BR86 Tillig

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod MirekTT » úte 12 dub, 2011 8:42 pm

Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod Radek Strnad » stř 13 dub, 2011 7:26 am

Tož pěkné.Přiznám se,že tento jeníkův leptík mi nahání hrůzu již dlouhý čas,ale zároveň mi našeptává-kup si mě,kup,slibuji ti zábavu a nervy na několik dní.Ale radši ať mi ruce někdo přerazí,než bych tuto mašinu začal někdy rozebírat.S těmi SMD je to opruz.Co jen jsem se navstekal při osvětlování BR89(312.8500).Ta je opruzovější tím,že je celá z kovu.Pájel jsem vždy rovnou dva tenké drátky maličkou mikropájkou na trafo 12V s kapalinou.Pak drátky znova přelakovat,stočit do sebe a znovu přelakovat a pak to opatrně nasunout do lampy,která je předem uvnitř nalakovaná.I tak se mi stalo,že to přeskočilo na kostru a samozřejmě u jedné lampy jeden pól ,u jiné zase druhý.Dekodér (KUEHN N025)nejdřív jemně cvakal,snažil jsem se závadu odstranit,ale po několika pokusech byl proražený výstup a mašinka mi svítila na jedné straně v obou směrech.Takže nový dekodér a ponaučení pro příště.A na kostru radši nic nepřipojovat,je to zbytečné riziko,že se něčeho nechtíc v zápalu boje dotkneš a celodenní práce je v .....i.Jsem rád,že konečně dal zase někdo v plen nějaký svůj výtvor a že se něco nepovedlo-poučení pro jiné adepty 8) .
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod Trainmaniak » stř 13 dub, 2011 7:38 am

Tenhle příspěvek je již sice hodně starý, dnes už by bylo vše jinak, kvalita fotek také není nic moc, nicméně třeba někoho inspiruje: http://www.trainmania.info/udelatka/22- ... 55_csd.pdf Jediný zádrhel je v tom, že tyto ledky nemají kdovíjak velkou svítivost.
Popravdě, já jsem zatím neměl problém s pájením SMD ledek, a to používám starou pistolovou páječku z bakelitu snad ještě z 50. let (je po dědovi). Opatrně natřu kontakt SMD i konec vodiče pájecí kapalinou, letmým dotykem pocínuji, pak přiložím k sobě a opět letmým dotykem spájím. Drží spolehlivě a SMD se nespálí.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod MirekTT » stř 13 dub, 2011 9:21 am

Pro takové řešení světel bude asi fakt nejvhodnější použít nejen LED správné velikosti, ale i správném provedení pouzdra. Ne všichni výrobci mají v jedné velikosti SMD pouzdra stejné parametry. Upřímně ale podnikat výzkum nákupem ledek a jejich zkoušením se mi nechce.
Pájet ručo ledku od 0603 níže je spíše o náhodě, než spolehlivém spoji.
Mně teď napadla jedna sice piplavější metoda, ale když nad ní přemýšlím..... No zkrátka vybrousit celej ten předek jako blok včetně světel pro zaformování a odlít to celé z křišťálovky. Ledku do toho dát jednu někde na přístupném místě, větší, spolehlivě pájitelnou a výměnitelnou. Celé to na závěr samozřejmě přetřít a poplácat těmi leptanými plechy ze stavebnice.
Sakra, tohle stojí za úvahu. Světla přece nemusí oslňovat a studená bílá vysokosvítivá by tím mohla zteplat a svítit přirozeněji, než žlutá. Taky přepínání barev by nemuselo být problém z použitím dvou ledek. Nešly by pouze krajní poziční, ale na párách?......
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod Trainmaniak » stř 13 dub, 2011 9:34 am

Mirku, proč studená bílá? Vždyť je k mání i teplá.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod MirekTT » stř 13 dub, 2011 9:58 am

Trainmaniak píše:Mirku, proč studená bílá? Vždyť je k mání i teplá.

To je taky pravda spolu "proč ledka"? :idea:
No skoro mám chuť se pustit do masteru, který nahradí předek Tilligovky a bude pasovat jako vnitřnost k leptu TTjenik/Hekttor.
Jen jsem to nikdy nedělal :roll:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod radula63 » stř 13 dub, 2011 3:11 pm

MirekTT píše:Pájet ručo ledku od 0603 níže je spíše o náhodě, než spolehlivém spoji....

Mirku, i SMD LEDka v pozdře 0603 se dá pájet celkem vpohodě. Chce to jen trochu cviku, mikropájku nastavenu na cca 350st.Celsia, trubičkový cín průměru 0,7mm a LEDku chladit. Chlazení dělám tak, že v destičce z hliníku mám navrtány důlky průměru 1,3mm, do nich vsadím LEDky a pájím drátky odizolovanými a ocínovanými konci s krátkou dobou pájení. S pomocí pájecí kapaliny (potřen ocínovaný konec drátu), pak LEDky "koupu" např. v lihu - abych omyl pájecí kapalinu a LEDky šly lepit vteřiňákem. Takto to mám vyzkoušeno po několik let. Spoje jsou spolehlivé a pevné. Spíše urveš pájecí plošku z diody než drátek v pájeném spoji.
Např. i tolik propíraný Bejček v H0 nebo páry od JAGO jsou osvětleny ode mne. :wink:
Jak budu mít čas, tak nafotím jak pájím tyto LEDky.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod volda » stř 13 dub, 2011 3:53 pm

Trainmaniak píše:Mirku, proč studená bílá? Vždyť je k mání i teplá.



A kde se dá sehnat? :?:
volda
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 18 bře, 2010 12:47 pm
Bydliště: Praha

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod MirekTT » stř 13 dub, 2011 5:58 pm

radula63 píše: Chce to jen trochu cviku

To každopádně, jenže s bílou ledkou za dvacku se nikomu moc nacvičovat chtít nebude, aby jich zrušil deset proto, aby pak použil čtyři. Já hledám nějakou schůdnější a snadněji opakovatelnou cestu, i když ten odlitek to taky nebude :roll:
radula63 píše:Např. i tolik propíraný Bejček v H0 nebo páry od JAGO jsou osvětleny ode mne. :wink:

Hm, hm,......no......takže problematiku znáš, prodáváš i smd ledky s "ocásky"? Možná by to byl vhodný doplněk k tomu Jenikovýmu leptu. :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod Tomas_C. » stř 13 dub, 2011 7:56 pm

mirku teple bílá 603 pouzdro se dá sehnat kolem desetikoruny...bohužel ne u nás...zeptej se Mnitky, ten ví kde, já už to zapoměl... :roll:
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod myrha » stř 13 dub, 2011 10:11 pm

Zdravím, teple bílá LED se řešila v jiném vláknu přímo v sekci Elektro, tak z ní vybírám co si vzpomínám (autorovi díky): http://www.ezk.cz/e-shop/select.php pod heslem teple bílá najdete vše co potřebujete. Možná už jsou dnes i další eshopy, kde je seženete :) Mira
myrha
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 05 led, 2010 9:53 am
Bydliště: Frenštát p. R./Brno

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod Tomas_C. » čtv 14 dub, 2011 9:30 am

Ano opravuji se, to je ten šopík za dest korun, a v německu jsme to měli kolem 5 kč
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod MirekTT » čtv 14 dub, 2011 9:06 pm

Tak nějak se bráním tomu odlitku celého předku, protože s tím nemám zkušenosti. Nechce se mi zase vymýšlet novoty a degradovat práci TTJenika. Nicméně jsem zjistil, že dle návodu postupovat nemůžu pro nedostatek mých schopností. Bádám tedy nad dostupným a snadno reprodukovatelným řešením: http://mirektt.rajce.idnes.cz/BR86_Tillig/#DSC07721.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod MirekTT » pát 15 dub, 2011 1:38 pm

Uf uf, to jsem se teda dal na vojnu: http://mirektt.rajce.idnes.cz/BR86_Tillig/#DSC07732.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: BR86 Tillig

Příspěvekod Hříbek » úte 30 srp, 2011 7:13 am

Kolegové modeláři, nezkoušel jste někdo přestavbu BR 86 na Ušatou 464.0 pomocí leptu od Jana Cekula?
Jaké jsou zkušenosti, postřehy, na co dát pozor atd...
A nemá někdo tip, kde sehnat samotné dvojkolí do běhounu? Já zatím objevil jen celý komplet i s kinematikou za cca 150,- Kč
a na stavbu jsou potřeba dva kusy :(
(Dvojkolí má průměr 7 mm a 9 paprsků).
Hříbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: pát 24 zář, 2010 9:25 am

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků