377.0 ČSD Roco TT

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod peter_vy » stř 09 říj, 2013 6:16 pm

Tak potrebné súčiastky dnes dorazili - 10 minút práce a hotovo. Posledná náprava tendra je už teda poháňaná. Odpor prevodovky sa výrazne zvýšil, čo má za následok zvýšenie rozbehového napätia zo 4 na 5,5V. Vplyv na rýchlosť (pri 8-12V) to nemá. Odber prúdu pri 12V je 130mA (hodnotu pred tým zmeranú nemám). Jazdné vlastnosti sa samozrejme zlepšili načo mali vplyv aj ďalšie úpravy: napruženie zberacích plechov na tendri, dováženie tendra a usporiadanie náprav tendra B+N+B+N(0), ktoré je vhodným kompromisom medzi potrebou zberania prúdu a adhézie. Komu nevyhovuje pomerne vysoká hodnota rozbehového napätia pri analógovej prevádzke s napäťovou reguáciou, tak nech skúsi aspoň úvedené tri malé úpravy. Pre tých čo používajú pulznú reguláciu alebo digitál vyššie rozbehové napätie nie je zásadnou nevýhodou. Okrem meraní na skúšobnom okruhu som vykonal aj "ostré" jazdné skúšky na mojom starom tankodrome (U-profil Rmin=286mm, stúpanie 3% + 4-dielna súprava Bp s kovovými dvojkoliami na analógu s napäťovou reguláciou). Mašina ani na chvíľu nezaváhala - som celkom spokojný (možno sa komplet obsadená prevodovka ešte trochu rozbehá, mám možnosť aj puznej regulácie takže to nie je žiadna tragédia). Neviem ako by dopadol prejazd výhybkou EW1 - nemám ju k dispozícii.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod peter_vy » pát 11 říj, 2013 7:04 pm

Dnes som dostal informáciu, že medzi 3. a 4. nápravu tendra patria 3 žlté (13z) ozubené kolesá - zrejme preto sa u mojej prevodovky značne zvýšil mechanický odpor, keďže ja som použil žlté, červené (14z) a žlté. (Upozornenie: žlté kolesá majú otvor pre náboj 1,4 mm; červené pre 1,5 mm). Takže prevodovku budem musieť zasa rozobrať, potom dám vedieť ako to dopadlo.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod peter_vy » pon 21 říj, 2013 8:00 pm

Do prevodovky medzi 3. a 4. nápravu tendra som doplnil tie správne ozubené kolesá (3x žlté), ale mechanický odpor prevodovky zostal veľmi veľký - takže zatiaľ žiadny pokrok v bádaní. Celá prevodovka má ale pomerne veľké vôle medzi ozubenými prevodmi. Tie sa nabudúce (keď dorazia nové prevody) pokúsim zmenšiť prelisovanín zelených ozubených kolies (14z) na hnacích nápravách kolesami s 15 zubami a uvidím čo to urobí - poďakovanie za tento tip patrí airwarovi, s ktorým som komunikoval na túto tému súkrome. Potom istotne zasa poreferujem o tom ako to dopadlo - predpokladám, že by sa minimále mal aspoň skultivovať chod prevodovky + mierne znížiť rýchlosť (airwar túto úpravu zhodnotil kladne). Sám som veľmi zvedavý a už sa neviem dočkať, keď to budem môcť vyskúšať.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod olik » úte 22 říj, 2013 6:17 pm

Kluci,ted jsem otevrel svoji zvukovou 377 od Roca,a koukam ze vsechny 4 napravy jsou hnane uz z vyroby,takze nemusim nic dokupovat,a vsechny kolecka na 3 a 2 naprave jsou zluta..... no ale musim rict ze kdyz projizdi esick z R 310 tak se zastavi :-( tak mozna to Roco vi a tak proste vynechalo 3 a 2 a pohanena je jen 1 a 4 jako to bylo drive u Tilliga,kdyz jeste nebyla 01 predelana,ted ma 2 podvozky a opravdu nema problem nic projet,A to si myslim je chyba u ROCA ze maji ram napevno a nevedi jak presne to udelat aby to slapalo bez chyb :?: vzdyt kazda 38 je stavena jinak ,nektera ma vsechny ctyry soukoli s jednou bandazi na kazde strane,dalsi ma pohanena jen 2 soukoli,ta moje ma 3 dvojkoli s bandazema na obou stranach,dalsi ma nahradni kolecka rovnou z vyroby aby si modelar vybral co mu vyhovuje,takze tezko odhadnout jak je to opravdu spravne :lol: :lol:
Snad jsem trosku pomohl Olik
olik
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte 01 úno, 2011 6:01 pm

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod peter_vy » úte 22 říj, 2013 8:20 pm

Vyzerá to tak, že verzií pojazdu je neúrekom a z toho mi vyplýva, že Roco asi experimentovalo "za jazdy" a snažilo sa problém nejako vyriešiť. Či sa tak aj stalo, to ťažko posúdiť. Je ale zaujímavé, že rozpis súčiastok z webu Roco ku každej verzii obsahuje 3 bandážované nápravy + jednu nebandážovanú. Žeby toto malo byť konečné riešenie problému podľa Roco? No ja sa to ešte budem snažiť vylepšiť - nemienim sa len tak vzdať bez boja a vyskúšam všetky dostupné možnosti. Je len veľká škoda, že taký krásny model môže mať problémy s jazdnými vlastnosťami. Moja mašina teraz jazdí ako-tak dobre ale mhlo by to byť omnoho lepšie! Ako sú na tom ostatné pary od Roco, tiež nemajú podvozkový pojazd? Ak urobí 377 aj Tillig, tak dúfam, že použije obdobný typ pojazdu ako u 555.x, ktorý nemá najmenší problém.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod olik » úte 22 říj, 2013 9:05 pm

Tillig udela otocne napravy,takze to bude lepsi jak roco,jinak treba BR 18 od Roca mi hazi skraty na EW2 coz me nici,vubec nevim co s tim delat,ty okolky jsou nejak moc siroke a masinkA JE DLOUHA a problem je na svete,jinak 44 ma stejnej pojezd jako 18 ,akorat masina ma mensi kola protoze je to 5 osa kraska,a jezdi super ,mam jich 5 a zadna nedela problemy,akorat tahne 1 a 4 ,tot vse k param od Roco
olik
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte 01 úno, 2011 6:01 pm

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod Trainmaniak » stř 23 říj, 2013 10:03 am

Já budu s dovolením pro doplnění citovat sám sebe z recenze tohoto modelu:

Můj model má hnané první tři nápravy, poslední je běžná. Měl jsem v ruce i model, jehož tendr měl hnaná všechna dvojkolí – byla to ale ozvučená verze. Důvod neznám. Z výroby byla všechna tři hnaná dvojkolí opatřena na obou kolech bandážemi. Přibaleno však bylo ještě jedno nebandážované, které jsem využil. Sběr proudu sice probíhá prostřednictvím všech tří spřažených náprav lokomotivy a všech čtyř náprav tendru, ovšem sběr pomocí bandážovaných kol není tak nějak plnohodnotný. Na svém kolejišti rozhodně nepotřebuji nijak závratnou tažnou sílu, takže jsem s čistým svědomím druhou hnanou nápravu tendru vyjmul a nahradil ji nebandážovanou. V tuto chvíli je tedy proud přiváděn pěti nebandážovanými a dvěma bandážovanými dvojkolími. Stačí to, jezdí to. Model je i dostatečně těžký, jeho hmotnost činí 167 gramů, takže tažná síla je zajištěna.

Přiznám se, že nevidím důvod mít tolik bandáží. Tak dlouhé vlaky asi modeláři tahat nebudou, nemluvě o tom, že i dvě bandáže do kříže by dle mého soudu bohatě stačily.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod Trainmaniak » pon 28 říj, 2013 5:01 pm

Kolegové, upřednostňuji u této páry spolehlivý sběr proudu před tažnou silou, jsem tedy ochoten obětovat/nabídnout jednu bandážovanou nápravu. Nemá někdo ladem nebadnážovanou a nebyl by ochoten ji třebas vyměnit? V současnosti mám na tendru 2 + 2, ale klidně tam nechám jen 1 + 3. Jak jsem zjistil, tak stačí trochu bordýlku na sběračích a už se potvůrka občas zastaví nebo cukne. V mých podmínkách bude naprosto stačit jedna bandážovaná. Pokud by tu byl protějšek (ideálně z tuzemska) s opačným požadavkem, můžeme se domluvit třebas přes SZ.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod peter_vy » úte 05 lis, 2013 5:57 pm

Dovolím si napísať rezultát z mojej dlhej anabázy pokusov a testov vykonaných na pojazde 377 od Roco:
Rozšírenie pohonu tendra o štvrtú nápravu alebo tiež aj použitie ozubených kolies s 15-timi zubami na hnacích nápravách značne zvyšuje mechanický odpor celej prevodovky. Jazdné vlastnosti sa síce vylepšia, ale nie je to použiteľné pre analóg s napäťovou reguláciou (vysoké rozbehové napätie - zdá sa mi, že motor je dosť slabý) ale len pre analóg s pulznou reguláciou alebo pre digitál. Úsile, peniaze a čas do toho vložený boli istotne viac ako neúmerné k tomuto jednoduchému zisteniu (ale aj tak ma to bavilo :idea: ).
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod lachttan.bastr » stř 06 lis, 2013 5:24 pm

peter_vy píše:Dovolím si napísať rezultát z mojej dlhej anabázy pokusov a testov vykonaných na pojazde 377 od Roco:
Rozšírenie pohonu tendra o štvrtú nápravu alebo tiež aj použitie ozubených kolies s 15-timi zubami na hnacích nápravách značne zvyšuje mechanický odpor celej prevodovky. Jazdné vlastnosti sa síce vylepšia, ale nie je to použiteľné pre analóg s napäťovou reguláciou (vysoké rozbehové napätie - zdá sa mi, že motor je dosť slabý) ale len pre analóg s pulznou reguláciou alebo pre digitál. Úsile, peniaze a čas do toho vložený boli istotne viac ako neúmerné k tomuto jednoduchému zisteniu (ale aj tak ma to bavilo :idea: ).


Děkujeme za zjištění, že "tudy cesta nevede". Vítej v Cimrmanově spolku propagátorů slepých uliček. :D
Velikost středu = TT = Top Technik = vrchol techniky!
lachttan.bastr
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv 30 črc, 2009 4:54 pm
Bydliště: Brno

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod peter_vy » stř 06 lis, 2013 6:27 pm

Ďakujem za úprimné "povzbudenie" :lol: !
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod radula63 » sob 04 led, 2014 10:23 pm

Zdravím kolegové. Před více jak 2roky jsem prodal svůj model páry 377 - v té době přestavba BR38 od JATTu.
Časem začal opět pokoukávat po modelu 377 - tentokráte od Roca - už ve verzi ČSD.
Dnes zakoupil, sice už jetou, ale dobře fungující. No i tak jsem si ji více "počeštil". Hvězda, černá kola, jiná čísla (to kvůli tomu, že soudruzi u Roca označili tendr číslem loko), zvon pryč. Čísla jsem použil z aršíku obtisků, co se mi válely už dlouho v šuplíku. Zbývá mi dodělat ještě nástavba uhláku. Druhý parojem odstraňovat nebudu - je v něm šroub, který drží loko pohromadě. Střechu také předělávat na kulatou nebudu. Jízdní vlastnosti jsou pro mne super. Jezdí tiše, klidně a spolehlivě i při malých rychlostech. V analogu.
Co by se ještě krom patiny, střechy a parojemu dalo více přiblížit "domnělé" skutečnosti??? Dynamo pravděpodobně z levé strany (za komínem) na stranu pravou?

p.s. - "domnělé" = vycházím z pravděpodobnosti jak asi loko vypadala, neb znáte to - kořistní loko moc na fotkách černobílých, pak jsou dohady o odstínech barev, co bylo černé, co červené apod. Tedy - jaké si to uděláš, takové to máš. :lol:
P1040734.JPG

P1040735.JPG

P1040736.JPG
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod wendycrx » sob 04 led, 2014 10:33 pm

No ovšem Radečku,moc pěkné :D hlavně ať ti dlouze slouží,víš že dostane pořádnej záhul.
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod j p » sob 04 led, 2014 11:13 pm

radula63 píše:Zdravím kolegové. Před více jak 2roky jsem prodal svůj model páry 377 - v té době přestavba BR38 od JATTu.
Časem začal opět pokoukávat po modelu 377 - tentokráte od Roca - už ve verzi ČSD.
Dnes zakoupil, sice už jetou, ale dobře fungující. No i tak jsem si ji více "počeštil". Hvězda, černá kola, jiná čísla (to kvůli tomu, že soudruzi u Roca označili tendr číslem loko), zvon pryč. Čísla jsem použil z aršíku obtisků, co se mi válely už dlouho v šuplíku. Zbývá mi dodělat ještě nástavba uhláku. Druhý parojem odstraňovat nebudu - je v něm šroub, který drží loko pohromadě. Střechu také předělávat na kulatou nebudu. Jízdní vlastnosti jsou pro mne super. Jezdí tiše, klidně a spolehlivě i při malých rychlostech. V analogu.
Co by se ještě krom patiny, střechy a parojemu dalo více přiblížit "domnělé" skutečnosti??? Dynamo pravděpodobně z levé strany (za komínem) na stranu pravou?

p.s. - "domnělé" = vycházím z pravděpodobnosti jak asi loko vypadala, neb znáte to - kořistní loko moc na fotkách černobílých, pak jsou dohady o odstínech barev, co bylo černé, co červené apod. Tedy - jaké si to uděláš, takové to máš. :lol:
P1040734.JPG

P1040735.JPG

P1040736.JPG


Jak uz tady na foru bylo vysvetleno http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=16&t=5192&start=30, soudruzi od Roca oznacili tendr cislem lokomotivy naprosto spravne, protoze tomu tak bylo u skutecnych koristnich masin. 377.0519 jako jedina tu hvezdu a cislo tendru dostat mohla - ale cisla na boku nee. Ovsem ta slouzila ke zkouskam VUZ.
Velikost TT: 1. Pennsylvania Railroad 1940-1960 2. CSD 1946-1993
j p
 
Příspěvky: 442
Registrován: čtv 30 pro, 2010 1:54 pm
Bydliště: Dansko

Re: 377.0 ČSD Roco TT

Příspěvekod radula63 » sob 04 led, 2014 11:22 pm

j p píše:
Jak uz tady na foru bylo vysvetleno http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=16&t=5192&start=30, soudruzi od Roca oznacili tendr cislem lokomotivy naprosto spravne, protoze tomu tak bylo u skutecnych koristnich masin. 377.0519 jako jedina tu hvezdu a cislo tendru dostat mohla - ale cisla na boku nee. Ovsem ta slouzila ke zkouskam VUZ.

JJ, díky. Byl jsi kapku rychlejší než já, taky jsem to našel. Kousek pod vysvětlením je i moje reakce na uživatele ReichenbergW. No jo no, psalo se to před 2 roky... :oops:
Zajímavý článek je taky tady: http://vytopna.hekttor.biz/view.php?naz ... 2011020002
Tendr 922.0519 nemá podvozky Diamond, ale klasické nýtované konstrukce.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků