Patina Sergeje

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Patina Sergeje

Příspěvekod GrimpoCZ » pon 16 zář, 2013 5:44 pm

Pro inspiraci zasílám výsledek patiny Sergeje. Provedeno barvami ModelColor od Valleja.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
"Tétéčka" Roco set a nemoc je opět na světě.
Uživatelský avatar
GrimpoCZ
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 17 úno, 2013 12:21 pm

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 16 zář, 2013 7:47 pm

Co bylo cílem takto provedené patiny? Zkouška postupů s Vallejo? Zvýraznění detailů modelu? Znázornit opotřebení stroje? Co jsi myslel tou inspirací?
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod GrimpoCZ » pon 16 zář, 2013 9:00 pm

Zkouška zvýraznění detailů pomocí vodou ředitelných barev. Vždy jsem pracoval s oleji. Teď jsem zkusil vodovky přímo na model bez lakování. Mohl jsem to napsat hned. :oops:
"Tétéčka" Roco set a nemoc je opět na světě.
Uživatelský avatar
GrimpoCZ
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 17 úno, 2013 12:21 pm

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 17 zář, 2013 9:14 am

A jak jsi spokojenej? Je to lepší než oleje?
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod GrimpoCZ » úte 17 zář, 2013 11:58 am

Pěkně se mi s tím pracovalo. Nechal jsem zaschnout a uchošťourem jsem udělal střechu a zbytek suchým štětcem. Jsem spokojenej. Zkusím ještě brejlovce.
"Tétéčka" Roco set a nemoc je opět na světě.
Uživatelský avatar
GrimpoCZ
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 17 úno, 2013 12:21 pm

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod mnitka » úte 17 zář, 2013 1:02 pm

Mnooo, já nevim... mě se to moc nelíbí. Rozhodně si nemyslím, že vodou ředitelné barvy jsou pro patinování vozidel to nejlepší. Tohleto zkoušení mám už za sebou a věřte že stálo mnoho úsilí dát modely opět do pořádku.
Rozhodně Vám doporučím nejprve techniky zkoušet nanečisto na nějakém vraku.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod mnitka » úte 17 zář, 2013 1:14 pm

Barvy MODEL COLOR mám moc rád. Na štětec jsou skvělé, po naředění je i stříkám.
Patinování vozidel si však bez stříkací pistole a někdy i olejovek nedovedu představit.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod GrimpoCZ » úte 17 zář, 2013 3:38 pm

Chtěl jsem vyzkoušet vodovky a účel to splnilo. Je na každém zda-li to zkusí či ne. Olejovky používám Abteilungy a nemůžu si na nic stěžovat. Na vodovkách je fajn, že to rychle schne a dobře se to smývá. Toť vše. Rozhodně nebylo cílem přinést "objev Ameriky" ,ale další možnost. Navíc inspirací byl pro mě kolega kitař Jakub "Kubrt" Vilingr, který s tím přišel na svých stránkách. :)
"Tétéčka" Roco set a nemoc je opět na světě.
Uživatelský avatar
GrimpoCZ
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 17 úno, 2013 12:21 pm

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 18 zář, 2013 10:20 am

Po pravdě jsem čekal až někdo napíše kritiku jako první... Nechci tady být zas označován za pitomce co všem a všechno kritizuje 8) .

Jak už napsal mnitka přede mnou - vodovky nejsou pro vše ideální, navíc digitál je pro focení velký svinstvo, odhalí i to co normálně nevidíš... Kubrta moc vážně brát nemůžeš - nedělá mašiny, ale hlavně éra větších měřítek... Navíc právě v jeho případě platí že co vyhovuje jednomu s tím ten druhý může mít obrovský problémy (např. SIDOLUX laky...). V modelařině platí především najít cit pro "míru" a pro to co komu přesně vyhovuje a aby se výsledek co nejvíc blížil realitě.

Pokud jsi s výsledkem své sergejpatiny spokojen - OK, mě to ale také nepřijde moc povedený... S olejema nebo syntetikou bys dosáhl lepšího výsledku - ono rychlost někdy bývá na škodu - v tomto případě doba schnutí barev versus finální dojem... Bohužel vždycky platilo a platit bude že výsledek je přímo úměrný vynaloženému úsilí... Aby patina modelů mašinek k něčemu vypadala, není to záležitost na hodinu ale po pravdě na několik dní, včetně technologických přestávek! Urychlit se to dá použitím rychleschnoucích barev (Gunze) který ti pomůžou např při preshadingu dělaným airbrushem, použitím rychleji schnoucího ředidla olej barev (např white spirit od Newtone) a pak také dobrým rozplánováním celé práce - je rozdíl když musíš rychle "šmrdlat" celou mašinu abys stihl vše dodělat než ti to zavadne, nebo postupovat logicky nejdřív od sergejího tlumiče, přes useky střechy, čumáky, větráky a další... Model si prostě rozdělím na pomyslné části které vždy dělám postupně a zvlášt...

A pokud jde o vodovky - sám třeba už od roku 1996 patinuju figurky a menší věci také vodovkama (po mnoha pokusech už jen Vallejo - ne ale Vallejo Air - používám je i k natírání detailů pro jejich super kryvost), základem ale je dávat je na MATNY povrch, jinak ti to bude furt dělat ty hnusný mapy co máš na mašině. Pokud to dáváš na pololesk nebo lesk tak ti to bude furt blbě stékat - ale to si asi poznal sám. Další dost důležitý je dát do vody na ředění barvy trochu detergentu - stačí kapka Jaru - i to má vliv aby se ti tolik netvořily ty "mapy", i když na lesklém a polomat povrchu to pomůže jen trochu. Uchoštourama to nestírám, nechám to působit jako wash a filtr zároveň a barvy nanáším přes sebe postupně tak, jak chci aby výsledný efekt vypadal. Nakonec to ale stejně drajbrašuju olejovkou se syntetikou a přestříknu finál lakem proti otěru, jinak si pracnou patinu vodovkama brzo sám "sundáš"... A po pravdě, za ta léta (od r 84) kdy jsem začal s modelama na "vyšší" urovni, tak nevím o lepší kombinaci než airbrush preshadingu (ztmavení koutů, zesvětlení ploch), patina oleji (wash, filtry), drybrush (olej/syntetika), vodové barvy (jemné detaily, jemný filtr, odřeniny, stečeniny), pigmenty (prach, kouřové stopy). Práce na takovém modelu pak trvá 38 a více hodin...
Přílohy
přestavba 555-010.jpg
01.jpg
P6098409.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod GrimpoCZ » stř 18 zář, 2013 12:17 pm

Kritiku beru. Myslím si , že třeba, ale preshading můžu fouknout na velký plochy,jak třeba paneláže na letadlech nebo zkrátka větších plochách. Možná že třeba na střeše toho segeje v TT by to určitě šlo s i s mojí šikovností. Ale třeba skříň nebo podvozky mi příjde na flintu zbytečný v tomto měřítku. Jinak zas taková rychlovka to taky nebyla. Dělal jsem to asi 14 hodin. Jen wash. Není na tom ani lak a nedával jsem jej ani pod to,páč jsem nevěděl jestli to nezhnojím. Zkusil jsem to,jak to bylo jen na odmaštěnej povrch. Konec konců umýt to můžu vždycky. To ještě jde. :-D Díky za objektivní kritiku a rozhodně si nemyslím nic zlýho. :-) Každá rada nás může posunout o kousek dál.

Preshading je u mně: Nanesení nebo nastříkání tmavší barvy třeba do do rytí paneláže, nebo třeba kde je znázorněn svár atp. Pak přes to stříknu vrchní barvu a místa která jsou nastříkána tmavou barvou v rytí paneláže atd. jsou tmavší a stínovaná.To je u mně preshading. Ale je to postup,který používám u nového modelu -odlitku nebo zbaveného origo nátěru,tzn. na plnič-surfacer udělám preshading a pak stříkám vrchní barvu. Pak lak. Na řadu pak příjde třeba wash atd.A zas lak. Tak to dělám na bojovce.

Zde jsem chtěl jen "zasvinit" již hotový vrchní nátěr lokomotivy vodovými barvami. V podvozcích zvýraznit detaily a zároveň naznačit zaspinění olejem a nečistotami,bez použití pigmentů atp., na střeše a skříni lokomotivy to samé.
Naposledy upravil GrimpoCZ dne stř 18 zář, 2013 1:26 pm, celkově upraveno 1
"Tétéčka" Roco set a nemoc je opět na světě.
Uživatelský avatar
GrimpoCZ
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 17 úno, 2013 12:21 pm

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 18 zář, 2013 1:14 pm

No záleží jak moc si na prešejd troufáš - ono s dobrou pistolí s 0,2 tryskou a kvalitní barvou (gunze) co si hodně naředíš se to dá fouknout i v Nku :lol:, ale v každým případě musíš kvůli nástřiku čímkoliv vymaskovat okna nebo udělat rozborku modelu...
A pistoli nepodcenuj - nic jinýho ti "reálný" zaprášení prachem ze zdrží na modelu neudělá...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod milostt » stř 18 zář, 2013 5:33 pm

Petr Zatrepalek píše:Po pravdě jsem čekal až někdo napíše kritiku jako první... Nechci tady být zas označován za pitomce co všem a všechno kritizuje 8) .


Ty tvoje fotky ,to je moc pěkná práce , neuvažoval jsi zorganizovat nějaký workshop na patinu? máme se od tebe hodně co učit.Myslí mže zájem by byl veliký.Já osobně bych si tohle nenechal ujít .
milostt
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 18 zář, 2013 5:44 pm

Ale jo, klidně, proč ne, už jsem ty workshopy i dělal... Problém je ale v tom, že výklad je jedna věc, praktické odzkoušení druhá - za pár hodin se dá stihnout jen povšechná teorie a nějaká menší ukázka. Aby si to lidi sami odzkoušeli tak to je spíše celodenní či vícedenní záležitost...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod milostt » stř 18 zář, 2013 5:52 pm

Petr Zatrepalek píše:Ale jo, klidně, proč ne, už jsem ty workshopy i dělal... Problém je ale v tom, že výklad je jedna věc, praktické odzkoušení druhá - za pár hodin se dá stihnout jen povšechná teorie a nějaká menší ukázka. Aby si to lidi sami odzkoušeli tak to je spíše celodenní či vícedenní záležitost...

No na skoro celodenní workshop už jsme si skoro zvikl u Dana , a myslím že i dvoudenní work shop bych si uměl představit a zapaltit.Tam už asi takový zájem nebude , ale pokud je to něco co mě může posunout v modelařině dál proč ne? A patina si myslím je potřebná věc , stavíme oprýskane omýtky , rozbourané auta, tka proč čisté mašiny? Já tvoji práci sleduji již dlouho a pro mě je to top práce hlavně ty parní mašiny.
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Patina Sergeje

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 18 zář, 2013 6:02 pm

no ono je výhoda u mě i Petra ,že děláme i plastikové modely tam se naučíš hodně ,ale praxe je to nejlepší co je prostě zkoušet nebát se toho u Jakuba najdeš mnoho i na videjích http://www.modelplac.cz/ ,ale já se učil 10 let zkoušet a zkoušet workshopy nepotřebuju
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: carter88, Colonel32 a 8 návštevníků