MPV 22

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

MPV 22

Příspěvekod Zlámalík » čtv 15 úno, 2024 9:36 pm

MPV22.2 _1200.jpg
Foto A.G. Model

V novinkách TT se nedávno mihla upoutávka na "muvku" MPV 22 od AG Model. Zaujalo mne to, stavebnici jsem objednal a musím říct, že provedení je precizní - klobouk dolů. Cena stavebnice je 1700 Kč, což se dá zaplatit. Stavebnici dostanete v precizním balení v "bublinách" a pevné kartonové krabici.

2024-02-06 16.07.34 (1600).jpg

Stavebnice je vyhotovena metodou 3D tisku z resinu (SLA). Jednotlivé díly jsou dokonale zpracovány, povrcha a naznačené spáry či výstupky jsou jemné a pokud mohu posoudit, tak věrné. Součástí jsou i nárazníky, šroubovky hadice, pracovní nářadí... Ve stavebnici jsou obsaženy i dvojkolí 7,7 mm, fólie na zasklení a obtisky (ty mi dorazí později). Mělo by jít o verzi MPV 22.2, nicméně verze a různé kusy se od sebe trochu liší, takže vypátrám a zvolím vhodné řešení.

Něco o předloze je na stránkách výrobce, TSS, dále na webu tratovestroje.net a jinde. Stroje vznikly rekonstrukcí původních "degešů", řady DGKu 5.

Těším se na stavbu, model chci mít samozřejmě jako pojízdný, osvětlený a pokud možno ozvučený. Už jsme bádal, coreless motorek 6x15 mm (možná i 7x16) se dospod vejde, převodovka ALS racing taky a v kabině je fůra místa :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: MPV 22

Příspěvekod Ivan » sob 17 úno, 2024 4:04 pm

Vypadá to pěkně. Škoda, že to má jen na fb a zřejmě neveřejné? Nějak se tam nemůžu dostat.

Je tam něco ze starších epoch?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MPV 22

Příspěvekod Jarda H. » sob 17 úno, 2024 5:50 pm

Taky nemám (a nechci !!) účet na FB, ale měl by ses Ivane proklikat :D .... AG model prioritně pro měřítko TT, stavebnice všehom možného, podle obrázků např. hřebenové zvedáky více nosností, plošin. AKU vozík, vozík se špulkou elkabelu k železničním jeřábům, rozvinovací vůz, jeřáb EDK80, jeřábové vozy s nástavbou, kolejová brzda, vícenásobná násypka s krytým dopravníkem, ....
Pro ilustraci jedna stažená fotka :
Přílohy
vzorek-ag-model.jpg
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: MPV 22

Příspěvekod Zlámalík » sob 17 úno, 2024 7:00 pm

Ivane, mělo by to být normálně dostupné přes ten odkaz v mém příspěvku.
Když se z FCB odhlásím a zkusím ty stránky otevřít, ukáže se mi tohle:

Snímek obrazovky 2024-02-17 195516.jpg

Nahoře to zavři tím X a pak už to můžeš prohlížet.

Podotýkám, že FCB mám jen kvůli podobným věcem, taky mi jinak "nesmí do domu".
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: MPV 22

Příspěvekod Ivan » úte 20 úno, 2024 9:19 pm

Pardon, chyba je na moji straně. Respektive na telefonu mne to nechce pustit, ale doma večer jsem se již obdioval hezkým výrobkům ;)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MPV 22

Příspěvekod Zlámalík » stř 10 dub, 2024 10:25 pm

Poněkud se posuneme v této záležitosti. Dorazily mi objednané díly, takže se můžeme pustit do do motorizace, resp. do pokusu o ni - výsledek není zaručený, pozor, tohle je živá reportáž :lol:
Rozhodl jsem se pro převodovku ALS Racing a coreless motor, oboje upevněné na mosazném držáku, ktrý se schová do kabiny a kapoty agregátu. Nemám doma CNC brus, ale po zkušenosti s výrobou mosazného pojezdu pro 742.701 jsem v tomhle celkem optimista.

Ze dvou vrstev mosazného pásu 12,7 x 1,6 mm od Litomyského jsem zhotovil takové celkem těžké a tuhé T, které bude našroubováno v kabině a v prostoru agregátu. Převodovka se tak ocitne ve správné výšce a "svařenec" roznese síly po ploše rámu a vyztuží jej. Současně slouží jako zátěž. Mezi nápravami pod rámem bude zavěšený motor 0716D od Tramfabriek, který má 7 mm v průměru, se setrvačníkem. Pod zbytkem rámu je kvůli váze a pevnosti v provozu podložená mosazná destička síly 0,8 mm, která začíná hned za přední nápravou a vede až dozadu a je s tím T-kusem zmíněným výše sešroubovaná. Destička nebude vidět, po obvodu jsou pod rámem podvěšené různé krabice, které to schovají.

Sběr proudu je řešený přes mosazná ložiska převodovky (na ložiska se před kompletací připájí tenký vodič) a na zadní nápravě pomocí mosazných ložiskových misek PeHo s připájeným drátkem (odkaz na hotová pouzdra pro názornost, já si to pájel sám a jinak). Dnes jsem udělal hrubou motorovou zkoušku, vrčí to, jede to. Nemám ještě finální zadní nápravu s izolovaným středem, ale chovalo se to celkem slušně.

Vše je ve stadiu zrodu, složeno jen provizorně, takže to na fotkách různě odstává, na to neberte ohled. Protože rám dostal během vymýšlení a kompletace (stokrát složit a rozložit) dost zabrat a už není tak úplně bezchybný, objednal jsem si ještě jeden, který použiju pro finální model. Tímto posílám díky do AG model, napsal jsem jim přes FB a během 5 minut bylo vyřešeno.

2024-04-10 01.29.31.jpg

2024-04-10 01.33.02.jpg

2024-04-10 01.34.20.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: MPV 22

Příspěvekod Ivan » čtv 11 dub, 2024 7:53 am

No dobrá strojařina, tohle by možná daly i moje ruce.

Máš s tím motorkem větší zkušenosti? Vypadá zajímavě a navíc i se setrvačníkem :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MPV 22

Příspěvekod Zlámalík » čtv 11 dub, 2024 9:09 am

Ivan píše:No dobrá strojařina, tohle by možná daly i moje ruce.
Máš s tím motorkem větší zkušenosti? Vypadá zajímavě a navíc i se setrvačníkem :wink:

To by daly, já to pižlám doma na stole, jen se svěráčkem a Proxxonem.
S motorem zatím víc zkušeností nemám, přišel minulý týden. Výhoda je, že je na 12 voltů. Setrvačník je extra. Tramfabriek je prodejce (resp. zadavatel), výrobce je podle všeho Micromotor. Většina čínských coreless motorů je na 3,7 V. Ovšem mám ještě jeden šílený nápad - co kdyby byl ten jeřáb vzadu otočný? Tenhle motorek s převodem, šnek... Motory by se ale musely umístit mezi kola vedle sebe a náhony udělat delšími kardany... ;-)
No nic, jdu dělat něco užitečného...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kubrt a 24 návštevníků