Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenosti

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod Barbucha » stř 12 úno, 2014 8:17 pm

Střelec píše:Když jsem lepenku natíral jen z jedné strany, tak se kroutila, ale když jsem jí napajcoval z obou najednou, tak se "obživnutí" nekonalo. Citonice mají nalepovací "omítku" z tenčího papíru, tu jsem přebarvoval zvlášť, honička byla "trefit se" do "cihlami" vymezených prostor. Vlivem disperze se potahové díly o nějakou desetinu zvětšily a nechtěly si sednout, po vyschnutí byly akorát, stejně jako při zkoušení na sucho. U dřeva problém s barvami a vlhkostí nenastává.
Vzhledem k tomu, že základní kostra budovy je z oboustranně (našedlá bílá) nastříkané lepenky, je ve skutečnosti nutné potáhnout jen přístavek (ten je z podkladové "chlupatice"), zadní stěna a prostor mezi cihlovou dekorací a střechou - jen proto, aby se zakryla rohová spojení a "zámky" pozednic. Problém je falcování plechů na střeše - tvoří ho už z výroby tenké dolepovací "nitě" lepenky a pokud někde v ploše nepřilnou, při barevné úpravě se zkroutí.

U příštího baráku na lepenkové bázi (nádraží Adršpach) poskládám stěny a přepážky na sucho, spoje zevnitř zajistím vteřiňákem a potom teprv zalepim disperzí. tak se mi nic nečekaně nerozjede.


http://www.ebay.at/itm/Snap-Glue-Set-Your-third-hand-while-building-kits-/301095375185?pt=Model_RR_Trains&hash=item461aaed151
Obrázek
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod Trainmaniak » úte 06 kvě, 2014 3:26 pm

Kolegové, zaznamenali jste někdo nějaké zlepšení návodů ke stavebnicím z hlediska gramatiky? Dostal jsem do ruky Adršpach a hned na první stránce (a nejen na ní) jsem našel 3 hrubky. "Tyto kroky zdržovali...", "...tyto okna", čárky ve větách v dalším textu nevyjímaje. Česká firma dělá pro české modeláře pěkné české budovy, ale v českém jazyce má ještě trošku mezery. :) Špatná nebo žádná interpunkce ve větách dokáže čtenáře zmást a občas člověku může poněkud déle trvat, než pochopí význam, což by mohl u návodu k použití být trochu problém. Před několika měsíci jsem na to upozorňoval, nicméně náprava zřejmě nenastala.

A dále: Stavěl jste někdo oranžovou telefonní budku 110004? Jak jste řešili rozšklebení vrchní vrstvy obvodové stěny v naříznutém ohybu? Tedy dá-li se to vůbec nějak řešit.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod mnitka » úte 06 kvě, 2014 5:44 pm

Momentálně stavím několik staveb zatím s logem značky ŠIKULOVÉ.
Návody by si u mnohých staveb zasluhovaly více péče. U složitějších staveb by nebylo na škodu aby návod byl podrobnější, případně aby měl koncepci jakou si vzpomínám z plastikových modelů z kovozávodů Prostějov (očíslované jednotlivé díly a několik nákresů s upozorněními na různá úskalí stavby). Rozhodně bych více sázel na srozumitené obrázky.

Rozšklebení dílů v ohybu je velký problém. Některé snad ani vzhledem k tloušťce materiálu ohnout nejdou. Právě teď na to koukám ... myslím, že potíž by vyřešil tenší karton.

Adršpach mě taky zaujal. Je žlutá fasáda skutečně tak moc žlutá jak se zdá z obrázků?

Zatím mám z laserovaných stavebnic obecně velmi smíšené pocity.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod Trainmaniak » úte 06 kvě, 2014 6:11 pm

Fasáda tak žlutá není, je celkem bledá. Foto níže celkem odpovídá, zkreslení barev je minimální. Problémem je spíše množství jakýchsi částic v nástřiku, ale jen z jedné strany. Vypadá to jako větší částečky prachu, chloupky nebo žmolky papíru zaschlé v barvě. Posuďte sami. Bláhově jsem si myslel, že je to vnitřní strana, ale chyba lávky. Tam, kde díly nejsou symetrické a není tedy možné je otočit, vyšla tato strana ven. Má-li to suplovat hrubost omítky, tak tedy ani náhodou. Kde to šlo, dal jsem to dovnitř. To, co vyšlo ven, naštěstí zrovna tak hrubé není. Jinak stavebnice jako taková asi bude na úrovni, kterou již známe, tedy dosti přesná a promyšlená. Ale nepředbíhejme.

Ohyby: Zrovna ta budka se ohýbá zatraceně blbě, když stěny nemají prakticky žádnou výplň. :)

omitka.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod mnitka » úte 06 kvě, 2014 6:21 pm

Ano, ano, s problémem hrubé omítky jsem se setkal také (stěny měly pravidelné rovnoběžné drážkování). Přijde mi jako by ve výrobě byl karton do stroje vložen opačně, protože druhá strana byla hladká. Musel jsem strukturu odbrousit a znovu nabarvit.

Ohyb dílu patřícího na hřeben žlutého strážního domku asi provést nepůjde - budu muset improvizovat.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » úte 06 kvě, 2014 6:23 pm

proto se přejmenovali už nejsou šikulové :lol:
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod hank » sob 10 kvě, 2014 5:05 pm

Tak jak na to koukám a jestli vidím dobře, tak Šikulové použili jako základní materiál knihařskou lepenku potahovanou tenkým papírem, nevím, jestli je to optimální... Zato vím, že na českém trhu už z různých důvodů jiné než potahované knihařské lepenky skoro nejsou k dispozici, v tuzemsku se přestaly vyrábět úplně a dovozové (především z Nizozemí, které je evropskou velmocí v oboru výroby knihařských lepenek) se už v jiném provedení skoro nedají sehnat... Ohnout jde každý papírový materiál, ale vytváření linek ohybu je v kartonážní a knihařské praxi celá věda... Mám za sebou 35 let praxe v papírenském průmyslu, z toho asi třetinu při zpracování papíru a výrobě kartonáže, další zhruba třetinu při prodeji materiálů pro kartonážníky a knihaře, jestli má někdo zájem, mohu trochu poradit, jak se správně ohýbají kartóny a lepenky...

Sám jsem se při stavbě vlastních modelů budov z kartónů a lepenek vždycky snažil naříznuté rohy zamaskovat naznačením nárožních kamenných bosáží (nebo jejich fasádních imitací), naznačením trámů hrázděných budov nebo aspoň vystupujících fasád na rozích, které i ve skutečnosti často mívaly jinou barvu než zbytek plochy navazujících stěn.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod Myšpulín » ned 11 kvě, 2014 11:24 am

hank píše:... jestli má někdo zájem, mohu trochu poradit, jak se správně ohýbají kartóny a lepenky...

Myslím hanku, že rad není nikdy dost, pokud by se ti to chtělo sepsat a vywebit, určitě bych to uvítal, a doufám, že nejen já.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod milostt » ned 11 kvě, 2014 1:59 pm

Souhlas , pořád je co se učit taky bych byl pro
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod mnitka » čtv 15 kvě, 2014 9:01 pm

PřáTTelé, právě lepím sýpku Telč. Nějak se nemůžu dopočítat dveří, chybí mi právě ty co nejsou na obrázku za figurkou se žlutou helmou. V aršíku s ostatními třemi dveřmi nebyly. Poradí někdo?

Obrázek
obrázek z rajčete uživatele vobabaz
Naposledy upravil mnitka dne pát 16 kvě, 2014 4:36 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod Trainmaniak » pát 16 kvě, 2014 4:32 am

Koukám na foto té, co jsem stavěl já, a nejsou tam taky. Co o tom je v návodu, je-li vůbec něco? Mají tam vůbec být, vzhledem k tomu, že je na stěně vyznačena krytka zámku?
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod mnitka » pát 16 kvě, 2014 5:12 am

Na protější stěně jsou dveře naznačené taky a bez krytky. Asi tam skutečně být nemají ikdyž v grafice návodu jsou dokonce kresleny jako zapuštěné.
Návod hovoří jen obecně odveřích a oknech.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod Trainmaniak » pát 16 kvě, 2014 7:18 am

mnitka píše:Návod hovoří jen obecně odveřích a oknech.

Čímž se dostáváme zpět k problému, že ty návody mají rezervy. :roll:
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod rendo » pát 16 kvě, 2014 8:51 am

Ahoj...ja som to riesil,ako dvere elektro udrzby(ci tak nejak :mrgreen: uz som to staval davnejsie,navod ti vela nepovie.
Přílohy
.... 002.jpg
rendo
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 12 led, 2011 2:01 pm

Re: Stavby a modely f. Šikulové - postřehy, fotky, zkušenost

Příspěvekod Trainmaniak » pát 16 kvě, 2014 9:26 am

Pravdou je, že je to takové polovičaté. Chtělo by to alespoň imitaci plechových dveří. Na druhou stranu asi nebude problém si je sám udělat (třebas i vytisknout) a nalepit je tam. Neví někdo, jak je to v reálu (foto vítáno)?
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: proky1, Radek Strnad a 28 návštevníků