BR 84 od firmy Tillig

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

BR 84 od firmy Tillig

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 08 pro, 2011 7:51 am

Zdravím vespolek. Vážení kolegové téčkaři, vlastníte už někdo BR 84 od Tilliga? Zajímaly by mne reference. Co se tak ke mně doneslo, tak po jízdní stránce má své mouchy. Tedy především jízda přes EW1 (já vím, EW1 není výhybka, ale přesto je hojně používaná :) ). Názory se trochu různí. Minimální průjezdný poloměr činí R310. Někde na TT-boardu jsem zahlédl, že jej projíždí trochu ztuha, ovšem od jednoho majitele vím z první ruky, že ani ve stoupání nemá v tomto poloměru problém. Naproti tomu problémy na EW1 mi tento kolega potvrdil. Model je to zajímavý, v budoucnu bych si jej rád pořídil, ovšem pokud za něj mám dát přes čtyři tisíce, musí prostě šlapat bez zádrhelů.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: BR 84 od firmy Tillig

Příspěvekod rakusanka426 » ned 18 pro, 2011 5:05 pm

Zdravim vsechny priznivce TT. Minuly tyden mi konecne dorazila nova BR84. Lokomotiva pred zajetim vykazovala drobne chyby :( . Predevsim jezdila trochu trhane a byla nachylna k vyskakovani na vyhybkach (typ EW1) prednim dvojkolim prip. zadnim dvojkolim. Po delsim zajeti jezdi plynule bez trhaneho pohybu. Je vsak stale citliva na kvalitni trat (tedy pouzivat pouze modelove kolejivo) k vyskakovani dochazi jiz jen velice zridka. Pohaneno je vsech 5 sprazenych dvojkoli (jedno je bandazovano). Jinak jsem s model celkem spokojen. :)
Uživatelský avatar
rakusanka426
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 18 pro, 2011 4:51 pm

Re: BR 84 od firmy Tillig

Příspěvekod aldrin » úte 27 pro, 2011 9:34 am

Ahojda, konecne jsem dostal k tomu aby jsem tenhle kousek otestoval na svym kolejisti. Nemam zrovna jednoduchy zhlavi, dost obloukovejch vyhybek a vedlejsi trat ma mistama mozna ostrejsi oblouky nez 310.
Poznatky jsou asi nasledujici: Masinka jezdi prekvapive hladce. Pres anglicaky, jsou tam tri, nema problem. Nevim kde se tahle info objevila, ale faktem je, ze mam na nich pribrusovany jazyky. Na vedlejsi trati mam hodne ostrej protioblouk, krasny S a i tohle zvlada. Na druhou stranu to prodeje 50. 52, 44, 01, tak proc ne tahle... Tazna sila je uchazejici. Na cca 5% utane 12 4 napravovejch vagonu naprosto s rezervou.
Co se obas deje, ze se mistama zadni behoun nedotyka uplne koleji a tudiz se chvilema netoci. Hlavne, kdyz je na nej povesenej vlak. Pri jizde obracerne, uhlim dopredu to neni az tak zretelny. Zrejme bude chybet spravnej pritlak.
Masinak vyskakuje jen na jedny vyhybce prednim behounem. Ale z me zkusenosti to dela vratna pruzina na prednim behounu. Z 50 a 52 jsem je vyhazel a od te doby s nima nebyl problem. Tak tuhle ceka to samy.
Jinak v ni je Zimo dekoder, nehral jsem si s nastavenim motoru, ale prijde mi, ze mu bude chtit trochu poladit charakteristiku, obcas ma takovy divny prechody rychlosti. Nevim, jestli to je rizenim motoru, nebo odporem v zatackach... Budu muset vyzkoumat.
Celkove lze rict, ze to je povedenej model a hezka velka tendrovka, ktera v tecku chybela.... Myslim, ze na Tvem kolejisti bude fachat bez problemu.

David
aldrin
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 12 úno, 2010 8:55 am
Bydliště: Praha / Jilemnice

Re: BR 84 od firmy Tillig

Příspěvekod Trainmaniak » stř 14 kvě, 2014 11:14 am

Zdravím vespolek. Tak jsem byl chvilku majitelem BR 84. Je fakt krásná, o to víc mi vadí, že se konkrétně s tímto kouskem nedá jezdit. Po rozbalení a prvních jízdách vykazovala především v obloucích veliké problémy, nicméně ani na rovině to nebylo úplně ono. O plynulosti se rozhodně mluvit nedalo. V oblouku R310 i R353 vždy znatelně zpomalila, jako by se šprajcovala. Navíc při pomalé jízdě jsem vypozoroval, že při každé otáčce se střední náprava zvedne: https://www.youtube.com/watch?v=krIdNuz ... e=youtu.be Detailní pohled zde:

br84-detail.jpg

S běhouny byl rovněž problém. Oba vypadávaly, projetí výhybky EW1 ani v přímém směru nebylo vždy bez karambolu. Do odbočky lokomotiva opět zpomalovala (R353). Přední běhoun občas v oblouku na širé trati najednou vyskočil z koleje a narovnal se do příma. Model šel na reklamaci, po jejím vyřízení se přestalo zvedat střední dvojkolí, ostatní problémy přetrvaly. Zajíždění modelu nic nevyřešilo. Navíc z Tilligu přišel model s podivně vylámaným rámem tendru, což ničemu nikterak neprospělo. Zde:

br80-tendr.jpg

Ani sběr proudu není ideální, což ale může souviset s mechanickou stránku věci. Pokud se model v oblouku šprajcuje a mírně zvedá, sběr je nespolehlivý. Mrzí mě to, model se mi líbí, ale aby mi stál za ty peníze ve vitríně, to ani náhodou. Ten prostě musí jezdit. Měl jsem na návštěvě jiný exemplář a ten projel všude bez jediného vykolejení, zastavení nebo zpomalení.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: BR 84 od firmy Tillig

Příspěvekod j p » stř 14 kvě, 2014 11:50 am

Podle vasich zkusenosti udelali soudruzi z NDR chybu prevevsim v pojezdu. Kdyby vnitrni dvojkoli byla bez okolku, tak to projede vsechno naprosto bez problemu. Je to sice reseni pouzivane ve velikosti TT od roku 1946, ale funguje spolehlive. Kdyz jsem to videl poprve, tak se mi to zdalo divne, ale ono se to vyskytuje se i na skutecnych masinach.
Velikost TT: 1. Pennsylvania Railroad 1940-1960 2. CSD 1946-1993
j p
 
Příspěvky: 442
Registrován: čtv 30 pro, 2010 1:54 pm
Bydliště: Dansko

Re: BR 84 od firmy Tillig

Příspěvekod Trainmaniak » stř 14 kvě, 2014 12:00 pm

To je pravda. Např. úzká BR 99.

P1410474.JPG
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: BR 84 od firmy Tillig

Příspěvekod blekk1 » stř 14 kvě, 2014 12:34 pm

Zdravim kolegovia: ja som problem z prechadzanim oblukov riesil na BR52ke, z ktorej som neskor postavil stokra zo stavebnice od DKmodel. Zasekavanie v obluku R310 som vyriesil tak, ze som jemne stlacil kola na oske k sebe, tzn. kola S1 a S4 som stlacil o nieco viac ako S2 a S3 a dvojkolie H ostalo povodne. Tym som z casti zamedzil prilisnemu opieraniu sa okolku o kolaj a prejaz sa okludnil aj do protismerneho obluku R310. Na vyhybkach EW1 som ale problem nemal ani pred tym.

PS: ohladom pojazdu som niekde tu na fore zachytili, ze sa na BR86 vytahovalo ozubene kolo, aby krajne dvojkolia S1 a S3 neboli hnane. Vtedy sa aj jazda ukludnila
blekk1
 
Příspěvky: 156
Registrován: pon 07 led, 2008 12:07 pm
Bydliště: Púchov

Re: BR 84 od firmy Tillig

Příspěvekod Trainmaniak » stř 14 kvě, 2014 5:55 pm

blekk1 píše:PS: ohladom pojazdu som niekde tu na fore zachytili, ze sa na BR86 vytahovalo ozubene kolo, aby krajne dvojkolia S1 a S3 neboli hnane. Vtedy sa aj jazda ukludnila

To bylo u BR 56: http://www.trainmania.info/zapisky2010.html#br56-437 I když není vyloučeno, že BR 86 následně upravili obdobně.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: BR 84 od firmy Tillig

Příspěvekod Trainmaniak » stř 14 kvě, 2014 6:35 pm

Ke zhlédnutí jsou další záznamy z jízdy modelu. Zde je vidět, jak lokomotiva při vjezdu do oblouku R353 (před mostem) velice zpomalí a rázuje v rytmu otáček kol. Dále za mostem je R310:
https://www.youtube.com/watch?v=Cfr4YrM ... e=youtu.be

Těsně před koncem videa cosi cvakne a lokomotiva sebou trhne. Uvolnil se šprajcnutý běhoun pod tendrem. Následující foto v detailu ukazuje, co se děje se zadním běhounem při vjezdu do oblouku:

zadni_behoun.jpg

Další dvě videa ukazují činnost zadního běhounu při vjezdu do odbočky výhybky EW1:
https://www.youtube.com/watch?v=xYnMoIi ... e=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=8KjdgBJ ... e=youtu.be

Na čtvrtém záznamu lze naopak vidět, jak občas zadní běhoun, přesto že je cesta postavena přímo, nehodlá uposlechnout a tvrdohlavě jede do odbočky. Toto udělal asi 3x za sebou, pak se nám konečně podařilo projet výhybku bez vykolejení.
https://www.youtube.com/watch?v=uR2Lk_5 ... e=youtu.be

Výhybky mají motorické přestavníky a jazyky doléhají naprosto spolehlivě. To je pro info. :D
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků