Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Anketa končí za sob 31 pro, 2011 6:38 pm

BTTB
24
21%
Tillig pro kolejivo s podložím
2
2%
Tillig pro výhybky bez podložím
10
9%
Motorický Tillig
19
17%
Tortoise
5
4%
Serva
28
24%
Výhybky ovládám ručně
5
4%
Paměťový drátek
4
3%
Jiný
18
16%
 
Celkem hlasů : 115

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod mpinta » pát 21 říj, 2011 7:31 am

PaMi píše:Právě jsem se vrátil z pravidelného obtýdenního zasedání pražské komunity a také jsme debatovali o přestavnících. Většina (mimo HH) se shodla na jednom: kdo jednou vyzkouší želvy (Torotoise) nechce jinak. Tyto přestavníky se vyrábí v nezměněné formě řadu let a bylo jich vyrobeno a je jich po celém světě používáno desetitisíce.
Tortoise je rozhodně vynikající, velmi tichý přestavník, se dvěma zabudovanými přepínacími kontakty. Proti servu má ovšem menší sílu, nižší nastavovací možnosti (dráha, poloha, rychlost), jeho zástavná výška je 82 mm a stojí třikrát tolik.
Serva jdou sehnat v zahraničí i za cenu kolem 50 Kč. Mimochodem, třeba Mini servo Conrad ES-05, JR, které sice stojí skoro 150 Kč, ale má mnohem tišší a jemnější chod, než Hextronik HXT-900. Z mnoha typů serv, která jsem zkoušel, mi připadá nejlepší. Některý z obchodníků by se mohl pokusit o objednávku ve větším množství a třeba ještě v příznivější ceně.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod chameleon » pát 21 říj, 2011 8:49 am

Martine na jakou zástavnou výšku se dá reálně dostat u těch serv?
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod PaMi » pát 21 říj, 2011 9:00 am

Zástavná výška přestavníku Tortoise je určitě jeho hedikepem. A nejenom výška, ale i celková velikost. Je to ale zase daň za jeho spolehlivost. Výšku lze elimonovat použitím úhelníkového ržáku, kdy se přestavník namontuje pod koleje naležato. Ale i tak zabere víc místa než Tillig (já sám Tilligy na kolejišti mám a jsem s nimi spokojen. Jsou to držáky a vydrží všechno. Mám k nim pouze jednu připomínku a tou je hlučnost.).
Nezjednodušoval bych tady srovnávání serva a přestavníku. Přestavník je přestavník (je jedno od jakého výrobce) a servo je servo. Servo nenahradí přestavník! To co tady popisuje Lokopin je, jak si za méně peněz doma s malou dílnou vyrobit přestavník za použití serva (tuto poznámku píšu na základě jednoho dotazu "Koupil jsem si serva, ale oni neměli držáky pod vyhýbku. Kde je seženu? A jak mám zapojit vypínač aby se mi servo přehazovalo?").
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod Ferda » pát 21 říj, 2011 9:42 am

chameleon píše:Martine na jakou zástavnou výšku se dá reálně dostat u těch serv?

U standartů cca 30 mm. U mikroserv i pod 20 mm.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod mpinta » pát 21 říj, 2011 10:45 am

chameleon píše:Martine na jakou zástavnou výšku se dá reálně dostat u těch serv?
Došel jsem to změřit...
U HXT900 a podobných stačí 24 mm. Po zkrácení, uštípnutí páky se lze dostat i dost pod 20 mm.
Zrovna jsem do článku Servo a výhybky dodělal "výrobu" držáku (modře uprostřed článku) pro ty, co mají starost, že by to nezvládli. :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod vvitty » pát 21 říj, 2011 11:07 am

Sice souhlasim s tim, ze koupit hotovy prestavnik a jen jej nacvaknout na vyhybku je pohodlnejsi, na druhou stranu udelat drzaky je pomerne jednoduche a bezny modelar si s tim musi hrave poradit. Neni k tomu potreba super vybavena dilna a zazracne schopnosti, jde to udelat i doma s naradim za 500.- (ktere se da pouzit na ledacos).
A pokud to nekomu nejde nebo na to nema cas, chut a naladu, tak drzaku je na trhu dost na vyber - at uz v zahranici, nebo tady. Plastove, leptane, odlevane.... moznosti je dost.
Totez elektronika, neni takovy problem bud sehnat stavebnicku, nebo koupit hotovou (byt drazsi) verzi...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod Radek(T) » pát 21 říj, 2011 11:22 am

PaMi píše:Zástavná výška přestavníku Tortoise je určitě jeho hedikepem. A nejenom výška, ale i celková velikost. Je to ale zase daň za jeho spolehlivost. Výšku lze elimonovat použitím úhelníkového ržáku, kdy se přestavník namontuje pod koleje naležato. Ale i tak zabere víc místa než Tillig (já sám Tilligy na kolejišti mám a jsem s nimi spokojen. Jsou to držáky a vydrží všechno. Mám k nim pouze jednu připomínku a tou je hlučnost.).
Nezjednodušoval bych tady srovnávání serva a přestavníku. Přestavník je přestavník (je jedno od jakého výrobce) a servo je servo. Servo nenahradí přestavník! To co tady popisuje Lokopin je, jak si za méně peněz doma s malou dílnou vyrobit přestavník za použití serva (tuto poznámku píšu na základě jednoho dotazu "Koupil jsem si serva, ale oni neměli držáky pod vyhýbku. Kde je seženu? A jak mám zapojit vypínač aby se mi servo přehazovalo?").


S tím lze do jisté míry souhlasit. Když bylo používání serv "horkou novinkou", také jsem to takto viděl - servo patří patří do letadla a na koleje patří přestavník. (A to jsem serva znal a používal v RC modelech). Opatrně jsem je však "pro jistotu" vyzkoušel i u vláčků a za sebe můžu říct "to se nedá srovnat - kam se hrabe přestavník". Tím však nikterak nepopírám, že vyvrtat 3 díry pro přestavník a nastavit "brko" může být v mnoha případech jednodušší než instalace serva. Na druhou stranu použití serva je mnohem variabilnější dá se použít nejen na výhybku (nebo třeba i 2 najednou), ale i na rozpojovače, návěstidla, závory ...
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod ToVa » pát 21 říj, 2011 5:55 pm

mizl píše:
ToVa píše:Jéjda, toho je. :roll: Ale říkám - musím to vidět někde naživo a hlavně řádně studovat :!: :wink:
Myslím že to není tak složité jak to vypadá. Měl jsem s toho taky strach ale zakoupil jsem jeden dekodér od ESU a servo. Trochu jsem si s tím zkoušel pohrát a úplně mě to nadchlo. Navíc je to tiší než přestavník. Dá se nastavit i rychlost serva aby se otáčelo pomalinku. Je to super.


Když jsem viděl a slyšel poprvé o izolovaných úsecích (teď už se mě to netýká), tak jsem se ulekl. Pak jsem ale objednal přepínací pult a dráty a do večera jsem měl ve všem jasno, jako bych to už dělal několik let. Zřejmě tak to bude i se servy.

To ušetření mě láká...

vvitty píše:Mizl: vsak aspon jsem se zasmal :D

ToVa: a pro ty kterym se nechce pajet s odrusovanim serva a filtry mame k dispozici rovnou upravena serva :-)
Obrázek


Zakoupím
servo
http://pojezdy.eu/eshop/965-1276-thickb ... 6kg-cm.jpg

dekodér
http://www.modely.biz/modelova-zeleznic ... ervo-v1-0/

trafo
http://www.modely.biz/modelova-zeleznic ... -18v-54va/

Co mi ještě schází (kromě MultiMaus a příslušenství k ní)?

Než začnu nakupovat, tak to ale chvilku potrvá... Ještě jsem se v těch servech moc nezorientoval.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod mizl » pát 21 říj, 2011 6:50 pm

Sehnat ještě ten držák na serva. Nebo zajít ke klempířům či do šroťáku pro kus plechu a držák si vyrobit třeba podle výkresu Lokopina. držák jsem vyráběl skoro stejný jak to má Lokopin a výroba mi zabrala cca 15-20 min. A samozřejmě brko s výhybkou :wink: . Já jako brko použil vázací ocelový drát průměru 1mm. Pokud budeš chtít servo vyzkoušet i v analogu tak i nějaké to tlačítko.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod ToVa » pát 21 říj, 2011 7:21 pm

Ten držák někde seženu.
Tlačítko doma mám, tak to bude v pohodě.

Dlouho, strašně dlouho mě bude trvat šetření na kolejiště. Mám něco, co mi zbylo z H0 a spoustu věcí na krajinu. S kolejemi TT je to horší. Tam nemám téměř nic a ani lokomotivu na zkoušení položených úseků, jen ovál kolejiva s podložím. :( :cry: Než něco nakoupím, můžu studovat třeba to zapojení výhybek, ale i jiné věci, třeba zpětné hlášení apod...
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod mizl » pát 21 říj, 2011 7:32 pm

Na zkoušení úseků se dá myslím použít i odpor. Loko není tak nutná, ale zase na druhou stranu ..... Výhybky jsou levnější jako stavebnice. Na tom se dá taky docela šetřit. Na rovné úseky ti stačí flexikoleje. Myslím, že jsou lepší než ty typizovaný co se prodávaj.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod ToVa » pát 21 říj, 2011 7:39 pm

mizl píše:Na zkoušení úseků se dá myslím použít i odpor. Loko není tak nutná, ale zase na druhou stranu ..... Výhybky jsou levnější jako stavebnice. Na tom se dá taky docela šetřit. Na rovné úseky ti stačí flexikoleje. Myslím, že jsou lepší než ty typizovaný co se prodávaj.


S tou lokomotivou to nevím, jak to je, to ještě pozjišťuji. Ty flexikoleje znám, dají se ohnout do požadovaného tvaru a to se mi na nich líbí... Ale i tak nebude kolejiště za měsíc. Vidím to, že je to otázkou několika měsíců i let, než něco vytvořím, co lze nazvat modelem. (To už jsme ale někde jinde).
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod grexx » pát 21 říj, 2011 7:43 pm

Ještě se vrátím k servu kdyby se použilo digitální. viz odkaz níže, musel by se kupovat dekodér? Někde jsem viděl ještě levnější cca. 150 kč ale teď ho nemohu najít.
http://www.bestmodel.cz/Vrtulniky/Nahra ... -Heli.html
Uživatelský avatar
grexx
 
Příspěvky: 79
Registrován: pon 22 pro, 2008 7:02 pm
Bydliště: Kolín

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod vvitty » pát 21 říj, 2011 8:12 pm

Mam tam i drzaky...

Digitalni servo potrebuje take dekoder (nebo preprogramovat firmware :-) ).

Obrázek
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod romino » pát 21 říj, 2011 8:16 pm

mpinta píše:
chameleon píše:Martine na jakou zástavnou výšku se dá reálně dostat u těch serv?
Došel jsem to změřit...
U HXT900 a podobných stačí 24 mm. Po zkrácení, uštípnutí páky se lze dostat i dost pod 20 mm.
Zrovna jsem do článku Servo a výhybky dodělal "výrobu" držáku (modře uprostřed článku) pro ty, co mají starost, že by to nezvládli. :D


V KE maju upravenu verziu navrhu od mpintu pripravenu na vypalenie laserom do 1mm plechu. Stacia potom len kombinacky na ohntie a srobiky na upevnenie serva a mikrospinacov. Navrh je pre pouzitie dvoch mikrospinacov. Zaujemcovia mozu kontaktovat na mail: 17pavuk17@gmail.com

na obrazku je este stara verzia, na novej sa otacaly sroby na upevnenie serva aby boli dostupne ked su osadene mikrospinace
Přílohy
P9150019.JPG
P9150019.JPG (75.55 KiB) Zobrazeno 4934 krát
Naposledy upravil romino dne ned 23 říj, 2011 7:10 am, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků