoupit)
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod Ferys » ned 05 kvě, 2019 12:37 pm

Ale tady nikdo nepíše o zlodějině, nýbrž o užitné hodnotě, efektu z investice. Myslím, že jsi příspěvek výše nepochopil správně.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 291
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod prcek » ned 05 kvě, 2019 2:07 pm

Ona to byla reakce na nekolik prispevku zaroven, takze to o zlodejine patrilo k "tabletrain", jehoz prispevek na me tak nejak pusobi (Timto se Radkovi omlouvam).

Ale stejne trvam na tom, ze nejaka byt staticka vozidla mohou spoluvytvaret dojem z celku a zalezi na tom, jak jsou provedena. Kolik takove provedeni stoji a jestli je to moc nebo malo je na rozhodnuti kazdeho modelare. Pokud to porovnam s vagonem, tak je to ranec, pokud k tomu pristoupim tak, ze chci nejake auto a mam moznost ho
a) nemit
b) koupit za ranec
c) vyrobit za x hodin piplacky
zalezi na mne co si vyberu.
Treba pokud navrh+vyroba zabere 100 hodin, takze ve vysledku by moje hodinova mzda byla 5 Kc/hod (material nepocitam), tak se mi vyplati odpustit si jednou kino/hospodu a koupit si ho. Pokud pujdu do procesu samovyroby je tu pritomny efekt toho, ze se neco naucim a treba me to bavi, nebo mam dobry pocit, ze jsem nedal vydelat "tomu zlodejovi", to se pak dost tezko prevadi na penize.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod milostt » ned 05 kvě, 2019 2:07 pm

to asi nemá cenu rozebírat , každý má toho svého koníčka ,jinak , někdo je prostě jezdící a nakoupí co nejvíc lokomotiv a vozů a nepotřebuje k tomu třeba vůbec krajnu, někdo je fanda do elektra a stáčí mu dva - tři vlaky a peníze nacpe do elektronických vychytávek, a někdo dá klidně pěníze za hromadu autíček zvlášt když jsou česká a příjemně oživí kolejiště.
Přílohy
WP_20170725_19_48_34_Pro.jpg
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod prcek » ned 05 kvě, 2019 2:10 pm

milostt píše:to asi nemá cenu rozebírat , každý má toho svého koníčka ,jinak , někdo je prostě jezdící a nakoupí co nejvíc lokomotiv a vozů a nepotřebuje k tomu třeba vůbec krajnu, někdo je fanda do elektra a stáčí mu dva - tři vlaky a peníze nacpe do elektronických vychytávek, a někdo dá klidně pěníze za hromadu autíček zvlášt když jsou česká a příjemně oživí kolejiště.


A to je na tom to krasne, ze si kazdy muze vybrat to svoje. Howgh.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Autíčka na TT

Příspěvekod tabletrain » ned 05 kvě, 2019 7:04 pm

Lubomír píše:Vždy je možno vyrábět doma a nenadávat nad vysokou cenou lidského úsilí. Ale chápu, že jednodušší je nadávat a nevyrábět.

Keci tohto charkateru sa tu objavujú často, neviem, teda koľko tých áut si vyrobil ( nemyslím kúpil stavebnice a zložil, ale vyrobil na kolene ),ale je to v podstate úplne jedno....pointa príspevku je niekde úplne inde, vyjadril som názor, že HO stojí X a TT X + dačo (cca 150 CZK). Nenazval by som to zlodejina, veď ma nikto neokráda, je to na mne, či to kúpim, alebo nie. A hlavne dobrovoľne. Zdá sa mi to veľa, je to môj osobný názor a hlavne ani nevidím dôvod na cenu vyššiu, ako HO - teda o toľko. HO za 350 a TT za 500? V brutálnom zlepšení kvality to určite nebude. To je pointa.
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků