Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Měl bys zájem o model vozu Uaai-z?

Ano, měl bych zájem o kompletně hotový model.
4
17%
Ano, měl bych zájem o stavebnici modelu.
3
13%
Ano, měl bych zájem a je mi jedno, zda by se jednalo o stavebnici nebo hotový model.
2
9%
Ne, nemám zájem.
14
61%
 
Celkem hlasů : 23

Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod Jirka1 » čtv 05 pro, 2013 7:50 pm

Dostal jsem nápad, že bych postavil model vozu Uaai-z: zde a zde.
Jak jsem to zkoumal, tak by mělo být možné, aby projížděl oblouky s automatickým vybočováním nákladu tak, aby projel průjezdným průřezem dle NEM 102 a 103.
Vzhledem k průběžně získávaným zkušenostem uvažuji o tom, že by bylo asi nejlepší rovnou model připravovat tak, aby se daly jednotlivé díly odlévat, než abych jej postavil pouze jako jediný kus bez možnosti zhotovení dalších.

Potřebuji si nejprve prověřit, zda by o takovýto model byl případný zájem, abych nezhotovil pouze jeden s tím, že by se pak začali ozývat někteří s tím, že by jej také chtěli, ale už by nebyla možnost a zůstalo by u jediného kusu (podobně jako model lokomotivy ŽSR řady 772), případně abych naopak neřešil jednotlivé díly na zaformování s tím, že bych pak zjistil, že to byla zbytečná práce, protože o to žádný zájem není.

Samozřejmě, nechci a nemohu slibovat, kdy to bude hotové, protože to bude poněkud náročné, takže případné zájemce prosím o trpělivost.

Každopádně uvítám připomínky a názory.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod Jirka1 » ned 02 úno, 2014 1:46 pm

Vzhledem k tomu, že zájem zatím není takový, aby se vyplatilo díly nechávat odlévat (na to by bylo třeba nejlépe 20, při nejhorším 10 kusů, abych nenechával díly lít v množství, které bych pak nevyužil), chtěl bych poprosit všechny potenciální zájemce, aby se mi ozvali (na mail, SZ...), abychom se nějak konstruktivně domluvili, zda má smysl rozjíždět to jako projekt výroby menší série (i třeba za cenu trochu vyšších nákladů za hotový model), nebo zůstat u jednoho kusu. :?: :?: :?:
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod Jirka1 » ned 16 úno, 2014 9:20 pm

Tak jsem si přivezl odlité podvozky (podle vlastního mustru), očistil je a postavil i s koly na koleje, abych mohl získat základní představu, jak to bude vypadat. Jak jsem předpokládal, tak by to mělo v pohodě vyjít a vůz by se měl vejít do průjezdného průřezu dle NEM 102 a 103.
No ale je přede mnou ještě spousta práce. :-)

Pokud by to někoho zajímalo, tak tady jsou fotografie skutečného vozu v Rudné u Prahy a zde na stránkách jsem se (mimo jiné) nechal inspirovat.
Přílohy
P1120024b.JPG
Fotografie z ověřování umístění otočných bodů mezimostů a mostu vozu pro průjezd v obloucích o poloměru 286 mm
P1120025b.JPG
Detailní pohled na připravené tříosé podvozky
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod Jirka1 » ned 23 úno, 2014 7:58 pm

Tak jsem provedl nějaké výpočty (rozměry jsem musel zjišťovat z fotografií, výkres jsem nikde nenašel) a zhotovil jsem maketu uspořádání všech mezimostů a mostů (dělal jsem několik testovacích variant kvůli ověření jejich průchodnosti kolejištěm).

Nakonec jsem dospěl k tomu, že není možné dělat extra široký náklad, ale že bude ideální na mostě respektovat max. šířku odpovídající 24 mm na modelu, tedy cca 290 cm.
Z fotografií jsem došel k celkové délce 452 - 461 mm (holt je tam určitý rozptyl, kterému se vzhledem k přesnosti měření z fotografií nelze vyhnout), na modelu jsem pak empiricky došel při dané šířce k hodnotě zhruba 446 mm, tedy teoretické redukce délky o 6 - 15 mm (1,3 - 3,3 %)...

Takhle to vypadá na kolejišti:
Přílohy
P1120036a.JPG
Maketa vozu Uaai-z ve skrytém nádraží...
P1120037a.JPG
... v oblouku na přejezdu...
P1120038a.JPG
... v oblouku ke zhlaví stanice...
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod Jirka1 » ned 23 úno, 2014 8:07 pm

Je to navrženo tak, aby to projelo oblouky dle NEM 103 pro vozovou skupinu C (dle NEM 112). Ovšem je otázkou, zda to projede i na dalších kolejištích, resp. zda tam jsou normy pro průřezný průřez respektovány. A z toho plyne další otázka, a to, zda dělat více kusů?

Děkuji za názor ostatních.

A ještě další fotky.
Přílohy
P1120039a.JPG
... při průjezdem zhlavím...
P1120040a.JPG
... při průjezdem zhlavím...
P1120041a.JPG
... a ve stanici u ostrovního nástupiště.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod maditel » pon 24 úno, 2014 12:57 pm

Ahoj Jirko, vypadá to super. Ale díky mím obloukům na kolejišti bych radši uvítal jiný mustr pro odlití. Napovím, že je ze Slovenska a máš ho jen ty :D
maditel
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon 28 čer, 2010 10:14 am

Re: Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod Jirka1 » pon 24 úno, 2014 5:15 pm

maditel píše:Ahoj Jirko, vypadá to super. Ale díky mím obloukům na kolejišti bych radši uvítal jiný mustr pro odlití. Napovím, že je ze Slovenska a máš ho jen ty :D
No v těch obloucích o poloměru 286 mm se ten vůz Uaai-z vytáčí poněkud víc než v reálu, ale to už je prostě kompromis, tak jako mnoho jiného...

No a pokud myslíš na to, co si myslím, že si myslíš, tak na to já rozhodně nemyslím a raději na to nemysli ani Ty... :-)
Přílohy
P1120043a.JPG
Maketa vozu v oblouku o r = 310 mm.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod Jirka1 » čtv 03 dub, 2014 6:49 pm

V tuto chvíli je v hlasování 7 hlasů lidí, kteří by eventuálně měli zájem. Vzhledem k tomu, že se pomalu dostávám do fáze, kdy budu začínat konstruovat mezimosty, tak se potřebuji rozhodnout, zda to dělat jako mustry na odlití, nebo přímo jako díly pro sebe.

Protože vše musím nechávat odlít 20x, pak to je na 10 modelů. Pokud by bylo 7 zájemců, tak bych do toho asi šel a to i za cenu, že by to trochu zvýšilo cenu modelu. Pokud by se prodalo všech 9 modelů (1 samozřejmě pro mě), pak by cena odpovídala cenově zhruba nějaké lepší (dražší) lokomotivě. Je to hrubý odhad, ale v této fázi přesnější být nedokážu a nemohu. To jenom pro představu.
A jednoznačně jsem došel k tomu, že to určitě nebudu nabízet jako stavebnici (z pochopitelných důvodů).
Na jednu stranu chápu, že to není zrovna typický vůz na našich tratích, ale myslím si, že je tu víc lidí ulítlých na takovéto speciály...

Potřebuji, pokud o tom někdo i za těchto předpokladů uvažuje, aby se mi ozval (mail, SZ) nejpozději do neděle 13. 4. 2014.
Pokud se mi neozve dostatečné množství lidí, pak myšlenku na zaformování opoustím, protože se mi nevyplatí vše nechat nalít a v odlitcích utopit dost peněz, které bych pak musel založit do skříně...

Děkuji za pochopení.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod j p » čtv 03 dub, 2014 8:21 pm

Je to urcite zajimavy vuz, zkusim se zeptat jestli by mel nekdo v zahranici zajem :)
Velikost TT: 1. Pennsylvania Railroad 1940-1960 2. CSD 1946-1993
j p
 
Příspěvky: 442
Registrován: čtv 30 pro, 2010 1:54 pm
Bydliště: Dansko

Re: Model vozu Uaai-z Zagrebtrans

Příspěvekod Jirka1 » pon 28 dub, 2014 8:33 pm

Vzhledem k malému zájmu nakonec toto vozidlo bude v modelu velikosti TT pouze v jediném exempláři jako v reálu. :-)
Fotografie z jeho realizace budu průběžně prezentovat.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků