Zacns 98 IGRA MODEL

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod Kavka_ » ned 03 bře, 2024 2:41 pm

Zdravím vespolek.
Potýkám se u cisteren Zacns od Igry (ČD Cargo od it vlaky) s osazením doplňků. Jak se očekává připevnění madel a kotviček? U kotviček postačí evidentně osadit na sucho a drží. Madla, předpokládám, nějaké to lepidlo snesou...? Jak to řešíte vy?
S díky za navedení. (v příbalovém letáku se v tomto směru nijak zvlášť nerozepisují, na webu jsem také nenašel zmínku...)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod Sarge » ned 03 bře, 2024 9:07 pm

Omlouvám se že lehce unesu toto vlákno bez relevantní odpovědi na autorovu otázku, ale přijde mi hloupé zakládat nové, když se týká stejných vozů. Potýkám se s tím že po osazení spřáhel je relativně obtížné spojit vozy do soupravy a když už se to podaří, rádo dochází k vykolejování v některých místech mého testovacího kolejiště (hlavně EW2 za obloukem). Samotný jeden vagon za lokomotivou je v pohodě, spojení i jízda ale jakmile jich je víc == problém. Řešil to už někdo?
Sarge
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod LorenzoVonMatterhorn » pon 04 bře, 2024 5:50 am

Při lepení jsem postupoval tak, že jsem si na papír nanesl kapku lepidla a jednotlivé díly před usazením jemně namočil.
S jízdními vlastnostmi jsem měl také problém v malých obloucích :shock: Dočetl jsem se kdesi, že pomohlo povytáhnout pružinky, aby se zeslabily, zkusil jsem také a jezdí.
LorenzoVonMatterhorn
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 13 zář, 2016 6:57 am

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod rawen » pon 04 bře, 2024 5:53 am

Sarge píše:Omlouvám se že lehce unesu toto vlákno bez relevantní odpovědi na autorovu otázku, ale přijde mi hloupé zakládat nové, když se týká stejných vozů. Potýkám se s tím že po osazení spřáhel je relativně obtížné spojit vozy do soupravy a když už se to podaří, rádo dochází k vykolejování v některých místech mého testovacího kolejiště (hlavně EW2 za obloukem). Samotný jeden vagon za lokomotivou je v pohodě, spojení i jízda ale jakmile jich je víc == problém. Řešil to už někdo?

Podobně se mi chovají Ba, Bc stejné stáje. Pomohlo až použití (nechutně drahých) 4mm prodlužek do šachet spřáhel ob vůz...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod Sarge » pon 04 bře, 2024 1:12 pm

Zdravím. Dostalo se mi vyjádření od pana Knoba z Igry. Jsou si vědomi problému (už se ozvalo více zákazníků) a pracují na nové formě pro nárazníky, které budou o 0.3 mm kratší a jimiž budou osazeny všechny nové modely. Stávajícím zákazníkům v případě zájmu pošlou zdarma nárazníky nové. Ve verzi 88 budou také o něco jemnější pružinky. Zmínil taky zde již zmíněné povytačení pružinky, které také problém řeší.
Sarge
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod LorenzoVonMatterhorn » pon 04 bře, 2024 2:13 pm

Zajímavé, v každém případě povytažení pružinek má za následek, že nárazník je pěkně na nárazník a zároveň projede i malé oblouky i esíčka. Jen je to práce navíc a mohlo být již připravené výrobcem :|
LorenzoVonMatterhorn
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 13 zář, 2016 6:57 am

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod 752.001-8 » úte 05 bře, 2024 11:13 am

Děkuji za informaci, jak řešit problém s vykolejováním IGRA modelů. Bylo by možné konkrétněji přiblížit, co si představit pod "povytažením pružinek"? Jak moc je třeba roztáhnout - natáhnout (aby pak ještě fungovaly), co je potřeba rozebrat, aby se k nim dalo dostat? Díky moc.
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod Sarge » úte 05 bře, 2024 2:15 pm

"V každém případě natažení pružinky není nijak náročná operace, stačí odstranit podvozek, pružinku vyháknout z háčku a mírně potáhnout."

Tohle je přesně citát instrukce kterou jsem dostal. Ještě jsem nezkoušel.

Druhou možností je počkat na zkrácené nárazníky. Jak jsem zmínil, zájemcům z řad majitelů modelu budou distribuovány zdarma. IT vlaky by je měli mít skladem v nějakém větším množství, nebo přímo igra. Jen prý je potřeba použít odstraňovač lepidla. Nezkoušel jsem ještě ani jedno. Nevím, kdy se k tomu dostanu.
Sarge
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod 752.001-8 » stř 06 bře, 2024 5:20 pm

Děkuji.
Má už někdo s tímto zkušenost?
Zkusil jsem napsat do Igry pro přesnější informace, jak postupovat a případně obrázky. Bylo by k vzteku mít pěkný (a drahý) model, který je na kolejišti nepoužitelný. A jsem rád, že jsem tímto zřejmě odhalil problém s Baikami.
Ať se daří!
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod 752.001-8 » čtv 07 bře, 2024 11:44 am

Dobré poledne, přímo z Igry od pana Ing. Knoba jsem získal podrobnější popis úpravy - s jeho souhlasem zde zveřejňuji (upravil jsem trošku znění z podoby e-mailu):

Modely splňují normy NEM. Sami je testovali a neměli problém. Nelze vyloučit, že může nastat součet různých odchylek při lisování -> kompletaci -> subdodávkách komponentů na náročném kolejišti. Zmiňované pružinky kinematiky mohou hrát zásadní roli, pokud by byla větší síla tahu.
Úprava je jednoduchá ve 3 krocích. Sundat podvozek (jde velmi snadno), protáhnout mírně pružinku pinzetou směrem ke středu vozu, zaháknout zpět a nasadit podvozek.
Dále uvedl, že zkrácené nárazníky se již vyrábí. Dodají zdarma, snad do 2 týdnů.
Konstatoval, že se snažili vyhovět modelářům, co preferují dotyk nárazníku. Ovšem nyní se pokusí vyhovět i těm, co potřebují průjezd prudšími oblouky.

Za sebe velice oceňuji to, jak se k tomu Igra postavila a snaží se vyhovět všem :D . A že se pustila do těchto pěkných modelů, typických pro české koleje. Mimo jiné, na svých dvou sadách, jsem žádné problémy s lepením a osazením dílů nezaznamenal. Modely jsou parádní.
Budu se těšit na Zacns 88 - v kombinaci s nimi by problémy 98 být neměly, už budou mít upravené nárazníky :lol:
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod 752.001-8 » pát 08 bře, 2024 2:13 pm

Doplňuji aktuální stav z Igry:
Zkusili jsme dnes krátké nárazníky v extrémních podmínkách – křivá a klikatá kolej. Kombinace vozu s krátkými nárazníky mezi dvěma vozy s dlouhými nárazníky a nechal jsem nainstalovat schválně silné pružinky. Vozy nikde nevyhazují
Tj. se dá vyvodit řešení:
1) Zeslabení pružinek (jednoduché řešení)
2) Výměna za krátké nárazníky (více invazivní)
3) Implementace vozů s krátkými nárazníky mezi vozy s dlouhými nárazníky (nejméně invazivní)

Tak máme na výběr :D
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod Hribajs » sob 16 bře, 2024 6:11 pm

Zdravím, pánové. V čelistech šuplery se nachází jeden nárazník z ČD Cargo limitky Zacns 98 a jeden z RTI Wagon Zacns 88 (údajně již zkrácený). Chce si někdo tipnout, který z těch dvou má zlepšit provozní vlastnosti nejdražšího čtyřnápravového nákladního vozu na TT?
Přílohy
1710612104310.jpg
Hribajs
 
Příspěvky: 54
Registrován: pát 02 čer, 2017 4:22 pm

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod Dovi » ned 17 bře, 2024 6:41 am

Ahoj,
je to rébus - inu, jsou to "šikulové" :-)
(vlastně Šikulové)

OT:
Zaujal mě ale ten obrázek.
Jako kdyby (pra)klasika z doby Nicéphora Niépce, a k tomu geometrická dokonalost použitého "objektivu".

Prosím Tě (a ptám se ne ironicky, ale opravdu ze zájmu) - bylo to pořízeno foťákem anebo skenerem?
Pozadí (a částečně i osvit některých partií) by mluvilo spíš pro fotoaparát, geometrická linearita zase spíš pro ten skener.

Díky.
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod Hribajs » ned 17 bře, 2024 6:53 am

Pro Dovi: je to foceno mobilem v ponuré místnosti za umělého LED osvětlení nad kuchyňskou linkou :-)
Hribajs
 
Příspěvky: 54
Registrován: pát 02 čer, 2017 4:22 pm

Re: Zacns 98 IGRA MODEL

Příspěvekod Dovi » ned 17 bře, 2024 6:59 am

Děkuji Ti, a už má moje dušička (zvídavá) pokoj :-)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Colonel32 a 29 návštevníků