BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod HonzaS » sob 20 srp, 2011 10:05 pm

Zdravím kolegy modeláře,
rozhodl jsem se ke koupi tohoto modelu, byl jsem ale nemile překvapen hlučností. resp. pazvuků, které se ozývají z při jízdě.
Jde o jakési chroupání, kovové vibrace, které se přenášejí do kolejí. Zvuky se ozývají zejména při jízdě vpřed. Model má již hnaná pouze dvě soukolí (2 a 3), na prvním a 4 jsou pouze osičky bez ozubených kol. Přijde mi to jako kdyby se vibrace z motorku přenášely až do do kol. Je to obvyklé u tohoto typu nebo mám zkusit reklamaci modelu. Díky za odpovědi, příp. nápady jak to upravit.
Honza
HonzaS
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 27 říj, 2010 11:08 am

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod Radek Strnad » ned 21 srp, 2011 10:10 am

Těchto modelů mi přišlo do ruky několik a to,co popisuješ je víceméně jejich průvodní znak.Takto mi chroupaly všechny.Projevuje se to hlavně při vyšší zátěži a v zatáčkách.Na trakční vlastnosti to nemá vliv,pouze je to nepříjemné pro uši.Někdy je problém se středovou nápravou tendru,která se podvlékne pod brozový sběrač proudu a vyšine celý tendr.Musíš si zvyknout nebo to vyreklamovat,ale jiná mašinka bude mít asi podobné problémy.Uklidním tě,že BR86 je asi ještě horší-pojezd je stejný.Sice tolik nechroupou,ale zase ztrácí napětí a protože je lehká,tak toho moc neutáhne.BR56 má alespoň tu výhodu,že sbírá napětí i tendrem.No,přeji pevné nervy. :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod HonzaS » ned 21 srp, 2011 4:05 pm

Děkuji za info, moc mne to sice netěší, ale zase mám klid, že bych si s jiným strojem tohoto typu moc nepomohl. Zkusil jste někdo s tím něco dělat ?
Přijde mi jestli to nedělají zrovna ty dvě krajní nápravy, které nejsou hnané. Poměrně snadno se pohybují ve svislé ose a proto asi mají možnost volně "drnčet". Třeba by pomohlo je nějak zatížit nebo dopružit dodatečnou instalací sběrných plíšků shora, tak jak to měl starší modely. Nebo je to problém nevyváženosti motorů (mashima)? Někde ty vybrace přece musejí vznikat?
HonzaS
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 27 říj, 2010 11:08 am

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod munro » ned 21 srp, 2011 4:41 pm

Me se potkaval v obloucich rozvod s pojezdem. Pomohlo opatrne vyhnuti spojnic ven, ten plast jde mirne prihnout.
Klub železničních modelářů DDM Jednička Dvůr Králové nad Labem

http://kzm.717.cz/
munro
 
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 01 črc, 2010 12:51 pm

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod Radek Strnad » ned 21 srp, 2011 5:35 pm

Motorem to nebude.Tyhle Mashimy jsou velmi spolehlivé a málo hlučné.Že by drnčely zrovna a pouze u těchto pojezdů je mizivá pravděpodobnost.Sám jsem si jich několik různých koupil ve výprodeji a přesto jsou velmi kvalitní.Zabudoval jsem je třeba do starších tilligových BR86(455.2ČSD-s černým pojezdem)a fungují několik let bez chybičky.Zkus ji projet samotnou a myslím že uvidíš,jak jede v pohodě a bez větších problémů.Alespoň u těch mých to tak bylo.Ale na pojezd V100 to nemá ani zdaleka.To odpružení můžeš opatrně vyzkoušet.Taky zkus namazat ozubená kola kvalitním mazivem.Napiš pak,jaký byl efekt.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod HonzaS » ned 21 srp, 2011 7:14 pm

Zkusil jsem namazat mazivem WD 40, ale je to stejný. Možná, že mažete něčím jiným, já zkusil zatím toto (možná že by pomohlo něco "hustějšího" - nějaký tuk). Vibrace se ozývají bez ohledu na to, jestli jede loko samotná nebo má připojeny vagóny. Vibrace se ozývají pouze při jízdě dopředu, v obloucích častěji, ozývají se ale i při jízdě na rovině. Zkusil jsem sundat kastli, abych viděl na otáčky motoru (setrvačníku) a připadá mi, že vibrace odpovídají zhruba otáčkám motoru. I když loko lehce přitlačím ke kolejím, je cítit vibrace do prstu a nedojde k jejich úplnému utlumení. Tím přitlačením ale nepřimáčknu ty krajní osy (jsou ve vertikální ose poměrně volné) a tak mají asi možnost poměrně dobře vibrovat. Docela mě to u nový loko štve a překvapuje mne, ža podobné zkušenosti měl kolega, který reagoval na můj dotaz dříve. Budu v tom, ještě pátrat, kdyby Vás něco napadlo dejte vědět, já když přijdu na to jak se toho zbavit tak dám info, třeba v tom nejsem sám.
Zatím díky, že se někdo ozval na dotaz.
HonzaS
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 27 říj, 2010 11:08 am

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod TTmili » ned 21 srp, 2011 7:34 pm

WD-40 na modely....brrr. Myslím že to nebyl zrovna dobrý nápad, WDčko je poměrně dost agresivní a může rozpouštět plasty. Nechci tě tím strašit ale je to tak, osobní zkušenost, stejně jako čištění technickým benzínem není rozumné.
Jinak od motoru tohle opravdu nebude, to bys vzhledem k otáčkám motorku možná ani neslyšel. Ono se to nezdá ale ta bleška se točí rychle a je hodně dobře udělaná. Spíš bych problém hledal níž, ojnice, spojnice, nehnané nápravy, válce, kola jako taková. Klapot může udělat i minimální otřep na pohybujícím se místě.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod Trainmaniak » ned 21 srp, 2011 8:13 pm

Musím sdělit, že i moje BR 56, kterou jsem koupil hned po té, co přišla na trh, dělá totéž. A ta má hnané ještě všechny 4 nápravy. To jen, abych vyvrátil domněnku, že by to mohlo být chybějícím ozubením na těch dvou nápravách.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod HonzaS » pon 22 srp, 2011 7:45 am

Tak mi to večer ještě nedalo a podíval jsem se znova pod kastli. Zjistil jsem, že je to určitě někde mezi motorem a kolejnicemi :). Bohužel nevím jak se dál bez poškození podívat na vlastní ozubené převody - přijde mi, že jde o kompaktní celek, který asi nepůjde rozebrat. Ony vibrace se projevují i při velmi pomalé jízdě, kdy loko skoro stojí - takže vzhledem k frekvenci musí být jejich zdroj blízko motoru. Ještě jem si všiml, že se loko při pomalém rozjezdu zhoupává dozadu, nadlehčují se přední soukolí a to jim možná umožňuje lépe "drnčet". Tuhle nevyváženost trochu řešil i výrobce, kdy závaží je posunuto dopředu tak, aby vyrovnalo "váhu" setrvačníku. No budu dál zkoumal, kdybych přišel na to, co s tím, dám vědět.
HonzaS
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 27 říj, 2010 11:08 am

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod Radek Strnad » pon 22 srp, 2011 1:50 pm

To,že se při rozjezdu zvednou nápravy je tím,že nejsou všechny hnané.Podobný problém má BR80 od Roco.Zkus zatížit mašinu nějakým závažím.Pokud by pomohlo,mohl bys to tilligovo nahradit olověným odlitkem.To WD setři kde můžeš,zbytek se časem vypaří a prostuduj si témata o mazivech.Chce to něco hustšího,ale neagrasivního.Jestli to hodně chroupe i bez přivěšených vozů a na rovině a při pomalé jízdě,zkus to reklamovat.Třeba budeš mít štěstí na lepší kus,ale moc optimistický bych nebyl.Nebo si s tím musíš pohrát,ale s rizikem,že něco poškodíš a už to nevyreklamuješ.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod HonzaS » úte 23 srp, 2011 8:44 am

Tak s tím wd 40 mne docela děsíte. Škoda, že mi to poradil taky železniční modelář :( .
HonzaS
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 27 říj, 2010 11:08 am

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod munro » úte 23 srp, 2011 1:03 pm

Tak jsem svoji 437zkusil po precteni diskuze po case opet projet, jezdi mi tise, jen se malinko houpe, ale v porovnanim s vetsinou meho parniho ansamblu ex. BTTB je to zanedbatelne. Asi jsem mel stesti, doufam, ze mi vydrzi :) :roll:
Klub železničních modelářů DDM Jednička Dvůr Králové nad Labem

http://kzm.717.cz/
munro
 
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 01 črc, 2010 12:51 pm

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod radekkrupka » úte 23 srp, 2011 1:06 pm

Moje 437.0 patří společně s 555.1 k mým nejtišším modelům. Daleko hlučnější je např. nový hektor i sergeje a brejle od Roca.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod vobabaz » stř 24 srp, 2011 7:04 pm

Trochu jsem se po přečtení téhle diskuze bál, když jsem vyndaval svoji 437 z krabičky, ale nezklamala. Jízda tichá a plynulá, vpřed i vzad, pomalu i rychle. Asi že je to dárek od maminy k narozkám :D. Koupená byla 09/2008 a nebyla skladem, objednávala se u Tilliga. Hnané má dvě nápravy. Najezdila tak jednu hodinu, doufám že se nezkazí.
Uživatelský avatar
vobabaz
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon 19 kvě, 2008 8:25 pm
Bydliště: Střední Čechy

Re: BR 56Tillig - hlučnost pojezdu

Příspěvekod pekl024 » stř 24 srp, 2011 7:32 pm

HonzaS píše:Tak s tím wd 40 mne docela děsíte. Škoda, že mi to poradil taky železniční modelář :( .


Osvědčila se mi lékařská vazelína, jde koupit v lékárně.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků