555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod Bedlisch » pát 23 pro, 2022 3:42 pm

Jenže to vypadá, že příprava je pouze pro Susi modul. Pokud budete chtít použít Zimo zvukáč, tak to asi bude slabší, i když vývody na repro v tendru jsou. Ovšem dle všeho do mašiny nevedou, tedy pokud jsem dobře měřil. Blíž zjistím až po Vánocích :wink:
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod Leoš Vobořil » pát 23 pro, 2022 3:58 pm

Je to tak, příprava v mašině je pro Susi, vývody na repro jen v tendru :cry:
Leoš Vobořil
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 24 bře, 2008 10:39 am
Bydliště: Brno a Kutná Hora

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod Radek Strnad » pát 23 pro, 2022 8:32 pm

Obávám se, že takto to od Tilliga už bude u nových mašin standardně, protože jako svého digitálního partnera si vybrali Uhlenbrock.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod JiriKTT » ned 25 pro, 2022 11:47 pm

Ještě ji nemám doma, ale chci se zeptat: půjde použít zvukový dekodér Zimo s tím, že se bude muset dodělat vývod pro reproduktor z patice Next 18? Chtěl bych tam zvuk od Jacka, nejlépe s dekodérem řady MS.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod Radek Strnad » pon 26 pro, 2022 9:29 am

Já myslím, že by to jít mělo. Prostě dáš do patice Zimo Next18 a na patřičné výstupy připájíš reproduktor(přeji hodně trpělivosti a hlavně úspěch). Ten reproduktor se vejde buď do boudy(se sníženou ozvučnicí) nebo bys mohl vyrobit nástavbu tendru(což spousta lokomotiv skutečně měla), vytvořit uzavřenou ozvučnici a reproduktor dát tam(namísto závaží). Do tendru se jinak asi o 1mm nevejde(musel bys zeslabit část stěny uhláku). K čemu je ta celá složitá DPS s hromadou mikrosoučástek jsem nějak nepochopil. Spojené s výstupy z lokomotivy, je to podivným rozhraním PluX10. Žádnou adresou se tento div nehlásí. Dekodér se musí nacvaknout do rozhraní Next18 na DPS a pak už to načítá jeho adresu. No, rozebral jsem to ze zvědavosti, koukám na to a "som z teho volaaký zmätený". V návodu postrádám jakoukoliv zmínku o ozvučení. Tillig v návodu kvůli dostupnosti rozšířených funkcí doporučuje dekodér Train-o-matic art.66039, který je ovšem na jeho stránkách nedostupný....... Co dodat.....
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod jamik22 » pon 26 pro, 2022 2:18 pm

U předchozí verse 555.1 s 6 PIN dekodérem jsem Zimo kostku nalepil na plastovou destičku a tu jsem nalepil na čelo tendru. Tenké drátky k repro projdou okolo připojení tendru. Pokud se lepí lepidlem B700 je to dokonce vrátná operace, dá se to utrhnout. Zvuk velmi dobrý. Předpokládám, že u nového dekodéru to půjde stejně.
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod Radek Strnad » pon 26 pro, 2022 8:32 pm

Já myslím, že tady to takto nepůjde. Připojení tendru i celý vnitřek je úplně jiné, než u starší verze.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Tillig 04291 (555.1)

Příspěvekod Goldik » čtv 05 led, 2023 8:39 am

Všechny zdravím.
Pořídil jsem si nedávno vyrobenou parní lokomotivu 555.1 od Tilligu a chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenosti, či má problémy s připojením tendru. Nevím, zda tento způsob připojení je i na jiných starších modelech. Zkrátka při jízdě tendrem napřed se odpojuje. Je to velmi citlivé, stačí málo zatáhnout a tendr je odpojen. Lze to nějak šikovně upravit.
Díky za případné reakce
Goldik
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 04 led, 2023 10:35 am

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod Jacek » pon 09 led, 2023 5:19 pm

Radek Strnad píše:Já myslím, že by to jít mělo. Prostě dáš do patice Zimo Next18 a na patřičné výstupy připájíš reproduktor(přeji hodně trpělivosti a hlavně úspěch.....

Už někdo tento model reálně ozvučil? Radku, těmi patřičnými výstupy myslíš jaké, snad ne přímo na dekodéru :|
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod Radek Strnad » pon 09 led, 2023 5:59 pm

To Jacek: Myslím :lol: a proto mu hned také přeju hodně úspěchů, protože tohle bych asi nedal. Musel by to být tenký lakovaný drátek a páječka s tenkým hrotem, aby se to trefilo a nezalilo okolo. Přijde mi, že snad výrobce s nějakým ozvučením vůbec nepočítal. Nevím, kde by se to jinak dalo napojit. Hromada funkčních výstupů, ale na reproduktor asi zapomněli. To Goldik: K tomu spojení loko a tendru: Není to žádná sranda! Musí se nejlépe pod lupou zasunout plošku přesně tam, kde má být. Hlavně žádné násilí! Já jsem si to nejdřív vyzkoušel "nanečisto" kouskem plíšku, který jsem zkusmo nasunul do minimezery, abych přesně věděl kam konektor tendru nasunout. Je pak potřeba otočit mašinu břichem nahoru a zkontrolovat, jestli čep tendru zapadl do kleštiny lokomotivy. Pokud ano, pak to vcelku drží. Možná je lepší při spojování mít mašinu břichem vzhůru a pod lupou sledovat čep, zda jde na střed kleštiny. Ale pokud použiješ větší sílu, můžeš něco ohnout a až to nezapadne a pak to vlastně drží jen přítlakem ve spojce a tendr se bude lehce odpojovat. Mám jí na stole a zkouším, co kleština udrží a tedy musím přiznat - žádná hitparáda. Myslím, že pro méně zkušené modeláře bude tohle kámen úrazu.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod JiriKTT » pon 09 led, 2023 7:44 pm

Zatím jsem jen rychle prohlédl interiér. V tendru je deska train-o-matic 22200084502. Nenašel jsem schéma zapojení. Tilligu ani train-o-maticu jsem nepsal. Jistou naději mi dává, že podle návodu Tilligu jsou na desce vývody AUX5 a AUX6, které jsou na Next18 sdíleny s vývody pro reproduktor. Zatím jsem to neměřil. Z návodu nelze zjistit, které vývody jsou z Next18 a které z druhého dekodéru připojenému k SUSI. Mám dekodér MS590, ale nemám reproduktor. Uvažuji, že na vyzkoušení kuchnu starý mobil.
Obrázek
Obrázek
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod jiko97 » pon 09 led, 2023 9:30 pm

tak letovat na patici next18 lakovany drátek jde, to mám vyzkoušeno při ozvučování N MTB LOKO. Je to teda mikrochirurgie. Jak jsem zběžně koukal, měly by ale tyhle piny být vyvedeny na plošky 5 a 6. Jde o to zda ta vodivá páska snese proudy k repráčku
jiko97
 
Příspěvky: 53
Registrován: pon 08 pro, 2014 3:37 pm

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod JiriKTT » pon 09 led, 2023 9:47 pm

jiko97 píše:tak letovat na patici next18 lakovany drátek jde, to mám vyzkoušeno při ozvučování N MTB LOKO. Je to teda mikrochirurgie. Jak jsem zběžně koukal, měly by ale tyhle piny být vyvedeny na plošky 5 a 6. Jde o to zda ta vodivá páska snese proudy k repráčku

Pájecí plošky AUX5 a AUX6 jsou hned vedle patice Next18 na stejném plošném spoji. Repro by se vešlo místo závaží do tendru vedle této desky. Pokud by šel reproduktor do lokomotivy, tak asi po samostatných vodičích. Zapojení vodičů v spřáhle jsem zatím nestudoval. Nebo jaká vodivá páska je myšlena? Já se se svým zrakem pájení přímo na patici Next18 bojím, takže doufám, že se mi podaří ověřit, že lze použít ty pájecí plošky. Ale experimentovat budu zase nejdřív o víkendu.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod jamik22 » úte 10 led, 2023 12:23 am

Porovnal jsem nový a starý model. Repro půjde pořešit obdobně, že si ho bude tendr vozit nalepený vepředu. Ozvučnici tvoří jen plastová destička pod Zimo repro, jiná ozvučnice se tam už nevejde. Není to vůbec vidět a zvuk je dobrý. Třeba Petr Balíček časem udělá průhlednou ozvučnici do budky. Ta co nabízí pro 555.0 je super.
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: 555.1 od Tillig -podzimní novinka 2009

Příspěvekod Goldik » čtv 12 led, 2023 7:56 am

Radek Strnad píše:To Jacek: Myslím :lol: a proto mu hned také přeju hodně úspěchů, protože tohle bych asi nedal. Musel by to být tenký lakovaný drátek a páječka s tenkým hrotem, aby se to trefilo a nezalilo okolo. Přijde mi, že snad výrobce s nějakým ozvučením vůbec nepočítal. Nevím, kde by se to jinak dalo napojit. Hromada funkčních výstupů, ale na reproduktor asi zapomněli. To Goldik: K tomu spojení loko a tendru: Není to žádná sranda! Musí se nejlépe pod lupou zasunout plošku přesně tam, kde má být. Hlavně žádné násilí! Já jsem si to nejdřív vyzkoušel "nanečisto" kouskem plíšku, který jsem zkusmo nasunul do minimezery, abych přesně věděl kam konektor tendru nasunout. Je pak potřeba otočit mašinu břichem nahoru a zkontrolovat, jestli čep tendru zapadl do kleštiny lokomotivy. Pokud ano, pak to vcelku drží. Možná je lepší při spojování mít mašinu břichem vzhůru a pod lupou sledovat čep, zda jde na střed kleštiny. Ale pokud použiješ větší sílu, můžeš něco ohnout a až to nezapadne a pak to vlastně drží jen přítlakem ve spojce a tendr se bude lehce odpojovat. Mám jí na stole a zkouším, co kleština udrží a tedy musím přiznat - žádná hitparáda. Myslím, že pro méně zkušené modeláře bude tohle kámen úrazu.


Moc děkuji za reakci. Ale ono na pohled to vypadá, že to prostě sedne správně. Kleština ten čep sevře, připadne mi, že to ani moc nejde zastrčit nesprávně, že to jinak ani nepustí, pokud to není proti sobě správně nasměrované. Spíš mi připadne, celý že problém zvýrazňuje kinematika tendru. Na tom tendru se mi vlastně nedá pořádně do rovného směru, furt sama uhýbá do boku. Všiml jsem si, že pak i na rovince je vidět (z vrchu), že tendr s loko zcela nelícuje, že je vychýlený a tím pádem se tím bočním tlakem snadněji rozpojí. Jak tam krásně píšete o méně zkušených modelářích, tak tady zrovna jeden je :) a nechce se mu do toho bez uvážení či rady podrobněji "vrtat" (levná záležitost to není).
Goldik
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 04 led, 2023 10:35 am

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků