Modelujete období ČSD nebo ČD?

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod TTmili » pon 07 úno, 2011 7:12 pm

Rozhodně ČSD, konkrétně přelom 70-80 léta. Ač jsem tu dobu nikdy nezažil, což mě neskonale mrzí, tak o té době na železnici vím hodně, především od dědy, a už jen z fotek přervaných nákladních nádraží mě to tam táhne. Ono o něčem asi svědčí i to že mám něco kolem čtyřicítky nákladních vozů (některé nedodělané) a osobní mám jen Bpjo, služebák Tillig Fa, jídelák Tillig WR497 a rozdělané odlitkové maďarské Bai.

A jedna taková perlička, ač bych jí neměl říkat protože budu ukamenován zaživa, tak kdysy když jsem přešel z HO na TT (asi před 6ti lety) tak jsem si říkal co furt všichni nadělají s tím ČSD, jak je to drahé, vždyť DR je taky pěkný. Pak jsem se do toho trochu víc namočil, koupil si set s rosničkou T334.0089 (ta v unifiku z r 82.) a předělal první cisternu obtisky SPOLANY (to je tak dva, možná tři roky zpátky) a od tý doby co není ČSD mi smrdí. Jen z nostalgie mám ty DR věci a herkula a pár dalších, a pak ještě Res ČD ale ten už má smazaná loga a přijdou přehodit ČD za ČSD. :D
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod vorech » pon 07 úno, 2011 9:14 pm

Je mi 30 a dělám Epochu V a VI.
ČSD znám více méně z vyprávění od Dědy, který jezdil jako učeň na páře už za války.
Souhlasím, že dnešní stereotypní, rovná dráha zavřená ve zdích, je nuda.
Ale mě prostě fascinuje česká elektrická lokomotiva, která přeskočila svou dobu a stále jezdí, za ní 30 wapek plné uhlí, v jedné rovině, tak paráda pro mne :) Je to jako pro vás česká pára a za ní různorodý přívěs, kličkující v nádherné přírodě a z dálky na ní koukáte jak se valí pára a hlavně slyšíte:) Znám to z fotek a z dědovo vyprávění a myslím, že krásné umí být obě varianty, když si jí sami vymodelujem :roll: Já zvolil kolejiště a né vlakodrom. Prostě potřebuji mít víc přirody aby dvojkolejka vynikla na širé trati. Když jsem začínal modelařit, tak jsem měl na nádraží 80cm, dnes 200 a kdo ví co za čas :D
Že se vozí málo na žel.?! Souhlasím! Když už auta ukradla žel. práci, tak aˇjezdí na Rolu přes ČR.
Zapomněl jsem na motory a naftu:) Vše má své:) Kord, když je to v DCC:)
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod freekey » pon 07 úno, 2011 11:58 pm

Nákladní dopravu považuji jen za doplněk osobní. Osobní se mi líbí prostě víc, takže VI je jasná volba. NAJBRT :twisted: :!:
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 370
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod Lubomír » úte 08 úno, 2011 12:51 pm

Čím jsem starší, tím bych chtěl modelovat starší epochu. Je to zajímavé, zatím jsem se ustálil v druhé polovině třicátých let. Považuji tu dobu za vrcholné období ČSD. Ale to není nejhlavnější důvod. Z té doby se mi líbí více i krajina a zakomponování staveb do ní. Dále se mi líbí, když je trať modernizovaná a "jde s dobou", což u nás přichází v úvahu částečně až počátkem tohoto století, to ale modelovat zatím nechci. Doba 45 - 89 je sice zajímavá, co se vozidel ČKD a Škoda Plzeň týče, ale to je tak asi všechno. Jinak co se týče staveb, šlo o totální zaostávání a devastace kulturních hodnot. Samotného by mě zajímalo, kdo má zájem modelovat období jednotlivých epoch více, než zda-li někdo modeluje ČD nebo ČSD.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod Trainmaniak » úte 08 úno, 2011 1:03 pm

Tak to vypadá, že tam prdnu ještě anketu dotazující se na epochy. Proč nevyhovět? :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod Zx1974 » úte 08 úno, 2011 2:01 pm

Pánové, jak jste přišli na VI. epochu? Norma NEM805CZ ji ještě nezná.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod Trainmaniak » úte 08 úno, 2011 2:43 pm

Zx1974 píše:Pánové, jak jste přišli na VI. epochu? Norma NEM805CZ ji ještě nezná.

Nevím, jak moc je to oficiální, ale v souvislosti se současností se hovoří o tzv. VI. epoše. Nicméně sám jsem o ní zmínku v přehledech při rychlém hledání v nenašel (projel jsem asi 4 výsledky). Ale našel jsem třeba hezky po periodách rozklíčované epochy zde: http://mabo.webnode.cz/modulova-zelezni ... ve-epochy/

Edit: Á, tak kecám, něco přece: http://www.ttmodely.cz/navody/epochy/ :D
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod Jacek » úte 08 úno, 2011 2:47 pm

Zx1974 píše:Pánové, jak jste přišli na VI. epochu? Norma NEM805CZ ji ještě nezná.

VI. epochu již v označení používají i výrobci. Nicméně norma NEM toho nezná více. Já třeba dělám modely od roku 1945 do současnosti, to jsou epochy III, IV a V a žhavá současnost tedy VI. Ale pokud chci být aspoň trochu důsledný, snad každých 5 roků se měnilo barevné schéma nátěrů, provedení i barva nápisů, čísla vozů, řadové označení. V tomto chaosu si pro sebe modely dělím podle "desetiletek" :D, delší období se u nás prostě do stejné epochy nacpat nedá. Dají se do jedné soupravy dát např. vozy z konce 50. let a začátku 60. let. Ale už ne třeba z poloviny 50. let a začátku 70. let.
Epocha VI by pro nás měla začít rozdělením ČD na matku a dceru a s tím zavedení nových nátěrů a log dopravce.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod JBr » úte 08 úno, 2011 2:48 pm

K epose VI jsem nasel tohle:

VI. epocha - mezinárodní verze normy NEM 800 již uvádí specifikaci pro tuto epochu, národní verze se teprve připravují. Pro tuto epochu jsou charakteristické prvky vstupu dalších soukromých dopravců na železnici, bohatá barevná schámata vozidel. Pro naši železnici je charakteristické převedení nákladní dopravy pod ČD Cargo, osamostatnění správy železniční sítě od dopravy. Na místních tratích jsou odprodávány nepotřebné nádražní objekty, při rekonstrukcích stanic se odstraňují přebytečné objekty a koleje, které sloužily nákladní dopravě. Ta je nyní soustřeďována do velkých stanic a terminálů. V přepravě zásilek vévodí kontejnerová doprava.

Osobne mi uz soucasnost do popisu ep V taky nesedi, takze sam rikam, ze delam epochu VI. CD jako osobni dopravce, CD Cargo, AWT a dalsi jako nakladni dopravci atp...
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod MOL » úte 08 úno, 2011 3:33 pm

S epochou VI. přišel už před více než deseti lety ŽM, souviselo to tuším se stavbou VRT. Tehdá se to moc neujalo. Poté asi před 2-3 roky se to obnovilo, tentokrát to mělo souviset s rozmachem privátních dopravců a internacionálních intermodálních vlaků nebo jak se to jmenovalo :mrgreen: Počátek byl zhruba kolem roku 2006 tuším...
Uživatelský avatar
MOL
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17 črc, 2009 4:06 pm

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod milan ferdián » úte 08 úno, 2011 3:45 pm

Zx1974 píše:Pánové, jak jste přišli na VI. epochu? Norma NEM805CZ ji ještě nezná.


Norma ji ještě nezná,ale tuším ,že někdo z vás označil začátek VI.epoch y od Najbrtu :mrgreen:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod vorech » úte 08 úno, 2011 4:20 pm

Pro mě osobně nová epocha začíná s ČD Cargem. Do té doby počítám i el. lokomotiva III.generace E 109 8)
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod vorech » úte 08 úno, 2011 4:24 pm

Pro mě osobně nová epocha začíná s ČD Cargem. Do té doby počítám el. lokomotivu III.generace E 109 8) a všechny rekonstrukce lokomotiv. Takže VI epochu dělám bez ohledu normy :twisted:
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod vojtas » úte 08 úno, 2011 5:31 pm

U mě viz podpis.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Modelujete období ČSD nebo ČD?

Příspěvekod Václav Kolář » úte 08 úno, 2011 7:00 pm

Dělám vozy a lokomotivy ČSD, období,které perfektně znám. Přechod pára/ motory, u motorů preferuji původní /tovární nátěry, žádné výstražné pruhy. Mladším kolegům se nedivím, že se do této epochy nehrnou, jak chceš dělat něco, co znáš jen z vyprávění a nebo fotek či filmů.
Václav Kolář
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř 27 srp, 2008 3:17 pm
Bydliště: Bukov

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků