Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » čtv 28 pro, 2017 1:28 pm

Ahoj,
už jsem to psal dříve, ale to zapojení "koncových" LED na LT10 je naprosto stejné, jako zapojení světel na normálním dekodéru pro lokomotivy.
Jsou tam vývody A1 pro přední světla, A2 pro koncová a CO je společný + pól pro LED. Klidně to ber tak, že CO je modrý vodič, A1 je bílý a A2 žlutý, jako u klasického dekodéru. Zapojíš to přesně dle návodu, tedy pro koncová světla dvě sériově spojené LEDky mezi vývody CO a A2 na jedné straně a dvě sérově spojené LEDky mezi CO a A1 na straně druhé. Přepíná se to pak na ovladači změnou směru jízdy.
Předpokládám, že na DPS je pro LEDky proudový zdroj, tedy se neřeší žádné předřadné rezistory, pouze pokud bys chtěl mít na výstupu A1 nebo A2 větší proud jak 8mA, tak je potřeba propojit jumper A1 nebo A2 na DPS. Ale to jsem nikdy nepotřeboval, i tak to svítí až dost.
Jas koncových světel ubírám pomocí nastavení v CV60, vnitřního osvětlení pak pomocí CV57. Pokud by ti koncové osvětlení svítilo obráceně dle směru jízdy, tak si v bitu 0 v CV29 otoč směr jízdy. A pokud si chceš nastavit ztlumení libovolné LED, nezapomeň si pomocí CV56=1 vypnout ovládání přes vestavěný potenciometr. LT10 se chová jako lokomotivní dekodér, jen má funkční klávesy přiřazené k ovládání LED v interiéru a nemá výstup na ovládání motoru.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » čtv 28 pro, 2017 1:36 pm

Takže - ta žárovka je špatně, bude brát proud větší jak 8mA a proto se ti hřála ta součástka - při použití žárovky je potřeba propojit jumpery.

Dál - standardně to funguje tak, že F0 spínáš vnitřní osvětlení, F1 přední a F2 koncové. F1 a F2 je směrově závislé, ale lze to vypnout. Dají se přemapováním ovládat i jen části vnitřního osvětlení - vyzkoušej si F3 a víc.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod brzda » čtv 28 pro, 2017 1:53 pm

Komplexné a veľmi variabilné osvetlenie pre TT/HO vagóny, vrátane koncového osvetlenia so samostatnými LED pre kupé, chodby, toalety je k mání: http://digitalnevlaciky.16mb.com/sk/12- ... ia-vagonov. Mám s tým veľmi dobré skúsenosti a množstvo funkcií je bezkonkurenčné.
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod TheJaro » čtv 28 pro, 2017 3:09 pm

Brzda - Vieš ako sa dá nastaviť osvetlenie aby som ovládal osvetlenie dvoch - troch vozňov jedným stlačením a nie každý zvlášť? Tam som sa stratil nejak
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 28 pro, 2017 3:10 pm

OK, díky za rady. Chyba rukou...... :roll: Já jsem ty staré příspěvky samozřejmě četl. U LH10 je F1 osvětlení interiéru a F0 jsou konce v závislosti na směru jízdy. Ovšem ty dvě součástky hřejí fakt hodně a zjistil jsem, že hřejí i další(šestinožičkové mrchy mezi LED2 a LED3). Mám zapnuté všechny LED + 1xčervená na konci. Přitom napájení mám nastavené na LZV100 na 16V. Snížil jsem ho pro jistotu na 12V. Trochu se to zlepšilo. Uvidím, až odstřihnu 4.-7.-mou LED..(předpokládám, že by se to mělo ještě zlepšit, při nižším odběru). Co mi ještě vadí je, že když otočným odporem snížím intenzitu svitu, tak světlo začne nepříjemně kmitat.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » čtv 28 pro, 2017 3:24 pm

@Radek : Máš pravdu s F0 a F1, já si F0, F1 a F2 přehodil kvůli lokomotivě.

Co se týká teplot, sice to se z21 také trochu topí, ale není to nějak výrazné. Odporový trimr nepoužívám, mám ho v registru vypnutý a jas si nastavuji přes CV. A teď jsem to zkoušel a když ho úplně stáhnu, skutečně to lehce poblikává. Na té úrovni jasu, jak to mám nastavené, nic nebliká, tak jsem to neřešil.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » čtv 28 pro, 2017 3:26 pm

@brza: Lze to sehnat někde v ČR? Rád bych jeden kousek vyzkoušel...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod TheJaro » čtv 28 pro, 2017 4:37 pm

JendaTT - Sem sa pozri,jeden z CZ http://dh-loko.cz/
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod mkcompTT » čtv 28 pro, 2017 5:16 pm

TheJaro píše:Brzda - Vieš ako sa dá nastaviť osvetlenie aby som ovládal osvetlenie dvoch - troch vozňov jedným stlačením a nie každý zvlášť? Tam som sa stratil nejak


Všem nastavíš stejnou základní adresu podle návodu. Pokud máš ale nainstalované koncové osvětlení, asi ti bude svítit na všech vagonech :) jInak osvětlení od PeLiho používám a jsem nadmíru spokojen. Instalace jednoduchá, včetně koncového osvětlení.
Zde v akci: https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fvideozeleznice%2Fvideos%2F756507184498435%2F&show_text=0&width=560
Uživatelský avatar
mkcompTT
 
Příspěvky: 363
Registrován: stř 20 dub, 2011 1:13 pm
Bydliště: Kladno

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod TheJaro » čtv 28 pro, 2017 7:40 pm

mkcompTT - Koncové osvetlenie si robil aj na Tilligove nové Ypsilony? Mne to tam ani za boha nešlo osadiť a keď aj áno nezavrel som strechu,nedala sa. Skúšal som aj žiletkovou pílkou odrezať spodok toho osvetlenia ale nepomohlo.
Za video ďakujem,idem si to pozrieť a hneď aj skúsiť nastaviť
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod mkcompTT » čtv 28 pro, 2017 8:52 pm

TheJaro: Já to mám zatím jen na Kuehn vozech. Je fakt, že instalace koncového osvětlení vyžadovala nejdřív vymyslet, jak na to. Pak už to šlo samo. Letoval jsem to ze spodku DPS desky. Až budu doma, klidně jeden vůz rozdělám a vyfotím... Věřím že i na Tilliga to v pohodě půjde ;-) Jinak bych doporučil, pokud ti to jezdí v soupravě, osadit koncovým osvětlením jen první a poslední vůz. Budeš to pak moci opravdu používat vše pod jednou adresou a červenou rozsvítíš jen na krajních vozech...
Uživatelský avatar
mkcompTT
 
Příspěvky: 363
Registrován: stř 20 dub, 2011 1:13 pm
Bydliště: Kladno

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod brzda » čtv 28 pro, 2017 11:42 pm

Všetko podstatné tu bolo povedané, koncové od PeLi-ho som montoval aj do Tillig , aj Kuehn- bez problému. Ako bolo spomenuté, len do vagónov, ktoré som vytipoval ako koncové. Adresy vagónov treba nastaviť podľa seba, ako komu čo vyhovuje. Na otázky Vám výrobca rád zodpovie a rozumie tomu fakt dobre. Návody nastavenia mal na stránke, treba pozrieť.
brzda
 
Příspěvky: 156
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JiriKTT » čtv 22 lis, 2018 8:42 pm

Dobrý den,

osvětluji Bmto Kuehn (TT) pomocí osvětlovacích lišt LT10 a mám 2 problémy:
- špatný převod proudu z kol na plíšky v podvozcích. V jednom voze nejsou elektricky propojeny plíšky na jedné straně mezi podvozky pomocí závaží. To lze ještě vyřešit. Ale pak mám problém, ať se snažím napružit konce plíšků tvoříci sběrače z podvozků sebelépe, pořád je sběr proudu nespolehlivý.

- jak nasvítit konce? Vzal jsem nějakou starší červenou LED a zkoušel jsem svítit do světlovodu. Prakticky jsem nic neviděl. Zato při zapnutí interiéru svítí konce bíle a to dost viditelně. To by samozřejmě šlo zabarvit. Ale chtěl bych dořešit červenou LED.

P.S. i při plné intenzitě osvětlení lehce bliká.

Prosím o rady a zkušenosti. Děkuji.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Keďul » pát 23 lis, 2018 12:16 pm

Už je to dlouho, co jsem patra osvětloval, ale jestli si dobře vzpomínám, tak co se týká koncového osvětlení, tak jsem vyndal světlovody a místo nich jsem dal červené ledky, někde na začátku diskuze je rada od jendyTT, které tam pasují. Co se týká sběru proudu,tak jsem u jednoho patra taky " zápasil" než se to povedlo správně napružit, myslím ,že tenkrát pomohlo i důkladné vyčištění koleček a sběracích plíšků a jejich dosedacích ploch lihem.
Keďul
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon 06 úno, 2012 5:28 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů Bmto Kuehn

Příspěvekod Mirek Moc » pát 23 lis, 2018 4:05 pm

Pro JiriKTT : já jsme Bmto osvětení vyřešil takto : napájecí plíšky jsem ohnul zpět. Na představek jsem nalepil slabý mosazný plíšek , ke kterému jsem nejdříve napájel vodiče k osvětlení. Sběr proudu z jednoho podvozku je dostatečný.
Koncové osvětlení jsem zkoušel diodou umístěnou na vnitřním konci originál světlovodu .Ale bylo to nedostatečné . Proto jsem se rozhodl umístit do vnitřního vybavení představku samostatné LED diody a dát nové světlovody. Bylo to trochu vyměřování , ale výsledek stojí za to. Na fotografii jednotlivé úpravy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků