Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Anketa končí za sob 31 pro, 2011 6:38 pm

BTTB
24
21%
Tillig pro kolejivo s podložím
2
2%
Tillig pro výhybky bez podložím
10
9%
Motorický Tillig
19
17%
Tortoise
5
4%
Serva
28
24%
Výhybky ovládám ručně
5
4%
Paměťový drátek
4
3%
Jiný
18
16%
 
Celkem hlasů : 115

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod Milanhb3 » sob 22 říj, 2011 8:56 am

Zatím jsem to nezkoušel,ale pokud Vám schází zástavbová výška pro servo,tak by to šlo místo torzně ovládat jako na skutečné železnici drátem-táhlem-třeba přes páku bovdenem jako u leteckých modelů.Navíc by se nechaly na konci použít dvě pružiny třeba z kuličkové tužky ,aby nebyla tak kritická střední poloha vyhybky.
Vedení by mohlo být v drátovodu a servo v baráčku,pod deskou nebo jinde.Mohlo by ovládat i více vyhybek najednou (pokud by bovdeny šly lehce a servo je utáhlo.
Nevím jestli jsem špatně koukal,ale tohle řešení tady zatím asi nebylo.
Milan
Milanhb3
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát 07 srp, 2009 3:56 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod ToVa » sob 22 říj, 2011 6:23 pm

Mě zástavbová výška neschází, neplánuji mít dvě tratě nad sebou. :wink:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod ToVa » úte 25 říj, 2011 7:39 pm

A ještě mě napadá jedna věc.
Jaký je rozdíl mezi servem a servopřestavníkem http://www.masinky.cz/produkt/5007-Elek ... /index.htm :?: :?: :?:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod mizl » úte 25 říj, 2011 8:00 pm

Pokud se mi ten odkaz zobrazil správně, tak se nejde o servopřestavník, ale o elektromagnetický přestavník. Servo je servo. Ty pouze ze serva ten servopřestavník vyrobíš tím, že jej umístíš třeba pod výhybku do nějakého držáku s kontakty pro srdcovku.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod mpinta » úte 25 říj, 2011 8:06 pm

ToVa píše:A ještě mě napadá jedna věc.
Jaký je rozdíl mezi servem a servopřestavníkem http://www.masinky.cz/produkt/5007-Elek ... /index.htm :?: :?: :?:
Co je servo, asi víš. Obecně je určeno na ovládání nějakého mechanického zařízení (proč tedy ne výhybky) a používá se třeba pro letecké modely, auta, lodě... K ovládání je třeba nějaký servodekodér (pro zdroj ze signálu DCC je to třeba ESU SwitchPilot Servo).
Servopřestavník je víceméně chybný název, který se používá pro tzv. elektromotorické přestavníky (Tillig, Fulgurex, Hoffmann atd.), na jejichž ovládání se používá spínací, výhybkový dekodér (třeba Lenz LS150).
Takže guláš v tom dělá právě termín servopřestavník, který se hodí na servo, ovládající výhybku, ale požívá se chybně na ty elektromotorické přestavníky.
A znovu dodávám...opět dotaz na informace, kterých je na webu mraky. Co takhle víc hledat, víc číst a míň se ptát?
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod ToVa » stř 26 říj, 2011 7:40 am

mpinta píše:A znovu dodávám...opět dotaz na informace, kterých je na webu mraky. Co takhle víc hledat, víc číst a míň se ptát?

No, to je pravda... Může za to má lenost něco hledat a také hloupost, že mě to kolikrát ani nenapadne. :oops:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod radekkrupka » čtv 27 říj, 2011 7:40 am

U motoru Tillig bych viděl jako největší problém tu hlučnost. Je to fakt ječák. A když se ve stanici postupně přstavuje 5 výhybek, manželka skáče z kůže.

Další negativum je to, že motorky ruší televizi :) U nás tedy rozhodně, ovšem televize je cca 2 m od kolejiště... Ale jinak, funkčnost je zatím k plné spokojenosti. Navíc za ty prachy umí přestavník celkem hodně věcí...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod mpinta » čtv 27 říj, 2011 9:34 am

radekkrupka píše:U motoru Tillig...jinak funkčnost je zatím k plné spokojenosti. Navíc za ty prachy umí přestavník celkem hodně věcí...
Radku, to mě fakt pobavilo...copak že to ten elektromotorický Tillig umí?
Osobně ho hodnotím, jako jeden z nejhorších. Můj názor je pochopitelně subjektivní, ale vlastním asi 8 různých typů přestavníků a serva, tak jsem měl možnost porovnávat.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod radekkrupka » čtv 27 říj, 2011 9:36 am

Myslel jsem tím, že u něj lze jednoduše a ve velkém rozsahu měnit délku chodu, jsou tam žíly na zpětný ohlas i na napájení srdcovky. A přestavuje :) Já ho nikomu nenutím 8) Ale nemusím nic bastlit. Otázka je, zda bych při dnešní úrovni poznání (mého) šel znovu do Tilliga, ale když už ho mám, nestěžuju si.

Ono né každý je tak schopný jako ty :) Mě nevyjímaje...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod vvitty » čtv 27 říj, 2011 10:02 am

Ma ten elektromotor v Tilligove prestavniku nejake odruseni? Pokud ne, tak jej doporucuji doplnit - kondik pres kontakty motorku, uzemnit ram motoru... mohlo by to pomoci te televizi.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod JBr » čtv 27 říj, 2011 10:33 am

Myslim ze tam uvnitr zadne kondiky nejsou, kazdopadne oba prestavniky na mem testovacim "digitalnim piskovisti" televizi nerusi. Co me na nich ale hodne stve je ukrutny kraval, ktery delaji pri prestavovani. V soucasne podobe mam veksle na nadrazi hazene rucne tahly pod deskou a do budoucna jsem chtel vyuzit prave Tilligovy motorky, ale kdyz jsem zjistil jak jsou hlasite, tak jsem to prehodnotil. Nastesti prestavba nadrazi neni jeste uplne na poradu dne, takze mam dost casu najit neco lepsiho a hlavne tissiho. Osobne bych se pres ten hluk i prenesl, ale protoze mam kolejiste v pracovne sousedici s loznici, kde ma v tehle chvili postylku i nase mala, tak neni sance neco takoveho provozovat. Nota bene kdyz se k obcasnemu jezdeni dostanu az vecer, kdyz jde mala spat. To by me manzelka brzo vynesla v zubech i s prestavniky :)
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod chameleon » čtv 27 říj, 2011 11:45 am

to s váma souhlasím, řev to je šílenej... když jsem chvíli večer jezdil, tak manžela si myslela, že tam pořád něco řežu frézou... a malou bych taky nerad budil..
S Tilligem jezdit jen přes den :cry:

Ale vzít 13 Tilligů + 2 dekodéry DP2U (celkem cca za 7000) a hodit to do koše a nakoupit HXT900 + EsuSwithcPiloty + mikrospínače + držáky.. a pár xx hodin přemontovávat se mi moc nechce
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod mpinta » čtv 27 říj, 2011 12:00 pm

radekkrupka píše:Ono né každý je tak schopný jako ty :) Mě nevyjímaje...
Nesouhlasím. V drtivé většině je to pouze neznalost informací, chybí bližší seznámení s problematikou, nejlépe na vlastní oči. Ti, kteří mne navštíví, reagují velmi podobně. "Jé, ono je to tak jednoduché...jde to tak tiše...to má ale sílu...no jo, ten držák je brnkačka..." atd. Ale netýká se to pochopitelně jen přestavníků, tedy třeba serv, ale i výhybek, stavby kolejiva, řízení počítačem ("To jsem nevěděl, že takhle jde jezdit i zcela ručně..."). Já se tedy za experta rozhodně nepočítám a v podstatě je mi jedno, jak tu kterou věc dělají ostatní kolegové. Jen se prostě snažím zveřejňovat své subjektivní poznatky, aby ti další nemuseli opakovat stejné chyby, aby nemuseli zkoušet třeba 10 typů přestavníků, když už jsem to udělal já. Cítím to jako povinnost. Když jsem totiž začínal, na webu toho bylo velmi málo, a tak prostě jiná možnost nebyla. A abych příští kolejiště udělal lépe, na to asi už čas nebude, a tak se snažím těch chyb udělat co nejméně. Protože lépe to jde vždy, to je jediná jistota. :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod radekkrupka » čtv 27 říj, 2011 1:39 pm

mpinta píše:
radekkrupka píše:Ono né každý je tak schopný jako ty :) Mě nevyjímaje...
Nesouhlasím. V drtivé většině je to pouze neznalost informací, chybí bližší seznámení s problematikou, nejlépe na vlastní oči...

No to je právě ono. Na řadu věcí přijdeš až poté, co ten problém nějak vyřešíš... já v době úrovně svých znalostí jsem nakoupil Tilliga. A jak říkám - je hlučný. To že je nespolehlivý, jak řada lidí tvrdí, jsem nezaznamenal. Je to jako když stavíš barák - ten druhý už bys postavil líp a ten třetí dobře :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod KE-pavuk » úte 01 lis, 2011 6:44 pm

Pre pripadnych zaujemcov je tu oznam.

Moznost dodania servoprestavnikov, tj. leserom paleny drziak osadeny servom a 2-mi mikrospinacmi, dalej moduly ovladania servoprestavnikov analogove pre 5 serv a DCC pre 4 serva. analogovy modul ma softwarovo osetrenu aj signalizaciu polohy vymeny. Oba moduly umoznuju nastavenie rychlosti prestavovania a koncovych poloh nezavisle pre kazde servo
KE-pavuk
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 20 srp, 2011 4:51 am
Bydliště: Košice

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků