Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod fruafru » stř 06 úno, 2013 8:15 pm

_lt_ píše:Přibližně stejná plocha, sice méně stříhání, ale pouhých 10 let provozu, oproti celému životu vozu.

Asi to pořád nechápu.
Příkled: Mám jeden model , jako modelář mám zvolené provozní období epochu a té přizpůsobuju popisy a nápisy, takže pokud mám velký obtisk všech možných období stejně si vyberu jedno a zbytek? Vyhodím protože mi na nic nejsou, nehodí se mi do epochy. Nakonec se zamyslím a dojdu k názoru že mě výrobce převezl, protože sem koupil něco z čeho využiju jen část ale zapletím zato celé. 10 let je pro model dost dlouhá doba. No ale klidně navrhni obtisk aby se na to vešlo vše potřebné dobře se s ním pracovalo, to je zase důležité pro míň zručné modeláře.
Radek Strnad píše:Jen jsem konstatoval fakt,že na aršíku je často kromě velkých písmen ČSD nebo ČD velmi málo dalších údajů,obtisk tedy stál pakatel a není snad tedy taková finanční ztráta dát do stavebnice aršík navíc

Es-čd.jpg
Dovolil jsem si okopírovat ze stránek MŽ

Tak ktrerá informace tam chybí? Dva symboly pro vykládku a zvedání vozu. Další věc je chyba začátěčníků je že neodhadnou schopnosti a chtějí začít tím co se jim líbí, tedy v podání stavebnic MŽ pokud možno Sggmrss, namísto vhodnějšího jednodužšího ale ne tolik atraktivního uhláku Es. Ve stejné ceně si tedy dovolí dva vozy a ještě zbude na náhradní obtisk...
j p píše:Mnohem lepsi je udelat jen jeden arsik a na nem kazdy motiv 3x (1x na kazdou stranu a 1x navic kdyby se to nepovedlo). Je to bezna praxe napriklad u MicroScale Decals. Taky maji na arsiku 3-4 ruzna cisla vozu + dalsi extra cislice pro pripadne vytvoreni vlastniho cisla.

Pánové první zajímavá připomínka, určitě to při návštěvě MŽ nadhodím jako námět k zamyšlení.. Super dík.

mizl: chce to odvahu a nevěřit všem moudrým radám, když zvládnu složit prototypy stavebnic bez návodu, hotovou stavebnici s návodem a pár fotkama to zvládne každý, jinak doporučuju navštívit stránky moje tt tam to je hezky popsáni, nebo na stránkách MŽ je u některých modelů fotonávod ke stažení .

Já běhal s metrem po mostě :lol: a nakonec jsem stejně dělal jiný most, úděl modeláře :lol:

lachttan.bastr píše:Myslím, že by stálo za vytvoření nového vlákna, OBTISKY , klidně přesuňte.


Tohle je přesně k věci Stavebnice vagonu TT od MŽ a jelikož obsahují i obtisky tak to sem patří

Myslím že je přesně vidět podle přízpěvků kdo už něco od MŽ stavěl a kdo je teoretik. Podle informací chystá MŽ další várku obtisků, tak pokud se zde dopracujeme konkrétních výsledků je šance na změnu.

Jinak nikdo si nevšiml vozu Nas? Jak si tedy mám vysvětlit nedostatek připomínek. Nikdo si nevšímá drobností? nízké klanice, jeden chybějící prolis na bočnici, chybějící bedna na klanice?
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod Jarda H. » stř 06 úno, 2013 8:19 pm

fruafru píše: ...
lachttan.bastr píše:Myslím, že by stálo za vytvoření nového vlákna, OBTISKY , klidně přesuňte.

Tohle je přesně k věci Stavebnice vagonu TT od MŽ a jelikož obsahují i obtisky tak to sem patří .....

Tak nějak to cítí i moderátoři, proto "obtisky" zůstanou kde jsou :lol: :lol:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod _lt_ » čtv 07 úno, 2013 5:48 am

fruafru: Když se vrátím na začátek, tak jsem měl připomínku ke zlepšení stránek MŽ hlavně oblasti s obtisky, ať vím co si můžu či nemůžu nakoupit. Od jiných jsem se dověděl, že přes návod u vozu se dostanu k tomu co vlastně úplně jiný výrobek (obtisk) obsahuje. Ty jsi v rámci jiné diskuse připomínkoval, že chudák výrobce nemůže vyrobit tři varianty obtisků a tak vyrábí třeba jeden nebo dva. Dostali jsme se k tomu, že Jiran má za stejnou cenu obtisk obsahující všechny varianty na jednom obtisku a každý si vybere. Je mi jedno zda MŽ zbylé varianty obtisků vyrobí, já si je časem seženu jinde. Celé to je ale o tom, že se těmito kroky MŽ připravuje zbytečně o zákazníky.

Jak jsem již přiznal, hodlám nakoupit desítky různých vozů od MŽ a těším se na ně, ale dokud nebudu mít potřebné obtisky odjinud tak nekoupím. Jako příklad jsem uváděl vůz Es, nejpočetněji zastoupen ve skutečnosti, proto i na mém kolejišti bude 10-15 kousků. Už to ale nebude MŽ, už to bude SDV, protože dokáží nabídnout komplexnější stavebnici i s obtisky, které potřebuji já. MŽ píše, že nabízí vůz Es 11, tedy vůz vyráběný od roku 1978. Nabízí k němu obtisk od roku 1993 (ve skutečnosti tak 95/96, neb vozy se nepřeznačili na ČD ze dne na den) do současnosti, tedy rozumných 15 až 20 let. Ale kde je obtisk pro 15 až 20 let provozu předtím? Tedy v epochách IV a V (první polovina)?

No mě to je jedno, já proti MŽ nic nemám, jen ty stránky, ale jak ukazuje Radek Strnad či Mizl, každý očekává něco jiného a záleží na výrobci jak široké veřejnosti chce vyhovět a zda chce prodávat. I argument, že modelář si musí jít na nádraží změřit vše sám je špatně. Uvědomte si a hlavně i výrobci, že za takových 5 až 10 let nebude možnost si něco změřit, tou dobou tady totiž nic být nemusí. Není to o lenosti nás současných modelářů, ale o možnostech těch budoucích (vlastně už i těch současných). Jako příklad ten Gbgkks s hladkou střechou, já si ho nepamatuju a pochybuji že dnes ještě někde jezdí. Proto mi nezbývá než věřit výrobci, že je to dobře a že třeba přiloží i fotku pro nás starší co nevěříme :D
_lt_
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 19 čer, 2012 11:46 am

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod Jacek » čtv 07 úno, 2013 8:15 am

_lt_
Proč pořád kvůli tomu pořád ten humbuk? Tohle by nestačilo?
http://obtisky.jacek-modely.cz/paginy/Es_CSD.htm
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod _lt_ » čtv 07 úno, 2013 10:38 am

Jacku, vždyť já humbuk nedělám a taky jsme psal, že až budu mít všechno srovnaný co potřebuji půjdu s objednávkou za vámi, bude-li to možné. Taky jsem psal že toho bude tak A4 (tedy komplet tisk všehomožného). Fruafru to pak rozvášnil směrem, že mám firmu a naco potřebuji obtisky na 100 vozů, jeho ale zmátla jeho vlastní myšlenka že chci 100 vozů jedné řady. To ovšem pravda není.

Mě jen vadí uspořádání stránek. Třeba co jsem ještě nevytáhl je informace pro kupujícího co tam straší už snad rok:
Obtisk na vagon Savz/Faccs/Facc - TT
Obtisk lze objednavat jen současně se zakoupením stavebnice vagonu Savz/Faccs/Facc
A kdy ta stavebnice přijde? O ní se nemluví, ale už tam straší hodně dlouho. Zbylé obtisky k vozům co se ještě neprodávají dokáži pochopit, neb se o nich ví a brzo vyjdou.
_lt_
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 19 čer, 2012 11:46 am

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod fruafru » čtv 07 úno, 2013 12:06 pm

Zřejmě neumím číst :lol: začlo to tím že chybí fotky obtisků... následovalo několik komentářů (nejsou fotky ale popis umístění, málo čitelný) taky poznámka o tom že se situace řeší, další komentáře a poznámka o vozech z papíru, sto vozů jsem pochopil jinak to je pravdou. Další komentáře vydatná část s počtem kliknutí myší a poznámky o neuplnosti obtisků a nekompletnosti stavebnic, a né zmojí klávesnice. Stačilo chybí obtisk pro ČSD na vůz ...a nechci utrácet dvakrát za poštovné. zcela pochopitelné a konkrétní. Nakonec jsme k tomu stejně došli. Takovou informaci můžu tlumočit, ale ten zbytek....?

Vzhledem k tomu že fotky nejsou moje tak jen odkazy:
http://www.k-report.net/cgi-bin/discus/ ... age=229693
na stránce až dole
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:W15 ... 004-03.jpg
ty jsou bez ochozu foto s ochozem nemůžu najít :x
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:W15 ... 004-03.jpg
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod _lt_ » čtv 07 úno, 2013 12:49 pm

No vidíš že aspoň mi se dohodnem :) Já jsem taky psal že chybí obtisk ČSD na vůz Laaeks (PP-80). Defakto se to dá poskládat z obou variant obtisků dohromady, ale jediné co bude chybět je nápis ČSD. ČSD u PP-80 je totiž moc veliké :D
Jednoduše mi chybí obtisk na patrák let 82-93.

A pak ještě tlumoč ty stránky a nebude to mít chybu. Za ostatní o kompletnosti a nekompletnosti mluvit nemůžu.
Jinak díky za fotky, ale malá připomínka. Tohle jsou vozy bez násypek a hladkou střechu mají. MŽ má vůz s násypkama a hladkou střechou. Já si nemůžu pomoct, ale jsou nejvíce podobný rumunskejm vozům, ty ale budou Gbgs. Dle obtisků v nabídce soudím, že variant bude spousta. Takže určitě palec nahoru a díky za fotky.

No a vlastně aby byl obtisk k vozu Nas, tedy ČSD Res (Nas). Víc si nemůžu přát. A protože z Nasáku jsem unešen, tak až teď po upozornění mi přijdou klanice nižší, to jo. Bedna? To vem čert, ta se dá udělat samodomo. Ale chybějícího prolisu sem si nevšimnul. Budu na to muset asi doma intenzivněji čumět, neb to nevidím ani po upozornění.
_lt_
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 19 čer, 2012 11:46 am

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod fruafru » čtv 07 úno, 2013 3:46 pm

Na slopných bočnicích je vždy tři a tři prolisy (je jakoby dělená napůl) , jen na straně s brzdou jsou tři a čtyři prolisy, mám za to že se jedná o pozůstatek po verzi vozu s brzdařskou plošinou ten měl kratší nástavbu, právě o délku jednoho prolisu, čelnice byly z vnitřní strany rámu a na zbylém prostoru plus polovinu nárazníku zabírala plošina pro brzdaře,
Obtisky zase zklamu :( verze tři čísla ČSD Nas/jednou ČD Res s logem a dvě čísla jako ČDC Res. Nicméně s přihlédnutím k jisté dávce nepřesnosti lze použít Res z verze ČD a předsadit před Nas ČSD bude chybět závorka, ta na obtisku nikde není.
Schválně až dodělám další vzorek to zkusím :wink:

Já přes stránky nenakupuju (téměř nikde a nic), dávám přednost osobní návštěvě, takže by se mi hodilo nějaké schéma, jak to funguje nyní a jak by to mělo fungovat pro zlepšení.

U fotek použij fantazii :lol:
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod mizl » čtv 07 úno, 2013 4:01 pm

ok když jsme se dostali k tomu webu ....

Nevím zda je problém jen u mě, a le informace v nákupním košíku se mi zobrazují viz příloha. Používám GoogleChrom ... v Exploreru jsem to nezkoušel zobrazit. Šlo by s tím něco udělat ??

Michal
Přílohy
E_Shop.jpg
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod fruafru » čtv 07 úno, 2013 4:47 pm

Taky to mám jako přílohu, schválně sem to zkoušel právě teď, jediné co nejde je nákup přes objednávky (bez obrázků ty se nezobrazily po klepnutí na ikonu , mě to vyplivlo a chtělo to přihlašovací údaje) ale z katalogu bez přihlášení v pohodě, v košíku se rovnou zobrazila cena. Postup katalog-vagony- myslím to byl Vtr v poli zadat jeden kus, sjet dolů na stránku úpně dole jsou obtisky, kliknul jsem na obrázek (obtisku Vase)- načtení další stránky obtisk Vtr-zadat jeden kus cena v košíku cca 220 -kliknutí na tlačítko v okně košíku se načetla stránka objednávky s podrobným výpisem a navigací dole na stránce vrátit se do objednávek- to mě hodilo na tu nekomunikující stránku (asi pro obchodníky) , nebo dokončení objednávky , tam sem to škrknul. Jediný rozdíl já měl nápisy v okně košíku normálně česky ale používám Mozilu od firefoxu.

Já teda za sebe nevím jak tento systém funguje na jiných stránkách mě to připadá OK, mám přehled co je v košíku, teda jen musím všechno koupit najednou ,protože nejde mi z objednávky návrat k dalším položkám, nebo bych asi musel znovu do katalogu a znovu to projít .....to je asi jediná svízel co mě potkala. Jinak jsem se v katalogu přepínal, jen jsem nezkoušel zobrazit obrázky, během nákupu... Nevím jestli by šlo košík otevřít v novém okně , ale jinak se pohyboval na spodní straně ani nezavazel.

Ale jestli je to jinde jednodužší tak sem dejte odkaz ať se dá porovnávat.
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod fruafru » pát 08 úno, 2013 1:00 pm

Zdravím pánové, dostal jsem email od MŽ s návrhem jak by mohly vypadat obrázek obtisků, originál je v pdf lze ho zvětšit nebo zmenšit a stále je čitelný, to zde vložit nejde takže alespoň jpg pro názornou ukázku. Barevné schéma přiměřeně odpovídá reálnému provedení, barva pozadí je zhruba odstín barvy vozu a barva písma odpovídá barvě písma na obtisku, Příklad zelený vůz a žluté obtisky zelený podklad a žluté písmo, vůz bílý písmo černé , podklad bílý písmo obtisku černé, co Vy na to kolegové? Zárověň je z náhledu patrné i rozmístění zalakovaných ploch jako na obtisku.
Připomínky sem ať s těma změnama trochu pohnem :lol: :lol: :lol:
Přílohy
obtisk Sgnss.jpg
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod Voodoo-cz » pát 08 úno, 2013 1:18 pm

Za mě palec nahoru.
Live smart, die happy.
Voodoo-cz
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 06 úno, 2011 5:27 pm
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod Luděk » pát 08 úno, 2013 4:02 pm

Velmi dobré.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod _lt_ » pát 08 úno, 2013 6:03 pm

fruafru: Je víkend, takže není čas se rozepisovat. Určitě je to takhle paráda. Prostě každý uvidí co může na obtisku očekávat.
_lt_
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 19 čer, 2012 11:46 am

Re: Stavebnice vagonů TT - Malá železnice

Příspěvekod TTmili » pát 08 úno, 2013 8:05 pm

Tak konečně jsem tu a můžu jít "rejpat". :lol: A to do všech.

Jednak co se týče obecné diskuze a porovnávání modelářů "letadýlkářů" a železničních. My jsme prostě jiní, a jende to porovnávat, kdyby se to mělo dát porovnávat, muselo by nás být mnohem víc, a hlavně obtisky by museli být mnohem a mnohem jednodušší. To že je k Pz.VI od Trumpetýra (nevím jak se to píše, ale všichni jistě výrobce znají) v měřítku 1:35 arch obtisků o velikosti A4 je dáno hlavně tím že stavebnice umožňuje několik podob tanku podle toho jak si jej modelář napatlá. Ale vpodstatě jde o to že jsou tam všechny znaky, nápisy, popisy a další krávovinky zalakovány zvlášť, ve výsledku na tom archu toho není tolik, a jsou tam třeba jen 4 řady čísel od 0 do 9 aby si každý mohl seskládat číslo jaké ho napadne.
Tohle si vážení totiž výrobci železničních stavebnic dovolit nemohou, ono je něco jiného udělat v číně miliony výlisků tanku a k tomu natisknout stejně miliony A4, a něco jiného nechávat na laseru vypalovat párset stavebnic. K takovému množství totiž ten sítotisk stále vychází docela draho, však se vy všichni co jste vykřikovali zeptejte Jacka jak náročné a nákladné to je nechat něco natisknout na sítotisku. Ono tam totiž už nejde poskládat ty texty tak, jak to dělá například Jiran atd.

Další věc co se týče obsahu obtisků. Taky se to tady hodně diskutovalo a můj názor je takový že asi nejsprávnější cestu razí zatím SDV. Kompletní obtisk (tuším že snad i s více čísly, ale nevím jistě) pro určité období. Na aršíku skoro nic (pokud vůbec) nezůstane. Nadruhou stranu to co jsem zatím potkal třeba u MŽ a ES-Pečky se celkem shoduje, a není to špatný způsob, ale moc mi nevyhovuje. Na obtisku jsou zároveď ČD (ČD-C) a ČSD, nápisy sice odpovídají, ale místo je řekl bych zbytečně využilo pro nehodící se obtisk i když by tam mohlo být alternativní číslo.
Osobně si myslím že pokud někdo dokáže sestavit vůz v odpovídající kvalitě že se může rozčilovat nad autentičností obtisků, pak pro něj nemůže být problém ty autentické obtisky si přikoupit odjinud (viz systém MŽ a ES). Ono totiž s obtisky dodávanými ke stavebnicím v ceně nemůže očekávat zázraky a stejně pokud hledí na autentičnost, pak bude dokupovat. V tomhle zase vidím plus pro MŽ, nikomu nic nenutí.

Ještě poznámečka k vychvalování obtisků p. Jirana.... Osobně je mám rád, dělá se mi s nima dobře, jen jsou náročnější na přípravu. Ale nemůžu souhlasit s tím že má obsaženo všechno na jednom aršíku. Naopak, tak jako ostatní výrobci obtisků i Jiran má obtisky rozdělené po cca desetiletích od nějakých 40-tých až 50-tých let do současnosti. Nikdy se mi nestalo že by mi dal obtisk pro 70-tá nebo 80-tá léta a bylo na nic i byť jen okrajově ČD.

Prezentace obtisků na webu MŽ, to je opravdu bída (zatím) ale hlasuji pro navržené řešení, to by rozhodně v mnohém pomohlo.

No a hurá na kritiku vozu Nas. Inu konečně, nemohl jsem se ho dočkat a přišla zrada ve formě 54.sk :twisted: . Ale konečně se nám dostalo jediné správné 11.sk i když s chybami. Co se prolisů na bočnicích týče, ta jedna trojice (co má být čtveřicí) je sice špatně, ale myslím že tohle není až taková chyba, není vidět, a hlavně dává do budoucna (možná i v jedné stavebnici) šanci vytvořit právě "plošinovou" verzi.
Bedny na klanice a a nějaká další šperkařina pod vozem. No je to část vozu která vidět není (nebo ne úplně) ale popravdě, je tak těžké nechat na výpalek udělat čtyři "účka" aby tu krabici alespoň imitovaly? A vzhled by to zvedlo o 100 procent.
Asi nejhorší jsou klanice, bijí do očí a přímo řvou "hele jak jsme krátký". Ale to myslím napravit půjde (snad).
Jako další estetickou chybu bych viděl ty přestavovače vypálení do rámu. Jednak to není první vůz MŽ kde to tak je, a druhak, pokud by to bylo vypálené na papíru jako dolepitelný díl bylo by to lepší, jemnější, a hlavně, reálnější, každý vůz má totiž přestavovače trošku jinde.
No a poslední estetická vada je absence děr v rámu (tuším na ruční odfukování vzduchu z válce), ale ta se dá vyvrtat.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků