Modely 3D tisk - všeobecná diskuze

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Modely 3D tisk - všeobecná diskuze

Příspěvekod radeksindy » pát 27 dub, 2012 8:47 am

Povrch je hladký, jednotlivé vrsty už jsou holým okem skoro nerozlišitelné

Tisknu jen FUD a protože nemám žádné dioptrie, tak toto tvrdit nemohu :lol: Tady hodně záleží na tom co se tiskne, u pražců člověk snese lecos, od plechového komína se očekává zase něco jiného. Můj subjektivní dojem je, že čím menší a méně členitější, tím lepší. Zkoušel jsem i samotné podkladnice s vrtulemi a hřeby pro code55 (H0). FUD dává nejlepší výsledky co se týká ostrosti hran, ale ani tady to není zatím žádný zázrak.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Modely 3D tisk - všeobecná diskuze

Příspěvekod dejv » pát 27 dub, 2012 9:14 am

radeksindy píše:3D tisk zatím není schopen být technologií pro přímou výrobu modelů. Za prvé kvůli povrchovým vlastnostem. Výsledek je potřeba povrchově upravit, což bohužel v případě složitějších objektů není možné, např. nýtování spolehlivě odbrousíte, drobné části poškodíte. Zkoušel jsem pískování a i to má omezené možnosti. Druhý problém je v samotném materiálu. Čím lepší je materiál ohledně schopnosti vytvořit dobrý výsledek, tím horší to bývá se jeho teplotní a časovou stálostí. Některé z prvník tisků za rok a více viditelně změnili barvu a strukturu, materiál ani nový nemá nijak zázračné mechanické vlastnosti.


Pokud jde o FUD, tak jediné, co jsem musel udělat, bylo odstranění takového toho voskového povlaku, kterým to všechno bylo pokryté, aby na tom držela barva. Na to jsem šel s kartáčkem na zuby a Jarovou vodou. Povrch potom "prokoukl", ale o žádné povrchové detaily jsem nepřišel, ani jsem nic nepoškodil. Ale mluvím jen o opravdu mrňavých věcech - jak vypadá větší plocha zatím netuším - tam to může být něco jiného.

Pokud jde o zvládání teplot, tak tam nemám s FUD žádné zkušenosti, ale musím říct, že třeba WSF si v tomhle ohledu stojí až nečekaně dobře. Bál jsem se toho, když jsem musel např. pájet vodič ke kolejnici v 2mm díře mezi WSF pražci, ale žádný problém nakonec nenastal. Člověk už se musí docela hodně snažit, aby se něco začlo dít - při dlouhodobém působení tepla (třeba pájení v bezprostřední blízkosti) materiál lokálně změkne, a může se tam jakoby promáčknout. To by ale udělal asi každý plast, a není to nic, s čím by se nedalo žít.

Pokud jde o časové hledisko, tak to u FUD zatím taky neumím posoudit. Nejstarší model mám teprve pár měsíců. s WSF jsem začal dřív, první výrobky mi přišli loni v srpnu. Kromě lehkého zažloutnutí na nich zatím žádnou degradaci nepozoruju (na těch co jsou nebarvené)

radeksindy píše:Povrch je hladký, jednotlivé vrsty už jsou holým okem skoro nerozlišitelné

Tisknu jen FUD a protože nemám žádné dioptrie, tak toto tvrdit nemohu :lol: Tady hodně záleží na tom co se tiskne, u pražců člověk snese lecos, od plechového komína se očekává zase něco jiného.


Jasně, tady asi největší roli hraje úhel tisknuté plochy. Čím menší, tím jsou hrany jednotlivých vrstev dál od sebe, a tím jsou víc vidět. Třeba u WSF tohle docela problém je (např. zkosené hrany betonových pražců), ale dá se to napravit s trochou tmele a extra (povznášející) roboty :) U námezníků jsem na to narazil taky, ale tam už úhel není úplně malý, a navíc jsou hodně titěrné, takže tam to opravdu skoro nejde poznat. Věřím, že na větší ploše, a při menším úhlu, to problém být může. Kdyby si aspoň člověk mohl říct, jak mají být ty objekty orientované, takhle vidím největší problém v té nahodilosti - člověk nikdy neví, kam mu Shapeways ty vrsty posadí :evil:
Nko - zatím si jen tak experimentuji a učím se
dejv
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07 zář, 2011 7:27 am

Předchozí

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků